verense verense komentáře u knih

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Není to špatné, ale literární veledílo nečekejte. Spíš takový laskavý a jemně legrační pohled do míst, kam běžný divadelní/televizní divák nedohlédne a tak ani nemá ponětí, co vše je také s herectvím spjato (ale pro mne prostě v tomhle směru vedou Bezouškovy Tajnosti zákulisí). Je to knížka, kterou otevřete, když si dáte kafe a cigaretu a nechcete u toho jen tak lelkovat. Přečtete 2-3 kapitoly a pak klidně můžete knihu odložit a vrátit se k ní kdykoli jindy. Nebo vůbec. Nic podstatného vám totiž neuteče.

01.01.2018 3 z 5

Hon se smrtí Hon se smrtí Peter James

Čtivě napsaná kniha, navíc s tématem, které asi nikoho nenechá chladným. Byť autor uvádí, že příběh je fiktivní, ani by mne příliš neudivilo, kdyby nějaká Transplantation-Zentrale skutečně existovala, v dnešní době je za peníze možné skutečně cokoli. Superintendent Grace je sympaťák, celému jeho týmu fandíte, Caitlin i bukurešťských dětí vám bude líto, Lynn je důkazem, že zoufalé matky dělají zoufalé věci a do jejíž kůže se nikdy nebudete chtít dostat. Kniha je správná směsice napětí, emocí i akce, s potrestanými padouchy na závěr, i když ne všichni zúčastnění jsou nakonec vítězi. Máte-li rádi tento typ detektivek, tahle dozajista stojí za přečtení (a není nutné mít přečtené předchozí díly série). Až bude kdy, určtitě popátrám i po dalších dílech tohoto autora.

11.11.2017 5 z 5

Deník jedné mrchy Deník jedné mrchy Suzanne Hawley

Nebýt Čtenářské výzvy, tuhle knihu bych odložila hned po pár stránkách. Hlavní postava je sobecká, povrchní a snobská pipka, která není s to pochopit, že svět se netočí pro její potěšení. Srovnání s Bridget Jones mi přijde trochu zcestné, spíš vidím snahu přiživit se na popularitě Bridget a zviditelnit knížku podobného žánru. Dávám jednu hvězdu - půlku za školní divadelní hru, která byla vtipně trefná, půlku za varování, abych si v situacích, kdy něco nejde podle mého, zachovala zdravý rozum a neskončila jako Margaret.

22.10.2017 1 z 5

Pařížanka Pařížanka Sophie Bardot

Další z knih, které zařadím do škatulky "naleštěná bída". Je-li tohle kultovní román, pak mne poněkud děsí představa, jaké úrovně jsou v daném žánru romány nekultovní... Pro mě kniha patřící do regálu k harlekýnkám, Večerům pod lampou a Padesáti odstínům nesmyslů. Dávám 2 hvězdičky - jednu za práci se slovem - některé obraty, přirovnání a popisy je radost číst. Druhou pak za "turistického průvodce" po městech, která hlavní hrdinka navštívila. Rozhodně příjemné ozvláštnění toho kde, kdy, s kým a kolikrát Arienne spala. Ke konci už mi přišlo trochu únavné, jak veškeré problémy řeší roztažením nohou a/nebo otevřením úst. Ale když s ní jednají jako s děvkou (pardon), tak jí to po chuti není. Úsměvné. Thrillerová zápletka je tak překombinovaná, že se mi vybavila věta z nějaké cimrmanovské hry: "Já nejsem tvůj otec, jsem tvůj syn!" A poslední kapitola? Podle mě zadní vrátka pro případné pokračování. Ono by se dalo ověřit, jestli byly prožitky reálné či ne, vždyť minimálně Barcelona musela zanechat fyzické stopy na těle, a to nemluvím o střelném zranění z Las Vegas. Ale to si nechala autorka pro sebe a čtenář může jen spekulovat. S odstupem času knihu hodnotím spíš jako ztrátu času a případná další díla této spisovatelky mne nechají ledově chladnou.

