Vesmich

Pojednání o mé radostné cestě od kolébky ke krematoriuPojednání o mé radostné cestě od kolébky ke krematoriuVladimír Komárek

Četla jsem kdysi v devadesátkách, jak to vyšlo a nyní jsem si to během víkendu dala ještě jednou. František Nepil psal podobně, ovšem laskavěji. Vladimír Komárek se s tím nemaže. Popis studentského života s jeho nemilosrdnými recesemi a angažmá v semilském domu kultury a osvěty.Taková ta práce, jejímž výsledkem není nic a kdyby vůbec nebyla, nic se nestane a nikdo to nepozná, ukazuje všechnu tu vyprázdněnost, ze které někdo dáví a někomu přijde jako celkem dobrý džob. Nic neděláš, nic nezkazíš, jen se tak nějak plácáš od kolébky ke krematoriu. V devadesátkách jsem si říkala, že je to přesný obraz našeho zdejšího šedo-komunismu, dneska vím, že to s komunismem nemá až tak co dělat! Je to životní styl. To bylo pozoruhodné prozření!

Hoši od Bobří řekyHoši od Bobří řekyJaroslav Foglar

Jednou za čas profesionálně neuškodí pročíst si tento gejzír nápadů v oblasti učení prožitkem. Tak silný formativní vliv, jako Foglar, měl málokterý český pedagog. Všechna ta čacká dušínovská ušlechtilost z člověka časem postupně vyprchá, život ho obrousí a poněkud vyučí, ale pro mladého člověka to pořád je dobré a pořád je dost dětí, které se chtějí nechat vést nějakou takovou cestou. Rychlé šípy jsou parádní komiks, ale Hoši od Bobří řeky spolehlivě přenesli autora do věčných a nesmrtelných Věčných lovišť.

Příběh Martinovy boudyPříběh Martinovy boudyTomáš Topí Pigula

Na těchto publikacích, které se věnují jednomu jedinému domu a jeho historii, je pokaždé nejlepší sledovat, jak autor sám u toho prožívá pořádné dobrodružství. Jak pátrá, zjišťuje, tvoří si obraz a názor a ten se pak nějak pokusí předat čtenáři. V případě Martinovky se to rozhodně povedlo!

Čarodějky malostranskéČarodějky malostranskéPetra Kubašková

Že je pondělí občas hodně dlouhý den, to si všimne nejspíš kdekdo, ale takhle dlouhé pondělí! No tě pic! Nejdřív, ale jen docela krátce, mi přišlo, že to nemá cenu číst, ale pak mi přišlo, že to budu číst. Ještěže tak! Je to nápadité, má to spád, myšlenku a dokonce i začátek, prostředek a konec! O holkách a pro holky, o ženách a pro ženy. Jistěže si to může přečíst i nějaký chlap, dámy v knize jsou sice obezřetné, ale nikterak úzkoprsé!

Vražda potřebuje reklamuVražda potřebuje reklamuDorothy L. Sayers

Jako příručka pro marketingového pracovníka jistě pozoruhodné. Pro nemarketingového místy zábavné a vtipné. Také retro náhled do doby předdigitální, kdy většinu činností vykonávali nějací lidé, každý tu svou a kanceláře se jimi jen hemžily, je zajímavý. Jako detektivka je to mizérie, cholera a černý kašel k tomu!

31.12.2021

VítekVítekAdalbert Stifter

Ajajaj..tak to tedy nevím, jestli byl dobrý nápad, seznámit se se Stifterovou tvorbou prostřednictvím tohoto díla...něco tak slabého, aby pohledal! Vyškrábnu v sobě zbytky velkorysosti a zkusím jiné šumavské texty...

30.12.2021

Doktor ŽivagoDoktor ŽivagoBoris Leonidovič Pasternak

Oj, holoubku můj sivý, nikdo se nedokáže zavrtat do duše tak, jako Rus! Vrtat, tahat za nervová vlákna, uvláčet, uslzet, vyvolat chandru a současně nějakou naději, samozřejmě že marnou. Tak jednou za deset let si to vždycky přečtu a jeden by řekl, že už si na to zvyknu, že otupím. Kdepak, otupět se nedá.

30.12.2021

Adventní kletbaAdventní kletbaVlastimil Vondruška

Na Krašov jsme jezdívali s bratrem a jeho kamarády "vandrovat". Dobře si vzpomínám, jak jsem si cestou tam udělala na patě puchýř, který byl velký jak půlka míčku na ping-pong a vzbudila tím všeobecnou pozornost! Bylo to ostatně to jediné, čím jsem ji vzbudila...óó krásně dny našeho mládí! Oldřich z Chlumu tentokrát v nebývale drsné poloze! Až mě překvapilo, že to nemusí být až takový Mirek Dušín.

