Vera Silent

OsvíceníOsvíceníStephen King

Toz hodne husty. Ctenar jen nesmi ocekavat akcnak od prvni stranky, protoze kniha se cte do poloviny jako roman s perfektnim vykreslenim postav a prostredi. Teprve druha polovina je hororova a zaver knihy je neskutecna brutalni jizda. King udajne filmove zpracovani teto knihy nema rad a vzhledem k tomu, ze konec je opravdu jiny, chapu proc.

Zkratka za me naprosta spokojenost. Uz jsem od Kinga cetla par zvejku a pristupuji k jeho dilum proto s reservou. Jeho knih uz je hodne a ne kazda se stane legendou, to se rozumi. Osviceni ovsem takovou legendou je.

28.12.2020

Pád domu UsherůPád domu UsherůEdgar Allan Poe

Solidne desivy pribeh, ktery stavi na dusevnim teroru. Dum se rozpada spolecne s poslednimi prislusniky rodu Usheru, kteri podlehaji nemoci spojene se zdedenym silenstvim. Vykresleni ponure atmosfery se povedlo, ovsem na vystraseni ctenare je potreba jeste trochu vice.

12.12.2020

Galantní lestGalantní lestGeorge Farquhar

Pribeh me popravde pozitivne prekvapil a prekonal me (nulove) ocekavani. Bylo to docela vtipne a dostatecne nepredvidatelne. V divadle bych podobnou hru videla rada, navic s dobovymi kostymi.

10.12.2020

Společenstvo PrstenuSpolečenstvo PrstenuJ. R. R. Tolkien

Knihu jsem cetla uz potreti a pomalu se z toho stava tradice, ktera je pro me spojena s podzimni a predvanocni atmosferou. Je to velkolepe dilo a take zjistuji, ze me pokazde nejvice bavi jina cast. Tentokrat to byly kapitoly o Lorienu a zaverecna kapitola o rozpadu Spolecenstva. Sama a Froda poji i v literarnim svete nevidane pratelstvi. Aragorn je samozrejme moje oblibena postava, ale prekvapive je moji dalsi oblibenou postavou prave knizni Sam, nikoliv ten filmovy. Navic je kniha psana skutecne uslechtilym jazykem. To se pozna predevsim na originalni anglictine, kdy je vypraveni velice vytribene a na urovni. Asi proto se nektere postavy zdaji byt trochu vzdalenejsi nez ve filmu (Pipin, Smisek, Gimli), protoze v knize mluvi velmi vytribene a spisovne.

28.10.2020

Neuvěřitelný a tklivý příběh o bezelstné Eréndiře a její ukrutné babičceNeuvěřitelný a tklivý příběh o bezelstné Eréndiře a její ukrutné babičceGabriel García Márquez

Márquezovi romany mam moc rada, ale povidky me zatim moc neohromily. Nectou se spatne, ale maji pro me malou pritazlivost a taky evidentne nejsem fanynka absurdismu a z magickeho realismu jsem uz cetla i lepsi veci. Tak se mi zda, ze Marquez v techto povidkach predevsim testoval hranice spisovatelstvi.

25.10.2020

Pohřeb Velké matkyPohřeb Velké matkyGabriel García Márquez

Márquezovi romany mam moc rada, ale povidky me zatim moc neohromily. Nectou se spatne, ale maji pro me malou pritazlivost a taky evidentne nejsem fanynka absurdismu.

28.09.2020

Vzestup Endymionu 2Vzestup Endymionu 2Dan Simmons

Závěr této Sci-fi ságy byl o trochu lepší než většina předešlé části Vzestupu Endymionu, ale konec se mi bohužel nelíbil. Byl předvídatelný, hrůzný a dovětek posledních stránek až moc zdlouhavý. Škoda, že z Raula byla vytvořena taková nablblá postava a že mě motivy Aneina počínání evidentně inspirované křesťanstvím fakt nenadchly. Možná ještě přetrvává šok z hrozné kvality Vzestupu Endymionu 1, který tento díl nezachranil. Čtenářský zážitek pořád zůstává světelné roky za prvními 3 díly kantosu. Jak se to po třech tak skvělých dílech mohlo Simmonsovi stát?

