Vera Silent Vera Silent komentáře u knih

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Úžasný román, čte se naprosto dokonale a sám, ale bylo mi z něj smutno. Což je asi dobře, v dnešní době akcí nabitých počítačových her a hollywoodských filmů není tak jednoduché najít četbu, která by se člověka skutečně nějak dotkla. Tato kniha byla hned od začátku plná mrtvol, ale člověka to začne emocionálně strašit hlavně ve chvíli, kdy zrovna nikde žádné mrtvoly nebyly, protože to zas musí přijít a hlavně aby to nebyli hlavní hrdinové.... No je to válečný román, takže se nedá říct, že by cokoliv z toho bylo překvapivé. Ale na měkko jsem byla každou chvíli a konec sice vím, ale teoreticky jsem ho nečetla. Včera mi ruply nervy a musela jsem se podívat na poslední větu románu. Teď mi chybí poslední kapitola, ale tu odkladám, nasucho to fakt nedám.

Myslím, že by se tyhle knihy neměly přestat číst, abychom nezapomněli, o čem je válka. Škoda, že to nečtou ti, co volají po ozbrojování a střílení na hranicích. Což by vedlo zase jen k válce. Velkým plusem navíc je, že Remarque nepíše černobíle. Hrdinové a nejlepší lidi tohoto románu jsou Němci. Největší parchanti jsou taky Němci. A u některých postav se to vlastně rozlišit nedá, jestli je to dobrák nebo záporák. To z amerických zfilmování asi neznáte, tam je každý Němec nácek a Brad Pitt nebo podobně dokonalý Amík je jde všechny spasit. Dokonalé je také umístění válečného románu mimo frontu. O to horší to vše je, ani sama nevím, odkud máme v sugerováno, že střílet vojáky je vlastně tak nějak v pořádku, ale smrt žen, dětí, rodičů je strašná. Ke všemu se ještě přidává šikana a blamáž režimu, pocit kolektivní viny a naprostá bezmoc cokoliv změnit.

[SPOILER!!!]
Závěr je pro mě o to větší tragédie. Dokud se člověk nenamáhal sám myslet, proti něčemu bojovat a jen poslouchal rozkazy, tak přežíval. A když konečně uchopí iniciativu tak musí zemřít. To mi ten Remarque dělá samozřejmě naschvál.

P.S. Mám tu knihu zadarmo z Německa z takového toho veřejného boxu, kam lidi odkládají staré knihy a jiní si je můžou vzít. Má vzadu v pevných deskách a posledních pár stránkách díru, vypadá to jako po vzduchovce. Tak mám pocit, že někdo ten román po dočtení odstřelil...

23.02.2016 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Nečekejte přesládlou romantiku, tohle je psychologická studie. Zda se vám kniha bude či nebude líbit, závisí v první řadě na tom, jestli si oblíbíte hlavní představitele. Za mě především Heatcliffa, poněvadž, ač mi Cathy přišla jako sebevětší koza a potvora, to, co se bude dít s Heatcliffem, mě protáhlo se zájmem celou knihou. Takže prvním lákadlem je prostě Heatcliff a jeho osud.

V pozitivním smyslu mě docela dráždilo, že vypravěčem nikdy nejsou hlavní postavy, protože jsem si furt musela říkat, co si asi myslí nebo co si říkají, když u toho zrovna není všetečná Nelly. To je lákadlo číslo 2.

Za třetí mě bavilo srovnávat knižní předlohu s filmem. Ve filmu je Heatcliff o to větší parchant, o kolik jsou ostatní postavy nevinnější a dobré. Pro mě skoro nesnesitelná blbka Isabella v knize je ve filmu nevinnou obětí. I Cathy, hlavně dcera, nebo Linton jsou ve filmu zobrazeni pozitivně. Linton v knize? Toho by nevystál ani svatej...

Škoda, že autorka zemřela tak mladá, její dílo mělo obrovský potenciál!