24.12.2021

Černé jazykyČerné jazykyDita Táborská

Občas ten titul na mě někde vykouknul, ale ta anotace mě odrazovala. Proč by se nutně musely složité rodinné vztahy odehrávat kdesi v Tramtárii, když se mohou docela dobře odehrávat v Lounech? Autorku jsme neznala. Tak jsem to zkusila....a...byla to famózní jízda!!! Musela se odehrávat v Tramtárii, protože každý kout světa má svoje "špecifiká". První část si plyne tak, jak plyne něčí život den po dni. Nic neobvyklého, proto velmi pozoruhodného. Dalo by se to určitě napsat i blbě, ale to se rozhodně nestalo. Druhá část má takový spád, že je potřeba dýchat kontrolovaně, aby jeden nečap kyslíkový dluh, a na konci zásek jak seknutí mečem. Celou druhou část jsem si říkala, jestli dá autorka někomu šanci, jestli tam šoupne alespoň mikro světlo...Je tvrdá! .Občas narazím na knihu, která je celá pro mě, ale jakoby si autor nevěděl rady s koncem, jakoby se mu to vymklo....tak tady se to nevymklo! Má to začátek, prostředek, konec a hlavu i patu! Pro mě rozhodně kniha měsíce!

23.12.2021

EragonEragonChristopher Paolini

Když to před lety vyšlo, nahlédla jsem a pokoušela se začíst. Nešlo to. Přišlo mi to jako velmi dobře zobchodované NIC. Nicméně jsem nebyla cílovou skupinou ani tehdy.Teď to bylo v Audiotéce ve slevě a dalo se to tedy poslechnout profesionálně načtené, což mnohé knihy tohoto typu dokáže docela vystřelit ke hvězdám. Tady se to nestalo. Přišlo mi to stejně zbytečné jako kdysi. Nicméně jsem vydržela, protože v autě a při nádobí a tak...Takové písání žánrově sečtělého hocha pro jiné děti, které až tak sečtělé být nemusí. Tady si přečetl o dracích, tam o starých jazycích, tady kouzla, tam ztráty, tam nálezy, tady dospívání a tady něco jako láska a všechno do jedné misky a míchy míchy.... Nejfamóznější mi na tom přijde, že to dokázal dobře prodat! To klobouk dolů! O tom teda žádná! Pokoušela jsem se přenést do svého dospívání, jestli by mi to bývalo bylo přišlo čitelné tehdy....myslím, že nepřišlo.

22.12.2021

StrašákStrašákFrank Goldammer

Rozjezd je famózní! Detektivka z Drážďan těsně před velkým bombardováním a krátce po něm, ukazuje dobu a místo neobvyklým způsobem. Vlastně podobně, jako v Laskavých bohyních je zachycený Berlín ve stejném období. Celé ty reálie a kulisy byly pro mě poutavější, než detektivní zápletka a to i proto, že Drážďany máme z Čech blízko a autem je tam člověk za chvíli. Samotný detektivní příběh byl napínavý tak chvilku, potom mi to začalo být jedno, kdo co páchá, protože v jednu chvíli jsem se úplně ztratila a přišlo mi, že v knize snad chybí nějaké stránky...A pak ještě ten Saša Zajcev...tak v Rusku jsou snad i jiná jména...než zrovna Saša Zajcev...Max Heller je uvěřitelný typ a pořád mi připomínal ty komisaře z KRIPO v Laskavých bohyních...tou buldočí zahryznutostí. Kam se bude jeho policejní kariéra ubírat dál budu sledovat určitě.

20.12.2021

ČarostřelecČarostřelecJan Horníček

Inu, anotace je o dost působivější než samotná kniha. Výborné momenty by tu byly. Postava doktora Šulce je pozoruhodná, Vilém je poněkud nudný, nicméně zásadový typ a Mirek Dušan by nad ním zatleskal. Já tedy méně a nijak extra mě nebral. Hory i podhůří dobrý, akorát nevím, jak moc dobrý pro někoho, kdo to tam osobně vůbec nezná a nemůže si tedy pomáhat vlastními obrazy. Dějová linka je tak složitá, respektive je jich tolik, že jsem se musela pořád vracet, abych zachytila alespoň jednu. Mohl by to být pozoruhodný román na pokračování v nějaké příloze Ahoj na sobotu nebo jak se to jmenovalo. Takhle spíš nic než moc.

15.12.2021

Léto vlkůLéto vlkůHans Rosenfeldt

Za mých mladých let se takovéto šílenosti odehrávaly pouze v USA, anebo Sovětském svazu. Podle toho z jakého byly balíčku. Aktuálně se všechno odehrává ve Švédsku. Četla jsem to s mapou a stálo to za to, alespoň mi bylo o dost jasnější, do jaké díry se hlavní nehrdinka musela vydat, aby ji tam hlavní hrdinka mohla stíhat. Všechny ty skandinávské pocity mi, jako obvykle, lezly trochu na nervy, nicméně je vyvážil opravdu ďábelský autorův nápad, o co že tu také ještě jde.

