Vera Silent

Přečtené 369Bleška a veška
? - červen 2022
Bleška a veška 2015, Jan Werich

Skvěle rymovane a vtipné vyprávění s velice zvláštním obsahem a hrdiny.


Petr a Lucie
červen 2022 (19.-25.)
Petr a Lucie 2018, Romain Rolland

Kniha je v podstatě epickou básní. Je psaná poetickou okrasnou řečí, která se ovšem vůbec nehodí k věku postav. Popravdě jsem čekala klasický příběh a tak i když mi kniha nevadila a přečetla se rychle, v srdci mi stopu nezanechala. Kdo má rád poezii, měl by si Petra a Lucii určitě přečíst. Nebo kdo rychle potřebuje klasické dílo do seznamu četby do školy, poněvadž tato knížka se čte rychle a bezbolestně.


Stín větru
květen - červen 2022
Stín větru 2018, Carlos Ruiz Zafón

Fenomenální. Tohle není kniha o ději, ale o postavách a jejich osudu. Prvních 400 stran mě jen bavilo, zbytek mě naprosto fascinoval.


Smrt má vůni inkoustu
červen 2022 (07.-19.)
Smrt má vůni inkoustu 2017, Vilém Křížek

Na zacatku jsem si rikala, ze ta inspirace Sherlockem Holmesem je trosku prehnana a nektere popisy Eliasovych zvyklosti se opakovaly. Ovsem od prvni tretiny - a zlomoveho okamziku - se to rozjelo a ja jsem knizku zhlta za par veceru. Ocenuji i popis doby a (ne)souziti nemeckeho a ceskeho obyvatelstva Prahy. Urcite by se o tom dalo mnohe docist v mnohem nudnejsi literature faktu, ale proc se namahat, kdyz tady nam to autor krasne zpracoval do prijemne pozivatelne formy.


Hádanky ze dvorku
? - červen 2022
Hádanky ze dvorku 2012, Zuzana Pospíšilová

Ilustrace jsou takové "buclaté", syna nejdrive trochu matly, např beránek vypadá divně. Ovšem rymovane říkanky jsou skvělé. Už máme oblíbené (krocan a a onen nabobtnalý beránek)...


Prokletí vran
květen - červen 2022
Prokletí vran 2017, Paul Tobin

Ilustrace mi v tomto díle sedly více, je to v podstatě verze, kterou známe z pc hry. Příběh je na začátku rozhrkany a nesouvisly, teprve až od poloviny začne dávat smysl. Co se frekvence koupání postav týká, je to skutečně úsměvné stejně jako fakt, že se jdou vždy vykoupat v kalhotkách ale nahoře bez. V komiksu pro dospělé, kde ani vyobrazení sexu není tabu, je skutečně vtipné předpokládat, že by čtenáře pobourily holé půlky. A ukázat předek? Ne, to budeme radši předstírat, že to tam má samočistící schopnost nebo že to lidé v příběhu řeší jako kočky.


Liščí děti
květen 2022 (25.-31.)
Liščí děti 2016, Paul Tobin

Me pribeh celkem i bavil, i kdyz to vecne chytraceni Geralta (je to jen iluze hosi) a vzapeti prihlouple hupsnuti vedlejsich postav do baziny bylo trosku na palici. Zvlaste, kdyz se stejna iluze dokonce i opakovala... nojono. Liščice byla fajn.


Skleněný dům
květen 2022 (22.-25.)
Skleněný dům 2015, Paul Tobin

Příběh není špatný, ale dialogy jsou někdy trošku natvrdle. Docela jsem začala být alergická na větu "můj medajlon vibruje" a měla chuť Geraltovi doporučit, ať si ho radši strčí někam a užije si s ním beze mě.


