Kafe @ cigárko
ekniha

Jak v době blogové vytvořit ze svého blogu fenomén, který se pro zástupy čtenářů stane čtvrteční drogou? Jak přetavit spontánní (rozuměj úplnou náhodou vzniklý) nápad v prestižní Magnesii Literu? A jak dosáhnout toho, že vám lidi za celý rok nenapíšou jediný negativní ohlas? Jednoduše: především nesmíte mít nic z toho v úmyslu. Právě naopak! Vy musíte jen tak mimochodem uskutečňovat sen o vlastním blogu, aniž byste si stavěli jakékoli vyšší cíle. Pak už zbývá jen pár dalších předpokladů: důvěrně znát svět, o kterém píšete. Psát tak, aby se všichni aktéři popisovaných příhod poznali, a cítili se polichoceni či pobaveni, nikoli dotčeni. Musíte být vtipná a inteligentní a psát tak dobře, že vaše články vyhledávají i lidé, kteří by za jiných okolností žádný blog ani historky z hereckého zákulisí nikdy nečetli (ze zásady). A hlavně – musíte umět shodit sama sebe a dělat to s takovým šarmem a grácií, že všechny vaše chyby a trapasy budou čtenáři milovat. Zkrátka a dobře: musíte psát jako Marie Doležalová. A když se k tomu přidají geniální ilustrace Jana Hofmana, vznikne kniha, kterou prostě chcete mít. Kterou chcete dát jako dárek. Protože tahle kniha vám zvedne náladu tak jako žádná jiná!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/272889/kafe-a-cigarko-267-272889.jpg 41126
Fejetony, eseje, Literatura česká
Formáty eknihy:EPUB, MOBI, PDF
Vydáno:, Domino

bigbabe
předevčírem

Jako kniha ctena u more dobry, ale jinak bych si ji za 349,- teda nekoupila. Tretina stranek uz vypadana (z knihovny) a ja k tomu prispela nekolika dalsimi. Urcite zadny literarni zazitek. A bohuzel mozna i trochu menim nazor na autorku ... k horsimu. Ani jsem se moc nezasmala.

katka_dv

Ke knize jsem se dostala díky záplavě reklam na ni, blog jsem nečetla. Za mě trochu přeceňovaná.
Podtitul „Historky z hereckého podsvětí“ platí spíš jen pro první část; většinou zajímavé čtení.
Druhá část je spíš o autorce samotné, jejích příhodách a trapasech, takže asi záleží na tom, jak vám autorka sedne svým smyslem pro humor. U mě se bohužel žádné výbuchy smíchu nekonaly.
Celkově je kniha napsaná mile, laskavě, nenáročně (tak akorát na čtení do vlaku), jenže občas tak nějak o ničem.

Layyen

celkem zajímavý pohled na svět herců, ač autorka občas z herectví dělá hrozně těžký zaměstnání (co maj řikat doktoři, autobusáci atd..) každopádně srandovní, a oddychová četba, ke knize jsem se dostal náhodou a nelituju času.

venora

četla jsem i články na blogu, bavilo mě zrovna tak.

cibulka 8

Vtipná, zábavná, inteligentní - jako samotná autorka. Maruška se rozhodně nebojí vylíčit svoje trapasy a dělá to s nadhledem a lehkostí. Velice mě také pobavily vtipné ilustrace. Celkově opravdu povedená kniha.

Sorrow

Nejdřív jsem si myslela, že blogovým zápiskům hozeným na papír přece nemůžu dát víc než tři hvězdy, ale víte co? Ono si to ty čtyři určitě zaslouží. Mariino vyprávění je přesně takové, jak se inzeruje - vtipné, inteligentní, psané s nadhledem a lehkostí. Rozhodně doporučuju si to čtení dávkovat, protože tím, že to přece jen vzniklo jako blog posty, jsou si jednotlivé články vyzněním (nikoliv obsahem) dost podobné. Grafická podoba knihy mě bohužel nechala naprosto chladnou, ilustrace nejsou mým šálkem kávy a širokoúhlý formát je sice originální nápad, ale jako v knihovně to vypadá fakt blbě. Proto za sebe doporučuju audioknihu, která je skvěle namluvená samotnou Marií. Pokud se chcete dobře zrelaxovat a pobavit, tahle holka se vám o to zaručeně postará :)

kiwizak

K blogům jsem měla vždycky blízko a tady jsem se bavila tak, jak jsem ani nečekala. Rozhodně se mi změnil pohled na herce a na věci, nad kterými jsem nikdy předtím vůbec nepřemýšlela. Forma povedená, zábavná, člověk si odnese i nějaké zajímavé postřehy.