13.12.2021

Vinnetou 1Vinnetou 1Karl May

Neodolala jsem a po mnoha letech, vlastně několika desetiletích, jsem si to poslechla jako audioknihu. A hned to tu bylo zas! Jako včera se přede mnou znovu obnažila ta křivda, jak sestřenice Míla vlastnila velkou sbírku fotografií Vinnetoua, protože její otec se dvakrát za život podíval do AMERIKY, kam po válce emigrovala jeho sestra a tak nejenže odkudsi dovezl fotografie z legendárních filmů, ale dokonce TAM i BYL!!! Já bych to byla i celkem překonala, ale můj bratr, náčelník Vzteklý bizon, to bral jako urážku kmene! Tím byla válečná sekera vykopána a dokud se nám u opasků nehoupal její skalp i skalp bratrance Pepy, nedopřáli jsme si oddechu.

11.12.2021

ListopádListopádAlena Mornštajnová

Kdo by si tak jiný mohl lajsnout napsat takovou knížku a předpokládat, že se to bude masově číst, než A.M?. Ten formát je pozoruhodný. Sevřený, tuhý, jen taková okénka, kterými lze nahlédnout tu a tam. Každý se dívá jen zvenčí, dovnitř vejít nelze. Každý řádek jsem četla do konce 12.kapitoly. Potom už jsem to vzala hopem, přišlo mi to pořád stejné a víceméně naprosto jasné kam se to může a taky bude ubírat. Na to je autorka příliš poctivá a zkušená, než aby se dopustila nějakého nepochopitelného výmyku. Takové Bolero. přidávají se další a další nástroje, ale melodie je stále stejná. Kdybych byla podobným životem nezasažená, tedy mladší, možná bych četla pěkně všechno. Takto to nebylo potřeba. Některé skvělosti stačí prožít jen jednou, na některé se nemá cenu chystat.

05.12.2021

Kniha hřbitovaKniha hřbitovaNeil Gaiman

Ten nápad byl pro mě zajímavý. Malé dítě vychovává v literatuře ledaskdo - vlci, medvědi, tygr..takže proč by ne hřbitovní lid. Tak do půlky to bylo velmi svěží, později už to pro mě bylo stále stejné a stejné a stejné. Tak, nejsem ani děti ani mládež, pro mě to autor nepsal.

04.12.2021

Lagom – Švédský způsob životaLagom – Švédský způsob životaGöran Everdahl

Některé docela typické průvodní jevy švédské každodennosti autor vynechal, což je samosebou jeho věc, nicméně je to spíš takový průvodce životním stylem autora, anebo životním stylem Švédů, jaký by autor chtěl, aby byl. Všechno to krásné přiměřeno a rovno a odpadu-třídivo mě moc nezaujalo. Ani řádek o snusu :) asi není lagom, zato je všude. Výletní plavby do Finska pro litry alkoholu, který je k dostání za standardní ceny v bezcelní zóně = na té lodi, která k ničemu jinému neslouží..taky nejsou extra lagom, zato jsou oblíbené...inu, lagom je prostě jeden z možných způsobů života....

04.12.2021

Jak voní tymiánJak voní tymiánMarcel Pagnol

Tak to jsem četla poprvé asi před sto lety a mám za to, že to bylo i zfilmované, protože některé scény si pamatuji. Takový závan starých časů, kdy na letní byt šla rodina víceméně pěšky, půl roku před tím vyráběl táta s klukem nábytek a prázdniny byly velké dobrodružství. Jako když čtu zase po všech těch letech Ransomovky.

Konec hlídkyKonec hlídkyStephen King

No tak kdo by tak asi jiný, než Kingův Brady Hartsfield, mohl zvládnout proslulé zapůjčení Bábi Zlopočasné? Ta to ovšem uměla i s včelami! Brady netrénoval odmala, takže to nemělo ten efekt. Billova kapela už se taky celkem neměla kam posouvat, jestli to tedy mělo někdy skončit, ale některé vedlejší postavy přinesly oživení.

Právo nálezcePrávo nálezceStephen King

Tento pozdní S.K. je o dost jiný, než v době Osvícení. To byly pecky. V této trilogii je znát, že už se mu obrousily hrany, už není tak tvrdý, krutý a fascinující. Takže, speciálně v tomto díle, přežijí i ti, kteří by před dvaceti lety rozhodně nepřežili. Ovšem tam, kde je potřeba vykreslit školu, popsat co se děje komu v hlavě, tam je to stále mimořádné. Morrie je jedna z parádních Kingových postav.

