Vera Silent Vera Silent komentáře u knih

Poslední argument králů Poslední argument králů Joe Abercrombie

Hm, nemuzu se rozhodnout, jestli byl skvelejsi druhy nebo treti dil. Jako celek mam asi radsi druhy dil, ve kterem bylo vice nadeje a zvraty me vice prekvapovaly. Nektere zvraty tretiho dilu jsem spravne uhadla dopredu, ovsem na druhou stranu nemuzu poprit, ze bylo znacne uspokojive cist mnohe sceny. Abercrombie ma slabost pro badass momenty a tech je v posledni knize pomerne dost, coz jsem si velmi uzivala. Dlouhy zaver se mi take znacne zamlouval - clovek mohl krasne vyklusat z te vsi akce a nezhroutit se zoufalstvim, ze tahle skvela trilogie konci.

Velmi ocenuji postavy, ktere proste nejsou cernobile. Castecne je milujete, castecne vas stvou, nekdy vyresi vse genialne, jindy vse po*erou, jsou zkratka psane velmi realisticky a inteligentne. Stejne jako politikareni, pohled na valku a jeji (ne)slavny prubeh a cenu. Trilogii jako celek muzu opravdu vrele doporucit.

27.03.2020 5 z 5

Až budou viset Až budou viset Joe Abercrombie

Holy c*w, toto byl dost intenzivni zazitek. Bavily me vsechny tri dejove linky, ktere byly srovnatelne napinave a se zajimavymi zvraty. Doslo na masivni epicke bitvy, doslo na sex, doslo presne na ty sceny, po kterych jsem touzila a dost me tesi, ze autor ma stejny vkus. Dokonce jsem parkrat i zavrcela na lidi, kteri se ve vlastni naivite a nevedomosti pokusili na me behem cteni promluvit, coz se za poslednich 15 let urcite nestalo.

Jedine, co me potencialne trosku stvalo, je kdyz ma oblibena dejova linka ma dalsi kapitolu az po 100 strankach. To boli (prvni 15 minut, nez se clovek zase zacte do jine). Na me to funguje trochu rozporuplne - casto pak preskakuji k dane kapitole, ctu to dopredu, samozrejme vyctu nejaky zasadni spoiler, ktery jsem se mela dozvedet az pozdeji, pak se vracim zpatky a v konecnem dusledku ctu nektere casti knihy 2x-3x. Bavi me to stejne, ale toz trochu schizofrenni a casove neusporny vedlejsi ucinek. Ale co uz, byla to jizda!

19.03.2020 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Nejlepsi je ta jak pekli dort, ta me bavi uz od detstvi nejvice.

06.03.2020 5 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Pro me je tako kniha mezi 4-5 *: ke konci mi doslo, ze mam moc rada vetsinu postav a tak kvuli nim davam plny pocet.

Asi nejvetsi uskali pro vetsinu ctenaru bude absence deje. Jako fakt, 430 stran bez deje, sem taky netusila, ze to jde a ze mne to navic muze bavit. Prvnich 200 stran jsem dej jeste hledala, pak jsem se smirila s tim, ze o tom to (evidentne) neni. Je to pouze vykresleni vsech tech uzasnych postav, sveta a priprava kolosalniho dobrodruzstvi.

Moje pocity na zacatku knihy: Glokta je odporny, Logen vcetne jmena divny typek se slabosti pro svuj kotlik, Jezal nesnesitelna fnukna; proc tu proboha nejsou zadne zenske postavy; ze se autor nenamaha vysvetlit realie a terminy me ani neudivuje.

Na konci knihy: Glokta je fakt trida, doufam, ze jim vse nakope p*del, Jezal ma potencial byt mou oblibenou postavou, Logen je chlap na spravnem miste, konecne zensky postavy (Ferro, Ardee) a ty jsou vsechny brutalni drsnacky, ktere me bavi cist. Zadny sex (trochu zklamani), kompenzaci jsou ovsen hektolitry krve.

Je velmi odvazny pocin obetovat celou prvni knihu na pripravu hlavniho dobrodruzstvi v dalsich knihach, ale diky skvelym postavam se to (snad) vyplati. Me to osobne bavilo vice nez Hra o truny, ty me dovadeji k zoufalstvi, kdezto Sama cepel me moc bavila a casto rozesmivala.

23.02.2020 5 z 5

Horla / Le Horla (dvojjazyčná kniha) Horla / Le Horla (dvojjazyčná kniha) Guy de Maupassant

Mily pribeh s napinavou atmosferou a zajimavym motivem. Bavily me i francouzske realie, asi i proto, ze jsem ve Francii nikdy nebyla a popis Mont Saint Michel je skutecne povedeny. Jen v zaverecne casti jsem si prala, aby byla hlavni postava trochu vynalezavejsi.

