Jak se vám líbí

Jak se vám líbí https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/701/jak-se-vam-libi-701.jpg 4 350 42

Hra Jak se vám líbí patří k vrcholným komediím Williama Shakespeara, kterým se často říká komedie sváteční. Kromě mileneckých párů a nezapomenutelné Rosalindy v ní vystupuje Šasek a melancholický Žak v ní pronáší jeden z nejslavnějších Shakespearových monologů vůbec, začínající slovy „Celý svět je jeviště a všichni lidé na něm jenom herci“. Shakespeare v komedii Jak se vám líbí předvádí v divadelní zkratce svět jako jeviště. Postavy nechává jednat v divadelních situacích, které v sobě navzájem zrcadlí a ve kterých nakonec vždycky poznáme i samy sebe. V tomto magickém shakespearovském zrcadlení spočívá půvab, humor i moudrost komedie Jak se vám líbí především. Vyšlo v rámci edice Souborné dílo Williama Shakespeara v překladu Martina Hilského, v souboru s dalšími třemi svazky: Sen noci svatojánské, Marné lásky snaha, Večer tříkrálový.... celý text

Literatura světová , Divadelní hry

Vydáno: , Knižní klub , ELK - Evropský literární klub

As You Like It , 1623

heliiinka
heliiinka
18.01.2024 1 z 5

Tak rychle jako jsem si ji přečetla, tak rychle zapomenu obsah, který nebyl ničím zajímavý. Děj byl předvídatelný. Ani komedie, ani tragédie.

16.12.2023 5 z 5

Nevím, jak je to možné, ale i když mě komedie nebaví, tohle bylo dokonalé. Shakespeare to prostě umí podat.

16.12.2023 5 z 5

I když mě romantika ani komedie nebaví, stačí, aby to napsal Shakespeare, a je to prostě skvost. Upřímně, nepřijde mi, že by jeho příběhy byli nějak originální, ale nějakým způsobem je to stejně to nejkrásnější, co jsem kdy četla.

janina66
janina66
20.10.2023 3 z 5

"Jak sevám líbí?" Mně osobně moc ne!
Už jsem četla, či poslouchala hezčí kousky.

Macvosik
Macvosik
22.04.2022 3 z 5

Shakespeare má hneď niekoľko komediálnych vrcholov a Ako sa Vám páči je jedným z nich. Z tohto hľadiska ide o vyvrcholenie pastorálnych tendencií v jeho komediálnej tvorbe a už v tejto hre je predznamenaná istá multižánrovosť, bytostná irónia a jemná skepsa charakteristická pre jeho neskoré hry. Súčasne je to opäť hra o moci slova a o hereckom prebývaní. Tu sa dokonca táto Shakespearova filozofia priamo manifestuje v slovách o svete ako veľkom javisku.

Z tejto hry sa však ozýva predovšetkým moc reflexívneho uvažovania a racionality. Shakespearove postavy sa už nestrácajú v magickom svete a v odpútaných vášňach ako v Sne noci svätojánskej. Postavy získavajú od sveta odstup a aj príroda je tu skôr možnosťou vystúpiť zo svetského, dvorského života (na spôsob chatárov či výletníkov), než to živelné miesenie. Súčasne tu zaznieva už priamy výsmech (u Rosalindy) z konkrétnych básnických postupov, ktoré tu tak už nemajú tú magickú moc, a ani Shakespeare tu nevŕši básnické postupy v akomsi frenetickom, mystickom stave, ale skôr umiernene a ironicky nazerá na to, čo už bolo vytvorené (aj preto je tu Shakespearova štylistika najsofistikovanejšia). Samozrejme, to bolo u Shakespeara prítomné vždy, ale nikdy sa to nestalo ústredným princípom.

Z tohto hľadiska je pre mňa táto hra vstupom do novej éry, vstupom do nového životného obdobia, a zároveň jeho reflexiou. Dalo by sa teda povedať, že ide o akúsi filozofiu Shakespearovej komédie, že ide o teoretické ohmatanie si pôdy, vymedzenie si terénu pred posledným obdobím. Subjekt tu vystupuje zo svojho podmanenia v niektorom z celkov (Boh či božstvá, spoločnosť, vášne) a prostredníctvom odstupu a racionálnej skepsy sa osamostatňuje ako res cogitans. Z tohto hľadiska je tá hra veľmi podobná takému Hamletovi, avšak na rozdiel od tragickej sily svojho prakticky priameho nasledovníka, neobsahuje Ako sa Vám páči príliš mnoho takej tej bytostnej poézie. Na to je až príliš nad vecou. A príliš nad vecou je tu aj Shakespeare. Chýba mi tu jeho básnický zápal (čím nehovorím, že tá hra nie je písaná poeticky) a mohutnejší dramatický potenciál. A aj preto to výsledné, maximálne pocitové hodnotenie, pretože tá hra sama o sebe skutočne patrí medzi Shakespearove vrcholy. Len mne sa tam tentokrát so Shakespearom akosi nechcelo stúpať.

hannah2000
hannah2000
31.01.2022 5 z 5

Poutavé a humorné a plné nezapomenutelných a pravdivých replik. Za mě jedna z nejpovedenějších her od Shakespeara.