Rudá moře pod rudými nebesy
březen - květen 2022
Rudá moře pod rudými nebesy 2011, Scott Lynch

Bylo to dobré, ale bohužel už ne skvělé. Vyprávění bylo sice i nadále zazivne, ale 1) Locke byl méně sympatický než v prvním díle, 2) závěr byl uspěchaný, 3) smrt Ezri zbytečná, odflaknuta a 4) vztah Lockeho a Jeana začíná připomínat manželství. I proto bych uvítala, kdyby se gang právě naopak rozšířil o novou a zajimavou postavu, ale asi se autor bál, že bychom potom dostatečně neprozivali Lockeho dramata a už by nebyl středem dění. Takže radši vymyslel alchimistickou ultrabombu, již počet postav ze stránky na stránku zredukoval... Také pomsta na salónu Corbeau byla odflaknuta-autor se vykašlal na to ji popsat! V jednom odstavci jdou k branam a v dalším je hotovo. Kdyby šlo o užší knihu, která se vyhýbá zdlouhavym popisum, tak to chápu. Ale zde autor strávil desítek stránek tím,že popisoval Lockeho vzrůstající odpor k tomuto etablisma, aby pak provedení pomsty úplně vynechal? Divné. Závěr první knihy byl lepší, cca poslední třetina knihy byla jízda. Druhý díl se 580 stran placa v dobrém průměru, aby pak vše bylo sfouknuto na posledních 40 stranách. Škoda. Mám i třetí díl, ve kterém se konečně setkáváme se Sabethou. Uvidíme, jestli si mě Scott usmíří anebo jestli knihy poputuji do online bazaru.


Klárka a Kubík v zoo
březen - duben 2022
Klárka a Kubík v zoo 2009, Irena Landau

Milé příběhy o dětech a zvířátkách. Text je velkým písmem, takže i vhodné pro prvňáčky na čtení.


Krtek ve městě
březen 2022 (13.-23.)
Krtek ve městě 2017, J. A. Novotný

Tož ten příběh je vlastně politovanihodny. Zvířátkům zničí les, postaví město a jako odškodnění je zavřou do paneláku s koši žrádla. Naštěstí to dopadne relativně dobře ve stylu hobita - přiletí orl.. Ne pardon labutě. Tož detickam se touto cestou zprostředkuje pár méně libivych vlastností lidstva. Obrázky a text samozřejmě super.


Zkoušeli jsme všechno! Respektující a klidné výchovné postupy
březen 2022 (06.-15.)
Zkoušeli jsme všechno! Respektující a klidné výchovné postupy 2015, Isabelle Filliozat

Mě připadá kniha také velmi dobrá. Pár věcí už jsem vyzkoušela a skutečně to na syna fungovalo, z čehož mám velkou radost. Docela mi pomáhá vizuální forma knihy, lépe mi pak utkvi daný tip v hlavě. Také mi pomáhá vysvětlení, jakého myšlení dítě v daném věku ještě není schopno. Jsem pak víc v klidu, když vím, že syn ještě např není schopen chápat koncept čekání a tak se vzteka, protože pro něj existuje jen přítomnost. Takže místo "to nemůžeš trochu počkat!" teď jinak formuluju či řeším jinak a světě div se, děcko je v pohodě.


Tři hodiny v ZOO
únor - březen 2022
Tři hodiny v ZOO 2017, Gin Phillips

Na thriller má kniha málo napětí a malý spád. Jelikož mám také dítě, tak jsem chápala vnitřní monolog hrdinky, ale upřímně byl v danou situaci naprosto nerealisticky. V její kůži bych myslela pouze na to, jak nás zachránit. Právě v tomto ohledu se Joan chovala nelogicky: mobil, opuštění úkrytu kvůli jidelnimu automatu, ztraceni se v myšlenkách u odpadkoveho koše, zranění, která si neopatrnosti způsobila, proč proboha nešli k lachtanum a východu, že už by ji kvůli stresu kapalo na mozek? Příliš mnoho myšlenek a příliš málo akce, to je problém této knihy. Četlo se mi to rychle, ale těšila jsem se na to, až to bude za mnou.


Kubula a Kuba Kubikula
leden - březen 2022
Kubula a Kuba Kubikula 1989, Vladislav Vančura

Lepe hodnotit nemuzu, syna pribeh nebavil a je docela pochopitelne proc. Pribeh je az prilis abstraktni, spise nez dej je to nekdy i krkolomna hra se slovy. Protoze se vyskytuji neologismy a vetna skladba je hodne zvlastni a nelogicka, tak se to i spatne predcita, clovek se u toho zakokta, dite ztraci pozornost, protoze netusi, co to melete. Barbuchu mel syn jako jedineho rad, libi se mu to jeho "bar, bar, bar", kdyz strasi. Dej ovsem absolutne o nicem a co me trochu vadilo, bylo mlaceni deti v pribehu. Tehdy samozrejme bezna vychovna metoda, ale v dnesni dobe se mi to predcitat nelibilo. Napriklad Marjanka je jeste nemluvici batole a dostane od tatika nalozeno, protoze nechce prestat plakat (chybel ji barbucha). Nojono, to byly holt casy...


