Vesmich Online Vesmich komentáře u knih

Čarostřelec Čarostřelec Jan Horníček

Inu, anotace je o dost působivější než samotná kniha. Výborné momenty by tu byly. Postava doktora Šulce je pozoruhodná, Vilém je poněkud nudný, nicméně zásadový typ a Mirek Dušan by nad ním zatleskal. Já tedy méně a nijak extra mě nebral. Hory i podhůří dobrý, akorát nevím, jak moc dobrý pro někoho, kdo to tam osobně vůbec nezná a nemůže si tedy pomáhat vlastními obrazy. Dějová linka je tak složitá, respektive je jich tolik, že jsem se musela pořád vracet, abych zachytila alespoň jednu. Mohl by to být pozoruhodný román na pokračování v nějaké příloze Ahoj na sobotu nebo jak se to jmenovalo. Takhle spíš nic než moc.

15.12.2021 3 z 5

Léto vlků Léto vlků Hans Rosenfeldt (p)

Za mých mladých let se takovéto šílenosti odehrávaly pouze v USA, anebo Sovětském svazu. Podle toho z jakého byly balíčku. Aktuálně se všechno odehrává ve Švédsku. Četla jsem to s mapou a stálo to za to, alespoň mi bylo o dost jasnější, do jaké díry se hlavní nehrdinka musela vydat, aby ji tam hlavní hrdinka mohla stíhat. Všechny ty skandinávské pocity mi, jako obvykle, lezly trochu na nervy, nicméně je vyvážil opravdu ďábelský autorův nápad, o co že tu také ještě jde.

13.12.2021 4 z 5

Vinnetou 1 Vinnetou 1 Karel May

Neodolala jsem a po mnoha letech, vlastně několika desetiletích, jsem si to poslechla jako audioknihu. A hned to tu bylo zas! Jako včera se přede mnou znovu obnažila ta křivda, jak sestřenice Míla vlastnila velkou sbírku fotografií Vinnetoua, protože její otec se dvakrát za život podíval do AMERIKY, kam po válce emigrovala jeho sestra a tak nejenže odkudsi dovezl fotografie z legendárních filmů, ale dokonce TAM i BYL!!! Já bych to byla i celkem překonala, ale můj bratr, náčelník Vzteklý bizon, to bral jako urážku kmene! Tím byla válečná sekera vykopána a dokud se nám u opasků nehoupal její skalp i skalp bratrance Pepy, nedopřáli jsme si oddechu.

11.12.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Kdo by si tak jiný mohl lajsnout napsat takovou knížku a předpokládat, že se to bude masově číst, než A.M?. Ten formát je pozoruhodný. Sevřený, tuhý, jen taková okénka, kterými lze nahlédnout tu a tam. Každý se dívá jen zvenčí, dovnitř vejít nelze. Každý řádek jsem četla do konce 12.kapitoly. Potom už jsem to vzala hopem, přišlo mi to pořád stejné a víceméně naprosto jasné kam se to může a taky bude ubírat. Na to je autorka příliš poctivá a zkušená, než aby se dopustila nějakého nepochopitelného výmyku. Takové Bolero. přidávají se další a další nástroje, ale melodie je stále stejná. Kdybych byla podobným životem nezasažená, tedy mladší, možná bych četla pěkně všechno. Takto to nebylo potřeba. Některé skvělosti stačí prožít jen jednou, na některé se nemá cenu chystat.

05.12.2021 3 z 5

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Ten nápad byl pro mě zajímavý. Malé dítě vychovává v literatuře ledaskdo - vlci, medvědi, tygr..takže proč by ne hřbitovní lid. Tak do půlky to bylo velmi svěží, později už to pro mě bylo stále stejné a stejné a stejné. Tak, nejsem ani děti ani mládež, pro mě to autor nepsal.

04.12.2021 4 z 5

Lagom – Švédský způsob života Lagom – Švédský způsob života Göran Everdahl

Některé docela typické průvodní jevy švédské každodennosti autor vynechal, což je samosebou jeho věc, nicméně je to spíš takový průvodce životním stylem autora, anebo životním stylem Švédů, jaký by autor chtěl, aby byl. Všechno to krásné přiměřeno a rovno a odpadu-třídivo mě moc nezaujalo. Ani řádek o snusu :) asi není lagom, zato je všude. Výletní plavby do Finska pro litry alkoholu, který je k dostání za standardní ceny v bezcelní zóně = na té lodi, která k ničemu jinému neslouží..taky nejsou extra lagom, zato jsou oblíbené...inu, lagom je prostě jeden z možných způsobů života....

04.12.2021 4 z 5

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Tak to jsem četla poprvé asi před sto lety a mám za to, že to bylo i zfilmované, protože některé scény si pamatuji. Takový závan starých časů, kdy na letní byt šla rodina víceméně pěšky, půl roku před tím vyráběl táta s klukem nábytek a prázdniny byly velké dobrodružství. Jako když čtu zase po všech těch letech Ransomovky.

30.11.2021 5 z 5

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

No tak kdo by tak asi jiný, než Kingův Brady Hartsfield, mohl zvládnout proslulé zapůjčení Bábi Zlopočasné? Ta to ovšem uměla i s včelami! Brady netrénoval odmala, takže to nemělo ten efekt. Billova kapela už se taky celkem neměla kam posouvat, jestli to tedy mělo někdy skončit, ale některé vedlejší postavy přinesly oživení.

