Vesmich Vesmich komentáře u knih

Na zemské stezce Na zemské stezce Martin Nesměrák

Legenda o založení hradu Landštejn s uvěřitelně a plasticky vykreslenou atmosférou a pozadím. Osidlování hvozdu, které probíhá jinak na česko/moravské straně hranice a jinak na rakouské, což je ostatně docela dobře znát i dnes. Podrobně vykreslené postavení tehdejších svobodníků, kteří stále se rozrůstající vrstvě nevolníků připomínali, že nevolnictví není jediný možný způsob venkovské existence. Vzhledem k tomu, že se jedná o první díl nějaké ságy, je možné, že v dílech dalších bude více vykresleno, že se "dobrý král" o svobodníky extra nezajímal a nechával je na pospas pozemkové šlechtě, která se s nimi zrovna moc nemazala. Takže se na další díl rozhodně podívám. Příběh, který se odehrává v popředí, je jednoduchý, nekomplikovaný, ukazuje silnou, rozvětvenou, při sobě držící tradiční rodinu a jako takový nijak neruší.

09.12.2023 5 z 5

Hluboký spánek Hluboký spánek Raymond Chandler

Poslouchala jsem jako četbu na pokračování v rádiu a bavilo mě to. Četl to takový temný, mužný hlas, takže některé ty hlášky zněly parádně. Kulisy parádní, detektiv sympaťák, dekadence všude kolem děsivá. Akorát nevím, o čem to vlastně bylo :)

24.11.2023 3 z 5

Volha Volha Karel Hynie

Tak to byl mazec, ty vole. Jakmile jsem se začetla, říkám si, to je snad vo Pekárkovi! A bylo! Ten "můj" po velký revoluci kšeftoval s máslem na tržnici a byl to Jarda, ale jinak to sedlo. Proletariát ve své vrcholné formě, dekadence po komunisticku zasazená do propagandistického prostředí...a ten parádní rozměr efektivity práce, ty vole...ten se držel v ČT dlouho...měla jsem příležitost cosi moudrého do ČT sdělovat pro nějaký hloubavý pořad, je to tak deset let zpátky. Přijeli k nám na vesnici čtyři. Šofér Standa, paní, co přivezla podepsat JEDEN papír, redaktor a kameraman. A dohromady popracovalii tolik, co normální člověk už v té době udělal sám. Včetně, toho, že si na cestě dlouhé 80 km sem a 80 zpátky dokázal řídit auto sám, ty vole. Ale tak byl pátek, viď a tady je pěkně.

14.11.2023 5 z 5

Nemesis Nemesis Agatha Christie

Slečna Marplová ve své vrcholné formě! Už toho tolik nenaběhá, nemůže soustavně někde viset hubou na plotě a sbírat klepy, paměť také není, co bývala, o to je ovšem lstivější, drsnější a pragmatičtější. Kdo jí přijde do cesty, nemá šanci!

14.11.2023 5 z 5

Žena filmového kritika Žena filmového kritika neznámý - neuveden

FB příspěvky neznám a vůbec to bylo pro mě překvapení, které se objevilo v podobě audioknihy. Poslouchala jsem při cestách autem a přišlo mi to osvěžující a zábavné. Ona ho má ráda, on jí taky, mají jedno dítě za druhým, ona je s nimi doma a on sleduje filmy. Ona ostatně také. Občas jsem se smála nahlas, zejména když došlo na historky s nejmladším dítětem nebo manželovy festivalové výpravy. Určitě si to v kolonách poslechnu radostně noch ajnmál i drajmál..

12.11.2023 4 z 5

Stín Stín Adam Przechrzta

A už to skončilo a zůstal jen takový ten smutek, který zůstane, když skončí něco, co by člověk chtěl, aby bylo dál, protože ono to je dál, akorát nevím jak a protože chci vědět jak, tak ten smutek. Třetí díl byl hodně velká emoční pecka.

10.11.2023 5 z 5

Místodržící Místodržící Adam Przechrzta

Po přečtení Adepta jsem si nebyla jistá, jestli mě to zajímá dál. Začetla jsem se a zajímalo a zajímá. Jak to být mohlo a nebylo a možná bylo v nějakém jiném Vesmíru..a je to propracované a je to dobré...

10.11.2023 5 z 5

Na kometě Na kometě Jules Verne

Zdá se že Rusko rodí, jen chlípná blahorodí a Francouz svádí dámy, co jsou dávno zadány....Je to takové hravé to putování Vesmírem.