22.08.2020

Vzestup Endymionu 1Vzestup Endymionu 1Dan Simmons

Po mem oblibenem dilu Endymion je pro me tohle pokracovani neskutecne zklamani. Rozhodne zatim to nejhorsi v serii z hned nekolika duvodu:

1) Info-dumping. Tentokrat neziskavame informace tak, ze bychom prozivali dobrodruzstvi s hrdiny, ale vsechny vedomosti plne faktu jsou na ctenare vyblity v nudnych prednaskach Aanei.
2) Bezduvodne presuny v case. Pokud mam vetsinu knihy vypravenou chronologicky, tak se mi nelibi skok do prazdna na uplne jinou planetu a uplne jinou situaci toho sameho hrdiny. Co me ale totalne vytoci je, kdyz se v dalsi kapitole zase vracim chronologicky ke kapitole pred skokem.
3) Aanea je neskutecne otravna. Pinda sto let a kdyz se konecne dostane k necemu zajimavemu, tak pry si to necha radsi pro sebe. Jeji romance s Raulem je divna a neuprimna. Na to, ze byla avizovana dopredu v prvnich vetach Endymionu, tak nezabira skoro zadne misto. I Raul me svymi reakcemi zklamal.

Zkratka jsem knihu dokonce i na jeden mesic odlozila. Obcas me bavila nejaka ta kapitola, to jo, ale vetsina textu byla fakt utrpeni.

19.07.2020

EndymionEndymionDan Simmons

Endymion se stal mým oblíbeným dílem série. Příběh se rozjede hned v první kapitole a dobrodružné putování po různých planetách mě fascinovalo. Každá z planet je tak odlišná! Opravdu málokdy se mi stává, že bych se chtěla přenést do knihy. Jen proto, že o něčem rádi čteme, ještě neznamená, že bychom se chtěli v tom blázinci sami ocitnout. Ale u Endymionu bych se hrozně ráda připojila a navštívila všechny ty světy. Ovšem skrze farcaster portál a ne na palubě archanděla.

Postavy mi také sedly a u de Soyi byl dokonce zajímavý vývoj.
Na Kantos Hyperion je právě skvělé, že každá kniha je koncipována jinak a za mě tato forma vyhrává. Navíc Universum Hyperionu je komplikovaný, technický a přesto logický a poutavý. Já to pořád nechápu, jak nějaký člověk dokáže napsat něco takového.

19.05.2020

7 návyků vůdčích osobností7 návyků vůdčích osobnostíStephen R. Covey

Nechci popirat, ze v knize jsou dobre myslenky a koncepty, ale bohuzel me nudil jejich podil na mnozstvi textu. Mela jsem behem cteni silny pocit, ze autor rad povida, rad se posloucha a opravdu moc rad generalizuje.

Naopak pouziti prikladu z jeho rodinneho zivota nebo ze seminaru hodnotim vice mene kladne, to se cetlo dobre. I kdyz nektera prirovnani byla trochu pritazena za vlasy, napriklad dcera alias husa, co snasi zlata vejce, nebo vyvozovani zaveru pro business z toho, ze se mu rozbila sekacka na travu. Nektere situacni priklady jsou typicke pro americke prostredi a na moji zivotni realitu moc nefunguji, ale prave ty rodinne prihody jsou univerzalni a tech je vetsina.

Neni to spatne a mozna je to ve svem zanru vyjimecne - knihy o osobnim rozvoji prakticky nectu, ale vracet se k tehle nebudu.

01.05.2020

Píseň o lásce a smrti korneta Kryštofa RilkaPíseň o lásce a smrti korneta Kryštofa RilkaRainer Maria Rilke

Rilke je skvely basnik. Jeho rec je nadherna a zpevna, impresionisticka basen chytne za srdce a uz ji nedate z rukou. Vzdy kdyz uz chci rezignovat s tim, ze poezie proste neni pro me, staci si precist neco od Rilkeho.

13.04.2020

Můj modrý klavírMůj modrý klavírElse Lasker-Schüler

Elsiny basne jsou plne bolesti, smutku, melancholickych vzpominek a viry v Boha. Mozna kdybych je necetla na jare, kdy vsechno oziva a slunce probouzi ve vsech skvelou naladu, vcitila bych se do nich vice. Ale nejsem si jista, je to sepot z uplne jineho sveta...