Annannas

Krásně se četlo ...

Baru16
Baru16
15.02.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších komedií vůbec plná pravd.

Jass
Jass
08.10.2020 5 z 5

Tak dlouho jsem měla chuť na nějakou další Shakespearovu hru, ale než jsem se k nějaké dostala, už mě to tak trochu přešlo a celkově jsem její četbu trochu příliš protáhla než abych si ji mohla řádně a naplno užít. Rosalinda je bezpochyby jedna z Shakespearových nejúžasnějších hrdinek, její přátelství s Célií (nebo Cecílií? Zkrátka Alienou...) je jedno z nejkrásnějších v Shakespearovi, její statečnost a prostořekost si mě neuvěřitelně získaly. Práce s řečí a jejím ztrácením je v téhle hře geniální. Taky proto mě trochu mrzelo, že Rosalindina linka nebyla trochu prominentnější, protože jak je u Shakespeara typické, hojně se odbočovalo k vedlejším postavám a ač mi byly sympatičtější než obvykle, ocenila bych větší bohatost Rosalindiny interakce s Orlandem, protože v téhle podobě jsou některá místa trochu nelogická. Něco za něco (u mě) tato komedie nepředčí, přesto se mi moc líbila a jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

DreamerX9
DreamerX9
04.10.2020 4 z 5

Humorné, lehké a moudré. Báječná kniha

inachisio
inachisio
30.08.2020 4 z 5

Výborný jazyk, docela skvělý příběh. Lehčí nadprůměr.

Kozel
Kozel
15.08.2020 4 z 5

Nejsem žádný expert na Shakespeare a svým způsobem jsem kulturní barbar, je mi však s podivem, že se tahle hra necituje z jeho díla častěji? Zvlášť, když je to komedie tak moc výborná! Památná věta "celý svět je jeviště a všichni lidé na něm herci" (kdo by to nepodepsal) se vryje hluboko a skvěle uvozuje celou hru, protože Jak se vám líbí je hra dokonale shakespearovská - respektive takové shrnutí komediální tvorby velikána anglické literatury. Vlastně světové.

"Robinhoodovsky" laděný příběh obsahuje nejednu zápletku, skvěle se doplňující s ostatními. Nabízí množství postav a skvostných dialogů. A samozřejmě les, v tomto případě ardenský, a ženu převlečenou za muže. To by jinak nebyl pravý Shakespeare=o) Rosalinda je děvče moudré, Célie na ní závislá, bratrská dvojice Olivera s Orlandem pohádkově protikladná. Protiklady vůbec prorůstají celou hrou, která má slušný spád, nikde nedrhne a nabízí nejedno pobavení. A taky dvě zásadní postavy, které vedené jako vedlejší, rozhodně vedlejšími nejsou - mám na mysli přemoudřelého šaška a melancholického Žaka. Otázku Jak se vám líbí nelze zodpovědět jinak, než že velmi líbí.

Jedna věc by se dala "vytknout". Jak se vám líbí totiž funguje jako celek. Nebude patřit mezi díla, z nichž si zapamatujete jednotlivé scény nebo konkrétní postavy, jak je tomu jinak u Vildy zvykem. Avšak jako celek je to vynikající záležitost.

MAVIS66
MAVIS66
25.07.2020 5 z 5

„Celý svět je jeviště a všichni lidé na něm jenom herci“... a to je pravda a vždy bude :o)

RemiBlack
RemiBlack
07.03.2020 4 z 5

2020/10
Tak tahle knížka, ta byla ale hodně šílená. :D Nemůžu se zbavit pocitu, že v dnešní době patří spíš na Wattpad, než do nakladatelství, nicméně to zdaleka neznamená, že by mě nebavila. Shakespeare was crazy, but so am I.

Percabethka
Percabethka
28.02.2019 5 z 5

Ze všech divadelních her, které jsem od Shakespeara četla, mi tahle přišla nejlepší - a hlavně nejvtipnější :D ♥

kb6
kb6
06.09.2018 3 z 5

Komedie od Shakespeara jsou podle skvělé, avšak komedie Jak se vám líbí je podle mě slabší, ale i tak skvělá!

Kiyu
Kiyu
13.07.2018 5 z 5

Svižná, vtipná komedie plná dobrých zápletek.

keiko33
keiko33
21.04.2018 5 z 5

Vtipne, romanticke a nadcasove. Dielo, ktore ani rokmi nestratilo, skor naopak.

Kiwi24
Kiwi24
13.06.2017 3 z 5

Bylo to zajímavé, jen mi to přišlo málo Shakespearovské. Žádná smrt...

William Shakespeare
anglická, 1564 - 1616
2015  80%Romeo a Julie
2010  83%Hamlet
2011  80%Zkrocení zlé ženy
1994  82%Sen noci svatojánské
1964  83%Othello

Kniha Jak se vám líbí je v