Jaruš7

Jo, líbilo se mi to, z audiočetby čiší věrohodná upřímnost, která nemůže nebýt přijata tak, jak je podaná, prostě vás odzbrojí od kritiky, která v tomto případě by byla bez argumentů.
Dík za emoční pohled do branže, kterou jen tak někdo nepozná, a hlavně za odvaz - (jakousi pocitovou zpověď), v tomto případě s ukázkovým talentem ke hrátkám dramatickokomediálním.
Fajn.

Maanna

Bavila jsem se, užila si i autorčin sebeironický přístup. Jsou to blogové vstupy, a proto je nemá smysl srovnávat s perlami světové literatury, ale pro mě to bylo svěží a příjemné čtení, které zvlášť vyniklo, pokud si ho člověk propojil se skutečnými filmy nebo herci.

hellena1523

Než jsem se pustila do čtení, byla jsem z knihy nadšená. Pročítávala jsem ji, když jsem pracovala v knihkupectví, a přišla mi prima. Ale teď, když jsem se k ní dostala a četla ji celou, to nadšení opadlo. Líbí se mi, že Maruška píše velmi civilně, laskavý humor je jí vlastní, nicméně si nejsem jistá, zda knižní podoba neí spíš na škodu.
Myslím, že některé blogy by se neměly přenášet do papírové podoby, protože právě formát blogu jim perfektně sedí...
Kdybych měla hodnotit jako knihu, byl by to jasný podprůměr. Blog mi přijde super. Beru-li však v potaz fakt, že jde o knihu, která byla vydána jako sbírka článků z blogu, vychází mi z toho průměr, který neurazí, ale pravděpodobně ani nenadchne.

ElfkaEleanor

Vtipne a ctive zpracovane postrehy ze zivota herecky. Doporucuji kazdemu, kdo si chce dat nohy na stul a jen tak relaxovat u nenarocne cetby.

Chesterton

Svěží bonbonky, pestrobarevné balonky nabité svěží a mladistvou sebeironií, zároveň povzbudivé, hravé. Lze se jimi přesytit a na chvíli odložit. Zároveň i do sebe pohlédnout, zda občas nejsu hérečka doplňující citovou databanku například :) či sám sebe neberu příliš vážně.
Síla je skutečně v upřímnosti a opravdovosti, kterou (hranou i skutečnou:) podtrhuje v audioknize sama autorka. Také trochu rozbíjí stereotypy i předsudky. Pro rozbití blbé nálady ideální do každého počasí!!
Snad pro knižní podobu to chtělo pár podobných témat ubrat. Avšak perly jsou opravdu brilantní :
"To nebyla módní odvaha ani nevkus, to byla čirá svoboda oblékání, jakou může mít jen člověk, který pohroužen do četby Dostojevského nevnímal, co si bere na sebe, protože jeho jediným cílem bylo neumrznout u kamen až bude celou noc hltat hluboké myšlenky."

NienorNíniel

Skvělá knížka! Fakt se mi to moc líbilo a krásně se to četlo, nemohla jsem se od toho vůbec odtrhnout. Sice bych na takovýchhle knížkách nemohla přežívat dlouho, ráda se zasním do děje a to tady nešlo. Ale autorka moc hezky a vtipně psala a věnovala se zajímavému tématu. Knížku můžu doporučit.

mekkejla

Tak samozřejmě, že to není literární veledílo, ale opravdu jsem se pobavila a bylo zajímavé nakouknout do hereckého prostředí "zevnitř". Maruščina síla je především v upřímnosti a opravdovosti emocí, se kterými se můžeme ztotožnit i my " neslavní". Na léto je to ideální oddechovka.

ujira

Opravdu vtipné čtení a postřehy a pohled zevnitř na prostředí, které známe jen z bulváru. Díky tomu, že jsem knihu navíc slyšela načtenou samotnou blogerkou, získala na zajímavosti. Dobrá oddechovka na léto.

