Vera Silent Vera Silent komentáře u knih

Vlastní životopis Vlastní životopis Benjamin Franklin

Tak ted uz vim, proc jsem pred lety knihu odlozila, ponevadz se historie temer opakovala. Prvni tretina zivotopisu je skvela, protoze je skutecne o soukromem zivote Franklina. Zachycuje tak portret doby davno minule a neskutecne zajimave. Bohuzel, druha cast je znacne neosobni a zamerena pouze na business a co je horsi - na politiku, prosazovani zakonu apod. Jiste, obcas je nejaka ta pasaz zajimava, napriklad sem tam popis nejake te bitvy z francouzsko-indianske valky, ale vetsina je priserne nudna a neosobni. Franklin v druhe casti nezminuje svou rodinu. Umrti vlastniho ditete jen tak prohodi jednou vetou a o manzelce se nedozvime uz vubec nic. Co pro me zacalo jako skvely zivotopis tak konci jako suchoparny zaznam ze zasedani americkeho Assembly.

22.08.2019 3 z 5

Pohled do tmy Pohled do tmy Peter Robinson

Vzhledem k znacne prumernemu hodnoceni a faktu, ze se tato kniha valela odlozena v hale naseho ubytovani ve Spanelsku, jsem tedy moc necekala. Jen jsem si rekla, ze toto nebude skoda namocit a proto to pujde cist u bazenu...

Pro me je to vyborna kniha! Je to velmi britske, pomale, na pohodu. Postavy jsou sympaticke, zapletka zajimava a ty realie a britske idiomy jsou perfektni. Pokud cloveku sedi jiz zmineny Midsomer, tak se mu bude tato kniha urcite zamlouvat. Pro me totiz hodne udelala prave ta atmosfera anglickeho venkova. Navic sorry ale detektivove ze severskych thrilleru maji k realistickym detailum policejni praxe nekdy fakt daleko. Zde pusobilo vysetrovani vrazdy vermi verohodne.

04.08.2019 5 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Knizecka se cte lehko, nektere slovni obraty me opravdu moc pobavily a navic ma kazdy pribeh ulitly smrc. Budto sexualni nebo brutalni ci oba dohromady. Navic mam rada detektivky i fantasy a zde ta kombinace za me funguje. Toz jasne, ze bych to asi nevyzvedla za vzor zanru, ale uz jsem se k nekterym castem pribehu i vratila a cetla je znovu. To je u me znamka kvality. Nebo dukaz vlastni zvracenosti.

17.07.2019 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Největším lákadlem této knihy jsou za mě postavy. Jsou poutavé, rozdílné, komplikované, zkrátka vás začne jejich osud zajímat a kvůli tomu to čtěte. Rozdělení do rodů s vlastním erbem a heslem pobaví a změny pohledů postav místo kapitol je geniální řešení, které skutečně dodá komplexnost i právě každému čtenáři možnost najít si svou oblíbenou verzi příběhu.

Co se děje týká, tak to už je mé nadšení poněkud omezené. Prvních 300 stran byla jízda, hrozně mě to bavilo! Někde kolem té 500 je zlom, kdy už jsem pochopila, že jde vše do kýble a upřímně mě někdy všechny ty strasti vyčerpávály až nebavily. Nebyl tam žádný oddych, žádný lorien, kde by se postavy a čtenář trošku vydychal a zároveň se ta emocionální tortura táhla. Také příběh Dany, ač moc zajímavý a dodávající veškerý sexuálně zvrhlý šmrc tohoto dílu, opravdu ruší. Je to úplně paralelní dějová linka odehrávající se v jiném světě a dala by se číst v kuse lépe. Takhle rozkouskovana, když po otočení stránky napínavé kapitoly vidíte to Daenerys, vás to bohužel maximálně nas*re.

Ale hej, pořád je to skvělé dílo fantasy s notnym středověkým šarmem. Jen doufám, že další díl mě nadchne na ten plný počet.

