Černé zlato

SEVERSKÁ KRIMI Z OPRAVDOVÉHO SEVERU… Ropná pole na severu Aljašky patří k nejdrsnějším místům na planetě a práce na nich, třebaže dobře placená, není ani snadná, ani příjemná. Tma, zima, sníh a k tomu civilizace tisíc kilometrů daleko. Není divu, že krédo těžařů zní: Po pořádné dřině pořádná zábava. Před alkoholem a hazardem vedení obvykle přivírá oči, ale nad sérií podezřelých předávkování už Royal Petroleum Company rukou mávnout nemůže. Nejde totiž jen o zdraví zaměstnanců, ale především o bezpečnost celého regionu. Společnost najme soukromou vyšetřovatelku Kate Shugakovou, aby v utajení zjistila, kdo a jakým způsobem zásobuje těžaře kokainem. A to se dealerovi pochopitelně líbit nebude. Obzvlášť když Kate přijde na to, že drogy nejsou ani zdaleka to nejlukrativnější zboží, které pašuje. Nejnávykovější látkou ze všech jsou totiž peníze a i ten, kdo jich má dost, chce vždycky víc…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460693/big_cerne-zlato-S2Z-460693.jpg 4.274

Kate Shugaková 4.

Detektivky, krimi, Romány, Thrillery

Vydáno: , Mystery Press

A Cold-Blooded Business, 1994

Kniha Černé zlato

Evina74
15.12.2021

Zatím poslední ze série detektivek o Kate Shugakové mě opět bavila. Už se těším na novinku.

vincek1
29.11.2021

První kniha od této autorky. Popis prostředí a vztahů mezi lidmi v této části Aljašky byl zajímavý, ale knihu jsem jako detektivku začal brát až téměř na jejím konci. Asi jsem zmlsaný autory tradičních detektivek, ale tím nechci samozřejmě říci, že se jednalo o špatnou knihu. Jen ta detektivní část, až na téměř samotném konci mi ji trochu připomínala.

konicekbily
09.11.2021

Autorka nás zavedla do pro mne dosud nepoznaného prostředí ropných polí a k pěknému popisu prostředí - aljašské přírody a ropné těžby - přidává vztahy mezi lidmi žijícími v uzavřené komunitě. Většinu z toho, co je v knize (podle doslovu) autorka skutečně prožila. Vlastní detektivní zápletka a závěrečný thriller ustupují do pozadí a nejedná se tedy o standardní detektivku. Čtu sérii popořadě a doporučuji případným následovníkům , aby učinili totéž.

milary
02.11.2021

To, že píšu už třetí komentář v řadě na Stabenow, jasně vypovídá o stupni mého zaujetí autorčinými knihami i nekompromisním úsilí, které jsem ochotná vynaložit, jen abych se mohla s co možná minimálním prodlením znovu přesunout za Kate na Aljašku.

Ropná pole... Izolovanost. Ponorková nemoc. Mechanismy, jak zvládat. Neběžné, často bizarní. Anebo nezvládat. To je pak horší. Někdy nejhorší... Temné hlubiny mysli, prostředky, na které by za jiných okolností, v jinak žitém životě, jinde, vůbec nedošlo.

Stabenow tu s naprostým přehledem otvírá pro čtenáře další exotické prostředí, tak lehce, plynule a zdánlivě bez námahy, přesto způsobem strhujícím.
Mám ráda, když skrze četbu vidím.

A na prahu listopadu vyšel pátý díl. Vivat, Mystery Press!

marcela0282
23.08.2021

Mam tuhle autorku opravdu rada a Kate Shugakova mi po cele serii strasne prirostla k srdci. Jeji pribehy jsou jedinecne, inspirovane zivotem v tak odlehlem a pro nas neznamem kraji, ze nekdy zustava rozum stat. Zvlast, kdyz se dozvite, ze ty nejmin uveritelne prihody se opravdu staly. Strasne se tesim na pokracovani!

katka.oo
23.07.2021

Další příjemná nenásilná detektivka od této autorky, kde hrají prim spíše popisy prostředí a zvyků, zde práce na ropném poli, ale to nic neubírá na tom, že kniha je čtivá, skvělá, Kate a její Obludu jsem si oblíbila a další díl si určitě nenechám ujít.

Refadora
20.07.2021

Danu Stabenow jsem si moc oblíbila hlavně pro její popisy zajímavého a pro mne exotického prostředí Aljašky. Autorka má dar prostředí velmi poutavě popsat a přidat do děje nenásilně i něco o kultuře původních obyvatel této oblasti. Samotná příběhová linka byla trochu slabší než celkový zážitek z knihy: vyšetřování bylo i oproti ostatním knížkám autorky ještě víc v pozadí a orientaci v ději trochu znesnadňovalo vysoké množství vedlejších postav.

Arwen777
16.07.2021

Nejcennější na této sérii pro nás asi je to reálné vykreslení prostředí, ať už překrásné a nespoutané přírody, nebo práce rybářů na lodi a nebo v tomto případě práce a život uzavřené komunity na ropných polích. A úplně nejlepší na tom je, že autorka ví, o čem píše a zprostředkovává nám opravdu realistický pohled na různé aspekty života na Aljašce. Navíc se mi líbí důraz dávaný na dopad na životní prostředí a volání po jeho ochraně a seznámení se životem a historií původních obyvatel, a to se všemi klady i zápory, nezastírá problémy, se kterými se tato komunita pere.
Tento díl byl více technický, což pro mě bylo náročnější. Na druhou stranu knihu z prostředí ropných polí jsem ještě nikdy nečetla, takže v mnohém směru to přineslo zajímavé informace. Život na základně byl ale podán i s humorem a ačkoliv detektivní linka stála tentokrát spíše v pozadí, závěr byl jako vždy napínavý. Knihy v této sérii jsou poměrně krátké, autorka zbytečně děj nenatahuje a tak je pro mě vždy tento malý výlet do krásné, ale kruté Aljašky, příjemným rozptýlením.
Doporučuji pro fanoušky série.
Čteno v originále.