TomHr

Málokdo z umělců (spisovatelů, herců, muzikantů...) si umí sám ze sebe udělat legraci, navíc tak, aby sebeironie nepůsobila strojeně. Tohle umění autorka zvládá bravurně a jedná se asi o největší devízu knížky. Je to dílko úsměvné, výborné třeba na zkrácení čekání u doktora. Dojem kazí některé neobratnosti jazykové, zdlouhavá souvětí hrozící vybočením z vazby.

efka.saf

Marušku Doležalovou mám moc ráda. A nejenom z Comebacku ;-). Že píše blog, za který dostala cenu Magnesia Litera, jsem vzdáleně věděla, viděla jsem i zfilmovanou verzi na Streamu, ale knížka se mi dostala do ruky až nyní díky čtenářské výzvě. A bylo to vážně moc příjemné čtení!

Maruška má velmi milý styl psaní. Je to čtivo veselé, vtipné, šťavnaté a plné sympatické sebeironie. Osobně oceňuji i formát knihy, který je netradiční a kniha je tím ještě originálnější. Čemu ovšem opravdu tleskám, jsou skvělé a úžasně trefné ilustrace. Proč tedy ubírám hvězdičku? No, kniha má podle mě jedinou chybku. Je moc dlouhá. Tím nemyslím, že by pro mě těch 260 stran byla nepřekonatelná délka, ale po zdolání dvou třetin už toho na mě bylo ve stejném duchu nějak moc. Věřím, že jako blog, kde se odměřují texty po malých dávkách, vše funguje mnohem lépe než kniha. Knihu bude nejlepší číst delší dobu a pouze v momentu, kdy dostanete chuť na další dávku hereckého humoru. To ale není bohužel můj styl čtení a ani knihovna by pro to jistě neměla pochopení, proto jsem ji slupla za dva dny. Ale i tak je kniha opravdu dobrá a já ji doporučuji všem, kteří se chtějí pobavit na účet hereckého světa a Marušky.

Ronny97

Na knížku jsem se moc těšila, i když blog jsem předtím nečetla. Zpočátku mě kniha moc nebavila, ale postupně jsem se do toho dostávala a občas jsem se i smála. Kdyby to šlo, dám tři a půl hvězdičky :)

Mruskulka

Ke Kafi a cigárku jsem se dostala úplně náhodou přes stream.cz, když Marie tohle vyprávění zfilmovala. Líbilo se mi to a čekala na další a další díl. Když jsem hledala knihu do čtenářské výzvy a vyskočila na mě právě tato, neváhala jsem. Z nedostatku času jsem knihu odložila a později se k ní zase vrátila, protože kapitoly na sebe nenavazují. Úžasně jsem se u této knihy pobavila, píše to tak, jak ji slova přišla do úst. A nám mudlům ukázala, jaký je vlastně život herečky.

Burák

Marie Doležalová je mi sympatická už od doby, kdy jsem ji viděla ve filmu Pusinky. Navštívila jsem několik jejích divadelních představení a líbila se mi i ve Stardance. Ale byť jsem asi cílová skupina pro kterou píše, k tomu, že si přečtu Kafe a cigárko, jsem se dostala až teď, a to ještě bez nějakého velkého nadšení.

Před několika lety jsem zabrouzdala na blog, ze kterého později vznikla i tato kniha a i když se mi témata líbila, pravidelnou čtenářkou jsem se nestala. Nějak mě to nechytlo.
Pak přišla cena Magnesia Litera a obrovská marketingová kampaň na podporu knížky a to mě paradoxně spíš odradilo.

Ale víte co? Ono to opravdu není špatný. Je to napsané jednoduše, čtivě, upřímně a autenticky. Je sympatické, jak si ze sebe a ze své profese umí udělat Marie legraci a všechno co píše jí tak nějak věřím. Príma je, že jednotlivé kapitoly na sebe nijak nenavazují, takže můžete v knížce přeskakovat, číst i další knihu nebo ji na nějakou dobu ji odložit, aniž byste se ztráceli v ději nebo číst jen to co vás zaujme.

To, že už má tohle dílo už i televizní podobu mi tedy přijde už trochu přehnané, taková pecka to podle mě není ale mě to zpříjemnilo hned několik večerů. A to není málo. :)

certik003

Knížku jsem četla díky Čtenářské výzvě. Ze začátku jsem nějak extra nadšená nebyla, i když se krátké povídky četly dobře. Ale postupem času jsem zjistila, že se těším, co Marii zaujme tentokrát. Taková oddechovka na pošmourné večery...