08.07.2019 4 z 5

Macbeth Macbeth William Shakespeare

Zatím moje nejméně oblíbená tragédie od Shakespeara. Děj mi připadal takový plochý, žádná z postav mě nepohnula k citu, jazyk originálu je extrémně náročný na přehlednost. U jiných her a tragedií jsem častěji ocenila nádherné blank verse i zajímavější dějové zvraty. Možná mi jen nesedl daný motiv.

26.06.2019 3 z 5

Italské renesanční novely Italské renesanční novely Leonardo Da Vinci

V predeslem komentari je vyjadreno v podstate vse podstatne. Je tu skutecne hodne povidek, ktere v prepracovani zname od Shakespeara: Kupec Benatsky, Othello, verzi Romea a Julie je tu vice nez je zdravo.
Nejhorsi jsou za me povidky o sprymech, ktere vetsinou nejsou vtipne, casto zobrazuji spise podlost nez legraci (napr. nekdo umre, zmlati se nejaka starenka apod.) a vetsinou se koncentruji na lidskou blbost, ktera boli i na papire. Eroticke povidky jsou naopak ty zajimavejsi. Prekracuji se v nich takrka vsechny moralni zakony (napr. incest, znasilneni, je tu i povidka o prostitutce). Bohuzel ty historicky starsi povidky popisuji zenske postavy jako hloupe, bezduche, zlomyslne a celkove muzi druhorade bytosti, se kterymi okoli a muzi zachazeji naprosto priserne. Ke konci sbirky se vztahy vyvazuji a objevuji se konecne povidky s napetim, lepsim dejem i realistictejsimi zenskymi hrdinkami. Zajimave jsou take leckdy brutalni nahledy do praktik tehdejsi justice jako muceni a rozctvrcovani nebo pohrbivani zaziva. Se smrti se tehda zachazelo jako s lacinym zbozim: urazila vas manzelka, dcera zdrhla z domu? No tak ji zavrazdime, ze jo, tim se to vyresi.

Celkove bych sbirku neodsuzovala. Jsou tam skutecne zajimave eroticke a brutalni popisy, se kterymi se ani v dnesni literature jen tak nesetkate a z tohoto hlediska je to i poucne: alespon trochu se ta nase lidska spolecnost vyvinula k lepsimu. Na druhou stranu to bestseller v tomto stoleti uz asi nebude.

23.06.2019 3 z 5

Sen noci svatojánské Sen noci svatojánské William Shakespeare

Uprimne asi zatim ta nejlepsi ze Shakespearovych komedii, kterou jsem cetla. Vetsinou uprednostnuji tragedie, protoze komedie v knizni podobe jsou chaoticky salat. Tato me ovsem velmi bavila. Jedine minus pro mne byla fraska z posledniho dejstvi o Pyramovi a Thisbe. Sprymovnou vlozku bych nejradeji vyskrtla, jednak proto, ze nebyla vtipna, a druhak me absolutne nezajimala - pro mne uz dej skoncil.

29.05.2019 4 z 5

Lara Croft: Tomb Raider - Kolébka života Lara Croft: Tomb Raider - Kolébka života Dave Stern

Mne tato kniha bavila, i kdyz z toho bylo citit, ze to je literarni verze scenare. Ale pokud mate radi film, tak vas toto neurazi a nejaky ten detail, ktery ve filmu nebyl, potesi. Cekala jsem to rozhodne horsi.

25.05.2019 4 z 5

Uloupená kadeř Uloupená kadeř Alexander Pope

Krasne verse, ktere melodicky plynou a leckdy maji i povedeny vtip. Ale mnozstvi sylfu a vil me trochu nudilo. Snad ta puvodni kratsi verze mela vice smrc, 5 canto je mozna moc.

