Vera Silent Vera Silent komentáře u knih

Daleko od hlučícího davu Daleko od hlučícího davu Thomas Hardy

Tuto knihu jsem dle vsech indicii vytipovala jako pro me tu pravou. Bohuzel jsme se ale navzdory vsem sympatiim nespratelili.

Duvodem je urcite spisovatelsky styl. Vypravec ma vztah ke krajine a zapadum slunce, charakterizaci postav je ovsem venovano jen nepatrne vice prostoru jak popisu ovci a pastvin. Na 400 stranach jsou mezi Gabrielem a Batshebou pouze dve sceny, ktere bych oznacila jako romaticke. Oakova laska, tedy ta stala a nikoliv vasniva a pomijiva (Troy) ci maniakalni posedlost (Boldwood), je popsana vlastne jen pouze skrze ciny a cca. dve vety. Tezce ocekavany konec ctenar rozmazane zahledne jako z TGV. Vlastne bazina, u ktere Batsheba stravi noc, je popsana dukladneji a s vetsim citem nez zavrseni dila.

Toto jsou duvody, proc se kniha me dusi nepriblizila, ovsem stejne tak se neda odsoudit a vlastne se mi celkem vzato libila. Mozna je to jen odtazity Hardyho styl: k tomu potrebuji precist vice jeho del, abych to umela posoudit. Jako koncept je to vyborne, ale bohuzel tak nejak chirurgicky sterilne napsane.

V originale navic jazykovy orisek; takto tezkou anglictinu ma dle me zkusenosti jen Joseph Conrad a Nathaniel Hawthorne. Toz to jsem urcite nerozumnela vsem popisovanym odstinum vyparu mocalu a perleni ranni rosy na kapradinach, co naplat.

07.09.2018 4 z 5

Německo: Zimní pohádka Německo: Zimní pohádka Heinrich Heine

Mile verse, ovsem nekdy se mi zdalo, ze je poezie trochu priskrcena snahou o satirickou kritiku. Vse se cte s lehkosti, ackoliv obcas nektery vers zakulha, ale tak nejak se clovek k vetsine nechce vracet.

20.08.2018 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Říkala jsem si, že si přečtu to české povídání se zvířátky, ale dostalo se mi napínavé a originální četby světové úrovně. Jedinečný je především jemně ironický humor, kterým je prodchnuto celé dílo a ne např. účelově jedna postava. Prostřední část předcházející válce je nejdelší tj. pro mnohé asi nejnudnejsi, ale to odpovídá reálnému vývoji. Je mnoho varovnych signálu, dlouhá léta opakovaných chyb, až teprve po této části se svět efektivně a totálně zmasakruje v kratickem čase. Čapkova kniha je zkrátka plná nadčasové moudrosti, holt ještě napsaná za doby, kdy spisovatele chtěli lidi vzdělat a psali knihy s vyšším významem než je prodani milionů kusu paperbacku a laciná hollywoodská sláva.

Jen škoda, že kromě o mlocich taky nepsal o ženských, snad by ho býval dodnes četl celý svět.

11.08.2018 5 z 5

Židův buk Židův buk Annette Droste-Hülshoff

Tak neda se rici, ze by to bylo uplne spatne, ale take tento pribeh proste nezaujme. Je to takove podzimni listi, do ktereho naprselo a timpadem ztratilo veskerou barvu. Ma to trochu atmosfery, ale jinak je to nezajimave, predvidatelne, bez kdovijake gradace a bez pointy. Na svete existuji mnohem zdarilejsi portrety doby.

17.07.2018 3 z 5

Povídky o lásce Povídky o lásce Anton Pavlovič Čechov

Kvalitou velmi vyvážená sbírka povídek o laskách, které se vždycky nehodí. Laskach vdanych či ženatych, laskach neopetovanych a zakázaných . Krásně se čte a člověk neví, co čekat,zda dojde na polibek, na postel anebo vše zůstane u tesklivych vyznání. Navíc se čtenář dozví dost i o životě tehdejší ruské střední vrstvy.