12.04.2020

Čtyři roční dobyČtyři roční dobyStephen King

Vsechny ctyri novely jsou co do kvality velmi vyvazene. Cetly se vyborne a mely zajimave koncepty i zvraty. Po 'Bazaru zlych snu' jsem tvrdila, ze priste radsi sahnu po romanu, protoze King povidky psat neumi. Tahle kniha me ovsem ujistila, ze umi, kdyz ma dobry material a trochu to natahne. U opravdu kratkych textu jeho styl moc nefunguje. King ma totiz vybornou techniku vsednosti: jeho rec je jasna a jednoducha, jeho povidky popisuji kazdodenni detaily tak dobre, ze se ctenar snadno promitne do deje. Proto take tolik jeho pribehu bylo zfilmovano.

Take jsem byla rada, ze si tato sbirka oficialne nehraje na horor. King uz je proste do toho zanru zaskatulkovany, ale touto knihou pro mne dokazal, ze pise i jine pribehy a ty jsou stejne tak dobre.

11.04.2020

Poslední argument králůPoslední argument králůJoe Abercrombie

Hm, nemuzu se rozhodnout, jestli byl skvelejsi druhy nebo treti dil. Jako celek mam asi radsi druhy dil, ve kterem bylo vice nadeje a zvraty me vice prekvapovaly. Nektere zvraty tretiho dilu jsem spravne uhadla dopredu, ovsem na druhou stranu nemuzu poprit, ze bylo znacne uspokojive cist mnohe sceny. Abercrombie ma slabost pro badass momenty a tech je v posledni knize pomerne dost, coz jsem si velmi uzivala. Dlouhy zaver se mi take znacne zamlouval - clovek mohl krasne vyklusat z te vsi akce a nezhroutit se zoufalstvim, ze tahle skvela trilogie konci.

Velmi ocenuji postavy, ktere proste nejsou cernobile. Castecne je milujete, castecne vas stvou, nekdy vyresi vse genialne, jindy vse po*erou, jsou zkratka psane velmi realisticky a inteligentne. Stejne jako politikareni, pohled na valku a jeji (ne)slavny prubeh a cenu. Trilogii jako celek muzu opravdu vrele doporucit.

27.03.2020

Až budou visetAž budou visetJoe Abercrombie

Holy c*w, toto byl dost intenzivni zazitek. Bavily me vsechny tri dejove linky, ktere byly srovnatelne napinave a se zajimavymi zvraty. Doslo na masivni epicke bitvy, doslo na sex, doslo presne na ty sceny, po kterych jsem touzila a dost me tesi, ze autor ma stejny vkus. Dokonce jsem parkrat i zavrcela na lidi, kteri se ve vlastni naivite a nevedomosti pokusili na me behem cteni promluvit, coz se za poslednich 15 let urcite nestalo.

Jedine, co me potencialne trosku stvalo, je kdyz ma oblibena dejova linka ma dalsi kapitolu az po 100 strankach. To boli (prvni 15 minut, nez se clovek zase zacte do jine). Na me to funguje trochu rozporuplne - casto pak preskakuji k dane kapitole, ctu to dopredu, samozrejme vyctu nejaky zasadni spoiler, ktery jsem se mela dozvedet az pozdeji, pak se vracim zpatky a v konecnem dusledku ctu nektere casti knihy 2x-3x. Bavi me to stejne, ale toz trochu schizofrenni a casove neusporny vedlejsi ucinek. Ale co uz, byla to jizda!

19.03.2020

Povídání o pejskovi a kočičcePovídání o pejskovi a kočičceJosef Čapek

Nejlepsi je ta jak pekli dort, ta me bavi uz od detstvi nejvice.

06.03.2020

Sama čepelSama čepelJoe Abercrombie

Pro me je tako kniha mezi 4-5 *: ke konci mi doslo, ze mam moc rada vetsinu postav a tak kvuli nim davam plny pocet.

Asi nejvetsi uskali pro vetsinu ctenaru bude absence deje. Jako fakt, 430 stran bez deje, sem taky netusila, ze to jde a ze mne to navic muze bavit. Prvnich 200 stran jsem dej jeste hledala, pak jsem se smirila s tim, ze o tom to (evidentne) neni. Je to pouze vykresleni vsech tech uzasnych postav, sveta a priprava kolosalniho dobrodruzstvi.

Moje pocity na zacatku knihy: Glokta je odporny, Logen vcetne jmena divny typek se slabosti pro svuj kotlik, Jezal nesnesitelna fnukna; proc tu proboha nejsou zadne zenske postavy; ze se autor nenamaha vysvetlit realie a terminy me ani neudivuje.