07.02.2020 4 z 5

Touha pod jilmy Touha pod jilmy Eugene O'Neill

Tož dílo mistra, brutální drama, které mi vyrvalo srdce, mrsklo ho do mixéru a zaplo na nejvyšší obrátky. Tohle musím vidět na prknech, hned jak se naskytne příležitost.

06.02.2020 5 z 5

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Moc milý a úsměvný příběh, kterému nemám co vytknout. Sice strašidlo je trochu moc lidské včetně schopnosti onemocnět, ale postavy jsou jinak sympatické a děj krásně odsýpa. Holt taková pohodička do vlaku nebo jako audiokniha .

04.02.2020 5 z 5

Po třetí jsem se vydala s Bilbem k Osamělé hoře a zase nedošla k jinému závěru než obvykle: skvělý příběh, takové ohromné dobrodružství! Obdivuji, s jakou disciplínou Tolkien psal. Jiní autoři placnou na papír všeljakou vatu, zatímco v Hobitovi je každá kapitola uzavřený mini příběh, ve kterém se stane něco zásadního pro celkový děj. Vynechat by nešla ani jedna a proto se kniha perfektně hodí na předčítání dětem po částech, např. před spaním. Že v dnešní době takto knihy už nikdo nečte je holt věc jiná, pro mě je to jistota, že se s Bilbem jednou vydám k hoře po čtvrté.

Ještě pár postřehů z poslední četby: král elfů je velice milá, laskavá a moudrá postava, ne takový chuligan jako ve filmu. Člověk měnící se v medvěda je mega cool a drak si evidentně rád sedá na most, když pořádá barbecue v Jezerním městě, tudíž ho strženim mostu namíchnete a jako bonus možná i sestřelite během přeletu.

24.01.2020

1984 1984 George Orwell (p)

Prvni dve casti jsou skvele, velmi me bavily a vyvolavaly hodne emoci. Kapitoly z Goldsteinovi knihy, byly prehnane dlouhe, nejednoznacne, teoretizujici a dostatecne rozvlacne na to, aby pusobily vcelku pravdive, i kdyz chybely jasne zavery: tam zacalo moje nadseni z knihy upadat. Treti cast je samozrejme naprosty horor, ktery se u me navic minul cilem. Nedesil me, protoze me nebavil a nebavil me proto, ze vse preslo do irrealne, vlekle a predvidatelne fikce tryznive pro vsechny zucastnene (hrdinu i me ctenare). Nakonec tedy nemuzu hodnoti plnym poctem, coz bych do 2/3 knihy prisahala.

12.01.2020 4 z 5

Skákavý žabák / The Jumping Frog Skákavý žabák / The Jumping Frog Mark Twain (p)

Krasne povidky krome jedine, totiz te nejslavnejsi a te, podle ktere se kniha jmenuje. Zabak neni nic vyjimecneho, coz me pripada k popukani. Kvuli zabakovi jsem si knizku vyhlidla, ten je totiz slavny a nakonec se mi jako jediny nelibil. Zato nektere z tech ostatnich pribehu jsou skvele - hlavne Adamuv denik a Zemedelske noviny.

05.01.2020 4 z 5

Legend of Sleepy Hollow / Legenda o Ospalé díře (dvojjazyčná kniha) Legend of Sleepy Hollow / Legenda o Ospalé díře (dvojjazyčná kniha) Washington Irving

Haha, to je oproti filmu takove zklamani! Kdyby film s Johny Deppem neexistoval, hodnotila bych povidku jako prumernou. Nejvic me zklamala atmosfera, ktera byla venkovska, nostalgicka, trochu usmevna, ale desiva ani trochu. Ichabod je v pribehu hamizny a povercivy pavouk, Katrina koketa a hlavni duraz je kladen na popis krajiny, spise je to takova skica. Zkratka uplne neco jineho nez jsem cekala...

31.12.2019 3 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Velice originalni a mily pribeh. Prostredek sice trosku ztracel na dynamice, jak postavy pobihaly od certa k dablu, ale konec vygradoval nadherne. Asi nejvice na tehle knize ocenuji originalitu. Bavili me slovni obraty, prekvapovaly me autorovy napady a vubec jsem nevedela, kam ma pribeh namireno. Postavy jsou navic krasne lidske, coz je mozna nevyhoda pro ctenare zhyckane nabusenymi akcnaky a touzici po hrdinovi, ale pro me to byly sympaticke charaktery. Navic evidentne existuje takova vec jako hlavni muzska a zenska postava, ktere spojuje pouze pratelstvi a nikoliv postel, svete div se.

Gaiman rozhodne nezklamal a pokud Nikdykde neni povazovano za jeho nejlepsi knihu, tak o to lepe pro me, az se vrhnu na dalsi.