30.11.2021

Když vzlétne děs a nevíraKdyž vzlétne děs a nevíraViktorín Šulc

Případy popsané v této první části panoptika se sice odehrály většinou před mým narozením, ale ne všechny. Takže zatímco Mrázek představoval noční můru pro naší mámu, která o něm, mluvívala, já si zase dobře pamatuji nález mrtvé ženy v prosecké bažantnici, kam jsme si jako děti chodívaly hrát! Ještě dlouho po něm na tom místě ulpěla taková temná pečeť.

28.11.2021

NěmciNěmciJ. Katalpa (pseudonym)

Občas se někomu podaří nějaké téma vyčerpat. Najít ho, zmocnit se ho a napsat to tak, že není třeba už k němu psát a proto ani číst nic dalšího.

28.11.2021

Ve službách mocnýchVe službách mocnýchFrantišek Niedl

Hoši se nám začínají vylupovat! Benešovi to pálí a má podnikatelského ducha, Lothar dělá co může a proto má spokojené manželství, Čeněk mužní a Wolfram..no to je prostě Wolfram. Král Jan taky dělá, co se dá. Jak oni jsou všichni aktivní a pracovití! I padouši se naštěstí činí a sem tam se objeví nová postava, která má trochu šmrnc. Dám si teď trochu oraz po tom tří-dílovém maratonu a až navážu, tak se uvidí, jestli si budu ještě pamatovat kdo je kdo, kde je kdo a proč je tam, kde je.

20.11.2021

Růže a levRůže a levFrantišek Niedl

Chyběli mi ti smrdutí dědkové z prvního dílu, zejména můj velký oblíbenec, zeman z Vřesové! Toho jsem úplně viděla před sebou. A ty jejich famózní manželky! Nádherný typ! V tomto díle už to do ruky berou páni rytíři nástupníci, kterým to bude zřejmě ještě hodně dílů trvat, než taky zdědkovatí.

17.11.2021

Rytíři z VřesovaRytíři z VřesovaFrantišek Niedl

Další sérii od F.N. jsem chvíli odolávala, je to vždycky nadlouho a aby čtenář udržel linku, chce to číst v jednom tahu. Mladý Jan Lucemburský tady nevypadá jako někdo, kdo ke království neměl vztah od samého začátku. Jihočeští rytíři z Odnikud jsou vykreslení parádně. Ti správní i ti zláci. Nejvíc mi k srdci přirostli žabáci z bažin a samozřejmě krajina! Ta je na tom nejlepší, protože je to tady u nás na jihu :)

15.11.2021

Silnice č. 9Silnice č. 9Tina Frennstedt

Stejně jako první díl - pro mě to prostě je. Vyhovuje mi jak styl psaní, tak obsah. Odložený případ se, stejně jako minule, týká mladého člověka a jeho rodiny. Autorka popisuje všemožné vazby a vztahy, což dělá děj pomalým. Vzhledem k tomu, že toho je ke sdělení hodně - život v zemi, jak to chodí na jihu země a podobnost s Dánskem, životní příběhy aktérů, tak to ani rychlé být nemůže. Rozhodně si pokračování ujít nenechám.

10.11.2021

NezvěstnáNezvěstnáTina Frennstedt

Pro mě to tedy bylo. V odloženém případu je seversky - detailně popsáno uvažování oběti i všech možných zúčastněných. Švédská všednodennost je také zajímavá, dává nahlédnout jak to tam chodí v tom nejobyčejnějším životě. Aktuální případ je rychlý, dynamický, pachatel dostatečně posahaný. Hlavní policistka je zajímavá a přestože mě málokdy zajímají prostřihy do osobního života policistů, tentokrát tuto linku sleduji. Sečteno podtrženo, já si pokračování dám.

10.11.2021

Pan MercedesPan MercedesStephen King

To zas byla paráda! Koncert tragikomiky a všemožných podivností. Během honu na padoucha, který je mazaný a odhodlaný, se dá dohromady parta ještě podivnější než je on. Těžko by ho taky mohli nahánět nějací standardní honáci... A ta knižní obálka!

01.11.2021

ÚstavÚstavStephen King

Starý pán se s tím stále umí nemazat! Tyhle tlustoknihy on umí náramně. Má to spád, je to aktuální, masakry jsou přiměřené a fantastično lehké. I ta ústřední myšlenka je zajímavá. Popisný konec je sice nekingovsky edukativní, ale tak to může jít na vrub věku, ta touha vydojit emoci. Milovníku autorovy tvorby stačí prostě ten konec přeletět nebo si ho jednoduše nevšímat.

31.10.2021

Zločiny pro dvaZločiny pro dvaAgatha Christie

Tak to bylo lehounké a zábavné. Je to krásné být mladý, bohatý a přetékající iniciativou!

27.10.2021