Tajemný diamant

Tajemný diamant https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34410/bmid_tajemny-diamant-OmF-34410.jpg 4 147 20

Román líčí hledání cenného, velmi starého diamantu, s jehož historií je spjata nejen minulost hlavního hrdiny, ale i minulost židovského národa. Kámen se postupně stal kořistí tří nejmocnějších církví, které o něj sváděly krvavý boj. Autor dokázal s obdivuhodnou lehkostí zpracovat rozsáhlý záběr historických událostí. Děj umístil do Izraele, Evropy, Afriky i na 47. ulici v New Yorku a prodloužil jej od času Šalamounova chrámu až po současnost. Příběh Harryho Hopemana, znalce diamantů z rodiny, jejíž tradice v tomto oboru sahá až k nesmrtelnému filozofovi Maimonidesovi, jenž se obchodem s diamanty živil, se prolíná s osudem velkého žlutého diamantu z pokladu Šalomounova chrámu, který spolu s nejvzácnějšími posvátnými předměty zmizel v době, kdy byl chrám odsouzen k záhubě. Diamant hraje rozhodující roli i v Harryho vlastní rodině. Byl to právě jeho holandský předek, který jako první zdokonalil techniku moderního broušení drahých kamenů a další předek, který vybrousil první diamant ve Španělsku za časů inkvizice. Jako stříbrná nitka se románem vine citlivé vyprávění o touze Harryho Hopemana po dvou ženách; ukazuje vnitřní konflikt člověka zmítaného mezi silnou láskou k Izraeli a vědomím, že, bez ohledu na své city, je Američan. (zadní záložka) Noah Gordon Autor bestselerů Šaman, Ranhojič, Lékařka, Poslední žid, Rabín a Tribunál smrti, které postupně vydává v českém jazyce Knižní klub. Společně se svou ženou Lorraine vydává časopisy Psychiatrický názor a Žurnál lidského stresu. Mají spolu tři děti -- Lisu, Jamii a Michaela -- a právě dokončený dům na farmě v berkshirském předhoří v západním Massachusettsu. Při sbírání materiálů pro svou knihu uskutečnil Noah Gordon dvě cesty do Izraele -- a stejně jako hrdinové knihy -- tábořil na Masadě. Také, společně s izraelskou armádou, prošel pod nepřátelskou palbou podél Suezského kanálu.... celý text

Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: , Knižní klub

The Jerusalem Diamond , 1979

Nofar197
11.10.2022

Nic moc. Příliš schematicke.

madem
29.10.2021 4 z 5

Nádherná kniha. Obsahuje historii židů ve španělském Toledu, italském Janově, v Berlíně a V Americe. Přitom se děj odehrává převážně v Izraeli. A všechno do sebe navazuje a vše sedí. A nakonec přijde zajímavý zvrat.

Dana7746
21.02.2021 5 z 5

Nádherný román od skvělého vypravěče, kde se prolíná několik rovin, náboženské, historické a to vše vyprávěno krásným jazykem.

Adapa
14.09.2020 5 z 5

Skvěle napsaný román plný židovství – jak moderního v USA, v Izraeli tak i starého před stovkami let. Hlavní hrdina Harry Hopeman je velmi bohatý obchodník s diamanty, jeho předkové se vždy motali jen kolem diamantů a byli u vybroušení tajemného diamantu, který byl původem z Chrámového pokladu. Jiný jeho předek zasadil diamant v Benátkách do papežovy mitry. Jeho otec uprchl před nacisty do USA. Harryho manželství je v troskách, nemá čas na syna, jeho sekretářka je jeho milenka… Do toho přichází nabídka koupit od bohatého Araba tajemný diamant. Vydává se do Izraele, zamilovává se do židovky Tamary, která je původem z Jemenu. Postupně zjišťuje, že vše s diamantem je naprosto jinak. Zdá se, že vše směřuje ke klasickému happyendu, ale je to jinak než jako klasické klišé v jiných románech.
Rozhodně všem doporučuji. Opět se zde ukazuje, že Noah Gordon je mistr vypravěč ač píše o čemkoliv.