30.01.2016 5 z 5

Slib Slib Friedrich Dürrenmatt

Velmi vydařený detektivní příběh z pera švýcarského autora. Pro znalce anglicky psaných detektivek zajímavé rozšíření četby. Detektiv navíc silně ve stylu oblíbeného Sherlocka Holmese, avšak s ohledem na tristní a deprimující realitu krutého světa. Některé pasáže popisující šílenctví mě k němu sice poměrně úspěšně dováděly, ale celkově výborné dílo k zamyšlení. Narozdíl od Doylových povídek má tento příběh hlubší rozměr.

12.10.2015 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Velmi dobrý příběh, který se člověku dostane pod kůži a chce číst dál. Co se týká rozvleklosti, tato kniha není žádné action reading ve stylu např Hunger Games, ale má blíže spíše k románu. Tím chci říct, že autor si dá načas, do detailu popíše své hrdiny, místnosti, ve kterých se nacházejí, i problémy, kterými se zabývají. Čtenáři románů to budou číst rádi, protože tady budou mít hodně materiálu na klidné chvíle relaxu s knihou. Ti, co hledají něco na půlhodinové vyplnění volné chvíle v mhd na cestě z práce asi budou reptat, protože co je hned nevyšokuje, to nemá šanci. Navíc je to neskladná velká bichle a blbe se cpe do kabelky. Je to zkrátka velmi propracované, podrobné dílo.
Nakonec pochválím ještě závěr. Většina knih po katarzi příběhu vyprávění utne do dvou stránek, tady v té knize jsem ale našla uspokojinou dohru. Neměla jsem tak ten srdcervouci pocit, kdy po nejvetším šoku a rozluštění záhady autor vše hned utne, ale měla jsem ještě pěkných pár stránek na zklidnění a "rozloučení" se s hrdiny. Tedy prozatím...

28.09.2015 5 z 5

Půlnoční povídky - Podivuhodné příběhy Půlnoční povídky - Podivuhodné příběhy Karl Hans Strobl

Čím byl Strobl starší, tím větší nacista a neoficialně se domnivám, že tím víc se jeho díla mohou blížit hodnocení "kravina". Toto je ale prvotřídní sbírečka plná perliček, které nejsou zatížené pražádným moralizováním nebo ideologiemi. Lehké prozaické vyprávění plné fantasy motivů a různých pověr, až má člověk u toho pocit, že zrovna takové příběhy si před pár sty lety vyprávěly přadleny za dlouhých zimních večerů v sněhem zapadaných roubenkách. Anebo spíše švihlí dekadenti z přelomu století toužících po jakékoliv mystické senzaci. Jestli si rádi čtete po setmění hororové povídky před spaním, mnohé z této uzké sbírečky se dokonale hodí. Čte se to rychle a vždy je přítomen prvek něčeho nevysvětlitelného a děsivého. Navíc tyhle příběhy u nás prakticky nikdo nezná, takže pokud to někomu přečtete, bude čučet jak husa do flašky. Dokonalým bonusem je i černý humor, který je mnohdy přítomný a funguje dokonale.

Za mě nejlepší povídky: Zachránci od šibenice, Automat z Hornecku a Hledači pokladu, popř. Byzantská mince (ale ta pro svůj humor, spíše než mystiku). Nechte se některou z nich přesvědčit.

Asi bude problém se ke knize dostat. Vyšla v poměrně skromném nákladu a vlastně dost bez zájmu. Informujte se u vydavatelů http://as.germanistika.cz/ nebo nakladatelství UP. Vím, že jim tam leží pár exemplářů a chytá prach.

15.09.2015 5 z 5

Perfektní čtení. Podle mého velmi dobrý nápad spojit trilogii do jedné knihy po tom, co se vytřískají prachy z prodeje jednotlivých dílů. Je to sice bichle a do kabelky se fakt nevejde, ale ten kdo odolá a přečte si vše později jistě ocení, že nemusí čekat na vydání dalších dílů apod. Ta moje byla navíc ve slevě a proto cenově nesrovnatelná. Jediná nevýhoda tohoto propojení dílů je, že se v především druhé ale i třetí objevují upomínky na díly předešlé. Se skřípějícími zuby jsem tak musela zkousnout ten či jiný odstavec, na který autorka použila ctrl+c a ja ho četla teprve před dvěma dny v prvním díle. Aspoň to mohla přeformulovat, to by člověk nevěřil, jak mě dokáže nakvasit číst to samé 2x.