10.07.2018 4 z 5

Postav hlídku Postav hlídku Harper Lee

Hm, tak mne tato kniha dostala i vice nez ta predesla. Bavilo me, ze postavy jsou uz dospele, ze je tu motivem nejenom rodicovska ale i partnerska laska a ze jsem usetrena dlouhych popisu her na Toma Sawyera nekde v pampe. Jean Louise mi neprisla neobvykle nabubrela, naopak jsem ji docela chapala, i kdyz podobnymi emocionalnimi turbulencemi jsem si prosla uz nekde v 15 a v jejim veku se mi to zdalo trochu opozdene. Ale pro me to je rozhodne uveritelna postava a jako fanynka prvni knihy jsem se hrozne rada dozvedela neco vice napr. o jeji matce. Polemika k problemu souziti se mi zda mnohem aktualnejsi nez v prvni knize: nejde o zlocin a otazku spravedlnosti, ale o kazdodenni zivot, o schopnost zit a nechat zit, toleranci, a to nejenom mezi rasami ale i vekovymi generacemi a mestaky/vesnicany. Naprosto inteligentni a komplikovane uvahy, ktere se nam nikdo nesnazi prodat jako moralni kodex, ale spise jako pokus o logickou interpretaci sveta kolem nas. Az me desi, jak je v dnesni dobe tato diskuze stale aktualni, jak se jako lidstvo motame v kruhu tolik let kolem naprosto zakladnich otazek mezilidskeho souziti.

Konecne, kdo tuto knihu chape pouze jako prispevek k diskuzi o rasismu, hodnoti prave tak cerno-bile. Je tu mnohem vice facet. Mne napriklad bavil portret tehdejsiho zivota zen: viz komentare dam typu "ja sice nevim nic o ekonomice ani politice" a v zapeti docela dobra znalost historie a konstituce, takove to "jeji nazory jsou jejiho manzela", posedlost po snatku jako spolecenske nutnosti nebo muzske uvody rozhovoru s damou typu "snazim se ti to vysvetlit zjednodusene tak, abys to dokazala pochopit". Dalsi zajimavosti je pomerne pozitivni pohled na koureni. Nebo na pokrytectvi a hrdost, coz jsou vlastnosti, ktere ma Jean i Atticus, pouze s tim rozdilem, ze Atticus si je vedom svych nedostatku a Jean sebe a svuj nazor povazuje za dokonaly a teprve ke konci ji zacnou dochazet limity vlastni osobnosti. Ne, ze by se kvuli tomu clovek musel prevychovat na nepokrytce, ale staci, pokud se stane schovivavejsi k ostatnim pokrytcum kolem sebe. A prave k takovymto uvaham vas toto dilko dokope, pokud mu date sanci.

To, ze neexistuji dalsi knihy teto autorky, je tragedie.

02.07.2018 5 z 5

Zadní schodiště filosofie Zadní schodiště filosofie Wilhelm Weischedel

Ježišmarjá tohle jsem četla snad celý rok! Dokonce jsem chtěla hodnotit jen dvěmi hvězdami, ale že jsem si ke konci přečetla profil filozofa, který mě velmi zaujal, davám průměrné hodnocení. Právě to je výhodou i nevýhodou knihy. Pokud o filozofii víte kulový, chcete si možná najít ten svůj směr, ale nevíte jak, tato kniha vám k tomu může pomoct. Na druhou stranu si musíte být vědomi, že hledáte jehlu v kupce sena. Na 10 nudných profilů plných žvástů na zabití se pobavíte u jednoho. U některých autorů se lépe čte snad i wikipedia. A co se filozofické osvěty týče, bavily mě jiné knihy více. Jako samostatnou publikaci nemůžu v žádném případě doporučit. Jako doplňková četba ke gympláckému slohu o určitém filozofovi by to ušlo.