Připoutej se, nebo umře jednorožec!
listopad 2021 - únor 2022
Připoutej se, nebo umře jednorožec! 2016, Johannes Hayers

Není to špatné a docela dobře se to čte, i když u některých triků mi hned bylo jasné, že se to dřív nebo později obrátí proti rodičům. Co mě bavilo, byly třeba i křestní jména dětí a rodičů a pak také jakýsi portrét toho, co mě jako rodiče ještě asi může potkat. Kdo ví, třeba se ještě nějaký ten trik bude hodit...


Pohádkový domeček
leden 2022 (08.-18.)
Pohádkový domeček 1994, neznámý, neuveden

Pohádky jsou až moc krátké, takže většinou znějí jako špatně napsaná synopse na wikipedii. Některé jsou navíc nelogické (např O Palečkovi - proč hledal lidojed děti, když se přece schovali, jak věděl, že to jsou chlapci, jak mu mohli utéct, když měl sedmimilove boty a děti ne, jak to, že děti najednou trefili domů z lesa, když ještě před lidojedem byli ztraceni atd... ) Takových příkladů je v každém příběhu plno. Hezké jsou ovšem ilustrace, na kterých i dospělí vypadají jako děti. No, syna příběhy moc nebavily, I když byly tak krátké. Co ovšem jde je listovat a prohlížet si obrázky, za to dávám 2*.


Malý princ
prosinec 2021 - leden 2022
Malý princ 2005, Antoine de Saint-Exupéry

Se synem se nám kniha moc líbila. Já jsem ji neznala a tak jsem ji četla společně s ním poprvé. Je velmi poetická, vtipná i zasnena a můj syn mi ji vždycky donesl, když ji chtěl číst. To u jiných dětských knih zatím nedělal, možná proto, že náš malý princ měl skutečně vtipný hlas. Že by to ovšem byla nejlepší dětská kniha všech dob, to si zase nemyslím.


Lidové hádanky
? - prosinec 2021
Lidové hádanky 2020, neznámý, neuveden

Kniha je urcite urcena malym detem, ktere se teprve jeste uci slova a rozsiruji si slovni zasobu. Reseni tajenek je totiz v pridanych krasnych ilustracich. Male dite se tedy snazi prijit na slovo (uhodnout hadanku) na zakladne sluchoveho a zaroven i vizualniho podnetu. Pro vetsi deti - rekla bych tak starsi 2 let - uz to ale bude nuda, zalezi podle toho, jak moc dite uz umi mluvit.


Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy
prosinec 2020 - prosinec 2021
Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy 2015, Karel Čapek

Některé povídky jsou opravdové skvosty, u kterých se člověk zasmál nebo byl napjaty, jak to dopadne. Jiné jsou pouze milé a všechny napsané krásnou řeči.


Lži Lockeho Lamory
říjen - listopad 2021
Lži Lockeho Lamory 2009, Scott Lynch

Konečně jsem našla knihu, která mě chytla a odmítla pustit. Konečně jsem zase hltala stránky a přemýšlela o příběhu, I když jsem zrovna nečetla. Opěvovat jde mnohé : svět příběhu, který připomíná naše vlastní 17.stoleti, ale vyvíjí se jiným směrem - má magii, alchymii na fantasticky vyspělé úrovni, žádné pistole ale zato kuše a alchymisticke bomby. Ženy mají v tomto světě rovnoprávnost - vedou obchody, jsou bojovnice, spionky, knezky, dělnice, mafianky, zkratka jsou zastoupeny všude. Také je svět poset tajemnymi artefakty vymřele civilizace, která byla vyspělejší než lidé. Cenou tohoto nádherného vykreslení světa je sice dost vysvetlujicich pasáží, ale mě bavily. Hrdinové mají také skvělé charaktery. Každý je osobitý, sympatický, má své chyby, ale i svůj talent. Locke není žádný bojovník či superhrdina, ale je velmi inteligentní a to se dobře čte. Avšak hraje značně nebezpečnou hru a ta když se posere, tak jsou následky brutální. Jsou tu krutá zranění a občas někdo zařve, takže jako čtenář nikdy nevím, co čekat. Ano, i nějaká ta slza ukapla. Pár badass momentů tu taky je. Jako poslední bonus vidím to, že kniha sice patří do série s celkovou pointou a příběhem Lockeho, ale zároveň má ukončeny dej a co jsem slyšela, tak další díly výpravi o novém dobrodružství, které je opět zakončené. Díky za to, protože další díly vychází ztuha (stejně pomalu jako tehdy díly Hry o trůnu, s odstupem několika let) a to čtu v originále a mám tedy o jeden díl navíc k dispozici než český čtenář. Jen aby Lynch nedopadl jako George R R Martin, ten chce/chtěl taky 7 dílů...