24.09.2017 2 z 5

Stopy v krvi Stopy v krvi Steve Robinson

Řadit Robinsona na úroveň Browna, Larssona či Doyla mi přijde dosti troufalé. Podle mě může autor výše zmíněné pány prozatím uctivě sledovat z povzdálí a učit se. Námět knihy je zajímavý, ale provedení už značně pokulhává. Vadila mi určitá stylistická neobratnost a opakující se příměry (pelyňkově zelená, podsaditý muž s pěšinkou aj.). A samotná postava Jeffersona Tayteho - to je jeden velký povzdych. Člověk bez jakékoli kondice, s nadváhou, po několika fyzických napadeních a s nedostatkem spánku a regenerace podává výkony hodné tajného agenta. Ano, je to jeden z typických rysů knih tohoto žánru, ale méně je někdy více, a téhle knize by prospělo v řadě věcí ubrat. Stejně tak bych jako komentující přede mnou uvítala jak mapu oblasti, tak rodokmen rodiny, těch jmen a místních názvů je tam příliš na to, aby se člověk snadno orientoval. Dávám 3 hvězdičky, není to špatná kniha a autor myslím ještě má potenciál posunout laťku svého psaní výše. Možná sáhnu po některé z jeho dalších knih, abych se přesvědčila, jestli nedoufám zbytečně, ale mezi mé oblíbené autory se Robinson prozatím neřadí.

18.09.2017 3 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Lotta Lundberg

Kniha, která se nečte jednoduše. Nedáte víc než pár kapitol, pak ji musíte na chvíli odložit a obsah "přežvýkat", abyste mohli číst dál. Kniha plná sebezpytování, myšlenkových pochodů, rozebírání vlastní duše a motivů chování. A i když mám tenhle typ knih ráda, u téhle jsem se nějak nedokázala ani s jednou z postav sžít, vidět svět jejíma očima, najít nějakou rezonanci s mým vlastním vnitřním světem. Možná proto mě pořád pronásleduje myšlenka, že mi něco uniklo, nějaký podstatný fakt či vhled do problému, který kniha sděluje. Možná jsem pro tuhle knihu ještě nedozrála a bylo by záhodno ji přečíst znovu za x let, až člověk získá další životní zkušenosti a odstup. Rozhodně to není žádná víkendová oddychovka, ale náročné čtení, které nebude sedět jen tak někomu.

16.08.2017 4 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Zapomeňte na to, že tuhle knihu přečtete během letního odpoledne někde u vody... V dnešní uspěchané době je poklidný styl vyprávění až iritující, zejména opakující se věty a slova, ale bylo by chybou snažit se děj jakkoli přeskakovat. Pro mne byla postava Karla Kopfringla znepokojivá hned od začátku, tihle přehnaně spořádaní lidé jsou většinou schopni toho nejhoršího, obzvlášť, když se objeví zdatný manipulátor. Kniha je poplatná i dnešní době, ukazuje, jak je snadné pokřivit člověka promyšlenou propagandou. Jen ten konec mi nějak neseděl, spíše by se mi líbily nějaké ty "boží mlýny", ale kdo ví, kam nakonec ten sanitní vlak dojel...

30.07.2017 4 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Jak hodnotit knihu, kde vám hlavní hrdinové strašně lezou na nervy? Za mě nejslabší díl trilogie, příliš úporné, vykonstruované, očividná snaha vše naroubovat tak, aby zlo bylo potrestáno a dobro zvítězilo nade vším. Dočetla jsem spíše z povinnosti. Pár dobrých momentů v knize bylo, to nemohu autorovi upřít, ale do domácí knihovničky si tuhle trilogii nezařadím.

25.07.2017 3 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

I druhý díl trilogie je velmi čtivý, přelouskla jsem ho velmi rychle a prvotní dojem byl: tenhle díl je lepší než ten první, hlavně díky akčnějšímu ději a překvapivému závěru. JENŽE, pak se mi to v hlavě rozleželo, a začaly mě trápit otázky, které - doufám - zodpoví poslední díl. Taky se mi pořád vtírá myšlenka, že autor se nechal inspirovat X-meny, těch podobností je tam celkem dost (i když co taky pořád ve fantasy vymýšlet, žejo). A s čím mám celkem problém, je řekněme psychická vyzrálost podivných - jsou na světě už desítky let, a přitom se někdy chovají jako naprostá děcka a jindy vykazují zralost dospělých. Autor už tohle nakousnul ve vztahu Emmy a Jacoba, z její strany je to prostě divné... No jsem zvědavá, jak tohle autor vyřeší, jdu se vrhnout na poslední díl.

