Vera Silent Vera Silent komentáře u knih

Archa zrůd Archa zrůd Pavel Fritz

Po přečtení této sbírky povídek zklamání rozhodně nehrozí. Kvalita povídek sice není stejná, ale ne v každé mušli se hned najde perla. Upřímně je autor velmi dobrý vypravěč a před jeho fantazií a schopností najít dobrý námět se klaním.

Nejlepší z povídek za mě rozhodně "To, co milovalo Arthura Brookse".

04.12.2016 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Nejsem nijak zvlast velky fanousek humornych knih ani sci-fi zanru. Adams me ovsem presvedcil, ze ty nejnepravdepodobnejsi veci se nejpravdepodobneji deji. Z casti samozrejme postaveno na nesmyslnosti, ktera nakonec dava smyslne smysl. Drzim Arthurovi palce, aby se mu v dalsich knihach podarilo dostat ke galakticke tekutine velmi blizce pripominajici caj. A na mysi si dam odted bacha.

27.11.2016 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Zase jeden procteny den, ale tato kniha nedava ke konci na vyber. Ze zacatku je pribeh narocnejsi na koncentraci vzhledem k mnozstvi jmen a trem ruznym preskakujicim dejovym liniim, ovsem ke konci vyborne graduje. Trochu nesympatycti hlavni hrdinove se ctenari dostavaji tim vic pod kuzi, cim vic maji na kahanku. Carl Mørck, zpocatku nechapavy to koren se znacne divnou domactnosti, ma srdce na pravem miste. Assad dodava mozek a koule, bez nej by to byla fakt nuda. Rose je evidentne jedina, kdo z nich neni analfabet, ale taky je nejvetsi cvok a to je v tomto pripade dost co rict. Jak se mohlo stat, ze zrovna posledni dva jmenovani se stanou soucasti policejniho oddeleni, je pro me zahada ze vsech nejvetsi. Snad jen hlavni zaporak mohl trpet klidne i o trochu dele.

Jeste dodam, ze to byla moje prvni kniha tohoto autora a vubec nevidim problem v tom, zacit cist serii od prostredniho dilu. Urcite bude zabava objevovat spojitosti hlavnich postav v predchozich dilech. Navic jsem nemela na vyber: ostatni dily v aj nemeli a ty, co jsou v cestine, se ani nenamahaji davat do regalu. Po zamluveni si ctenar na knihu rok pocka, to je jak za starych dobrych casu Harryho Pottera....

19.11.2016 5 z 5

Moje Romy Moje Romy Daniel Biasini

Velice poutave sepsany zivotni pribeh, ze ktereho je citit laska a obdiv Biasiniho ke sve zene. Napsano s velkou davkou citu, taktu a snazici se vystihnout Romy jako cloveka, nikoliv pouze jako herecku nebo historickou osobnost. Jen je matouci, jak nekdy nedokaze clovek, jakym byla i Romy, prohlednout charakter lidi a rozeznat ty, co ji miluji, od tech, co ji chteji uskodit.

Za vse snad mluvi udalost, jak jsem se ke cteni teto knihy vubec dostala: vyrazena kniha z knihovny, jedna z mnoha, ktera mela posledni sanci na rozebrani zdarma v knihovnou usporadanem bazaru, aby unikla popelnici. Kvuli poskozene obalce se mi do ni nijak zvlast nechtelo, ale otevrela jsem ji ze zvedavosti a kvuli fotkam. A tech par radku me naprosto uchvatilo, ze uz jsem ji neodlozila. Netreba snad ani dodavat, ze kniha se popelnici vyhnula obloukem a nasla svuj domov jinde.

09.11.2016 5 z 5

Tenerife Tenerife Luděk Fiala

Asi velmi dobry radce na cesty, ale na muj vkus az moc vypravny. Hodne kapitol jsem spise prefiltrovala pohledem nez cetla, ponevadz koncentrace na spanelskou kulturu byla prilis. Nejsem tak narocny cestovatel, nepotrebuji si projit celou historii hispanskych kmenu, abych se dozvedela neco o Tenerife. Nektere kapitoly byly take zbytecne, napr. druhy ubytovani. Ja vim, co je hotel, apartman apod, k cemu to vysvetlovat. Kladne hodnotim prolozeni mapkami a strucny spanelsky slovnicek.