23.06.2018 3 z 5

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

Eh, film je stravitelnejsi, vizualne atraktivnejsi a optimistejsi. Nalakal me ke knize, ale dalsi od teto autorky uz nasledovat nebude. Ackoliv to nehodnotim jako odpad, take nad timto dilkem nejasam. Bohuzel z knihy zapacha prumernost a jak uz i byl zminen fakt, ze je napsana na objednavku. Jako by Lis byla sprtka, ktera pise sloh do hodiny anglictiny a dostane za jedna. A to je i muj nejsilnejsi dojem z knihy: na sloh dobry, hodna holka.

Nejpozitivneji hodnotim vypraveni o vztazich. Felipe, Lisin rozvod, David, to vse se cetlo snadno a prirozene. Bylo zajimave ponorit se do zkusenosti jine zeny a nepochopitelnosti citove komplikovanosti vztahu. Ovsem Felipe se zdal "too good to be real", zde trochu podezrivam autorku, ze si tuto postavu proste vysnila, aby alespon literarni Lis dosla dokonalemu stesti. Presto vsak, Felipe je skvela postava.

Vycislit podrobne vse, co me stvalo, by bylo na dlouho. Od zminenych pripadu nehorazneho chovani uradu v USA, pres egoisticke vylevy precitlivele krvacejici duse, po filozoficke rozpravy o nicem. Ano, Indie se vlece nejdele, ale autorka ma tendence k terapeutickym vylevum ve vsech castech knihy. Vlastne se stavate jejich psychologem, sedite na zidli a autorka si vyleva vleze na gauci sve emoce, zatimco vy se snazite tvarit moudre, kyvat hlavou a nezivat. Posledni vrhnuti bahna si dovolim na tradicni vycuc z turisticke reserse k danemu mistu. To mi vzdy pripadalo jako umele prodluzovani dila, aby to dalo na knihu. Historickou a faktickou hodnotu jsem tomu prisoudit nemohla, proc prosim mi Lis prezentuje vysledky sve reserse jako by byla na obhajobe sve bakalarske prace...

Inu, precist se to dalo, ale jsem rada, ze uz je to za mnou.

30.03.2018 3 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Čekala jsem hodně ani ne tak kvůli komentářům jako faktu, že tato kniha byla v mé knihovně více jak rok nedostatkove zboží. Nakonec jsem do ní rezignovane zainvestovala v originále a četba mě naprosto pohltila. Zamilovala jsem si Attica a Scout (přezdívka Jean Louise v aj), téma míry spravedlnosti dle odstínů pleti a společenského postavení považuji za aktuální i dnes a moc se mi líbila lidskost chování Attica. Lekce, které se dětem dostalo, že tento svět není fair, že skutečná odvaha je neprestat bojovat za správnou věc i s vidinou jisté prohry a schopnost vcítit se do jiného člověka, dělají tuto knihu z mého pohledu tak hodnotnou. Nikoliv nějaký action děj, kniha spíše vyniká morální hodnotou než komplikovanymi dejovymi zvraty. Pro mě je toto dílo vrcholem spisovatelstvi, kniha, jejíž existence má hlubší smysl.

24.02.2018 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Rozhodne velice kvalitni kniha, avsak nikoliv to neujuzasnejsi, co jsem kdy cetla.

Kdyz si clovek vezme do ruky dnesni bestsellerove autory, kteri se radi cvachtaji v histrorickych nametech - treba Dan Brown nebo pani Gabaldon, takovi ti, co skutecne pritahnou zlaty ranec svemu nakladatelstvi - tak jejich dila se co do kvality nevyskrabaji Sinuhetovi ani na paty. Asi maloktera kniha me tak vzdelala jako tato. Vsechny stripky z tehdejsiho zivota vrele bastim vypraveci z ruky, ponevadz jeho informovanost o tematu je naprosto fenomenalni a uveritelna, nikoliv jako z Googlu a Wikipedie. Jak bychom se jako lidstvo asi sofistikovali, kdyby takto vzdelani byli vsichni autori a krmili nam historii, humanismus a spolecenskou inteligenci touto neformalni cestou romanu.