15.05.2019 3 z 5

Dopisy mladému básníkovi Dopisy mladému básníkovi Rainer Maria Rilke

Rilkeho dopisy urcite priblizuji jeho osobnost: citlivy, neduzivy, verici, milujici prirodu a meloncholii. Pro mne to vsak bylo ponekud situacni cteni. Nekdy mi to sedlo dokonale, jindy jsem cetla odstavec dvakrat, protoze jsem na jeho konci ani nevedela, co se v nem psalo. Pripada mi to takove idealni cteni na horke ospale dny, kdy se clovek vali na dece v parku. Neni to odborne dopisovani o literature ani osobni dopisy. Kappus spise pokazde vylil sve osamnele citlive srdce Rilkemu a Rilke mu poslal psychologickou interpretaci danych pocitu. No, hezky konicek to meli.

07.05.2019 3 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Ze zacatku me to popravde nudilo a hlavne matlo. Misto jedne hlavni postavy - nebo dvou maximalne tri - tu je vice jak deset hlavnich postav a autorka se masochisticky snazi vypravet vsechny jejich pribehy najednou. Takze z toho jasne musi byt na zacatku gulas, naproste silenstvi.

Ovsem prekvapive to funguje. Clovek si postavy zapamatuje jako by v Pagfordu zil a zmeny vypravecskych pohledu se snaseji o to lepe, cim vic kniha vtahuje ctenare do sebe. Je to silne kafe, protoze zadna z tech postav neni stastna. Prozivat jeden smutny zivot skrze hlavniho hrdinu se jeste da, ale vic jak deset? Tak jsem na konci brecela jak zelva jaka jsme to shnila a politovani hodna spolecenst. I kdyz jsou tam poschovavane stripky nadeje...

13.02.2019 5 z 5

Inkoustové srdce Inkoustové srdce Cornelia Funke

Jedna z nejoblibenejsich knih, ktere jsem v dospivani cetla. Z vypraveni primo vyzaruje laska ke kniham a ja jsem se v ni uplne nasla. I zpetne na knihu rada vzpominam.

15.01.2019 5 z 5

Inkoustová krev Inkoustová krev Cornelia Funke

Druhy dil si obstojne drzi kvalitu. Inkoustovy svet je nadherny a je prijemne do nej vklouznout. Jen sympatie k postavam se alespon pro mne znacne prerozdelili. Meggie se parkrat zachova hloupe, vrcholne naivne a navic postrada schopnost objektivniho usudku a sebereflexe. Chtela snad takto odlisit autorka detsky charakter od dospelych postav? Kazdopadne je clovek vdecny za vypraveni v 3.osobe, diky cemuz do te Meggiiny hlavinky uplne nevidime, a za castou zmenu na jine postavy. Naopak Mortimer ziskava hrdinne rysy a prave o nem a Rese jsem cetla nejradeji. Rozhodne zustavam pozitivne naladena na posledni dil.

Mimochodem, zatimco jsem prvni dil cetla v dospivani, tento se ke me dostal az v dospelosti. Mozna proto ma snizena tolerance k detskym postava. Take si nelze nepovsimnout, jak jsou vsechny postavy recove korektni. No ano, zkratka takova barvita pohadka.

15.01.2019 4 z 5

Směšné lásky (tři melancholické anekdoty) Směšné lásky (tři melancholické anekdoty) Milan Kundera

Taktez muj prvni Kundera a tak vam nejak nevim, jestli ho miluji nebo nenavidim. Jedna z povidek mi prisla nadherna a kazde slovo me doslova milostne pomuchlovalo, jak krasne a souzive to bylo napsane. Dalsi povidka byla tak hloupa, ze svou existenci urazila papir. Posledni me naladila, bavila a napinala, aby me svym koncem naprosto vydeptala a rozladila. Kundera si se mnou zahrava jak kocka s mysi a ja nemuzu prijit na jiny druh pomsty nez mu jeho dilo ohodnotit jako prumerne.