21.10.2016 3 z 5

Kanárské ostrovy Kanárské ostrovy Piotr Paszkiewicz

Naprosto dostacujici kniha, pokud ji pouzivate jako inspiraci. Celkove se v dnesni dobe neda spolehnout pouze na tisteny zdroj, protoze druhy rok uz to neni aktualni. Tady v te knize najdete dostatek tipu na zajimava mista i vysvetleni kultury a krajiny. Pokud si to, co vas zaujme doguglite (coz beztak udelat musite, ja napr. objevila, ze jedno misto je uz pul roku nepristupne), tak vysledkem bude urcite spokojenost. Je to paradni prehled, ktery vam nezabere moc casu a nemusite se nicim slozite procitat jako u podrobnejsich cestopisnych publikaci. Trochu chybi jen cestovni slovnicek...

18.10.2016 4 z 5

Morantologie Morantologie Caitlin Moran

Cait je sympaticka zenska prave tim, ze neni dokonala. To neni ani tato sbirka jejich clanku. Nektere jsou skutecne celkem nudne, nektere mi nic nerikaji, protoze neznam ty mensi zanrove hudebniky, ktere zminuje, a tak asi tezko ocenim prirovnavani k jejich skupine apod. Par clanku bylo skutecne vtipnych a mnoho se proste jen prijemne cetlo. Co na ni ocenuji ale nejvice je jeji schopnost sebekritiky a prastenost. Prizna, kdyz neco skutecne po*ere, a kdyz zrovna magori, aspon to bere ironicky. Nemyslim si, ze by se snazila byt za kazdou cenu vtipna - vite, ona je proste jenom fakt prastena takovym tim lidskym, zenskym a pro ni originalnim zpusobem.

17.10.2016 4 z 5

Gran Canaria Gran Canaria Izabella Gawin

V knize je tak malo okruznich tras, ze by se daly spocitat na jedne ruce. Vetsina jsou trasy z bodu A po primce do bodu B, coz je pro samostatne spanelsky nemluvici cestovatele tezko praktikovatelne. Nektera mista jsou i bez autobusovych spojeni anebo se rozcilovat 2x denne s autobusy a prestupy ci mit opravdu zajezdovy autobus, ktery vam prijede do cile az pod cumak. Ale pro ty, co maji radi vlastni vozidlo/motorku, kniha nema skoro co nabidnout. Ledaze byste chteli prespat pod vavrinem a k autu se vratit stejnou cestou druhy den.

17.10.2016 2 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

At uz si clovek utvori jakykoliv nazor na tema Dignitas, teto knize se neda odeprit jeji ctivost. Mnohe knihy jsou dobre, ale jen malokdy ztratite pojem o case a probudite se z tranzu o sto stran pozdeji, hladovi a trochu mimo, ze vlastne taky mate vlastni zivot. Vypravecsky styl je velmi harmonicky a obcasna zmena vypravece je velmi osvezuji. Autorka se nesnazi ctenari vnutit jeden nazor, ktery by povazovala za spravny, ale naopak dava velmi empaticky nahlednout na tema z ruznych uhlu. Celkove zustava dojem, ze knihu napsala pozoruhodna lidska bytost, co se nejenom umi vcitit do postav bojujicich at uz se svou psychikou nebo telem, ale zaroven nekdo, kdo mel jasny inteligentni koncept a schopnost polemiky k zivotnim uskalim. Ukazuje to, ze mit mozek je vyhoda jak psani tak cteni zamilovaneho romanu, ne naopak.

P.S. Komu vadi ponekud krkolomny cesky preklad, zkuste anglicky original. Jazykove je to rozhodne zvladatelna uroven a nektere popisy zneji v cestine zkratka pitome, zatimco v aj funguji. Ten, kdo nekdy uz prekladal, proto vi, ze prekladatel musi mit "koule" a byt schopny razantne preformulovat nebo i vynechat, a ne vsechno prevoslit v pomeru 1:1. To uz zkousel Google Translator a jak to vetsinou dopadlo ;)

27.09.2016 5 z 5

Ďábel nosí Pradu Ďábel nosí Pradu Lauren Weisberger

Zase jako takovy odpad mi to neprislo, ale film je rozhodne lepsi z nasledujicich duvodu.