Houbařka
září - říjen 2021
Houbařka 2018, Viktorie Hanišová

Bohužel patřím k menšině, kterou kniha zklamala. Právě i díky hodnocením jsem očekávala víc: větší drama, víc děje, více charakterni hlavní postavu, silnější závěr atd. Prostředí Šumavy i houbové informace mě bavily, ale to je málo. Trauma bylo příliš brzy předvídatelné a příliš lehce nastíněné, hlavní hrdinka měla nulový vývoj, všechny vedlejší postavy snad kromě matky byly jen zběžně načrtnuty. To vše způsobilo, že mě kniha nebavila číst a docela dlouho jsem u ní zkejsla. Škoda, s více emocí a děje by to bylo lepší.


Jede traktor - Jak nám pomáhá traktor?
? - říjen 2021
Jede traktor - Jak nám pomáhá traktor? 2020, Pavlína Šamalíková

Ilustrace jsou krasne a nad kazdym obrazkem se da opravdu dost vypravet, protoze je na nem vzdy vice zviratek. Ovsem podlouhly format se memu synkovi spatne otaci a take by mohla knizka byt vetsi, aby vsechny ty detaily obrazku nebyly na lupu. Jinak krasna knizka.


Prchající kůň
srpen - září 2021
Prchající kůň 1981, Martin Walser

Tohle je hodně zvláštní novela. Přiznám se, že jsem se do čtení musela docela nutit a první 2/3 si říkala, proč tohle dílo vůbec existuje. Až poslední část mě překvapila, navrsila na sebe několik nečekaných zvratů a donutila k zamyšlení. Je to holt o dvou typcich, kteří mají oba krizi středního věku a řeší ji úplně rozdílným způsobem. Jeden se rozhodne smířit s nudnou práci a rezignovat na sex, aby došel klidu. Druhý se vším sekne, opustí ženu a děti, da výpověď, ožení se s mladší partnerkou, žene se za slávou a úspěchem, ovšem nervy má zase na dranc. Šťastný a spokojený není ani jeden. Ženské postavy byly zmanipulovaní chudáci. Chlapi bez nich nemohli žít, ale zároveň musely furt dělat, co chlap vyžadoval. Feministkam knihu nelze doporučit.


Byl jednou jeden krtek
srpen - září 2021
Byl jednou jeden krtek 1992, Eduard Petiška

Muj synek ma rad krasne velke obrazky a i pribehy jsou moc zajimave. Akorat format textu moc esteticky zrovna nepusobi, ale cist to jde.


Dobrodružství veverky Zrzečky
srpen 2021 (11.-15.)
Dobrodružství veverky Zrzečky 1977, Josef Zeman

Tato knížka je snem každého rodiče: krátké příběhy jsou napínavé, plné poučných faktů z přírodovědy a doplněné překrásnými realistickými ilustracemi. Můj malý synek se při čtení moc rád díval na obrázky a vyprávění bavilo i mě. Sama jsem kdysi četla knížku jako prvňáček a i na to se díky velkému písmu skvěle hodí. Pamatovala jsem si na Zrzecku až do dospělosti a tak nám ji babička musela dovézt.


Na statku - Moje první knížka
srpen 2021 (09.-14.)
Na statku - Moje první knížka 2014, neznámý, neuveden

Líbí se nám, že jsou používány realistické fotografie a nikoliv zjednodušené ilustrace. Také všestranost témat týkajících se farmy je skvělá (tj. od farmářských zvířat přes nářadí a pěstování zeleniny).