Obsahově jsou knihy velmi dobře stavěné. Je to action reading. Především první díl nenechá člověka vychladnout a to v podstatě od prvních stran, což je v dnešní době dobře. Dnes už je totiž tolik knih, že kdo nezaujme první větou letí do koše. Druhý díl dost staví na prvním a dovoluje si mnohem pomalejší a nudnější rozjezd. Třetí je depresivní, ale uvěřitelně konstruovaný. Z Katniss se nestavá všemocný Batman, ale pořád je to jen dívka, nyní mnohem narušenější než na začátku, která neoplývá zázračnou inteligencí, napřirozenými bojovými schopnostmi ani štěstěnou. Zárověň ale není looser a vede si na své možnosti skvěle a proto tolik baví. Pokud to spojíme se sociálním poselství, hororem a dokonce romancí, co jde ještě vytknout? Nápad dostatečně originální a mile napsaný. Na závěr dodám, že jen velmi velmi málo knih ve mě vyvolá silnější emocionální reakce.l. Tahle to na samém konci na chvíli i dokázala.

Filmová adaptace se povedla nad obvyklý rámec Hollywoodu. Kdo chce ale skutečně pochopit, o co tam jde, asi se těžko obejde bez knihy.

Konečně, nasledující den po dočtení nevím, co se životem. Najednou mám plno času. Však to znáte.

06.08.2015 5 z 5

Vlhká místa Vlhká místa Charlotte Roche

Asi žádná jiná kniha tu nemá tak rozporuplné hodnocení: polovina je nadšených a polovině se z toho chce blit. To je asi jediný důvod k četbě tohoto žvejku, který tu uvedu. Zjistěte kde stojíte vy.

Jak uz je jasné, ja se pridavam k těm, kteří toto dílo umístí na toaletu, kde tolik cenného papíru najde aspon nějaké upotrebeni. Zkoušela jsem to dočíst, ale začíná mi být jasne, ze je načase přiznat porážku. Protože je to NUDA! Nema to děj ani pointu a vtipný to je taky asi jak chcipla myš. Navic je to nechutný. Přiznám se ze patřím k jedné z těch průměrně (!) čistých dívek a upřímně se divím, že hlavni hrdinka leží v nemocnici kvuli natržené pr* a ne s hepatitidou. Ale tohle znechuceni zabavi člověka tak na dvacet stran, dalších 50 marně hledá dej, 30 stran pretrpi silou vůle a zbytek nese na toaletu. Ja uz to fakt vzdávám a doufám, ze to zfilmování aspoň udál hollywood, protože tady nema co zkazit.

29.07.2015 odpad!

Kapsa plná žita Kapsa plná žita Agatha Christie

Neni to špatné a příběh má dobrý rozjezd, ale ke konci to začne být trochu nuda, coz je u detektivky s podivem. Zatim jsem zadnou literární formu slečny marplove neznala a určitě jsem čekala, ze se vic zapojí. V knize se ale objevuje tak sporadicky, až cloveka napadá, proc se to vlastně jmenuje po ni. Jeste dám agate šanci u jiného titulu, protože tímhle ani nenadchla ani neurazila.

29.07.2015 3 z 5

Třikrát strážmistr Studer Třikrát strážmistr Studer Friedrich Glauser

Když vezmu v úvahu naprostý úpad v zapomnění jak švýcarského autora tak knihy, vůbec jsem nečekala tak povedenou detektivku. Studer je správný atypicky detektiv který se narozdíl od byrokratů umí dostat k lidem. Vraha jsem tedy neodhalila ani omylem, takze dobrá práce.

25.07.2015 5 z 5

Kdo se bojí Virginie Woolfové? Kdo se bojí Virginie Woolfové? Edward Albee

Tak mozna na tohle drama jeste nemam vek, jak nekdo poznamenal... Castecne mam pocit, ze jsem pochopila jejich existenci krizi, a castecne je ale vubec neberu. Jedno je jiste: po precteni tohoto dramatu uz clovek vi, jak nechce, aby jeho vztah dopad.