29.12.2019 5 z 5

Povídky jazzového věku Povídky jazzového věku Francis Scott Fitzgerald

Presne nevim, co jsem cekala, ale rozhodne jsem necekala tohle :D Hodne povidek bylo skutecne depresivnich a vetsinou se v nich umiralo, ovsem moje nejoblibenejsi (Kouzelnice, Sedliny a Maj) byly prave ty nejsmutnejsi. Vtipne povidky byly absurdni a to neni muj salek kavy. No, zkratka velice zvlastni pribehy. U Fitzgeralda sahnu priste opet po nejakem romanu.

16.12.2019 3 z 5

Balady Balady Johann Wolfgang Goethe

Nemuzu si pomoct, Goethe me nekdy pripada krkolomny, jakoby verse z donuceni a take dane pribehy nejsou ani z daleka tak pusobive jako balady Kytice. Jiste, naslo se par skvelych vyjimek, ale vetsina proste nezanecha zadny hlubsi dojem.

03.12.2019 3 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Tak nejak ctu Carlovy pripady od prostredka po zpatku, coz mi trochu zpusobuje dejavu pocity, ale jinak dobry. Tyhle knihy jsou sazka na jistotu. Maji solidni a brutalni deje, napeti i nejake to prekvapeni. Ackoli se mi tenhle dil libil zatim nejmene z tech, co jsem cetla, i tak me to dost bavilo.

31.10.2019 5 z 5

Muzeum prazvláštních věcí Muzeum prazvláštních věcí Alice Hoffman

Tento pribeh neni rizeny dejem ale postavami. Neni to zadny akcnak. Pribeh je vypraven velmi plynule prave jako element hlavni postavy - voda, dava si na cas vykreslit prostredi, postavy a jejich charaktery, vedlejsi postavy. Ja si knihu zamilovala hned z nekolika duvodu: Eddie je uzasne zajimava postava, jeho cast vypraveni me vzdy velmi bavila a cast o zidovske vire me fascinovala, protoze o tom vim jinak houby. Pozadi vzniku New Yorku a zanik divoke prirody okolo je nadherny se svi tou sladkohorkou nostalgii. Oba dva zminene pozary a jejich popis jsou skvele zpracovane, napinave a srdcervouci, predevsim i proto, ze jsou tak zachyceny skutecne historicke udalosti. Sice tam mohlo byt trochu vice o vztahu Eddieho a Cory, ale chapu, ze hlavni fokus pribehu neni jejich romance.

15.10.2019 5 z 5

Tkalci Tkalci Gerhart Hauptmann

Tento dany zanr a tematika jde tezko zpracovat lepe. Je to napinave a poucne, odkaz doby davno minule, udalosti a lidi zapadlych v case. Rozhodne tato hra nebude to nejlepsi, co jste kdy cetli, ale nelze od ni zadat vice. A bez ni by se cast historie vytratila.

14.10.2019 5 z 5

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

Mozna to neni tak uplne zanr pro me. Nektere napady a slovni obraty jsou vskutku genialni a vtipne, ale pak vetsinou nasleduje nejaka kra*ina. Reinkarnujici se priserka byla napriklad hodne vtipna. Nebo kdyz se Ford zblaznil a myslel si, ze je citron a skakal do tonicu. Naopak cast o nekonecne party, letani... A tak me nektere kapitoly velice bavily a kvuli jinym jsem knihu opet odlozila, proto hodnotim celkove jako prumer.

28.09.2019 3 z 5

Poslední Poslední Alexandra Oliva

Malokdy me kniha zaujme obalkou a synopsi natolik, abych po ni skutecne sahla, ale tady se to povedlo. Uplne prvni veta kapitoly 0. (mimochodem skvely napad zacit 0.) hned zaujme a celkove me pribeh moc bavil. Zoo je sympatacka a je dobre dotahnute, ze se dozvime jeji jmeno az uplne na konci. Prave ten konec byl navic bravurne zvladnuty: nebyl usekly ani preslazeny ani kycove tragicky, zkratka velmi uspokojivy. Stridani kapitol me take nijak zvlast nevadilo, protoze me bavila cast o soutezi stejne jako postapokalipticka Zoo. Je sice pravda, ze soutezici maji v jedne casti prezdivky a v druhe jmena, takze je treba budto trosku pozapojit mozkove zavity anebo se hodit do pohody, smirit se s chaosem a uzit si jizdu, protoze popravde umet priradit to spravne jmeno k vedlejsi postave je fakt nepodstatny detail. Jako prvotina autorky je to velice solidni.

27.09.2019 5 z 5

Čínská kočka a jiné pohádky Čínská kočka a jiné pohádky Mika Waltari

Netradicni pohadky, ale v tom nejlepsim smyslu. Jsou neokoukane, prekvapi vas a napsane jsou taky inteligentne. Navic se mi velmi libily ilustrace a casty vyskyt kocicich hrdinu.

30.08.2019 5 z 5