08.11.2023 4 z 5

Jak se do lesa volá Jak se do lesa volá Marie Horová

No tak za mě teda pecka! Stein se dostal do literárně snesitelné podoby, zápletka byla originální, celý případ, jak už je tady u té série standardem, byl komplikovaný v motivech i provedení a hlavně úplně tak, jak to v životě bývá. Četlo se mi to jedním dechem a přijde mi to čí dál vychytanější.

03.11.2023 5 z 5

Svědectví uloupené dýky Svědectví uloupené dýky Martina Novotná

Po seznámení s dvojicí, trojicí "vyšetřovatelů" v Nymburce a okolí, jsem se s nimi posunula blíž ku Příhrazům. Tímto tempem se tam kluci ovšem hned tak nedohrabou, zato se stále rozmnožují. Koně taky. Nemůžu říct, že by mě to extra bavilo nebo že by to byla nějaká literatura nebo že by to o něčem bylo nebo že by se něco strašného stalo, kdyby to nebylo napsané vůbec. Taky mi nikdo z nich není sympatický. Tadeáš mi přijde jako nabubřelý fouňa a kapoun, Vítek se věčně utápí v pochybnostech a ten třetí se soustavně pokouší zavrtat Tadeášovi ...tam. Takže proč to teda čtu? Nevím vlastně...A přečtu si i další díl? Myslím, že ne. To jsem si po tom prvním myslela ale taky a pak jsem si tento přečetla...

02.11.2023 3 z 5

Se džbánem pro vodu Se džbánem pro vodu Marie Horová

Mord parta dobrý, psycholog-krasavec-plavec-kulturista-intelektuál-mužný a současně citlivý Stein méně dobrý. Je mi záhadou, čím se on vlastně přesně živí. Ale tak zase co je mi do toho, že jo :) Občas to v textu zadrnčí naučností - oni to ti bezdomovci mají složité, ale jinak jsou to dobří lidé ve špatné situaci a podobné pravdy...nicméně to neznamená, že to celé nedrží pohromadě a nedá se to číst! Drží a dá. A dám si i další díl.

02.11.2023 4 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Bergman zde působí svěžeji a daleko méně otahaněji, než když bloumal po Beskydech. Někdo chce za humny ptáky a mokřady a jiný tam chce barák a každý si to svoje přesvědčení protlačuje jak umí. A sem tam je potřeba i někoho zamordovat.

01.11.2023 5 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Na každého dojde :), takže i na starého proutníka a požitkáře Barbariče. Baví mě to pořád stejně, vždycky se dozvím něco nového z Horních Uher a hned mě to láká se tam vypravit.

01.11.2023 5 z 5

Pro oči nevidím Pro oči nevidím Marie Horová

Začátek ve stylu severských vyšinutin mě poněkud vyděsil, ale celkem rychle se situace stabilizovala. Hlavní hrdina je kulturista/plavec intelektuál, kterému žádná žena neodolá a když je potřeba, tak hulvátovi i jednu ubalí a v případě nouze převezme za zkušenou policistku výslech:)... no..tak za nějakou velkou literaturu se to nevydávalo a příběh měl spád a četl se mi dobře. Rozhodně mě zajímá, jak se to bude vyvíjet dál.

11.10.2023 4 z 5

Palec a selská pýcha Palec a selská pýcha Jarmila Pospíšilová

Začíná se ze mě stávat fanoušek Palcovy Lhoty a okolí. Zase takový pomalý příběh, kdy se cosi zvrtne a už to jede nezadržitelně jak po klouzačce a na pozadí běží všední venkovské příběhy typu kdo kde co vykope a vykopat nemá, případně zahrne, co zahrnout nemá a co z toho vzešlo. Docela jako u nás na vsi.