17.07.2017 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Velmi čtivě napsaná kniha, v jejímž vyprávění se střídají 4 hlavní postavy. Děj rychle ubíhá kupředu a postupně odkrýváme tajemství jednotlivých aktérů. Kniha má historické pozadí na základě skutečných událostí, z některých výjevů mi nebylo dobře po těle, ani po duchu, a děkuju, že žiju v téhle době, kdy mám co jíst, jsem v teple, zdravá a žehrám na nepodstatné maličkosti.
Kniha není klasickým válečným dramatem, je to spíš milostný příběh na pozadí hrůzností druhé světové války. Autorka se bohužel nevyhnula klišé ona-mladá-krásná-tajemná + on-mladý-krásný-tajemný, proto nedávám plný počet hvězd. Nejsilnější postavou pro mě byla Emilia, jejíž osud mne dojal nejvíc. K autorce se určitě vrátím, její styl psaní se mi dobře čte. A člověk si musí neustále připomínat, že žít v míru je jedna z nejcennějších věcí, co máme.

06.07.2017 4 z 5

Dokud světlo nepohasne Dokud světlo nepohasne Agatha Christie

Soubor povídek známé spisovatelky, dvě jsou detektivní s Poirotem, zbytek je takový romanticko-psychologický, leč i ten nese známky autorčina typického stylu. Na některých povídkách je poznat, že jde o práci z počátku její spisovatelské kariéry, kdy ještě neměla tak vytříbené vyjadřování. Celkově je to takový ne úplně sourodý soubor povídek, až mám někdy dojem, že kdyby vydavatelé usoudili, že se dá vydělat na autorčině nákupním seznamu, vytisknou i ten.

04.07.2017 3 z 5

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě, přelouskla jsem ji docela rychle - je to psané čtivě a kapitoly jsou tak akorát dlouhé. Příběh sám je celkem zajímavě postavený, i když výtky bych měla (ale je to autorova prvotina, tak přimhouřím oko).
Je to čtení spíše pro teenagery, pro mě to byla taková oddychovka k odpolednímu kafi. Pěkné je zařazení originálních dobových fotografií, které přiživují čtenářovu fantazii. Asi jsem celkově čekala o něco víc, ale četla jsem mnohem stupidnější knihy tohoto žánru, takže zklamání se tak úplně nekoná. Celkový dojem zkompletuju až po přečtení dalších dílů, protože tento končí otevřeně, tak jsem zvědavá, jestli autor udrží nastavenou laťku, nebo s ní někam pohne (oběma směry je místa dost...).

30.06.2017 3 z 5

Výš než v sedmém nebi Výš než v sedmém nebi Griet Op de Beeck

Po nějaké době kniha, do které jsem se začetla a hledala každou volnou minutu, abych se dozvěděla, jak to skončí. Krásně to vystihla ve svém komentáři Anna 13, pod to se můžu podepsat. Myslím, že poselství příběhu budu mít ještě nějakou chvíli v hlavě, zejména Evin dopis jsem si četla několikrát. Těším se na autorčina další díla.

27.06.2017 5 z 5

Tajemný diamant Tajemný diamant Noah Gordon

Myslím, že Gordon napsal lepší knihy, než je Tajemný diamant. Přečetla jsem bez většího zaujetí, rozuzlení jsem uhádla někdy v polovině knihy. Pozitivně hodnotím rozšíření vlastních obzorů o diamantech, a též to, že si autor odpustil lovestory s happyendem. Nedoporučuju číst, pokud nemáte povědomí o historii Izraele, budete se v ději ztrácet.

20.06.2017 2 z 5