Vesmich Vesmich komentáře u knih

Zátoka smutku Zátoka smutku Chris Ould

Příběh se pořádně rozjel a jak se tam tak lovily ty velryby, celý koncept trilogie mi hodně připomněl Mayovu trilogii z ostrova Lewis. Také takové zvláštnosti v podobě místních loveckých zvyků (ostatně my tady máme také celé série zvyků, které nenašincům jpřijdou barbarské), detektiv, který se vrací/nevrací domů a tak dál.Chvíli jsem měla podezření, že by vrahem mohl/a být..ale to se, jako obvykle, nepotvrdilo :). Nooo, takže jdu na třetí díl a podíváme se do Dánska.

17.06.2023 5 z 5

Neklidné pobřeží Neklidné pobřeží Chris Ould

Líbila se mi úvodní část v audioknize, tak jsem si jí nechala číst celou. Pomalé tempo mi vyhovovalo, příjemně letně se to táhlo, bylo to zamotané a zapeklité a pozvolna vyplouvaly na povrch další a další (po)drobnosti. Jenom jsem nějak nepobrala, k čemu by mohlo být dobré číst celé ty pasáže v dánštině nebo faerštině nebo je to jedno v čem, protože je to detektivka, že jo...takže proč by jí čtenář měl číst dánsko/faersky či tak nějak? Možná to je nějaká přidaná hodnota, ale mně to nic detektivně hodnotného nepřidalo.

15.06.2023 4 z 5

Mýtus o věčném návratu Mýtus o věčném návratu Mircea Eliade

S Eliadem jsem se setkala poprvé kdysi na vysoké právě prostřednictvím této knihy a můj vztah k autorovi od té doby pouze zesílil.

Maitreyi / Slečna Kristína Maitreyi / Slečna Kristína Mircea Eliade

Kdysi na vysoké jsem se s Eliadem seznámila prostřednictvím Mýtu o věčném návratu a ihned z toho byla láska tak veliká, že si ze mě dělají přátelé srandu dodnes. Moje okouzlení trvá!

Nástrahy zubařského křesla Nástrahy zubařského křesla Agatha Christie

Viděla jsem film, takže jsem měla takové nějaké tušení, že je to příběh hodně zapeklitý. Nic jsem si z něj beztak nepamatovala, takže jsem nebyla ochuzena ani o jeden prudký výkrut, který Agatha v tomto příběhu vykroužila!

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Pozvolně se vinoucí příběh jak meandrující řeka, postupně vyplavující tu trochu bahna, tu nějakou tu perlorodku, tu chomáč řas a jinde hromadu naplaveného svince. Přicházela jsem tomu na chuť postupně a přišlo mi to celé takové líznuté Kunderou, což mě ani nerušilo ani neuchvacovalo.

14.06.2023 4 z 5

Ďáblův hřbet Ďáblův hřbet Honza Vojtíšek

Začátek mě uchvátil a očekávala jsem drsný příběh o osidlování H/hvozdu, který se navíc odehrával v krajině, kterou znám. No a víceméně to tak i bylo. Překvapily mě (zřejmě) žánrové prvky, kdy je potřeba prznit ženy nejrůznějšími způsoby a podrobně to popisovat. Když už to bylo poněkolikáté, musela jsem se smát, takže to na mě nějak extra strašidelně nepůsobilo, jen tak nějak přitrouble, a to nikoliv kvůli věci samé, ostatně proč by to tak nemohlo probíhat, jako spíš kvůli podrobným popisům pyjů a ran a neutuchající hromadné pářící potřebě. Ten rozjezd knihy je skutečně mnohoslibný, poslední třetina na mě působila tak nějak vyčichle.

13.06.2023 4 z 5

Wilsonov Wilsonov Michal Hvorecký

Mě to bavilo! Připomínalo mi to nejdřív Řeky Londýna, pak už nic, což bylo příjemné.

30.05.2023 4 z 5

Pod Palcem Pod Palcem Jarmila Pospíšilová

Bylo to takové letní čtení, poklidné tuzemské vražděníčko v poklidných tuzemských kulisách, kdy vražda je spíše dílem náhody než výsledkem složitého plánování. Palec je odvážný typ, který si odpočinek představuje tak, že jde starostovat do malé obce :)

30.05.2023 5 z 5

Cyankáli v šampaňském Cyankáli v šampaňském Agatha Christie

Zrovna mám před sebou nějaké podezřelé oslavy! Takže: nepít šampaňské! Na knihách od Agathy se mi líbí, jak nechá často zamordovat někoho, kdo není kdovíjak sympatický. Tentokrát to není strašlivá baba, kdy už člověk čeká na její zamordování jako na všeobecné vysvobození, ale okouzlující krasavice, proti které nemá jedna nikdy šanci.

