První dojmy

Ukradla Jane Austenová nápad na Pýchu a předsudek? Přesně taková otázka pronásleduje milovnici knih Sophii Collingwoodovou. Čerstvá absolventka Oxfordu si najde práci v jednom londýnském antikvariátu a brzy ji zaskočí zvláštní poptávka, když v jediný den do obchodu zavolají dva různí zákazníci a chtějí vzácný svazek alegorií z 18. století. Jejich autorem je Richard Mansfield, spisovatel a kněz, který se před více než dvěma stoletími spřátelil v jihoanglickém Hampshire s mladou Jane Austenovou a stal se prvním čtenářem jejích literárních pokusů. Neobvyklá žádost přivede Sophii na stopu tajemství, jak to vlastně bylo s původem slavné Pýchy a předsudku – a současně před ní otevře otázku milostné volby mezi dvěma nápadníky. Podobně jako v úspěšném Dobrodružství milovníka knih vypráví Charlie Lovett úchvatný příběh o lásce a literárních záhadách, který si vychutnají nejen obdivovatelé a obdivovatelky Jane Austenové, ale všichni ti, kdo propadli vášni zvané čtení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245302/big_prvni-dojmy-0yg-245302.jpg 4.1153

Vydáno: , Paseka

The First Impression, 2014

Kniha První dojmy

Venezia

Taký priemer. Zaujímavé boli časti o knihách, strýkovi, a Jane Austenovej; ale bohužiaľ, aj táto hlavná hrdinka je padnutá na hlavu. A slová Austenka a šoust ma dosť iritovali.

veronika4937

Musím říct, že jsem téhle knížce křivdila. Poměrně dlouho jsem se nemohla začíst, v kapitolách ze současnosti mi vadil jazyk (nebo možná překlad?), kterým byly psané. Aby v dnešní době cca třicátník používal obraty jako 'dejte mi políbení' nebo aby si dva mladí lidé do třetího rande vykali, pak skončili v posteli a pak tedy přešli na tykání, to mi přišlo mimo. Nicméně později se děj více rozjel a byla jsem zvědavá, jak všechno dopadne. Takže nakonec knížku hodnotím pozitivně, i když to asi není úplně příběh, ke kterému bych se v budoucnu vracela.

JointlieKat94

Knihu jsem zakoupila taky v nějaké akci, ale ležela mi doma asi tak dva roky. Jelikož jsem se vyhýbala Austenové. Díky Čtenářské výzvě z minulého roku jsem se k ní dopracovala a oblíbila si jí. Takže teď už Austenovou vítám. :)

Kniha Vás okamžitě vtáhne, má velmi zajímavý a propletený děj. Střídá se přítomnost s minulostí a je to příjemné. Vidíme zde, jaký mohla být Jane člověk (a pravděpodobně byla) a vidíme zde i příběh mladé Sophie, která díky strýčku Bertramovi miluje knihy a zná jejich hodnotu. Je to kniha o nás, čtenářích, je to kniha o knihách Jane Austenové. Je to kniha o lásce (někdy jsem na Sophii vskutku nadávala, jak byla hloupá!).

Líbilo se mi.

katerina94958
17.09.2021

Knihu jsem si koupila ve výprodeji za 29 Kč na Pražském nádraží při čekání na vlak (velmi smutná cena pro tak skvělou knihu), mnohé by to odradilo a považovala by tuto knihu za brak, ale já jí dala šanci díky textu na obálce "Román o starých knihách, nečekané lásce a Jane Austenové. Začátek byl pozvolný a musela jsem si zvyknout na to, že je každá kapitola z jiné doby. Teď když mám dočteno to hodnotím jako geniální počin. Nechci o knize moc prozrazovat, ale věřím, že mnoho z Vás z ní bude po přečtení nadšeno stejně jaké já. Na knihách Jane Austenové miluju to, že rozuzlení příběhu je až na konci a rozuzlení knihy "První dojmy" a možná právě proto, že to je kniha o Jano Austenové to má s tím rozuzlením úplně stejné. Přeji příjemné napínavé čtení :-).

ErčaV.
30.07.2021

Ze začátku mě kniha nějak nechystla, ale jak jsem četla dál, tak mě vtáhla. Děj ze současnosti mě opravdu pohltil, i když byl občas "přitažen za vlasy". A děj z minulosti, byl zajímavý.
Kniha se mi dobře četla, když jsem jí přišla o něco víc na chuť.

jancapen
17.06.2021

Přiznám se, že moje první dojmy z Prvních dojmů nebyly nic moc. Po akčnějších a strašidelných příbězích, které jsem poslední dobou četla, mi kniha připadala z počátku trochu nudná. Po chvíli jsem se ale začetla - o něco víc mi seděl příběh ze současnosti, kde mě zaujala detektivní a romantická linka. Příběh Jane Austenové byl popsán jakoby v útržcích, tolik mě nebavil, ale dost mě inspiroval k tomu si od ní znovu přečíst Pýchu a předsudek a další díla.

iveta3689
04.05.2021

Asi se budu vymykat, ale kniha mě neoslovila. Námět je fajn, ten mě zlákal, ale tím to také končí. Autorův styl je neslaný nemastný, děj se táhl, zápletky byly naivní. Dočetla jsem, ale bez velkého zájmu.

Vknihách
24.02.2021

Celkovo ma knižka zaujala obálkou,čo si budeme hovoriť???? Keď som sa začítavala, prišlo mi to také nemastné-neslané. Celkovo by som knižku priradila podobnosťou k Elizabeth Kostovej a jej knihe Zlodeji labutí.

Všetkým fanúšikom Kostovej diela sa ospravedlňujem, ak sa nestotožňujú s mojím názorom, no mne to hrozne pripomínal celkový príbeh-súčasnosť, minulosť, to ako sa to vlastne skĺbilo dokopy. Minulosť bola pre mňa zaujímavejšia v oboch knihách ako to, čo sa dialo v súčasnosti. Celé to bádanie a všetko okolo toho... proste už len za tú 'minulosť' v tejto knižke dávam plný počet hviezdičiek. V 'súčasnosti' sa mi nepáčila hlavná postava-už som aj zabudla jej meno. Pripadala mi dosť naivná, aj keď plus k dobru, že bola knihomoľka. To, že jej prišli zdanlivo milí ľudia podozriví a úplne podozriví ľudia jej brnkali na citlivú strunu a úplne im dôverovala, mi prišlo trošku na hlavu. No ale čo sa týka minulosti, tak tam sa jednalo práve o (vraj) fiktívny príbeh Jane Austenovej a musím sa priznať, že po prečítaní knihy Pýcha a predsudok,je to moja naozajstná srdcovka- ako kniha, tak aj autorka a určite si plánujem do knižnice zakúpiť všetky jej nádherné knižky od Slovartu. Autor tak perfektne načrtol celý príbeh, celú líniu vzťahu medzi Austenovou a pánom Mansfieldom, že tomu sa dá úplne jednoducho uveriť. Je to až neuveriteľné, že v niektorých pasážach som mala zimomriavky, v niektorých mi vyhŕkli slzy do očí. Táto linka v knihe sa mi veľmi páčila, bola úplne premyslená, napísaná s citom a naozaj vám odporúčam prečítať, keď nie celú knižku, fakt si prečítajte aspoň tú fiktívnu časť minulosti o Jane Austenovej,pretože príbeh je uveriteľný. Autor čerpal z minulosti a reálnych faktov, krásne to za zakomponoval do celého deja a netrpezlivo som hltala každú stránku. Bola som zvedavá na osud Jane Austenovej(aj keď fiktívny ???? čomu stále nechcem uveriť ????)