1) Dej - ve filmu se krize stupnuji a v urcitem bode dojde k vyvrcholeni (podraz Nigela), v knize se akorat dockate toho, ze Andy jednou rupnou nervy a konecne vzda boj. Jeji velke vitezstvi je vyrcena nadavka do tvare sefky. No to teda nic moc. Zbytek jsou jen kuse anekdoty z pracovniho dne.

2) vyvoj charakteru - Andy je v knize povrchni postava bez moralniho vyvoje. Uz to, ze neni evidentne uprimna sama k sobe ji ubira na verohodnosti pro ctenare. Ve skutecnosti se nelisi od modou posedlych slepic, kterymi pohrda. Ale to ji nikdy nedojde, jen ctenar porad cte jeji povrchni myslenky. Ve filmu ji diky bohu neni videt do hlavy. Je tam krasne zobrazeny vyvoj od Popelky do krasky a nakonec Anne Hathaway odchazi se zachovanim hrdosti. Take ve filmu ziskate pocit, ze si karieru vydrela a je to odmena jeji moralni odolnosti. V knize se Andy ke vsemu dostane jen nahodou a stestim jak slepa k houslim.

3) moda - v knize pouze jen nahromadeni slov a prilis zdlouhavych a nudnych adjektiv popisujicich boty, tilka, make-up apod. Pod udajne uzasnou sukni s motivem patchwork si teda spis predstavim neco odporne barevneho a flekateho. Film ma v tomhle vyhodu, ukaze krasne glamorous hadriky, ale z knihy tohle fakt nevyctete.

4) preklad - co dokazou nakladatelstvi udelat s bestsellerem. Cetla jsem nemecke vydani (zapujcene kamaradkou z Rakouska) a i to bylo plne gramatickych hrubek, nesmyslnych nedokoncenych vet... Tak to proste dopadne, kdyz neco chcete mit na pulte co nejdrive a odflaknete korekturu. Podle komentaru je cesky preklad stejne zvosleny. Skoda.

21.09.2016 3 z 5

Middlemarch Middlemarch George Eliot (p)

Nejprve jsem nechapala, co okolo tehle knihy vsichni tak blazni, a rikala si, ze Austenova je lepsi. To proto, ze sila seriozni Eliotove neni v okamzitem slovnim vtipu jako u Austenove, ale spise ve vytrvalosti a propracovanosti, kterou clovek zacina ocenovat az s ubivajicimi strankami. Tento rozsahly roman da nahlednout takovym zpusobem do svych postav, ze se neubranite silnym emocionalnim reakcim. Urcite dospejete k tomu, ze nekterou z postav budete zboznovat (za me Lydgate a Dorothea) a jine naprosto nesnaset (ehm, ruzovy horor jmenem Rosemund, to si clovek gratuluje, ze zije v dobe, kdy existuje rozvod). Ale musite tomu dat cas. Na zacatku me taktez vadilo preruseni jedne dejove osy a prevedeni pozornosti na jiny osud, kdyz mne prece po tolika stranach zajimalo, jak dopadne ten prvni. Nakonec jsem ovsem hltala pribeh vsech hlavnich hrdinu bez vyjimky. Koho navic zajimaji realie viktorianske doby, ten se tu mnoho dozvi. Sila tohoto romanu je v jeho propracovanosti a delce, urcite nebudete litovat te casti sveho zivota, kterou s ni stravite. Navic je to jedna z knih, ktera ve vas neco zanecha...

07.09.2016 5 z 5

Barva nachu Barva nachu Alice Walker

Pribeh Celie me velmi zaujal! Cekala jsem nejakou brutalni odysseu, kvuli kterym obvykle nerada ctu africko-americke autory, ale tato kniha me prekvapila svym pozitivnim ladenim i koncem. Celii se rozhodne staly strasne veci, ale ty byly v knize vecne a rychle vyrizeny a hned se pozornost obracela k jinym tematum. Predevsim jsem na tom pochopila rozdil mezi feminismem a womanismem. Nejde tak ani o rovnocenost muze a zeny jako spis o "my zenske si musime pomahat, protoze chlapi nas nicej". Ne politika nebo valky, ale proste chlapi. Celie se diky pratelstvi zen dokazala vyporadat se vsim. Diky jeji sestre se prenesla pres mnohe tragedie v rodine, Sofia ji ukazala, ze zenske si muzou pomahat a byt silne a Shug ji zase naucila milovat a dodala ji odvahu postavit se ekonomicky na vlastni nohy. Z toho "nic" se Celie dopracovala az k vlastnim nazorum a vlastnimu charakteru a prijde mi velmi priznacne, ze teprve potom se zlepsily i jeji vztahy s muzi. Nemluve o velmi zajimavem popisu zneuzivani africkeho kontinentu a ozebraceni africanu.