14.03.2015 3 z 5

Stalo se v ZOO Stalo se v ZOO Edward Albee

Takova prastena zapletka, chtelo by se rict. Ze zacatku ma clovek pocit, ze jde o uplnou blbost, ale pak to zacne byt zajimave a smutne krasne. Clovek se neubrani a musi mu byt Jerryho lito. V divadle je to jeste dokonalejsi, pokud ma clovek stesti na talentovaneho herce v Jerryho roli.

14.03.2015 5 z 5

Král Richard II. / King Richard II Král Richard II. / King Richard II William Shakespeare

Zajimavy protiklad hyriveho Richarda, ktery se chova jako velke decko a at uz jde o cokoliv, musi se predvest dostatecne srdcervoucim monologem, a Henryho, racionalniho cloveka z "lidu". Henry se citi ukrivden a ma byt ten v pravu, ale vlastne prvni veci, kterou zacne provadet, kdyz je u moci, je popravovat lidi. Hm, jiste, tomu vubec neslo celou dobu o trun, dostal se k nemu nahodou. V porovnani s ostatnimi historickymi dramaty Shakea je vsak Richard II. ale spise nudnejsi...

14.03.2015 3 z 5

Othello Othello William Shakespeare

Ze vsech Shakespearovskych zloduchu je Jago v Othellovi asi ten nejzakernejsi a nejpodlejsi. Z toho, ze nici okolnim lidem zivot totiz nema nic nez svuj pocit zadostiucineni a pomsty. Co na tom, ze kolateralni skody jsou znacne. Co se tyka Othella, pravdepodobne to neni muj typ - prilis umineny, kdyz se nastve. Ale Jagovi se podarilo zmanipulovat i odolnejsi, takze mu je jen tezko neco zazlivat. Konecne hrdinna Emilia me na konci prekvapila. Nebyla jsem si jista, jestli je to zaporacka nebo je jen neschopna, ale jeji vystup jsem tedy necekala. Celkove tuto hru povazuji za prijemne ctivou.

17.01.2015 4 z 5

Kupec benátský Kupec benátský William Shakespeare

Pro mě osobně je tahle hra strašně smutná. Komedii bych to v dnešní době nenazvala ani náhodou, nepamatuji se, že bych se třeba jen pousmála nad blbostí postav jako třeba v Jak se vám líbí. Oficiálně se to ovšem řadí do "dark comedies", což je taková neprůhledná kategorie pro něco, co je vystavěno jako komedie ale má to i prvky tragédie - napřiklad happy end a svatby versus smrt postav. Jenomže už nežijeme v Shakespearove době a proto se naskytá myšlenka, že to, co nám v dnešni době přijde jako pokrytecké a rasistické, bylo možná v tehdejší době opravdu vtipné. Židé tehdá byli naprosto neoblíbenou rasou a pravděpodobně asi často terčem velmi drsných žertů. Přechytračení Shylocka u soudu tedy mohlo tehdejšímu publiku připadat velmi zábavné.
Další věcí je, že v puritánské Anglii té doby žilo prý jen naprosté minimum Židů. Byla to tedy pro tehdejší publikum věc exotická a neznámá, to by to mohla být komedie rovnou o tom, jak se škubou křídla papouškovi. Co na tom, když žádní papouši nebydlí u nich v baráku?
Shylocka mi bylo upřímně líto a nijak jsem neocenila křesťanské cnosti ostatních figur, které člověka zničí stejně jako podříznutí jen je to "milosrdným" způsobem. Beru to jako poměrně zajímavou ukázku křesťanské logiky. Ovšem Shylock se nechal zaslepit touhou po pomstě a to ho nakonec zničilo...