02.01.2019 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Vyborne pocteni. Hlavni postava sice pochybna a ne zrovna sympaticka, ale tahlo me to dal az k nabusenemu zaveru. Nehodlam posuzovat, zda je to podle skutecne prihody nebo jestli se vsichni u ohniste jen poradne zhulili, kazdopadne do pohori Tribec me nedostanete ani parem volu. Mimochodem odkazy na skutecne internetove zdroje a youtube videa v poznamkach pod carou jsou skvely napad. Zkoukla jsem to a na dokresleni atmosfery to fungovalo!

28.12.2018 5 z 5

Pád Hyperionu Pád Hyperionu Dan Simmons

Za mě lepší než první díl. Jednak jsem se už orientovala v terminologii a barvitém světě příběhu, druhak jednotlivé dílky skládačky začaly dávat smysl. Upřímně je kniha plná velmi promyšlenych point, které já bych jen tak nezplodila a navíc bych určitě nebyla schopná to dotáhnout skrze tolik stran do tak výborného konce, který mě dost pobavil. Je pravda, že se kniha občas trošku táhne, ale to je mi milejší než rozcupované nekonzistentní příběhy prvního dílu.

Ovšem je to čtenářská výzva co se týká trpělivosti a pozornosti. Trpělivosti proto, že hlavních postav je neskutečně mnoho a upřímně mě ani nenapadá jiný způsob, jak lineárně sledovat děj těchto 10 postav než neustále přeskakovat ve vyprávění mezi nimi. Deal with it. Na pozornost je zase náročné to, že každá z postav získává jen část odpovědí na všechny otázky a čtenář si to vše může dát dohromady, pokud si ty detaily zapamatuje. Obavám se, že bez dobré paměti může být člověk dost zmatený, protože na stříbrný podnos mu to vážně nikdo nenaservíruje.

18.12.2018 5 z 5

Hyperion Hyperion Dan Simmons

Upřímně to nejkomplexnější co jsem v žánru Sci-fi kdy četla. Pochopit všechny detaily se mi většinou nepovedlo a ne všechny postavy dokážu snést. Kdyby celou knihu vyprávěl silenus, asi bych s ní zatopila. Můj oblíbený vypravěč je asi Kassad a Lamia.
Ovšem chování lidstva ve vesmíru, boj o moc a úmyslné ničení, to vše nás perfektně vystihuje. Proč ničit jenom jednu planetu, když můžeme dělat paseku v celém vesmíru, že...

A hlavně knihu nevzdavejte, pokud se v ní hned od začátku neorientujete. Autor vás hodí do vody vesmírné terminologie a reálií, ale vy se v tom naučíte plavat a čím víc čtete, tím víc všechno dává smysl.

04.11.2018 4 z 5

Únik Únik Daphne du Maurier

Ze zacatku takove prijemne povidani o ptackach a nesympaticke hrdince. Poslednich sto stran me ale strhlo na jeden zatah, hrdinka se stala uplne jinym clovekem, do Francouze jsem se zamilovala taky a ty zatraceny ptaky si ted pujdu vyguglovat. Konec me docela nas***, takze si to vemte, jak skvely je to pribeh, kdyz mu ani tak nelze vubec nic vytknout.

18.09.2018 5 z 5

Hymny k poctě noci Hymny k poctě noci Novalis

Pro tesklive melancholiky urcite ten pravy salek kavy, ale nakonec jsem asi prece jen vice pro slunecni den nez stmivani na hrbitove. Nedotklo se me to.

13.09.2018 3 z 5

Rozbitý džbán Rozbitý džbán Heinrich von Kleist

Vtipna komedie, na zacatku zamotana jako ty Shakespearovi, ovsem ve sve podstate s vaznym tematem podvodu a sexualniho obtezovani. Jen skoda, ze sila komedii je v herectvi a akci na podiu, nikoliv v textech. Proto si ctenar narozdil od divaka neprijde na sve.

11.09.2018 4 z 5