Tajemný diamant

Román líčí hledání cenného, velmi starého diamantu, s jehož historií je spjata nejen minulost hlavního hrdiny, ale i minulost židovského národa. Kámen se postupně stal kořistí tří nejmocnějších církví, které o něj sváděly krvavý boj. Autor dokázal s obdivuhodnou lehkostí zpracovat rozsáhlý záběr historických událostí. Děj umístil do Izraele, Evropy, Afriky i na 47. ulici v New Yorku a prodloužil jej od času Šalamounova chrámu až po současnost. Příběh Harryho Hopemana, znalce diamantů z rodiny, jejíž tradice v tomto oboru sahá až k nesmrtelnému filozofovi Maimonidesovi, jenž se obchodem s diamanty živil, se prolíná s osudem velkého žlutého diamantu z pokladu Šalomounova chrámu, který spolu s nejvzácnějšími posvátnými předměty zmizel v době, kdy byl chrám odsouzen k záhubě. Diamant hraje rozhodující roli i v Harryho vlastní rodině. Byl to právě jeho holandský předek, který jako první zdokonalil techniku moderního broušení drahých kamenů a další předek, který vybrousil první diamant ve Španělsku za časů inkvizice. Jako stříbrná nitka se románem vine citlivé vyprávění o touze Harryho Hopemana po dvou ženách; ukazuje vnitřní konflikt člověka zmítaného mezi silnou láskou k Izraeli a vědomím, že, bez ohledu na své city, je Američan. (zadní záložka) Noah Gordon Autor bestselerů Šaman, Ranhojič, Lékařka, Poslední žid, Rabín a Tribunál smrti, které postupně vydává v českém jazyce Knižní klub. Společně se svou ženou Lorraine vydává časopisy Psychiatrický názor a Žurnál lidského stresu. Mají spolu tři děti -- Lisu, Jamii a Michaela -- a právě dokončený dům na farmě v berkshirském předhoří v západním Massachusettsu. Při sbírání materiálů pro svou knihu uskutečnil Noah Gordon dvě cesty do Izraele -- a stejně jako hrdinové knihy -- tábořil na Masadě. Také, společně s izraelskou armádou, prošel pod nepřátelskou palbou podél Suezského kanálu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34410/big_tajemny-diamant-OmF-34410.jpg 3.8136
Literatura světová, Dobrodružné

Vydáno: , Knižní klub

The Jerusalem Diamond, 1979

Kniha Tajemný diamant

madem

Nádherná kniha. Obsahuje historii židů ve španělském Toledu, italském Janově, v Berlíně a V Americe. Přitom se děj odehrává převážně v Izraeli. A všechno do sebe navazuje a vše sedí. A nakonec přijde zajímavý zvrat.

Dana7746

Nádherný román od skvělého vypravěče, kde se prolíná několik rovin, náboženské, historické a to vše vyprávěno krásným jazykem.

Adapa
14.09.2020

Skvěle napsaný román plný židovství – jak moderního v USA, v Izraeli tak i starého před stovkami let. Hlavní hrdina Harry Hopeman je velmi bohatý obchodník s diamanty, jeho předkové se vždy motali jen kolem diamantů a byli u vybroušení tajemného diamantu, který byl původem z Chrámového pokladu. Jiný jeho předek zasadil diamant v Benátkách do papežovy mitry. Jeho otec uprchl před nacisty do USA. Harryho manželství je v troskách, nemá čas na syna, jeho sekretářka je jeho milenka… Do toho přichází nabídka koupit od bohatého Araba tajemný diamant. Vydává se do Izraele, zamilovává se do židovky Tamary, která je původem z Jemenu. Postupně zjišťuje, že vše s diamantem je naprosto jinak. Zdá se, že vše směřuje ke klasickému happyendu, ale je to jinak než jako klasické klišé v jiných románech.
Rozhodně všem doporučuji. Opět se zde ukazuje, že Noah Gordon je mistr vypravěč ač píše o čemkoliv.

Leona333
06.05.2020

Holocaust, pogromy a lidská chamtivost, je zachycena v této knize ve více časových liniích. A nad tím vším, vlastně centrem i důvodem, je právě Alexandrovo oko - velký diamant, který je spjat s židovskou rodinou Hopemanů celá staletí. V příběhu je dobře podtrženo i to, že je vlastně jedno u které víry jste. ŽID, MUSLIM, KATOLÍK. Moc a peníze mohou převálcovat kohokoliv...

roman6788
12.04.2020

Obcas som sa sice stracal, v ktorom casovom obdobi aktualne sme, ale inak prijemne napisana kniha.
Citatel sa dozvie aj povod vyznamu nekrestanske peniaze.

Mantikocka
15.02.2020

Velice slušná kniha, moc se mi líbila.

a.k
29.07.2019

Příběh židovského znalce diamantů Harryho Hopemana, který má zprostředkovat koupi vzácného žlutého diamantu, jehož historie sahá až do dob Šalomounova chrámu.
Ústřední dějovou linku prokládá samostatné vyprávění o osobách, jejichž životy byly v minulosti s diamantem spojené.
Neovykle pojatá kniha. Různorodé příběhy, které přes svou roztříštěnost vytváří zajímavý celek protkaný historií a lidskými osudy. Kniha se mi dobře četla. Bavila mě.

ela1972
13.05.2019

Pro mě zatím nejslabší kniha autora.