verense verense komentáře u knih

Temná věž Temná věž Stephen King

Konečně jsem to dočetla (říkám díky) a při pohledu zpět musím konstatovat, že nelituju času stráveného nad ságou, byť mne za srdce tak úplně nechytla. V řadě otázek bych s autorem dost podiskutovala (hlavně o odchodu jednotlivých postav ka-tet), ale proti samotnému závěru nemám výhrady, nenapadá mne jiný konec, který by k příběhu pasoval. A doufám, že Rolandův osud už konečně najde naplnění.
Mimochodem úsloví "svět se hnul" se mi nějak podezřele propašovalo do mého běžného mluvního projevu, a v jedné šatně jsem si automaticky vybrala skříňku s číslem 19. Náhoda...?

13.10.2018 5 z 5

Povídky podivných Povídky podivných Ransom Riggs

Hezké čtení na deštivé odpoledne. Takový bonbónek na závěr celé "podivné" série, bavil mne asi nejvíc.

02.10.2018 4 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Tohle mne bavilo víc, než opěvovaná Zmizelá. Snad proto, že mi hlavní hrdinka přišla uvěřitelnější a i přes charakterové nedostatky poněkud sympatičtější, snad proto, že tam byli větší pošuci než Libby... (i když mentalita Američanů mi asi už napořád přijde v řadě směrů nepochopitelná). Čtivé, oblíbený formát více vypravěčů téhož děje, vygradovaný konec, jen tu spodní čelist jsem na konci v úžasu nikde nelovila, takže 4 hvězdy.

02.10.2018 4 z 5

Zpěv Susannah Zpěv Susannah Stephen King

U tohoto dílu jsem poněkud rozpolcená - chvíli jsem byla unešená, jak pěkně se mi to čte, chvíli jsem se zas nemohla dočkat, až už to budu mít konečně z krku. Nejspíš je to dáno tím, že se příběh odvíjí směrem, který mi úplně tak nesedí (zejména s Miou jsem se tak nějak pořád nesmířila), a taky že Stephen King nepatří k mým srdečním záležitostem. K tomu další porce nových (nepřeložených/nepřeložitelných) výrazů, ne úplně jasných myšlenek a narážek, nějak to prostě není to pravé ořechové. Ale dojdu s pistolníky až do konce, to zas ano.

18.09.2018 3 z 5

Vlci z Cally Vlci z Cally Stephen King

Tenhle díl mne příliš nechytil, Callahanovo vyprávění mi přišlo únavné (zřejmě proto, že se nepatřím mezi skalní fanoušky S. Kinga), ale závěrečný boj s Vlky mi tyto zdlouhavé části vynahradil. Občas v téhle sérii polemizuju s překladatelem, obzvlášť Miin "chlapíček" mi dere uši, ale co už, konec se blíží, tak trochu výrazového nepohodlí překousnu.

16.09.2018 3 z 5

Vidění Vidění Vilma Kadlečková

Opět plný počet hvězd, četla jsem každou volnou chvilku a musím jen chválit, že autorka umí stále držet nastavenou laťku a stále mne dokáže překvapit. Stále více si tříbím postoj k jednotlivým postavám, tak jak se s příběhem postupně vybarvují. Jen ta Sofie mi leze na nervy čím dál víc...

23.08.2018 5 z 5

Pád do temnot Pád do temnot Vilma Kadlečková

Tak nám ta houbová polévka poněkud zhoustla... Do hry na vesmírném písečku se zapojili další, a o jejich skutečných (nikoli veřejně prezentovaných) úmyslech se lze jen dohadovat. Lecos se objasnilo, lecos ještě víc zkomplikovalo. Lucas se potácí mezi tím, že střídavě ví a neví co chce, žádá a odmítá pomoc, a není schopen položit jasnou otázku, aby dostal jasnou odpověď. Jeho osud rozhodně není záviděníhodný, jsem náramně zvědavá, co se z Morrisonova proměny nakonec vyklube (teorii mám, ale autorka mne umí překvapit, tak uvidíme). Dala bych 4,5 hvězdy, předchozí díly mne přeci jen strhly o kousíček více.

