ViolettaCh. ViolettaCh. komentáře u knih

Hvězdní pavouci Hvězdní pavouci Otomar Dvořák

Nejnovější román pana Dvořáka nese autobiografické prvky a vztahuje se k místům, která i mně jsou velmi blízká. To už samo o sobě musím vysoce ocenit. Se čtivým stylem pana Dvořáka, jehož doménou jsou hlavně různé záhady, jsem se seznámila už v jeho předchozích knihách a nemůžu je než doporučit. Z románové oblasti je to hlavně opravdu skvělý román o K. J. Erbenovi. Knihy o záhadách a zajímavých místech se vztahují k různým končinám naší republiky, ale primárně jsou to opět autorovy rodné Střední Čechy a Praha. Rozhodně je z čeho vybírat.

12.09.2021 5 z 5

Opuštěné nádraží Opuštěné nádraží Jan Cimický

Velmi solidní detektivní příběh, standardně u tohoto autora je tu opět česko-francouzská souvislost. Zápletka je netradiční, dějově jdoucí hodně do minulosti. Tentokrát jsem si celkem početla.

08.09.2021 4 z 5

Severní nábřeží Severní nábřeží František Uher

Docela dobrá detektivka z domácího prostředí. Příběh je čtivý, vystupuje v něm autorova oblíbená policejní parta kolem inspektora Čemuse. Je tam více různorodých zločinů, určitě patří k těm lepším v domácí detektivní tvorbě.

27.07.2021 3 z 5

Sedmá pohroma Sedmá pohroma James Rollins (p)

Celkem příjemná, dobrodružná kniha, vedená v zaběhlém stylu autora. Na začátku nějaká záhada (zde neznámá nemoc objevivší se už v minulosti), která tentokrát má souvislosti až do biblických dob, pak hledání všech souvislostí, kdy nechybí napínavé situace. Děj, do něhož jsou zamíchány i obecně známé osobnosti z minulosti (Nikola Tesla, Livingstone a další), je situován na různá místa ve světě. Má to celkem spád, ale nic převratného.

20.07.2021 3 z 5

Baba jedová Baba jedová Věra Fojtová

Tak tohle bylo opravdu dost slaboučké. Jednoduchá zápletka, zbytečně dlouhé pasáže líčící bezvýznamné situace. Za mě opravdu nic moc. Nebavilo mě to, vůbec jsem se nezačetla.

13.07.2021 1 z 5

Stopa do minulosti Stopa do minulosti František Uher

Celkem solidní detektivka z domácího, vesnického prostředí. Dějová zápletka dobře vymyšlená, byť ne příliš pravděpodobná. Jedna vražda zůstává neobjasněna, bylo zbytečné ji tam dávat, když pořádně nesouvisela s hlavním dějem. Zbytečně přehršel postav, vyšetřuje autorova stálá detektivní parta. Oddechová četba.

04.07.2021 3 z 5

Modlitba argentinských nocí Modlitba argentinských nocí Marek Vácha

Tato útlá knížka je studnicí řady zajímavých myšlenek katolického kněze v otázkách víry, ale i života a hledání jeho smyslu. Své myšlenky přibližuje čtenáři za pomocí biblických příměrů a citátů. Řada myšlenek je pro čtenáře podnětných a inspirujících k vlastním úvahám na daná témata. O autorovi jsem i dříve věděla, neznala jsem však žádnou z jeho knih, toto je pro mě novinka. Knihu jsem poslouchala v audioverzi v podání samotného autora, jehož přednes je velmi příjemný.

27.06.2021 4 z 5

Nedobytná šifra Nedobytná šifra Arnošt Vašíček

Celkem zajímavá knížka, kde se autor snaží bádat po původu Voynichova rukopisu. Hledá netradiční souvislosti s bránou, jíž se vstupuje do jiných světů. Tuto bránu nachází v magické Praze.

26.06.2021 4 z 5

Bremeno minulosti Bremeno minulosti Dominik Dán

Další dánovka, tentokrát dějově z r. 1991, je mimořádně skvělá, napínavá od začátku do konce. Detektivové z oddělení vražd z kanceláře 141 mají na stole dva případy - jednu aktuální vraždu vysokoškolského profesora a jeden kosterní nález z minulosti. První věc se vyřeší - děj i okolnosti jsou zajímavě se vyvíjející, u druhé věci si pan Dán asi nechává otevřená vrátka do dalšího dílu. Už se na něj těším!
Poslouchala jsem jako audioknihu ve skvělém podání pana Mňahončáka.

26.06.2021 5 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Určitě nejde o klasickou detektivku, ale o celkem zdařilý mysteriózní thriller z fiktivního města, a to tím spíše, že jde o prvotinu autorky. Knížka byla velmi napínavá, děj se točí kolem podzemní dráhy. Volba netypického námětu a jeho čtivě zpracování je velké plus. Určitě se podívám i na další tvorbu paní Šardické. Knihu jsem poslouchala v audio verzi.

