Ve stínu černých ptáků

V roce 1918 si v kalifornském San Diegu vybírají svou daň smrtící chřipka a první světová válka. Šestnáctiletá Mary Shelley Blacková, pojmenovaná po slavné autorce románu o Frankensteinovi, dívka s přírodovědným nadáním, která se ocitla bez rodičů, odjíždí ke své tetě z Portlandu v Oregonu do San Diega. Zděšeně sleduje, jak se zde zoufalí pozůstalí hrnou na seance a k fotografům duchů, kde hledají útěchu. Jedním z takových fotografů je i bratr jejího milého Stephena Emberse Julius, jehož Mary Shelley považuje za podvodníka. Po Stephenově smrti na válečné frontě ve Francii se Mary Shelley vystaví v bouři bleskům, je zasažena a nakrátko umírá. Když se vrátí mezi živé, má zvláštní schopnost – cítit chuť emocí. Stephenův duch se k ní v noci vrací a prosí ji o pomoc – nemůže odpočívat v pokoji, protože ho mučí tajemní obrovští černí ptáci. Uvěří Mary Shelley v existenci duchů? A podaří se jí odhalit důvod Stephenova utrpení a pomoci mu?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/194111/ve-stinu-cernych-ptaku-Cu0-194111.jpg 4.1344
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Jota

In the Shadow of Blackbirds, 2013

Kniha Ve stínu černých ptáků

Astonius
10.08.2019

Čekala jsem víc - místo košatého příběhu jsem dostala spíše na místě přešlapující text. Kniha byla na neotřelé téma a chvílemi tajemná, ale neudržela to, zdálo se mi, že to bylo takové jednoduché čtení spíše pro slečinky. Historický podklad války a španělské chřipky byl nakonec pro mne zajímavější než fotografování a zjevování duchů. Průběžné skutečné zhmotňování ducha, které mělo být nejspíše hlavním tahákem knihy, se mi zdálo podivné a moc za vlasy přitažené. Také vykreslení jednotlivých postav nešlo moc do hloubky, láska a pouto dvou mladých lidí nebylo pro mne jako čtenáře příliš uvěřitelné.

knihomolka27
29.07.2019

Úžasná kniha ve které se mísí prvky historie, fantasy, duchařiny a romance. Přečetla jsem už asi třikrát a určitě ne naposledy.

kejty91
02.07.2019

Čtenář je zde příjemně vtažen jednak do vztahové linie ale mnoha dalších, například do linie historické, politické, vojenské, popřípadě oblasti toho, jak lidé mohou jednat ve chvílích, kdy jsou lidé vtaženi do stejných osudů - válka, nemoc, strach, bída. To vše s malou dávkou solidarity.

Co se zdá být nevinné je zatíženo velkou zkouškou. Je to dobře zpracované téma, které není čistým výplachem mozku jako je možno zažít u jiných příběhů. Autorčino užívání nejen mystiky ale i vědy je pro mě přinejmenším zajímavé. Má to svou "hlavu a patu".

Prohlášení typu: "Přišla jsem o svou nevinnost v den kdy vyhlásila naše země válku." ...popř. "stejky svobody" alias hamburgery popřípadě banalní informace, že nás jako malé učí zásadám, které nakonec stejně jsme větišinou nuceni přestat brát vážně v dospělosti (neubližuj ostatním, poskytni pomoc, chovej se slušně a tak, jak bys chtěl aby se druzí chovali k tobě)....to jsou všechno ty podstatné informace, které mě osobně zaujaly.

Zůstat tak dlouho v jednom ději, chce mít dobrý námět ke knize. Autorka pojala vcelku mistrně svou knihu. Přidání "čtení emocí" hlavní hrdince je rovněž dalším promyšleným tahem. Co mě ale nakonec maličko irituje je ale fakt, že nevím, co se tedy vlastně stalo matce Stephena a jak skončila.

I DO LOSE INK....

tyjá
18.06.2019

Líbilo se mi, jak autorka dokázala netolik znalé čtenáře seznámit s tehdejší dobou prostřednictvím příběhu mladé M.S., ale pro přesnější popis té doby musíme do jiných knih.

orinka3
26.05.2019

Vzhledem k tomu, že kniha byla zařazena v dospělém oddělení, jsem čekala kvalitní příběh pro zralé čtenáře. Začalo to zajímavě, první světová válka nebývá až tak často v současné literatuře zpracovávaná. I chřipka, která kosila lidi ve velkém, by mohla být přínosné téma. Jenže postupně mě to přestávalo bavit. Zdálo se mi to uměle natahované a už začalo být zřejmé, že o žádný duchařský horor nepůjde. Že jde spíš o soukromý boj šestnáctileté svéhlavičky, která prošla klinickou smrtí a je na stopě zločinu. Duch milého úpí v záhrobí a jenom ona ho může vysvobodit. Všudepřítomná chřipková hysterie, ústenky a cibulové výpary - no, nevím. Autorka se snažila ze všech sil vytvořit romantický příběh, ve kterém půjde o velkou lásku, která zachraňuje. Spletla páté přes deváté a povedla se jí typicky americká s.....limonáda.

Arev122
14.01.2019

Tohle se mi četlo moc hezky, zajímavý námět spojený s duchovnem a detektivní zápletkou.

adelinka
01.01.2019

Super rýchle čítanie. Mystika, napätie....... Chvíľami som očakávala nejaký zvrat k lepšiemu, čo sa týka Stephanovej smrti, ale veď neišlo o rozprávku....bolo to tak ako malo byť.

Devil-Ivet
19.12.2018

Parádní námět, parádní kniha. Trochu strašidelné, dobře napsané a hlavní hrdinka mi přirostla k srdci. K téhle se určitě budu vracet.