Ivulik7

Kafe a cigárko, jsem četla poměrně dlouhou dobu. Ale rozhodně to nebylo proto, že to není dobré čtení. Tato kniha je takovou sbírkou zážitků a příhod, které na sebe nenavazují. Můžete ji prostě někde otevřít a začíst číst. Zkrátka můžete přeskakovat a listovat podle nálady, odložit jí a otevřít třeba za měsíc, nebo půl roku, přešít jednu kapitolu nebo dvě. Kniha je oddechové čtení plné humoru. Ale jedna věc mě po přečtení došla, že herci nemají opravdu na růžích ustláno. Příště budu v divadle tleskat dvojnásobně. :)

Madelisi

Blog Marie Doležalové jsem pravidelně četla, tato knížka mi ho milé připomněla. Mám ráda čtení, u kterého se můžu smát, a tady je ho plno. Velké plus je, že se příběhy nemusí číst popořadě, ale stačí otevřít knihu na náhodné stránce. Takže o zábavu je postaráno na hodně dlouhou.
Kniha má pěkný netradiční formát, pěkně se vyjímá na stole.
Plus, které je zároveň i mínusem - po přečtení Jak jsem točila kriminálku nemůžu vidět v kriminálce Rodena a podobně významné herce. Protože co by tam dělali jiného než vraha???

TerinkaV

Pěkné, milé čtení, které poměrně rychle utíká. Na odpočinek ideál! Myslím si ale, že články z knihy vyniknou mnohem lépe v originální formě blogu, kde jsou dávkovány v určitých intervalech. Při delším čtení knížky jsem se občas už nudila :) Ohodnotila bych 3,5 hvězdami ;)

olejnice

Nic jsem od toho necekala - a super oddechove a zabavne cteni - a hlavne - vzdy jsem chtela pricuchnout k herectvi - tak ted uz vim vic... bude to drina a nekdy pekna pakarna.. vubec jim to nezavidim

DennisMoore

Marie Doležalová má velmi příjemný smysl pro sebeironický humor a ačkoliv kvalita příspěvků v Kafi a cigárku tak trochu kolísá, jde pořád o velmi zábavné čtení. Někdy je povídka neskutečně vtipná (například ta s protiteroristickým cvičením), někdy je citlivá a boduje tím, jak se autorka dokáže shodit (povídka s Yvettou Kornovou a Borisem Rösnerem), a někdy je "jen" úsměvná a máte z ní pocit, že autorce šlo hlavně o to, být vtipná, což se jí sice daří, ovšem za cenu jisté krkolomnosti. Na blogu to člověk odpustí, ale do knihy by možná bylo lepší vybrat jinou.

Alawa

Knížkou jsem byla moc mile překvapena. Blog jsem neznala, ale při čtení jsem se několikrát dost zasmála při živé představě popisované situace z hereckého prostředí. Psána je velice čtivě a opravdu hezky česky. Co oceňuji ! nenašla jsem žádný překlep, se kterými se v současné době setkávám v nově vydávaných knihách pravidelně a občas je jich tedy na můj vkus až neomluvitelně moc. Tady jsem nezaznamenala jediný. A taky se mi líbily ilustrace. Nějaké pokračování by se mi zamlouvalo, M.Doležalová má talent nejen na jevišti, ale i u klávesnice :-) .

Moncele

Kniha se mi moc líbila, mám ráda "historky z natáčení"... Marie Doležalová je určitě zajímavý člověk i zajimavá herečka. Vysoce oceňuji i grafickou úpravu knihy, karikatury a vůbec vzhled knihy. Jsem ráda, že ji mám v knihovně. Když člověku není úplně dobře, je taková kniha k nezaplacení...

Pablo7

Nenáročná, oddychová četba. Autorka vtipně a hezkou češtinou vypráví historky z hereckého prostředí a svého života. Některé kapitoly jsou vtipné hodně, některé méně. Je lepší číst každý den jen několik kapitol (blogů), protože po chvíli se přeci jen autorka trochu opakuje. Proto snižuji ohodnocení na 4*, protože mé nadšení z knihy postupně klesalo. Za pochvalu stojí pěkná grafická úprava.

hanis2806

Pěkná, vtipná knížka. Líbí se mi její styl psaní.