Na konci knihy: Glokta je fakt trida, doufam, ze jim vse nakope p*del, Jezal ma potencial byt mou oblibenou postavou, Logen je chlap na spravnem miste, konecne zensky postavy (Ferro, Ardee) a ty jsou vsechny brutalni drsnacky, ktere me bavi cist. Zadny sex (trochu zklamani), kompenzaci jsou ovsen hektolitry krve.

Je velmi odvazny pocin obetovat celou prvni knihu na pripravu hlavniho dobrodruzstvi v dalsich knihach, ale diky skvelym postavam se to (snad) vyplati. Me to osobne bavilo vice nez Hra o truny, ty me dovadeji k zoufalstvi, kdezto Sama cepel me moc bavila a casto rozesmivala.

23.02.2020

HorlaHorlaGuy de Maupassant

Mily pribeh s napinavou atmosferou a zajimavym motivem. Bavily me i francouzske realie, asi i proto, ze jsem ve Francii nikdy nebyla a popis Mont Saint Michel je skutecne povedeny. Jen v zaverecne casti jsem si prala, aby byla hlavni postava trochu vynalezavejsi.

07.02.2020

Touha pod jilmyTouha pod jilmyEugene O'Neill

Tož dílo mistra, brutální drama, které mi vyrvalo srdce, mrsklo ho do mixéru a zaplo na nejvyšší obrátky. Tohle musím vidět na prknech, hned jak se naskytne příležitost.

06.02.2020

Strašidlo cantervillskéStrašidlo cantervillskéOscar Wilde

Moc milý a úsměvný příběh, kterému nemám co vytknout. Sice strašidlo je trochu moc lidské včetně schopnosti onemocnět, ale postavy jsou jinak sympatické a děj krásně odsýpa. Holt taková pohodička do vlaku nebo jako audiokniha .

04.02.2020

Hobit (aneb Cesta tam a zase zpátky)Hobit (aneb Cesta tam a zase zpátky)J. R. R. Tolkien

Po třetí jsem se vydala s Bilbem k Osamělé hoře a zase nedošla k jinému závěru než obvykle: skvělý příběh, takové ohromné dobrodružství! Obdivuji, s jakou disciplínou Tolkien psal. Jiní autoři placnou na papír všeljakou vatu, zatímco v Hobitovi je každá kapitola uzavřený mini příběh, ve kterém se stane něco zásadního pro celkový děj. Vynechat by nešla ani jedna a proto se kniha perfektně hodí na předčítání dětem po částech, např. před spaním. Že v dnešní době takto knihy už nikdo nečte je holt věc jiná, pro mě je to jistota, že se s Bilbem jednou vydám k hoře po čtvrté.

Ještě pár postřehů z poslední četby: král elfů je velice milá, laskavá a moudrá postava, ne takový chuligan jako ve filmu. Člověk měnící se v medvěda je mega cool a drak si evidentně rád sedá na most, když pořádá barbecue v Jezerním městě, tudíž ho strženim mostu namíchnete a jako bonus možná i sestřelite během přeletu.

24.01.2020

19841984G. Orwell (pseudonym)

Prvni dve casti jsou skvele, velmi me bavily a vyvolavaly hodne emoci. Kapitoly z Goldsteinovi knihy, byly prehnane dlouhe, nejednoznacne, teoretizujici a dostatecne rozvlacne na to, aby pusobily vcelku pravdive, i kdyz chybely jasne zavery: tam zacalo moje nadseni z knihy upadat. Treti cast je samozrejme naprosty horor, ktery se u me navic minul cilem. Nedesil me, protoze me nebavil a nebavil me proto, ze vse preslo do irrealne, vlekle a predvidatelne fikce tryznive pro vsechny zucastnene (hrdinu i me ctenare). Nakonec tedy nemuzu hodnoti plnym poctem, coz bych do 2/3 knihy prisahala.

12.01.2020

Skákavý žabák / The Jumping FrogSkákavý žabák / The Jumping FrogM. Twain (pseudonym)

Krasne povidky krome jedine, totiz te nejslavnejsi a te, podle ktere se kniha jmenuje. Zabak neni nic vyjimecneho, coz me pripada k popukani. Kvuli zabakovi jsem si knizku vyhlidla, ten je totiz slavny a nakonec se mi jako jediny nelibil. Zato nektere z tech ostatnich pribehu jsou skvele - hlavne Adamuv denik a Zemedelske noviny.