Forma dopisu mi vyhovovala. Mohla jsem diky ni cist i po malych castech a delat casto pauzy, takze jsem nemusela tuhle knihu vytahovat az kdyz se blizila letni boure stylem "ted se od toho dve hodiny nehnu". Mohla jsem si ji vzit na 10 minut, aby si oci odpocinuly od monitoru, ke kafove pauze atd. Podezrivam autorku, ze tohle se svoji knihou urcite zamyslela. Ze chtela, aby se ke cteni dostaly i zamestnane zeny, ktere pracuji, maji na plotne pet hrncu a decka jim vriskaji v obyvaku, proste tech par minut na jeden dopis se vzdycky najde. Ovsem pozor, tato cetba je extremne navykova.

P.S. Original stoji za to. Gramaticky primitivni, psan "mluvenou" anglictinou, tedy spelling neodpovida. V pripade pochyb si staci slovo rict nahlas a hned je jasne, ktere to je.

04.08.2016 5 z 5

Krambambuli Krambambuli Marie von Ebner-Eschenbach

Kratký, ale krasný příběh. Plyne samovolně, nenuceně, nepodsouvá čtenáři žádné morální odsouzení té či oné postavy. Pro mne například trest za trhání lipových větví naprosto nepochopitelný. Jen to ukazuje, jaká propast panovala mezi chudou a bohatou vrstvou společnosti. Jedna druhou nesnášela a vinila ze zla, viník byl vždy na té druhé straně.

Doporučuji zfilmování s Tobiasem Morettim v roli pytlaka. V jeho podání je to sexy tajemný hrdina a film rozvádí tématiku mnohem obšírněji.

27.07.2016 5 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Muj prvni Nesbo, tak proc nevzit neco kratsiho, at vim, zda za to stoji... A rozhodne ano! Neporovnavam postavu se svym standartem "dokonalosti", nemusim se do ni zamilovat nebo se s ni ztotoznit, happy end pro me neni zarukou kvality a nesoudim kazde fiktivni dilo dle zapadniho medialne-moralniho kodexu. Chci proste jenom dobry pribeh, ktery si uziju. A ten Olafuv byl skvely! Vypraveni nadherne plyne, ctenar sice tusi nejaky zvrat za rohem, ale stejne ho to nakonec prekvapi, atmosfera perfektni a davkovani detailu vyrovnane. Neni to znicujici roman plny citaci, ale zaroven to ani nezni nahodne a zcela blbe (and God knows, ze uz me nejeden novodoby radoby inteligentni roman zklamal hranim si na sofistikovanost, clovek pak ma chut zarvat na autora napr. "kdyz neovladas vic nez kliknuti mysi v MS Word, tak sakra nepis roman z prostredi IT!!"). Tento pribeh byl bravurne vypraveny nekym, kdo evidentne umi zachazet s timto zanrem. Rozhodne me to nalakalo k tem bichlim (pokud se postesti, ze nekdo nejakou do te knihovny konecne vrati a ja se dockam jako X-ta v poradi rezervace :D Vsem clenum verejnych knihoven zdar a at se te vypujcky Nesba dozijem!! :D

P.S. Cetla jsem v AJ, protoze jakmile je to cizi jazyk, tak si to nikdo nepujcuje. Pokud nerozumite norsky a taky se pres knihovny k ceskemu prekladu nedostanete, tak kouknete, jestli vedou preklad v jinem jazyce, ktery davate. Preklad je preklad, to uz je sumak jaky vezmete, co bylo jednou ztraceno v prekladu, se stejne nedozvite. Konkretne AJ je pohodicka, nic tezskeho, pribeh si uzijete a to bez cekani.