10.05.2023 5 z 5

Černé zlato Černé zlato Dana Stabenow

Nebyla to láska na první pohled, Chladný den pro vraždu mi přišel průměrný, ale bylo tam jakési cosi, které mi pořád drnčelo v hlavě. A navíc, moje kamarádka knihovnice o tom mluvila jako o dobré sérii. A od druhého dílu už jsem velkým hltačem Aljašky a všeho kolem. A je to čím dál lepší! Po minulém zážitku z ledového moře, tentokrát ropa a děsný prachy kolem ní. Mizející původní svět a Shugaková ve městě :) to byl vůbec zážitek :)

22.04.2023 5 z 5

Mých tisíc životů Mých tisíc životů Jean-Paul Belmondo

Rozjezd parádní! Někdo, kdo radostně vzpomíná na své dětství, aniž by matička byla chudá, vetchá a nemocná a otec jakbysmet. Válečná léta a poválečná Paříž. Školní pasáže jsou jako učebnice zacházení s dětmi, které nejsou úplně standardní co do chování i učení a cesta k hraní, i filmový rozjezd a nástup Nové vlny, se čte výborně. Potom už autorovi asi došel dech, anebo trpělivost a tak nějak ta kniha doskomírala, což by mu býval mohl říct nakladatelský redaktor, kdy je potřeba skončit. Byť tedy slovo konec tam nemá psát :)

19.04.2023 4 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

V hlavní roli detektivka s divnou minulostí, detektiv s divnou minulostí, alkohol a americké maloměsto se svými figurkami stejného typu, jako u nás. A otázka: kdo je tady mezi námi nejdivnější? Vraha vraždícího kdoví proč extra ujetým způsobem jsem odhalila ihned, jak to bylo jen možné, ačkoliv ho neodhalím skoro nikdy ve skoro ničem. A proč tam museli ještě být Amišové, to teda těžko říct. To se asi dozvíme v dalším díle.

19.04.2023 3 z 5

Pařížská knihovna Pařížská knihovna Janet Skeslien Charles

Válka v knihovně a s knihami už tady byla. Na okupovaných britských ostrovech, v Německu a tentokrát v Paříži. Všechen ten meziválečný svist a šustot a válečný sajrajt čtenáře vtáhne hezky rychle. A potom vždycky střih a druhá linka, život v ospalé americké díře někdy v osmdesátkách. Ten střih je vždycky mazec!

16.04.2023 5 z 5

Ďábel v zrcadle Ďábel v zrcadle Juraj Červenák

Nejdrsnější případ a samosebou v nejdrsnějším městě. Stein huláká jako vždycky, notář dostane tentokrát zabrat a má vší té drsnosti plné zuby a Jaroš..no tak ten je jako vždycky v té své bublině, akorát tentokrát mává mečem víc než obvykle. Kdo je padouch a kdo hrdina (tedy kromě S-B-J) se tentokrát moc poznat nedá.

14.04.2023 5 z 5

Vlk Vlk Samuel Bjørk (p)

Jak ona ta Mia působí takovým šíbnutým dojmem v té sérii, tak tady je celkem jasné, proč a kde se to vzalo!

08.04.2023 5 z 5

Nebezpečí moci v pomáhajících profesích Nebezpečí moci v pomáhajících profesích Adolf Guggenbühl-Craig

Úzce vymezené téma nahlédnuté z úhlů několika pomáhajících profesí. Text obsahuje návod a současně výzvu - najděte si své vlastní stíny moci ve své vlastní profesi, uvědomte si je a pohlídejte.

Vepřožrout Moške Vepřožrout Moške Jaroslav Achab Haidler

Četlo se mi to skvěle, bavila jsem se i něco naučila, celé je to přiměřeně okouzlující a současně nostalgické. A číst to na Velikonoce už je jen taková třešnička na dortu. Košer, samosebou!

Vražda pro zlatého muže Vražda pro zlatého muže Václav Erben

S kapitánem Exnerem bylo lze možno nahlédnouti do světa, jaký by tak nějak mohl být, možná byl, pro někoho asi. Je to podobné, jako filmy Marie Poledňákové, které také byly často z rodinného prostředí, které mohlo být nebo možná bylo, ale spíš ani moc nebylo, a proto jsou nesmrtelné, stejně jako todleto tady, byť to není žádná velkolepá literatůra.

03.04.2023 4 z 5

Záhada tří čtvrtin Záhada tří čtvrtin Sophie Hannah

Je to stylové a zajímavé. Kdyby tam nutně nemusel být Poirot, tak je to docela normální příjemná detektivka s dobrým dějem a utahaným koncem, kdy jsem spíš zívala než bych byla v nějakém očekávání.

30.03.2023 4 z 5