Mária Stuartová

Mária Stuartová https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121250/maria-stuartova-121250.jpg 4 30 3

Ronnie68
13.05.2021 4 z 5

Historické drama o 5 dějství zachycující poslední dny skotské královny ... drama se mi líbilo ...

Vera Silent
10.09.2013 5 z 5

Prvni tri sceny jsem usinala nudou a cetla je asi dva tydny. Uz jsem si chystala negativni referenci na klasika Schillera, kdyz to zacalo byt zajimave a tak to uz zustalo zbylych pet aktu. Pokud srovnam s Uklady a laskou (Sturm u. Drang), tak toto je mnohem vaznejsi dilo, skoro az obzaloba cinnosti britskych lordu a kralovny. Na druhou stranu jsem ocenila, ze Schiller nevidi konflikt hl. postav cernobile, nedela z katoliku ciste kladne mucedniky a ze protestanskych slechticu bezcharakterni tyrany, ale dava kladne i spatne rysy vsem a celkove proto eho dilo vyzniva velmi lidsky a realne.

zipporah
27.04.2012 5 z 5

Vtedy človek znamenal aspoň niečo, keď mal "vieru", dnes človek znamená aspoň niečo, keď má "papier". Totálne fiasko civilizácie... Kto má rád históriu, dačo sa dozvie aj tu, hoci prvotným zámerom autora bolo stretnutie dvoch kráľovien... Zaujalo ma mimo tohto príbehu, že katolícka Maria nenašla pomoc u južných katolíkov, ale samozrejme, to je celé tak spletité nevedomosťami mojimi, že sa nejdem teraz zblázniť ani z tohto jemne zaujímavej info... ale tá hrôza prichádza s Bartolomejskou nocou, čo bola zmienená, keď som si čítala o nej na nete, takmer som zvracala už po x-tý raz... Nábožko žilo v bezkonkurenčnom stave, pokiaľ šlo o prostriedky, ako zredukovať počet obyvateľov Zeme... Náboženská moc, ktorú zatienila papierová moc.