26.07.2016 5 z 5

Tři muži ve člunu Tři muži ve člunu Jerome Klapka Jerome

Humoristicky zanr neni mym oblibenym a diky teto knize se na tom nic menit nebude. Prvni kapitoly jsem u toho usinala, coz se mi stava skutecne jen u hodne tezkych pripadu, naposledy snad u nejakych odbornych clanku na textlinguistics. Kniha pak lezela dva mesice v prachu nez jsem ji oznamila, ze ma posledni sanci zaujmout a tak se na druhe dve tretiny jeste s vypetim sil vzchopila a zmohla se na 3 hvezdicky - neurazi, nenadchne. Anekdot bylo moc, rozbijeji jakoukoliv snahu o dej a nektere mi pripadaji az moc blbe na to, aby byly vtipne. Nejvice me pribeh zaujal, kdyz vypravel o trech hrdinech, coz byla spis vyjimka. Ti mi navic nebyli moc sympaticti, proste povaleci a noumove, ale toz pestrost je vyhoda literatury. Nejvetsi kadr z nich byl pes.

Co se tyka textu v originale, tak jsem si naopak rikala, jestli by mi mnohe neprislo vtipnejsi, kdybych cetla preklad. Nakonec si to nemyslim. Tahle kniha proste neni pro me, to se stava, taky jsou lidi, kteri daji Marquézovi dve hvezdy.

20.07.2016 3 z 5

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Autora jsem neznala, ale po teto knize jsem odhodlana precist i neco z jeho dalsich del. Styl vypraveni je jedinecny, historicky velmi zajimave (a odstrasujici, az se divim, ze lidstvo mezitim nevyhubilo samo sebe) a postavy me velmi bavily. Sice jsem se se zadnou neztotoznila, ale o to ani neslo. Rada jsem cetla jejich osudy a libilo se mi obcasne prodchnuti pribehu erotikou - autor tedy rozhodne mel fantazii. Nebo ze by zkusenosti? :D Stejne tak se mi libi i pointa dila, ze zivot po 60 skutecne nekonci v predsmrtni letargii, ale je stale plny emoci a zazitku.

11.07.2016 5 z 5

Rytíř v mém loži Rytíř v mém loži Sue-Ellen Welfonder

Vzala jsem si to na dovolenou a prvni stranky byly takova nuda a zvejk, ze jsem se radsi divala na more, sbirala musle a stavela hrady z kaminku a pisku.

02.07.2016 1 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Strasne se mi do knizky nechtelo, protoze mam hodne prasivy zdedeny vytisk po dedeckovi. Ale je to znamy titul, tak nesel do sberu. Vcera jsem si precetla prvni stranku a pak uz se od knizky nedokazala odpoutat. Prekrasne napsane! Navic kombinace valky a romance je (nejenom) u me recept na uspech. Jeste jsem se z toho pribehu nevzpamatovala, nejde mi to z hlavy...

24.06.2016 5 z 5

Slečna Elsa Slečna Elsa Arthur Schnitzler

Milé povídky, některé více, některé méně. Na Schnitzlerových povídkách je přitažlivý jejich vkusné pojetí erotiky či spíš romantiky, nebot to, co nám přijde jako flirt, bylo na tehdejší dobu mnohem odvážnější. Jedná se samozřejmě o náhledy do psychiky postav a tam se, jak se na začátku 20. století věřilo, vždy nacházely myšlenky na smrt a/nebo sex. Celkově mám radši ty krátké povídky. Obvykle čím delší, tím nudnější...

25.03.2016 4 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Jak je Iago v Othellovi nejpodlejsi zaporak, tak je Hamlet asi nejcnostnejsi kladas, ktereho Shake stvoril. Moc zapornych rysu mu tedy nedopral, Hamlet je muz stesteny: krasny, mlady, ctnostny, odvazny, inteligentni, bohaty, milovany... Az do zacatku jeho tragedie, kdy postupne prijde o vsechno. Kolo stesteny: kdo je uplne nahore, muze jen spadnout. Skvela hra, jen pro me se skutecne rozjela az od tretiho dejstvi. Kupce benatskeho stale povazuji za lepsiho (a ano, Kupec je pro me tragedie).

Z me zkusenosti lze Shakespearovy tragedie spise doporucit k cetbe nez komedie ci historicka dramata. Uz jsem od Shakea cetla vsechno mozne, tak si i muzu dovolit podobny usudek. Jeho dramata nebyla myslena pro ctenare, vzdyt tehda lide skoro necetli, a prave u komedii je to citit. Ty se ctou vetsinou strasne, chce to videt na podium, kde mnohe teprve vynikne. Hamlet s nejakym sexy hercem v jeho roli a v roli Leartese je pro me do budoucna "must go".

14.03.2016 4 z 5