Na druhou stranu to ale neni zadna jednoducha cetba (uz ten pocet strach, tahla jsem to v kabelce a hned bych to pouzila v sebeobrane, kdyby bylo nutno). Ze mezi tolika stranami nebudou hlucha mista? Tak o tom si nechte zdat. Osobne me stvala cast o nabozenskem fanatismu v Thebach a ta potvora Nefernefer. Nejvice me bavily Sinuhetovy cesty po Syrii a Babylonu. Jsem disciplinovany ctenar, dala jsem to, ale ctenarsky orgasmus se nekonal.

Jak rikam, velice kvalitni kniha, ale ze ji nekdo odlozi je taktez naprosto pochopitelne.

06.02.2018 4 z 5

Povídky podivných Povídky podivných Ransom Riggs

Neznam puvodni trilogii a uprimne jsem do knihy zainvestovala kvuli uzasnemu ilustrovanemu vydani a zanru - fantasy pohadek. A ani v jednom jsem se nezklamala. Kniha je klenotem pro oci a povidky jsou co do originality a kvality take velice umne zpracovane. Kratky pribeh je slozitejsi napsat nez dlouhy, protoze veskere kouzlo se musi odehrat ve velmi omezenem poctu slov. Do toho si zanr pohadky vynucuje nejake pouceni. Riggs uspel v obou predpokladech se cti. Narozdil od skveleho lec rozsahleho romanu k temto pribehum se clovek za dlouhych zimnich veceru, kdy kvuli vanici nefunguje internet, vrati rad.

08.01.2018 5 z 5

O Sedmikrásce a jiné pohádky O Sedmikrásce a jiné pohádky Viera Janusová

Velmi krásná pohádková kniha s u nás málo známými pohádkami. Ilustrace jsou nádherné, vesele barevné a vše je na kvalitním papíře.

25.12.2017 5 z 5

Kosterní soustava Kosterní soustava kolektiv autorů

Kniha je rozhodně zaměřená na děti kolem 10 let věku a pro tuto skupinu je i milá a ideální. Velké názorné ilustrace a zjednodušené vysvětlení umožňují, že si tuto knihu je schopné dítě přečíst i samo. Taková ta ideální první knížka pro děti, které na základce odpoví na otázku "čím se chceš stát" doktor/kou.

25.12.2017 4 z 5

Zvířata světa Zvířata světa Miloš Anděra

Naprosto zboznuji ty ilustrace. Samozrejme kniha nemuze byt uplna, ale nejznamejsi zvirata tu jsou prehledne razena dle kontinentu. Pro ten zakladni prehled naprosto dostacujici, lehke na orientaci a clovek si knihou rad zalistuje.

Myší kožíšek Myší kožíšek Pavol Dobšinský

Tuhle jsem jako holka milovala. Fascinovaly mne celostrankove ilustrace i ponekud netradicni princeznovske pohadky.

Kameny osudu Kameny osudu Flavia Bujor

Samozřejmě chybí této knize jakási vyzrálost a dospělácký nadhled by příběhu neškodil, ale pokud přihlédneme k věku autorky, je to skutečně obdivuhodný výsledek. Dílko je to originální, poutavé, krásně se čte, postavy si oblíbíte. Kniha si zkrátka rozhodně zaslouží pozornost a uznání. Snad se od autorky ještě něčeho dočkáme.

23.12.2017 5 z 5

Jantarový dalekohled Jantarový dalekohled Philip Pullman

Na Pullamnově trilogii oceňuji mnohé: skvěle propracované postavy, které jsem si zamilovala, nespornou originalitu a nadčasovost příběhu, napětí a dobrodružno a i celkový vývoj příběhu a postav. Lyra vyroste z odvážné holčičky v mladou, snad i předčasně dospělou dívku a nezamrzne tedy v určité věkové hranici. Příběh není přeslazený, což si vyžádá i mnohé oběti a mrtvoly, ale rozhodně to přispívá ke kvalitě vyprávění. Propojenost s naším světem je geniální. Zkrátka je po Harry Potterovi a Pánu prstenů právě tato série dokonalým zástupcem fantasy, která dělá svému žánru čest.