Leona333
06.05.2020 4 z 5

Holocaust, pogromy a lidská chamtivost, je zachycena v této knize ve více časových liniích. A nad tím vším, vlastně centrem i důvodem, je právě Alexandrovo oko - velký diamant, který je spjat s židovskou rodinou Hopemanů celá staletí. V příběhu je dobře podtrženo i to, že je vlastně jedno u které víry jste. ŽID, MUSLIM, KATOLÍK. Moc a peníze mohou převálcovat kohokoliv...

roman6788
12.04.2020 5 z 5

Obcas som sa sice stracal, v ktorom casovom obdobi aktualne sme, ale inak prijemne napisana kniha.
Citatel sa dozvie aj povod vyznamu nekrestanske peniaze.

Mantikocka
15.02.2020 5 z 5

Velice slušná kniha, moc se mi líbila.

a.k
29.07.2019 4 z 5

Příběh židovského znalce diamantů Harryho Hopemana, který má zprostředkovat koupi vzácného žlutého diamantu, jehož historie sahá až do dob Šalomounova chrámu.
Ústřední dějovou linku prokládá samostatné vyprávění o osobách, jejichž životy byly v minulosti s diamantem spojené.
Neovykle pojatá kniha. Různorodé příběhy, které přes svou roztříštěnost vytváří zajímavý celek protkaný historií a lidskými osudy. Kniha se mi dobře četla. Bavila mě.

ela1972
13.05.2019 3 z 5

Pro mě zatím nejslabší kniha autora.

zdenaR
11.01.2019 4 z 5

Knihu jsem přečetla, ale po trilogii trochu zklamání.
Možná jsem ji četla v nesprávný čas :-(((

Gweny
27.09.2018 2 z 5

Nadšená z Šamana jsem se dala do čtení další Gordonovy knihy a jsem z toho zklamaná. Nejenže jsem se ze začátku nemohla vůbec začíst, ale ke konci už jsem přeskakovala skoro celé odstavce. Námět na příběh je to zajímavý, ale... Dost mě rušilo střídání minulosti a současnosti. Linie příběhu, jako byla třeba v Šamanovi, nebyla tak plynulá. Kapitoly jakoby na sebe vůbec nenavazovaly. V ději to byl vždy značný časový posun. Jediné, co zůstávalo stejné, byly hlavní postavy. Prostředí i čas se ale měnily velmi často. Ke knize se už asi nikdy nevrátím.

Grety
10.08.2018 3 z 5

Podle mě nejslabší ze všech knih, ale přesto jsem si knihu užila a s chutí jí přečetla. Na konci jsem čekala happyend, a ono nic.

Kerberos
30.06.2017 4 z 5

Historie jedné židovské rodiny a kamenu,který měla ochraňovat,Gordonovi romány se mi líbí.

verense
20.06.2017 2 z 5

Myslím, že Gordon napsal lepší knihy, než je Tajemný diamant. Přečetla jsem bez většího zaujetí, rozuzlení jsem uhádla někdy v polovině knihy. Pozitivně hodnotím rozšíření vlastních obzorů o diamantech, a též to, že si autor odpustil lovestory s happyendem. Nedoporučuju číst, pokud nemáte povědomí o historii Izraele, budete se v ději ztrácet.

JPBelmondo
08.04.2017 3 z 5

Celkem pěkná kniha, zachycující pohled do hluboké historie jedné židovské rodiny, s tradicí ručně broušených diamantů.

Gi-Gi
22.01.2017 3 z 5

spousta dějových linií, z mého pohledu nepatří mezi jeho nejlepší, ale pořád dobré.

Evišťátko
07.06.2016 3 z 5

Trošku jsem se v ději ztrácela, což ale neubralo knize na zajímavosti.

Lemurka
27.12.2013 1 z 5

Čekala jsem opět skvělou knihu od Gordona, bohužel jsem byla zklamána. Děj mě nezaujal, knihu jsem nedočetla.

hata21
01.05.2013 4 z 5

Knížka se mi četla dobře. Napínavá. Velice zajímavý děj, včetně popisu situace v moderní Izraeli. Doporučuji!

Kron
20.04.2013 3 z 5

Jedna ze slabších knih Noaha Gordona. Styl knihy kdy se sledují časové linie v minulosti a přítomnosti mi úplně nesedí.

Izrael šperky diamanty historické romány broušení diamantů dobrodružné romány

Noah Gordon
americká, 1926 - 2021