Kuřátko hledá zvířátka
srpen 2021 (09.-14.)
Kuřátko hledá zvířátka 2000, Jiřina Lockerová

Knížka má opravdu krásné ilustrace a netradiční, náhodné seskupení zvířátek na jedné dvoustránce je zábavné (např. štěňata, outloň, ropucha, tapír, ledňáček, hlemýžď). Jen by bylo milé trochu více textu/hádanek, protože takto je knížka rychle prolistovaná.


Tess z d
červenec - srpen 2021
Tess z d'Urbervillů 2016, Thomas Hardy

Silný příběh o nesympatickych hrdinech, kteří ničí životy svoje i svého okolí, a přesto o nich nejde přestat číst. Tess má skutečně těžký a nešťastný život. Mnoho strasti si způsobí sama svou palicatosti (např. mohla vzkázat otci dítěte, mohla být upřímnějsi před svatbou, mohla požádat o pomoc Clareovi, mohla si přestat dělat morální výčitky a užívat si života atd. ) a v mnohém je nevinně - Všichni s ní manipuluji, nejdříve její rodiče, pak Alec a neméně i Angel. Tito dva páni se možná na první pohled zdají být jeden hodný a druhý zkažený, ale ve skutečnosti jsou prašt jak uhoď : Alec ji donutí stát se jeho milenkou, Angel ji donutí k sňatku, oba použijí k manipulaci svoji ekonomickou a intelektualni nadřazenost nad Tess, oba chápou její "ne" jako "brzy ano" a oba ji ublíží. Angela jsem nesnášela nejvíc, protože byl z nich největší pokrytec a jelikož ho Tess milovala, tak měl i největší kapacitu ji zranit a jako třešničkou na dortu zničil i své zdraví a budoucnost. Alec žil vášnivě a sobecky, ale jednal vždy tak, aby byl šťastný, narozdil od Tess a Angela. Závěr byl skutečně neočekávaný: nakonec i mě autor oblbnul tak, že jsem doufala v zázrak.


Kolo,kolo mlýnský
srpen 2021 (09.-11.)
Kolo,kolo mlýnský 2006, Veronika Jelenová

Většinu říkanek jsme zpívali, když jsme byli malí, a tady jsem si je připomněla. Krásné jsou i ilustrace.


Tři mušketýři 1. díl
červen - červenec 2021
Tři mušketýři 1. díl 1971, Alexandre Dumas, st.

Kniha se cte opravdu dobre, ovsem clovek si musi privyknout te romaticke unahlenosti, precitlivelosti a vasnivosti hlavnich hrdinu. Pro kazdou malickost se holt chteji propichnout kordem. Je z toho ovsem citit duch epochy romantiky a kdyz ctenar vypne rozum a moralku, skvele se pobavi. A presto mi sednou vice knihy s mene lehkomyslnymi hrdiny.


Vařila myšička kašičku
červenec 2021 (14.-15.)
Vařila myšička kašičku 2017, Zdenka Talpová

Nektere rikanky jsou divne a nerymuji se, ale je tu hodne tech, ktere zname z detstvi. Par jsem si jich pripomnela. A hlavne je tu plno obrazku. Tak musim navysit hodnoceni: syn knihu naprosto zboznuje. Listuje v ni 10x denne, takze uz podle toho vypada, a ja uz umim polovinu tech rikanek/pisni nazpamet. Timto dekujeme babicce za prozretelny nakup.


Gravitace
červen 2021 (06.-21.)
Gravitace 2001, Tess Gerritsen

Me kniha moc bavila a cetla se skoro sama. Ano, konec byl sice predvidavy nebo alespon prostredky, ktere budou pouzity, ale to necimu nevadilo. Jelikoz knihu jsem mela pujcenou od chlapa, tak jsem se na zacatku bala, do ceho jsem se to zase nechala ukecat (ehm, kosmonauti?), ovsem brzy me to chytlo a musim rict, ze me autorka velice uspesne nakrmila tematikou, ktera me samu od sebe jinak vubec nezajima. Ta reserse ke knize musela byt silena. Hm, pokud toto je autorcina nejslabsi kniha, tak o to lepe pro me, az budu cist dalsi.