05.01.2020

Legend of Sleepy Hollow / Legenda o Ospalé díře (dvojjazyčná kniha)Legend of Sleepy Hollow / Legenda o Ospalé díře (dvojjazyčná kniha)Washington Irving

Haha, to je oproti filmu takove zklamani! Kdyby film s Johny Deppem neexistoval, hodnotila bych povidku jako prumernou. Nejvic me zklamala atmosfera, ktera byla venkovska, nostalgicka, trochu usmevna, ale desiva ani trochu. Ichabod je v pribehu hamizny a povercivy pavouk, Katrina koketa a hlavni duraz je kladen na popis krajiny, spise je to takova skica. Zkratka uplne neco jineho nez jsem cekala...

31.12.2019

NikdykdeNikdykdeNeil Gaiman

Velice originalni a mily pribeh. Prostredek sice trosku ztracel na dynamice, jak postavy pobihaly od certa k dablu, ale konec vygradoval nadherne. Asi nejvice na tehle knize ocenuji originalitu. Bavili me slovni obraty, prekvapovaly me autorovy napady a vubec jsem nevedela, kam ma pribeh namireno. Postavy jsou navic krasne lidske, coz je mozna nevyhoda pro ctenare zhyckane nabusenymi akcnaky a touzici po hrdinovi, ale pro me to byly sympaticke charaktery. Navic evidentne existuje takova vec jako hlavni muzska a zenska postava, ktere spojuje pouze pratelstvi a nikoliv postel, svete div se.

Gaiman rozhodne nezklamal a pokud Nikdykde neni povazovano za jeho nejlepsi knihu, tak o to lepe pro me, az se vrhnu na dalsi.

29.12.2019

Povídky jazzového věkuPovídky jazzového věkuFrancis Scott Fitzgerald

Presne nevim, co jsem cekala, ale rozhodne jsem necekala tohle :D Hodne povidek bylo skutecne depresivnich a vetsinou se v nich umiralo, ovsem moje nejoblibenejsi (Kouzelnice, Sedliny a Maj) byly prave ty nejsmutnejsi. Vtipne povidky byly absurdni a to neni muj salek kavy. No, zkratka velice zvlastni pribehy. U Fitzgeralda sahnu priste opet po nejakem romanu.

16.12.2019

BaladyBaladyJohann Wolfgang Goethe

Nemuzu si pomoct, Goethe me nekdy pripada krkolomny, jakoby verse z donuceni a take dane pribehy nejsou ani z daleka tak pusobive jako balady Kytice. Jiste, naslo se par skvelych vyjimek, ale vetsina proste nezanecha zadny hlubsi dojem.

03.12.2019

ZabijáciZabijáciJussi Adler-Olsen

Tak nejak ctu Carlovy pripady od prostredka po zpatku, coz mi trochu zpusobuje dejavu pocity, ale jinak dobry. Tyhle knihy jsou sazka na jistotu. Maji solidni a brutalni deje, napeti i nejake to prekvapeni. Ackoli se mi tenhle dil libil zatim nejmene z tech, co jsem cetla, i tak me to dost bavilo.

31.10.2019

Muzeum prazvláštních věcíMuzeum prazvláštních věcíAlice Hoffman

Tento pribeh neni rizeny dejem ale postavami. Neni to zadny akcnak. Pribeh je vypraven velmi plynule prave jako element hlavni postavy - voda, dava si na cas vykreslit prostredi, postavy a jejich charaktery, vedlejsi postavy. Ja si knihu zamilovala hned z nekolika duvodu: Eddie je uzasne zajimava postava, jeho cast vypraveni me vzdy velmi bavila a cast o zidovske vire me fascinovala, protoze o tom vim jinak houby. Pozadi vzniku New Yorku a zanik divoke prirody okolo je nadherny se svi tou sladkohorkou nostalgii. Oba dva zminene pozary a jejich popis jsou skvele zpracovane, napinave a srdcervouci, predevsim i proto, ze jsou tak zachyceny skutecne historicke udalosti. Sice tam mohlo byt trochu vice o vztahu Eddieho a Cory, ale chapu, ze hlavni fokus pribehu neni jejich romance.

15.10.2019

TkalciTkalciGerhart Hauptmann

Tento dany zanr a tematika jde tezko zpracovat lepe. Je to napinave a poucne, odkaz doby davno minule, udalosti a lidi zapadlych v case. Rozhodne tato hra nebude to nejlepsi, co jste kdy cetli, ale nelze od ni zadat vice. A bez ni by se cast historie vytratila.

14.10.2019