23.12.2017 5 z 5

Pohádky a povídky 1 Pohádky a povídky 1 Hans Christian Andersen

Ja mam tyhle pohadky velmi rada, popravde asi i vice nez typicke pohadky bratri Grimmu. Je tu mene pysnych princezen, a kdyz uz je clovek musi zachranovat, tak na nich nebyva takovy duraz. Naopak se najde vzdycky nejake silne, nevinne a verne devce, ktere vsechny zachrani (napr. Gerda v Snehove kralovne, princezna v Divokych labutich apod.) a to rozhodne neni v pohadkach zrovna obvykle.

Co take velmi ocenuji je originalita, kdy v pribehu ci pohadce ma hlavni roli nejaky kazdodenni predmet (lampa, jehla, hracka), rostlina (smrk, kvetiny - hlavne vznesene ruze) nebo naprosto obycejne zvire (napr. slavici, sneci, mysi, vrabci, kachny apod.) a ja timpadem neumim odhadnout, jak se to cele bude vyvijet a bavi me to tak i cist.

Dalsi skvelou charakteristikou je socialni duraz mnohych povidek, kdy je popisovana zoufala chudoba, ale zaroven i nadeje, zboznost, radost a smysl dobroty. Pro nas neobvykle casto se tu objevuje smrt - hlavni hrdinove neziji stastne az do smrti, ale zemrou (napr. Devcatko se sirkami, Morska vila, Chlapec z bronzoveho kance, Babicka, Stary dum, Cinovy vojacek, Idusciny kvetiny atd.). Avsak spise nez krutost osudu to znazornuje neodlucitelnost a kazdodennost smrti, ta proste k zivotu patri a drive se od ni lide nedokazali tak sterilne odloucit jako to zvladame nyni my. Drive se take deti setkavali se smrti casteji. Nu a pro fajnsmekry se tu najde i par brutalnich vrazdicek - napr. ty v Kresadle, Mikulce a Mikulovi a Sedmikrasce. K tomu princezna, ktera kvuli sve blbosti a pyse zustane na ocet tu je take, kdepak zachranovat a napravovat ji!

17.11.2017 5 z 5

Deník Bridget Jonesové Deník Bridget Jonesové Helen Fielding

Jelikož film mám moc ráda, obávala jsem se, že kniha bude horší. Ale musím přiznat, že jsem se opravdu bavila, i když samozřejmě těch pět hvězd odpovídá žánru této knihy, není to stejná liga jako Marquez nebo Tolstoy. Mark se objevoval mnohem méně než ve filmu, zato drama kolem Brigetiny matky bylo mnohem divocejsi. Nakonec jsem od této knihy dostala přesně to, co jsem chtěla a v angličtině se to čte krásně, takže za mě spokojenost.

12.11.2017 5 z 5

Stepní vlk Stepní vlk Hermann Hesse

Tak upřímně vlku chápu, že ti tehdejší kritikové dali na budku. Co to vlastně bylo? A na čem to vlk ujížděl radši ani nechcit vědět. Hermína rozhodně zachránila především čtenáře a hlavně chci pevně věřit, že si ji vlk jen vyhalucinoval ze svých nejlepších vlastnosti, (a cheche to nejlepší v něm bylo ženského pohlaví), aby na konci to nejlepší v sobě "zničil". Protože pokud by Hermína byla skutečný člověk, tak si mě nepřej potkat vlku, to bych ti řádně vyprášila kožich.
A mimochodem musíme brát život (a toto hodnocení) s humorem, jinak nám všem hrozí sebevražda nebo předávkování houbičkama.

27.10.2017 3 z 5