Tajemný diamant

Román líčí hledání cenného, velmi starého diamantu, s jehož historií je spjata nejen minulost hlavního hrdiny, ale i minulost židovského národa. Kámen se postupně stal kořistí tří nejmocnějších církví, které o něj sváděly krvavý boj. Autor dokázal s obdivuhodnou lehkostí zpracovat rozsáhlý záběr historických událostí. Děj umístil do Izraele, Evropy, Afriky i na 47. ulici v New Yorku a prodloužil jej od času Šalamounova chrámu až po současnost. Příběh Harryho Hopemana, znalce diamantů z rodiny, jejíž tradice v tomto oboru sahá až k nesmrtelnému filozofovi Maimonidesovi, jenž se obchodem s diamanty živil, se prolíná s osudem velkého žlutého diamantu z pokladu Šalomounova chrámu, který spolu s nejvzácnějšími posvátnými předměty zmizel v době, kdy byl chrám odsouzen k záhubě. Diamant hraje rozhodující roli i v Harryho vlastní rodině. Byl to právě jeho holandský předek, který jako první zdokonalil techniku moderního broušení drahých kamenů a další předek, který vybrousil první diamant ve Španělsku za časů inkvizice. Jako stříbrná nitka se románem vine citlivé vyprávění o touze Harryho Hopemana po dvou ženách; ukazuje vnitřní konflikt člověka zmítaného mezi silnou láskou k Izraeli a vědomím, že, bez ohledu na své city, je Američan. (zadní záložka) Noah Gordon Autor bestselerů Šaman, Ranhojič, Lékařka, Poslední žid, Rabín a Tribunál smrti, které postupně vydává v českém jazyce Knižní klub. Společně se svou ženou Lorraine vydává časopisy Psychiatrický názor a Žurnál lidského stresu. Mají spolu tři děti -- Lisu, Jamii a Michaela -- a právě dokončený dům na farmě v berkshirském předhoří v západním Massachusettsu. Při sbírání materiálů pro svou knihu uskutečnil Noah Gordon dvě cesty do Izraele -- a stejně jako hrdinové knihy -- tábořil na Masadě. Také, společně s izraelskou armádou, prošel pod nepřátelskou palbou podél Suezského kanálu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/34410/tajemny-diamant.jpg 3.7112
Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno:, Knižní klub

The Jerusalem Diamond (1979)

Kniha Tajemný diamant

a.k

Příběh židovského znalce diamantů Harryho Hopemana, který má zprostředkovat koupi vzácného žlutého diamantu, jehož historie sahá až do dob Šalomounova chrámu.
Ústřední dějovou linku prokládá samostatné vyprávění o osobách, jejichž životy byly v minulosti s diamantem spojené.
Neovykle pojatá kniha. Různorodé příběhy, které přes svou roztříštěnost vytváří zajímavý celek protkaný historií a lidskými osudy. Kniha se mi dobře četla. Bavila mě.

ela1972

Pro mě zatím nejslabší kniha autora.

zdenaR

Knihu jsem přečetla, ale po trilogii trochu zklamání.
Možná jsem ji četla v nesprávný čas :-(((

Gweny
27.09.2018

Nadšená z Šamana jsem se dala do čtení další Gordonovy knihy a jsem z toho zklamaná. Nejenže jsem se ze začátku nemohla vůbec začíst, ale ke konci už jsem přeskakovala skoro celé odstavce. Námět na příběh je to zajímavý, ale... Dost mě rušilo střídání minulosti a současnosti. Linie příběhu, jako byla třeba v Šamanovi, nebyla tak plynulá. Kapitoly jakoby na sebe vůbec nenavazovaly. V ději to byl vždy značný časový posun. Jediné, co zůstávalo stejné, byly hlavní postavy. Prostředí i čas se ale měnily velmi často. Ke knize se už asi nikdy nevrátím.

Grety
10.08.2018

Podle mě nejslabší ze všech knih, ale přesto jsem si knihu užila a s chutí jí přečetla. Na konci jsem čekala happyend, a ono nic.

Kerberos
30.06.2017

Historie jedné židovské rodiny a kamenu,který měla ochraňovat,Gordonovi romány se mi líbí.

verense
20.06.2017

Myslím, že Gordon napsal lepší knihy, než je Tajemný diamant. Přečetla jsem bez většího zaujetí, rozuzlení jsem uhádla někdy v polovině knihy. Pozitivně hodnotím rozšíření vlastních obzorů o diamantech, a též to, že si autor odpustil lovestory s happyendem. Nedoporučuju číst, pokud nemáte povědomí o historii Izraele, budete se v ději ztrácet.

JPBelmondo
08.04.2017

Celkem pěkná kniha, zachycující pohled do hluboké historie jedné židovské rodiny, s tradicí ručně broušených diamantů.

Vinnetou 3
Vinnetou 3