18.08.2018 4 z 5

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Už sama tloušťka knihy vypovídá, že nepůjde o příběh na jedno odpoledne. Leckdy se mi chtělo volat "Stephene, zkrať to!!!", ale vydržela jsem i přes popis některých naprosto zbytečných maličkostí. Převažuje vyprávění událostí z Rolandova mládí, které nám vnesou trochu světla do toho, proč je dnes takový, jaký je. Líbilo se mi propojení věcí, které běžně známe z dneška, se světem, který byl před řadou desítek let (tak jak tomu je vlastně v celé sérii). A bod navíc pro mého oblíbeného Eddieho a jeho hádanku s Pepíčkem, já věděla, že taková hovadina určitě bude nějaký význam... :-D

11.08.2018 4 z 5

Pustiny Pustiny Stephen King

Kdo by to byl u prvního dílu řekl, že se z toho vyvine takováhle jízda! Zatím pro mne nejlepší díl, strašně mne baví, jak se objevuje propojení různých světů a událostí. Barvité popisy vytočily mojí fantazii na plné obrátky, a myslím, že mi dlouho vydrží podezřívavý pohled na všechny kolem jedoucí vlaky... Doufám, že další díly budou mít stejně vysoko nastavenou laťku.

30.07.2018 5 z 5

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

Druhý díl je oproti prvnímu skutečně o laťku výše, i když mi ze začátku opět pár kapitol trvalo, než jsem se s příběhem sžila. Ovšem pak už jsem četla ostošest, příběhy za dveřmi i před nimi mne pohltily a nemohla jsem se dočkat, jak to dopadne. King zde zapojil víc ze svého hororového repertoáru, zejména humroidi mě asi budou strašit do konce života... brrrr....

23.07.2018 4 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Z odstupem hodnotím knížku jako takový trochu neučesaný vstup do série, kdy to chvílemi vypadá, že postavy vládnou autorovi, a ne autor postavám. Je zde spoustu nejasného, leckdy nesrozumitelného (např. rozhovor Rolanda s Walterem byl pro mne utrpení), ale nenechala jsem se odradit - hlavně díky zdejším komentářům, že pokračování příběhu za to stojí (a opravdu stojí). Pro mne takový průměr někde mezi 3 a 4 hvězdami.

23.07.2018 3 z 5

Led pod kůží Led pod kůží Vilma Kadlečková

Jestli jsem si po prvním dílu myslela, že tomu začínám rozumět, tak druhý díl mi všechno zase krásně zamotal. Některá tajemství byla poodhalena, některá jen z části, další se vynořila na povrch. Odhadovat, kam příběh směřuje, není jednoduché - tahle fiktivní realita je natolik mnohovrstevná, že stát se může cokoli. Takže vzhůru na další díl, jsem velmi velmi zvědavá, co se v něm dozvím...

18.07.2018 5 z 5

Čtrnáctá kolonie Čtrnáctá kolonie Steve Berry

Za mě takový průměrný Berry: Cotton Malone je takřka nesmrtelný a opět zachraňuje svět, padouši jsou zarytě odhodlaní uspět ve svém poslání, a k tomu přehršel faktů z historie, o kterých člověk buď neslyšel, nebo už je úspěšně zapomněl. Pak jen dokořenit špetkou fikce, akčních scén, happyend na závěr, a ejhle, další kniha na světě. Je znát poctivá přípravná práce, tak jak to má Berry zvykem, ale musím říct, že jiná jeho díla mne zaujala více.

15.07.2018 3 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Jen u málo knih se mi stává, že mi při čtení před očima vyskakuje děj v obrazech, jako kdybych sledovala film, a tady se to podařilo v míře více než hojné. Nejsem žádný odborník na sci-fi literaturu, ale Jantarové oči jsou prostě luxusní! Asi nejvíc oceňuju ten dojem komplexnosti příběhu, který mám, myslím, že to má autorka dobře promyšlené a čeká mne v dalších dílech asi řada zajímavých momentů. Doufám, že mne pokračování ságy pohltí stejně, jako její úvod.

08.07.2018 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Do začátku knihy jsem se musela trochu nutit a v duchu se divila, co na tom všichni mají za úchvatnost. Ani jedna z hlavních postav mi nebyla nijak sympatická, po přečtení pár kapitol "deníkové Amy" mi bylo jasné, že tahle dáma to rozhodně nemá v hlavě v pořádku, Nick působil jako slaboch, který vlastně neví, co se sebou a potřebuje k sobě někoho, kdo ho bude vést. Pak jsem se celkem začetla, občas se podivila nad několika nedomyšlenými věcmi (třeba lékařské vyšetření Amyina prvního těhotenství, že), a poměrně rychle se propracovala ke konci. A tam na mne vyskočilo jedno velké COŽE? Čekala jsem nějakou pěkně uleželou pomstu, a ne toto. Ale to by nesměl Nick být takový zbabělec... tahle holt skončil tak, jak si zasloužil.
Za mne lepší průměr, rozhodně od čtení nikoho neodrazuju, ale s doporučováním budu váhat.