30.11.2021 4 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Tento pozdní S.K. je o dost jiný, než v době Osvícení. To byly pecky. V této trilogii je znát, že už se mu obrousily hrany, už není tak tvrdý, krutý a fascinující. Takže, speciálně v tomto díle, přežijí i ti, kteří by před dvaceti lety rozhodně nepřežili. Ovšem tam, kde je potřeba vykreslit školu, popsat co se děje komu v hlavě, tam je to stále mimořádné. Morrie je jedna z parádních Kingových postav.

30.11.2021 4 z 5

Když vzlétne děs a nevíra Když vzlétne děs a nevíra Viktorín Šulc

Případy popsané v této první části panoptika se sice odehrály většinou před mým narozením, ale ne všechny. Takže zatímco Mrázek představoval noční můru pro naší mámu, která o něm, mluvívala, já si zase dobře pamatuji nález mrtvé ženy v prosecké bažantnici, kam jsme si jako děti chodívaly hrát! Ještě dlouho po něm na tom místě ulpěla taková temná pečeť.

28.11.2021 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Občas se někomu podaří nějaké téma vyčerpat. Najít ho, zmocnit se ho a napsat to tak, že není třeba už k němu psát a proto ani číst nic dalšího.

28.11.2021 5 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Hoši se nám začínají vylupovat! Benešovi to pálí a má podnikatelského ducha, Lothar dělá co může a proto má spokojené manželství, Čeněk mužní a Wolfram..no to je prostě Wolfram. Král Jan taky dělá, co se dá. Jak oni jsou všichni aktivní a pracovití! I padouši se naštěstí činí a sem tam se objeví nová postava, která má trochu šmrnc. Dám si teď trochu oraz po tom tří-dílovém maratonu a až navážu, tak se uvidí, jestli si budu ještě pamatovat kdo je kdo, kde je kdo a proč je tam, kde je.

20.11.2021 5 z 5

Růže a lev Růže a lev František Niedl

Chyběli mi ti smrdutí dědkové z prvního dílu, zejména můj velký oblíbenec, zeman z Vřesové! Toho jsem úplně viděla před sebou. A ty jejich famózní manželky! Nádherný typ! V tomto díle už to do ruky berou páni rytíři nástupníci, kterým to bude zřejmě ještě hodně dílů trvat, než taky zdědkovatí.

17.11.2021 5 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Další sérii od F.N. jsem chvíli odolávala, je to vždycky nadlouho a aby čtenář udržel linku, chce to číst v jednom tahu. Mladý Jan Lucemburský tady nevypadá jako někdo, kdo ke království neměl vztah od samého začátku. Jihočeští rytíři z Odnikud jsou vykreslení parádně. Ti správní i ti zláci. Nejvíc mi k srdci přirostli žabáci z bažin a samozřejmě krajina! Ta je na tom nejlepší, protože je to tady u nás na jihu :)

15.11.2021 5 z 5

Silnice č. 9 Silnice č. 9 Tina Frennstedt

Stejně jako první díl - pro mě to prostě je. Vyhovuje mi jak styl psaní, tak obsah. Odložený případ se, stejně jako minule, týká mladého člověka a jeho rodiny. Autorka popisuje všemožné vazby a vztahy, což dělá děj pomalým. Vzhledem k tomu, že toho je ke sdělení hodně - život v zemi, jak to chodí na jihu země a podobnost s Dánskem, životní příběhy aktérů, tak to ani rychlé být nemůže. Rozhodně si pokračování ujít nenechám.

10.11.2021 5 z 5

Nezvěstná Nezvěstná Tina Frennstedt

Pro mě to tedy bylo. V odloženém případu je seversky - detailně popsáno uvažování oběti i všech možných zúčastněných. Švédská všednodennost je také zajímavá, dává nahlédnout jak to tam chodí v tom nejobyčejnějším životě. Aktuální případ je rychlý, dynamický, pachatel dostatečně posahaný. Hlavní policistka je zajímavá a přestože mě málokdy zajímají prostřihy do osobního života policistů, tentokrát tuto linku sleduji. Sečteno podtrženo, já si pokračování dám.

10.11.2021 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

To zas byla paráda! Koncert tragikomiky a všemožných podivností. Během honu na padoucha, který je mazaný a odhodlaný, se dá dohromady parta ještě podivnější než je on. Těžko by ho taky mohli nahánět nějací standardní honáci... A ta knižní obálka!

01.11.2021 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Starý pán se s tím stále umí nemazat! Tyhle tlustoknihy on umí náramně. Má to spád, je to aktuální, masakry jsou přiměřené a fantastično lehké. I ta ústřední myšlenka je zajímavá. Popisný konec je sice nekingovsky edukativní, ale tak to může jít na vrub věku, ta touha vydojit emoci. Milovníku autorovy tvorby stačí prostě ten konec přeletět nebo si ho jednoduše nevšímat.

31.10.2021 5 z 5

Zločiny pro dva Zločiny pro dva Agatha Christie

Tak to bylo lehounké a zábavné. Je to krásné být mladý, bohatý a přetékající iniciativou!

27.10.2021 5 z 5

Moje zlatá řemesla Moje zlatá řemesla Ivan Klíma

Poprvé jsem knížku četla krátce po jejím vydání. Bylo to období, kdy jsme hltali texty rychlostí jeden denně, protože jsme stále nevěřili, že nám ta svoboda vydrží. Nakladatelé to viděli nejspíš podobně a tak rychle vycházelo, co najednou vyjít mohlo. Přečetla jsem si to po tolika letech znovu a s odstupem je ta výpověď ještě mnohem ilustrativnější!

25.10.2021 5 z 5