09.10.2023 4 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Začala jsem to číst bez jakékoliv předinformace, byť jen v podobě anotace, takže jsem nevěděla do čeho jdu. Tempo mi přišlo fantastické. Detailní popisy v první čtvrtině s tím tempem navíc dělaly docela divy- rozjezd, dupnutí na brzdu a zase rozjezd. Čtecí paráda, kdy se text nedá odložit. Technická stránka cestování mi tady nepřišla nijak důležitá, takže jsem si jí extra nevšímala a soustředila se na uvěřitelnost jednání postav. A v tom je trochu zádrhel. To, že naše různá rozhodnutí na různých křižovatkách ovlivní naší další cestu, jistě, to, že v okamžiku takové křižovatky může vzniknout cosi jako dva a více možných směrů, co by ne, akorát to tady drhne v tom, že každým takovým rozhodnutím budujeme svůj charakter. Takže když se našich X já octne na Y křižovatkách, tak ta volba neurčuje jen cestu, ale i odklon k trochu jiné podobě cíle, běžnou korekci, anebo úplnou změnu, protože každá volba přinese novou (a pro každého jinou) zkušenost a to je největší formativní učitelka. Proto bylo pro mě poněkud podezřelé to, že všechny štěpy, bez ohledu na rozdílné zkušenosti, množství voleb a délku cesty, sledovaly pořád úporně nekorigovaný stejný cíl, akorát jinými prostředky - někdo vlídnými, jiný méně vlídnými. Ve velkém finále se mi to začalo vizualizovat v podobě filmu Oživlé mrtvoly, jak banda jakýchsi mátoh leze z hrobu a utíká stejným směrem za stejným mordýřským cílem.A to mi přišlo směšné. Oni nebyli nestejní pouze ve volbě prostředků, prostě byli nestejní na základě zkušeností, takže se stejně nechovali a stejně nejednali, akorát stejně jako vosy padaly do sklenice se šťávou. Tak to mi pak přestávalo být jasné, proč tam v tom příběhu vlastně jsou. Zajímavé by pro mě nejvíc bylo sledovat, jak dlouho by ta rodinná idylka toho hlavního zláka bavila. Život ve spokojené průměrnosti zajištěné nikoliv společným prožitkem a společnou cestou, ale pouhým obutím si cizích bačkor. Rozhodně zajímavé čtení. Rychlé, svižné, akční.

08.10.2023 4 z 5

Výdech Výdech Ted Chiang

Takový životní cyklus softwarových objektů jsem četla za sebou čtyřikrát ve smyčce a neomrzelo se mi to. S vyprávěním O kupci a alchymistově bráně hodlám otravovat každého, kdo mi násilím hubu neucpe a Úzkost je závrať ze svobody..óo jéje..... Také tam jsou povídky, které nebyly nic pro mě, třeba zrovna Výdech. Ten papoušek mě teda taky extra nebral a ta kreacionistická taky ne..no, takže si jdu ještě jednou přečíst buď Objekty, anebo Úzkost...asi Úzkost, ta je pořádně vostrá.

06.10.2023 5 z 5

Povídky smíchovské Povídky smíchovské Marie Rejfová

Autorku znám dosud pouze prostřednictvím učitelky Josefíny, co nemá ústa líná a vyšetřuje aktivněji, než stará Marplová. Takže jsem věděla, že ať budou povídky jakékoliv, rozhodně budou napsané tak, že mi budou sedět. Bylo to náramné čtení, dost temné a ponuré, aby to sedělo a také dost realistické, aby to sedělo ještě víc. Za mě rozhodně parádní četba.

04.10.2023 5 z 5

Záhada zmizelého šlechtice Záhada zmizelého šlechtice Martina Novotná

No, poslouchala jsem jako audio, protože to bylo v rámci členství, takže celkem zadarmo a když tedy srovnám cenu a výkon, dopadlo to celkem dobře. Jinak je to styl Vondruška, akorát to není moc vychytané, takže hlavní postava je takový svatoušek jako Olda z Chlumu, akorát o dost nesnesitelnější a svalovec vedle něj nesahá Otovi ani po kotníky, byť má taky účes podle poslední módy a lepí se na něj každá žena, která jde kolem. Nápad mě zaujal, pátrání mělo místy šmrnc, místy moc ne. Rozuzlení bylo na hlavu postavené a že se to odehrávalo v době Václava II. bylo poznat jen podle toho, že to tam soustavně zaznívalo. Jinak to tedy nebyla ani detektivka ani historická, spíš takové soudobé pojetí červené knihovny, kdy je méně historického muchlování a více historického mordování.

04.10.2023 2 z 5

Auf den Spuren der Säumer: die Geschichte des Goldenen Steiges: ein heimatgeschichtliches Lesebuch Auf den Spuren der Säumer: die Geschichte des Goldenen Steiges: ein heimatgeschichtliches Lesebuch Michael Sellner

Kniha má český název a těžko říct, proč je tady jen ten německý. Je to dvojjazyčný text, z jedné strany německy, z druhé česky. Množství fotek a historických zajímavostí o Zlaté stezce - všech třech větvích. Za mě parádní!

23.09.2023 5 z 5