28.06.2018 3 z 5

Pohádky pro děti, pro mámy a pro táty Pohádky pro děti, pro mámy a pro táty Hana Doskočilová

Jedny z nejkrásnějších pohádek, na které jsem zatím natrefila! Žádné lidožravé čarodějnice, vlci, uťaté nohy naší Dory apod., jen kratší či delší vyprávění o zvířatech, řemeslech, lidech i cizině. Myslím, že tyhle pohádky budou mít v knihovně čestné místo.

28.06.2018 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Tahle kniha mne zanechává poněkud rozpolcenou. Zatímco když jsem ji četla poprvé - někdy v postpubertálních letech - byla jsem uchvácena drsnou romantikou, emocemi a jakýmsi temným tajuplným spodním proudem vyprávění. Jenže teď, po 15-20 letech ve mně přetrvává jen chuť všechny zúčastněné drobátko profackovat, ať už se proboha vzpamatují a přestanou se chovat tak strašně melodramaticky. Jsem ráda, že nežiju v tehdejší době, tak jako vždy u čtení knih z dob minulých.

17.06.2018 3 z 5

První dojmy První dojmy Charlie Lovett

Ideální kniha na letní dovolenou - nenáročná, s patřičnou dávkou romantiky, okořeněná zločinnými úmysly, završená happyendem. Jen doufám, že se Lovett v budoucnu nedá na psaní detektivek, tudy jeho cesta rozhodně nevede. Ale z prostředí antikvariátů a milovníků knih si od něj ráda zase něco přečtu, umí o svém oboru psát poutavě.

16.06.2018 3 z 5

Železný půlměsíc Železný půlměsíc Juraj Červenák

Ach, Korneli, snad sis nemyslel, že najdeš Miška, zalezete někam do tepla ke krbu, budete klábosit o životě a Voronin vám k tomu bude broukat ty svoje dumky? Možná v jiné době a na jiném místě... ale když stojí na prahu po zuby ozbrojený Turek, volky nevolky musíš vydolovat zbytek sil a zase bojovat.
Ve čtvrtém díle tu máme trochu jiného Báthoryho, než v předchozích dílech - bez nadlidských schopností, vyčerpaného, chtělo by se říct vyhořelého. Už nemá chuť nastavovat krk pro nafrněné panáky, kteří si sotva umažou ruce, leč osud tomu chce jinak. Nadpřirozena je v tomhle díle poskrovnu (jen něco málo té duchařiny), v popředí je především válka ve vší své krutosti a syrovosti (pozn. po čarou - nečtěte knihu při jídle, některé výjevy jsou příšerné). A i když už je Báthory bez svého svatého ochránce, stejně na něj asi pořád jedním očkem dohlíží, protože je až z podivem, že se z takové řeže opět dostal živý.
Z knihy si odnáším jeden hlavní dojem - měli bychom více číst takovýchto historických románů, založených na skutečných dějinných událostech. Více si budeme vážit toho, co máme tady a teď...

30.05.2018 4 z 5

Ďáblova pevnost Ďáblova pevnost Juraj Červenák

Škoda, že Červenák nepíše učebnice dějepisu, to by se to pane studovalo jedna radost! :-D Musím říct, že tímto dílem série si mne autor získal nadobro. Opět poutavé vyprávění, plné napětí, vtipu i nadsázky, i na trochu té romantiky se dostalo. Tentokrát se ocitáme zpět v Evropě, kde se ve víru válečných událostí Kornel Báthory konečně právoplatně ujme svého daru, aby definitivně zatočil se zlem pronásledujícím křesťanský svět. A je trochu ironií, že poté o své schopnosti přichází a do dalších bojů mu nezbyde než zase jen prostá tělesná schránka. Ale Báthory není nějaký komiksový superhrdina, je to především voják, otec a normální chlap se všemi ctnostmi i nectnostmi, v jehož příběhu mi trochu méně toho nadpřirozena scházet nebude. Těším se na další díl!

16.05.2018 5 z 5