Povídání o pejskovi a kočičce
? - červen 2021
Povídání o pejskovi a kočičce 2006, Josef Čapek

Nejlepsi je ta jak pekli dort, ta me bavi uz od detstvi nejvice.


Mrtvá a živá
květen - červen 2021
Mrtvá a živá 2019, Daphne du Maurier

Ackoliv je kniha skvela a ctiva, tak me vlastne zklamala. Motivy jsou pro mne totiz tak pritazlive, ze jsem ocekavala nejlepsi roman roku. No, a ono mi to slo nakonec jeste na nervy a navic je tezke si predstavit jeste depresivnejsi zaver. Rikam si, kdyby to byla poradna ducharina s mrtvou Rebekou, poradny thriller anebo aspon poradna romantika, tak by me to smetlo. Ovsem strasidelne ci desive to neni ani trosku a romantika je tu hodne slaby odvar. Je tezke si predstavit jeste neschopnejsi hlavni hrdinku. Ta se bala opravdu vlastniho stinu a bylo utrpeni ji sledovat schoulenou v kresle s rukama v kline. Nema temer zadnou identitu - zadne konicky (ani tomu kresleni se nevenuje), zadne preference, zadny vkus, zadny pokus cokoli prizpusobit po svem prijezdu do Manderley. Existuje pouze jako stin sveho muze a take proto ji rikame pouze pani de Winter, krestni jmeno nema. Samozrejme tak vznika jeste vetsi kontrast k Rebece, ale je to otrava cist. Mnohem vice by me bavilo, kdyby tam vznikal nejaky konflikt s Rebecinym byvalym vedenim domacnosti. Neschopnost komunikovat aneb "manyry jsou dulezitejsi nez uprimnost" je sice velice britsky jev, ale take me malo co tak jde na nervy. Ono by stacilo byt k sobe uprimny nebo alespon uprimne odpovedet na uz tak velice vzacne Maximovy dotazy jako "Jsi tu stastna" ci "Co tim myslis" a predeslo by se neskonalemu utrpeni. Je tu skvele zachycena doba (britsky realismus), ale paneboze jestli budu muset cist jeste jeden dalsi dialog o pocasi, zatimco jsou hlavni pointou temata jako vrazda nebo selhani manzelstvi, tak se picnu. Na polibek se ceka 300 stran, coz pro mne dela celou tu zalezitost se svatbou a manzelstvim takovou divnou a sterilni. Jeste horsi je prave uz ten zmineny zaver, dle ktereho hned na zacatku vime, ze hlavni hrdinka ac mlada je bezdetna, bez vlastni domacnosti a v podstate zase dela spolecnici, tj. mela nulovy vyvoj od sve puvodni profese. Co se Maxima tyka, taky se nezda, ze by si uzival zivota. Vlastne jediny, kdo v knize zil, byla ta mrtva Rebeka. A tak mam z knihy horkosladke pocity. Du Maurierova proste umi psat a knihu jsem precetla rychle, ale zaroven me hodne iritovalo a ten zaver je proste deprimujici. Mimochodem byl velmi odvazny pocin, ze autorka nam ctenarum podsunuje vraha jako kladnou postavu. To zvladla velice mistrne, ponevadz jim neopovrhujeme, ale jeste za nej horujeme a doufame, ze unikne spravedlnosti. V te dobe naprosto nevidany kousek.


Hana
květen 2021 (01.-09.)
Hana 2017, Alena Mornštajnová

Ctiva kniha o tematice, o ktere by se knihy psat mely, aby se nezapomnelo. Precetla jsem ji take velice rychle, ale spise proto, abych tu hruzu uz mela za sebou. Ve stastne dny mi totiz kazila dobrou naladu, protoze o tomhle se s lehkym srdcem proste cist neda.


Ještě jedno, pane Lehmanne
duben - květen 2021
Ještě jedno, pane Lehmanne 2009, Sven Regener

Na to, ze jsem od knihy necekala vubec nic, jsem se od ni predevsim ke konci nemohla odlepit. Sice me par udalosti, ktere se panu Lehmannovi udaly, trochu mrzelo - je to holt sympatak a zaslouzil by si trochu vic stesti - ale takovy je holt zivot. Kdo zvladne cist v originale, tak rozhodne doporucuji, protoze kniha je predevsim i svou vetnou skladbou velice nemecka, a tak si nejsem jista, jak moc se to povedlo zachytit prekladu.