19.11.2014 5 z 5

Jak se vám líbí Jak se vám líbí William Shakespeare

Mezi Shakespearovskymi komediemi jedna z nejlepsich (spolecne s Vecerem Trikralovym). Prave z teto hry pochazeji mnohe slavne citaty jako "Cely svet je jeviste..." a moje oblibene „Who ever loved, that loved not at first sight?“ Samozrejme je to casto prehnane a prastene, ale co by se jineho dalo ocekavat od komedie, ktera tehdy mela zaujmout nezvdelane proste publikum? Vsak Shakespeare nepsal knihy a ani se nepredpokladalo, ze to nekdo bude "cist". Proc taky, vzdyt tehdejsi lid cist ani neumel a ti co umeli pravdepodobne povazovali divadlo za bezbozny hrich (puritani). Ocekavala jsem sice v ramci padnouciho happy endu nejakou tu svatbu (nebot jak v tragediich herci umiraji, tak se v komedii zeni), ovsem pocet prekvapil i me. Kdyz uz, tak poradne ne?

28.10.2014 4 z 5

Canterburské povídky (24 povídek) Canterburské povídky (24 povídek) Geoffrey Chaucer

Celkove je to vtipne a podarene alegoricke dilko, ale samozrejme ne nad kazdou radkou se kona ctenarsky orgasmus. Nektere uvody pred pribehy se mi trochu tahly, ale samotne pribehy jsou vetsinou skutecne povedene, vtipne a trosku prisprostle. Nabizi se tu srovnani s Dekameronem, i kdyz ten mi mnohdy prisel jako jeste silnejsi kava. Co se tyka pani z Bathu, je az prekvapive, jak je na tu dobu emancipovana a divoka potvurka :)

05.06.2014 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Cekala jsem, ze se mi Kafka, ktery je vseobecne oznacovan za tezce stravitelneho autora, nebude libit. Nakonec me Promena ale mile prekvapila. Sice jsem do posledni chvile doufala, ze se hlavni hrdina na dalsi strance probudi ve sve drivejsi lidske podobe, ale i tak sem nebyla zklamana zaverem. Myslim, ze v tom je skryto mnoho chytrych postrehu ohledne mezilidskych vztahu. Plus je to tak divny, az je to silne originalni a zajimavy, s podivnou atmosferou. Pritom mi to ale nepripadalo tragicke nebo smutne a nezbyva nez se jen podivovat, jak to autor dokazal, kdyz zaroven udelal ze sveho hlavniho hrdiny nejvetsiho chudaka. Asi je to tim, ze nejsem schopna litovat brouka...

20.09.2013 4 z 5

Básně / Západovýchodní díván Básně / Západovýchodní díván Johann Wolfgang Goethe

Prekvapive melodicke basne, rozhodne jsem si v nich nasla i mnohou moudrost, filozofii nebo citatek. Pokud nekdo chce cist nejake dobre nemecke basne, s Goethem je to sazka na jistotu.

17.09.2013 4 z 5

Herman a Dorota Herman a Dorota Johann Wolfgang Goethe

Prijemne cteni, Goethe se u Hermana asi snazil udrzet emoce na uzde a neudelal z nej patetikeho chudacka jako z Werthera. Take se na tomto eposu da vysledovat tehdejsi ideal Nemecka - zivot na vlastnim statku, rodina, odvaha a spravedlnost, krasna holka silna jako chlap, odusevnely mladenec a samozrejme i ucta k rodicum. Neni divu, ze sami Nemci tehdejsi doby v tom videli ten nejkrasnejsi epos. Je to libezne a romanticky napsano, radost cist.

11.09.2013 5 z 5

Mária Stuartová Mária Stuartová Friedrich Schiller

Prvni tri sceny jsem usinala nudou a cetla je asi dva tydny. Uz jsem si chystala negativni referenci na klasika Schillera, kdyz to zacalo byt zajimave a tak to uz zustalo zbylych pet aktu. Pokud srovnam s Uklady a laskou (Sturm u. Drang), tak toto je mnohem vaznejsi dilo, skoro az obzaloba cinnosti britskych lordu a kralovny. Na druhou stranu jsem ocenila, ze Schiller nevidi konflikt hl. postav cernobile, nedela z katoliku ciste kladne mucedniky a ze protestanskych slechticu bezcharakterni tyrany, ale dava kladne i spatne rysy vsem a celkove proto eho dilo vyzniva velmi lidsky a realne.

10.09.2013 5 z 5