Ve stínu černých ptáků

V roce 1918 si v kalifornském San Diegu vybírají svou daň smrtící chřipka a první světová válka. Šestnáctiletá Mary Shelley Blacková, pojmenovaná po slavné autorce románu o Frankensteinovi, dívka s přírodovědným nadáním, která se ocitla bez rodičů, odjíždí ke své tetě z Portlandu v Oregonu do San Diega. Zděšeně sleduje, jak se zde zoufalí pozůstalí hrnou na seance a k fotografům duchů, kde hledají útěchu. Jedním z takových fotografů je i bratr jejího milého Stephena Emberse Julius, jehož Mary Shelley považuje za podvodníka. Po Stephenově smrti na válečné frontě ve Francii se Mary Shelley vystaví v bouři bleskům, je zasažena a nakrátko umírá. Když se vrátí mezi živé, má zvláštní schopnost – cítit chuť emocí. Stephenův duch se k ní v noci vrací a prosí ji o pomoc – nemůže odpočívat v pokoji, protože ho mučí tajemní obrovští černí ptáci. Uvěří Mary Shelley v existenci duchů? A podaří se jí odhalit důvod Stephenova utrpení a pomoci mu?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/194111/big_ve-stinu-cernych-ptaku-ETD-194111.jpg 4.1364
Literatura světová, Romány, Historické romány

včera

Kniha mě naprosto okouzlila

DominaCZ
24. únoraodpad!

Ač je mi to neustále přesouváno do sekce diskuze, znovu to dám sem do komentářů, protože si za tím stojím. Žádnej spoiler nevyzrazuju ani nic neporušuju, tak to laskavě nechte tady.

No jak píšete povětšinou, O NIČEM.
Ač to mělo vysoce shodné prvky s dneškem, což je obdivuhodné, já to chtěla kvůli tomu, kvůli té historii, ne kvůli dvěma teen troubům a jednom foto podvodníčkovi...
Klouzající na povrchu, dobové fotografie taky o ničem. Prostě nikde NIC.

Noisette73

Toto za mě ne, byla jsem na knihu nalákána, samými fajn ohlasy, řekla jsem si proč ne, je tam Španělská chřipka, budou tam v dost podobné situaci jako mi dnes s Covidem, i když jasné, je to jiné a my máme lékařskou péči, oni ji měli v plenkách atd... Ale říkala jsem si seznámím se s tímto obdobím blíže, nepovedlo se, bohužel...
Je to spíše slátaná duchařina, psaná velice jednoduše, kombinovaná s Young adullt a fantazy s malými prvky historického románu...
Nedočteno, bylo to za mě o ničem.

Gigy
24.07.2020

Od YA knih toho většinou radši moc nečekám, nejsem úplně jejich jasná cílovka, ale když mě nalákají, čas od času po nich sáhnu. Ve stínu černých ptáků mě navzdory mým očekáváním doslova pohltilo. Oceňuji především vybrané období, o první světové válce se často nepíše, a také nahlédnutí do spiritismu, vskutku nevídané kulisy pro poměrně zajímavý děj.

Ano, některá místa se dala předvídat, jazyk nebyl úplně nejhonosnější a nejvzletnější, přesto se ale autorce podařilo vytvořit “tak trochu jinou knihu”. A rozhodně si nemyslím, že je jen pro mladé čtenáře. Některé pasáže sice byly trochu “moc” (věřte mi, že až budete knihu číst, poznáte přesně, které mám na mysli), ale s prvky fantasy se dle popisku dalo počítat.

Jido
05.02.2020

Vcelku dobře napsaná kniha. Tajemno, romantika, historie. Spíše ale čtení pro náctileté.

Astonius
10.08.2019

Čekala jsem víc - místo košatého příběhu jsem dostala spíše na místě přešlapující text. Kniha byla na neotřelé téma a chvílemi tajemná, ale neudržela to, zdálo se mi, že to bylo takové jednoduché čtení spíše pro slečinky. Historický podklad války a španělské chřipky byl nakonec pro mne zajímavější než fotografování a zjevování duchů. Průběžné skutečné zhmotňování ducha, které mělo být nejspíše hlavním tahákem knihy, se mi zdálo podivné a moc za vlasy přitažené. Také vykreslení jednotlivých postav nešlo moc do hloubky, láska a pouto dvou mladých lidí nebylo pro mne jako čtenáře příliš uvěřitelné.

knihomolka27
29.07.2019

Úžasná kniha ve které se mísí prvky historie, fantasy, duchařiny a romance. Přečetla jsem už asi třikrát a určitě ne naposledy.

kejty91
02.07.2019

Čtenář je zde příjemně vtažen jednak do vztahové linie ale mnoha dalších, například do linie historické, politické, vojenské, popřípadě oblasti toho, jak lidé mohou jednat ve chvílích, kdy jsou lidé vtaženi do stejných osudů - válka, nemoc, strach, bída. To vše s malou dávkou solidarity.

Co se zdá být nevinné je zatíženo velkou zkouškou. Je to dobře zpracované téma, které není čistým výplachem mozku jako je možno zažít u jiných příběhů. Autorčino užívání nejen mystiky ale i vědy je pro mě přinejmenším zajímavé. Má to svou "hlavu a patu".

Prohlášení typu: "Přišla jsem o svou nevinnost v den kdy vyhlásila naše země válku." ...popř. "stejky svobody" alias hamburgery popřípadě banalní informace, že nás jako malé učí zásadám, které nakonec stejně jsme větišinou nuceni přestat brát vážně v dospělosti (neubližuj ostatním, poskytni pomoc, chovej se slušně a tak, jak bys chtěl aby se druzí chovali k tobě)....to jsou všechno ty podstatné informace, které mě osobně zaujaly.

Zůstat tak dlouho v jednom ději, chce mít dobrý námět ke knize. Autorka pojala vcelku mistrně svou knihu. Přidání "čtení emocí" hlavní hrdince je rovněž dalším promyšleným tahem. Co mě ale nakonec maličko irituje je ale fakt, že nevím, co se tedy vlastně stalo matce Stephena a jak skončila.

I DO LOSE INK....