20.06.2021 4 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Velmi solidní detektivka, i když porce brutality, která zde byla čtenáři naservírována, byla opravdu mohutná. Jinak celkem zajímavá zápletka, kdy děj se tentokrát točil kolem poněkud vyšinutého vraha.

16.06.2021 4 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Knihu jsem četla asi v sedmé třídě, buď to byla povinná četba, nebo mi ta kniha byla učitelkou přidělena, ale určitě jsem to četla v souvislosti s požadavkem školy. Všechny ty okolnosti na mě působily tehdy dost depresivně. Kniha ale není špatná. A mám ten dojem, že to bylo i zfilmováno a že jsme na tom byli v kině se třídou v rámci výuky. No, návštěvu kina jsme ocenili vždy, ať už by hráli sebevětší blbost! :-)

12.06.2021 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Tak tohle je opravdu velmi slabý kus. Sága rodiny o několika generacích je velmi popisná, povrchní, nezajímavá, taková lepší slohová práce. Z tvorby paní Mornštajnové jsem četla Hanu, kterou hodnotím jako nejlepší, a pak Tiché roky, což bylo takové nemastné neslané, rozplizlé, fakticky bez konce. Nechci nijak hanit její tvorbu, věnuje tomu jistě značné úsilí, něco do sebe její knihy určitě mají, ale přeci jen si myslím, že jako spisovatelka je poněkud přeceňovaná.

06.06.2021 2 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

První moje detektivka od této autorky se mi velmi líbila. Super námět poněkud drastických a zdánlivě bezmotivových zločinů s využitím virtuálního prostředí. Byť už mi od 3/4 knihy bylo jasné, kdo je hlavním hybatelem zločinů, způsob vyprávění se mi líbil, byl napínavý a dobře podaný. To umocnila i pěkně načtená audioverze hercem panem Šťastným. Až teď jsem zjistila, že už jeden díl předcházel, tak se na něj určitě podívám.

30.05.2021 4 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Mayovu detektivní trilogii ze skotských Hebridských ostrovů mám tedy uzavřenu. Velmi pěkné zpracování, byť poněkud dějově táhlejší, ale oceňuju především popis vybraného místa, které je pro nás Středoevropany netradiční destinací. Knihu jsem poslouchala v audioformě ve skvělém podání Jiřího Dvořáka.

09.05.2021 4 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Další kniha ze série Freyja a Huldar přinesla spletitý, místy až překombinovaný, ale přesto napínavý případ. Sbíhá se v něm několik nitek, které vrcholí zajímavým rozuzlením s do určité míry otevřeným koncem. To může být třeba i příprava na další knihu, kdo ví. Negativem jsou ta podobná, pletoucí se islandská jména - to je samý Sigi, Sigur, Simi ..., zkrátka čert, aby se v tom vyznal! S tím ale nic neuděláme, je to prostě jiný kraj, jiný mrav. Ale kniha se mi celkem líbila, byť se v ní osudy obou hlavních hrdinů z názvu série zrovna moc v osobní rovině neprotnuly, a počkám si na nějaký další kousek. Poslouchala jsem jako audioknihu, což je u mě v poslední době převažující způsob konzumace literatury.

02.05.2021 5 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Detektivka z domácího prostředí se ze začátku rozvíjela docela slibně, ale žádná zajímavá zápletka se neukázala a ten konec opravdu za moc nestál. Některé věci zůstaly nevysvětleny. Měla to být prvotina svého autora, tak doufám, že v dalších knihách se už trochu více rozjel a příběhy vytříbil. Dám mu ještě šanci.

26.04.2021 2 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Další tajemství bývalého detektiva a jeho příbuzných odhaleno v druhé knize z oblíbené trilogie P. Maye. Opět je tu pěkně vylíčeno prostředí skotských Hebridských ostrovů, které nám autor přiblížil již v prvním díle. Určitě si nenechám ujít ani závěrečný díl Šachové figurky.

25.04.2021 5 z 5

Koruna démonů Koruna démonů James Rollins (p)

Další Rollinsův dobrodružný kus, v němž tentokrát hrají hlavní roli zabijácké vosy, mající původ v pravěku. Zápletka je zajímavá, nápaditá, nechybí akční scény s neúnavnými agenty Sigmy. Děj se jako obvykle odehrává na různých místech světa. Vždy mě potěší, když je tam nějaké místo, kde jsem byla. Zde je to polský solný důl Wieliczka, kde je skutečně nádherná výzdoba ze soli např. v tam zmíněné kapli svaté Kingy.

10.04.2021 4 z 5

Jeden deň Ivana Denisoviča Jeden deň Ivana Denisoviča Alexandr Isajevič Solženicyn

Výstižný popis toho, jak to vypadalo v gulagu, a to z pera nepovolanějšího - autora Souostroví Gulag. Rozhodně to stojí za přečtení.

06.04.2021 5 z 5