Návrat krále
březen - duben 2021
Návrat krále 2007, J. R. R. Tolkien

I kdyz akce se mi libila vice u druheho dilu, u Navratu krale mam rada hodne dlouhy konec. Hodne me bavilo cist o stastnem osudu mnohych postav po zaverecne bitve se Sauronem, o navratu do Kraje - zkratka je to dotazene s laskou k detailu, jak jsem od Tolkiena zvykla. Byla jsem proste rada, ze ve Stredozemi muzu jeste nejakou dobu zustat a zaroven nebyt v Mordoru. Faramir byl i zde moje oblibena postava s obdivuhodnym charakterem a Sam si zaslouzil tolik stesti. Bez dlouheho konce by jeho postava proste nebyla dotazena. Kdo se divi, proc ma treti dil tolik textu v kapitole "Dodatku", tak to je pro zaryte fanousky jako ja, ktere to doslova berou jako studijni material. Kdyz clovek ujizdi na dane postave, tak v Dodatkach najde seznam stranek s veskerymi zminkami o ni. Pokud to zbytek "normalnich" ctenaru hodla vynechat ( = to se jako ani nekouknete na Samuv rodokmen !?), tak doporucuji aspon precist "Pribeh Aragorna a Arwen", protoze ano, v Dodatcich jsou jeste cele pribehy... Taky se tam muzete naucit psat elfsky, ale to jen tak jako tip pro dalsi lockdown...


Dvě věže
únor - březen 2021
Dvě věže 2006, J. R. R. Tolkien

Pred lety byly Dve veze muj nejmene oblibeny dil z trilogie, ted se mi libil vice nez prvni dil. Postava Faramira je v knize jeste skvelejsi nez ve filmu a take se mi vice zamlouval knizni Sam nez filmovy. Ve filmu je mezi Frodem a Samem rozepre, ktera v knize neni a me to tak pripada logictejsi, protoze jejich pratelstvi je zkratka jedinecne. Frodo by se se Samem jen tezko tak snadno rozhadal a i kdyby, Sam by se od nej nehnul. Jsem zvedava, jestli se mi tetokrat 3. dil bude libit jeste vice.


Da Vinciho kód
leden - únor 2021
Da Vinciho kód 2005, Dan Brown

Vetsinou mam radsi knihu nez film, ale tady u me jednoznacne vitezi filmove spracovani s uzasnym soundtrackem a zkracenym dejem. Na knize me nejvice stvalo rozcuckovani do petistrankovych kapitol. Co deset minut postavy to kapitola, hrozne me to stvalo. Styl psani Dana Browna me uz u druhe knihy proste neoslovil, a pritom me jeho navrhy pribehu pritahuji (proto jim opakovane davam sanci i pres me zklamani), ale Brownovo vypravecske provedeni se mi proste nelibi. Scenarista filmu rozhodne prepracoval pribeh k lepsimu. Hvezdicku pridavam jen za konec pribehu, ktery se mi v knize libil o neco vice nez ve filmu. V tom kontextu mi chovani Jacquesa Saunièra davalo vetsi smysl. Take rozhovor Bezu Facheho s Aringarosou v nemocnici krasne dokreslil Facheho postavu. U vseho ostatniho preferuji filmovou verzi vcetne ztvarneni Langdona (come on, Browne, musi tvuj hlavni hrdina byt opravdu kanec stylu Jamese Bonda, po kterem kazda kost leti, boooze...)


Osvícení
prosinec 2020 (10.-28.)
Osvícení 2019, Stephen King

Toz hodne husty. Ctenar jen nesmi ocekavat akcnak od prvni stranky, protoze kniha se cte do poloviny jako roman s perfektnim vykreslenim postav a prostredi. Teprve druha polovina je hororova a zaver knihy je neskutecna brutalni jizda. King udajne filmove zpracovani teto knihy nema rad a vzhledem k tomu, ze konec je opravdu jiny, chapu proc. Zkratka za me naprosta spokojenost. Uz jsem od Kinga cetla par zvejku a pristupuji k jeho dilum proto s reservou. Jeho knih uz je hodne a ne kazda se stane legendou, to se rozumi. Osviceni ovsem takovou legendou je.


1 ...