Sen noci svatojánské

Sen noci svatojánské

Athénský král Théseus chystá sňatek s královnou Amazonek Hipolytou. Několik dní před svatbou ke králi přichází měšťan Egeus s dcerou Hermií s prosbou, aby domluvil dceři, že si má vzít za muže Demetria. Hermie však miluje Lysandra. Ani králova domluva nepomohla. Hermie se domluví s Lysandrem, že spolu utečou k tetičce a tajně se vezmou. Mezitím divadelní ochotníci připravují na královskou svatbu divadelní hru. Představení nacvičují v lese. V tutéž dobu se královna lesních víl Titanie pohádá se svým manželem, králem Oberonem. Oberon posílá svého služebníka, skřítka Puka, pro čarovnou bylinu. Potřou-li se spícímu člověku bylinou víčka, zamiluje se do prvního člověka, kterého po probuzení spatří.... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/67_/672/sen-noci-svatojanske-672.jpg 4.2586

A Midsummer Night´s Dream (1600)

Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno:, Dilia

Jane007

Naprosto úžasná hra. Chtěla bych ji vidět na živo, snad se to podaří.

Tina.orl

Dílo jsem nejdřív začala číst v originále, ale jelikož jsem se hned na začátku zamotala kdo je kdo, radši jsem přešla k českému překladu. Drama je dost zajímavé, až neuvěřitelné, ale chvílemi trochu zamotané.

Nita17

Jednoduše zmatek k pobavení. Zde fantazie nezná mezí. Krásně promyšlená scenerie  - hold "labuti avonské".

Stellia

Asi moja najobľúbenejšia kniha od Shakespeara :)

Ortie

Po přečtení jsem přemýšlela, zda mám toto dílo brát jen čistě jako komedii, která má pobavit, nebo zda v něm mám hledat nějaký vyšší smysl. A došla jsem k závěru, že se autor možná snažil upozornit, že i když mají lidé hodně rozdílů, tak vždy se může najít něco společného. Ať už se jedná o lásky, smysl pro humor, nebo třeba sny…
Velice se mi líbilo, jak Shakespeare spojil bohatou i chudou vrstvu obyvatel společně s kouzelným světem víl a elfů. Všechny tyto třeba zdánlivě nespojitelné vrstvy se v jeho hře setkali v kouzelnou noc, kdy se může stát cokoli…
Chvíli jsem přemýšlela i o tom, že třeba celá hra je jen něčím snem a chvílemi jsem čekala, že nakonec bude scéna, ve které se někdo vzbudí v posteli a řekne si, jaký podivný sen provázel jeho noc…
Abych toto dílo dobře pochopila, tak jsem si našla i záznam a myslím, že mi to velice pomohlo. Společně ještě s přečtenou knihou se mi v hlavě utvořila docela jasná představa. Chvílemi jsem hodně přemýšlela a chvílemi se zase smála na celé kolo a myslím si, že když se něco takového podaří, tak se dá dílo označit za více než povedené…

Richelle

Kniha je vskutku líbivá, dobře čtivá a zajímavá. Akorát s porovnáním například s Hamletem, je toto dílo trošku slabší. Patří do maturitní četby.

lushi

Komedie, hm. Milá a pěkná, v dnešní době se ale člověk pobaví jinou literaturou. Navíc ve formě, ve které je hra psaná, je čtení navíc trošičku utrpení...

ZajDa37
14.11.2016

Kdybyste chtěli srovnat tuhle hru s některými pasážemi z Willových svátečních komedií, tak by Sen noci svatojánské zřejmě prohrál. Tady se však neptáme po tom, co je tu z obvyklého slovního humoru, kterým nás Shakespeare obyčejně častuje, avšak za prvé kolik milostných zmatků do té komedie vložil a také jak dokázal propojit náš svět se světem nadpřirozených elfů, šotků, skřítků a oslích hlav.
A jen tam mimochodem Sen noci svatojánské zní mnohem lépe než Sen čarovné noci. I když o ten sen tam jde především. Neboť kdo z vás si troufne říct, že to co zažila Hermie, Lysandr, Helena, Demetrius a athénští řemeslníci, nebyl jen výplod fantazie? Nádherný výplod fantazie, díky kterému jste se přenesli do rozmarů elfských králů, královen, kouzel, lektvarů a šťastných konců. A taky do svět divadelního představení s dírou ve zdi.

Navíc se v knize dozvíte jak probíhaly divadelní zkoušky ochotnických řemeslníků a to se hodí vždycky :)

Flower081
06.11.2016

Mile překvapila. Vzhledem k tomu o jakého autora se jedná jsem se bála, že to bude moc složité čtení, opak se ale ukázal být pravdou. Milý a pohádkový příběh s trochou tajemna a vtipu. Moc se mi líbila.

MirijamFrankl
03.09.2016

Výborné dialogy a skvělé postavy.Moc hezké čtení!!!

Aniday
07.08.2016

"Kdybyste nám stínům snad
chtěli něco vytýkat,
myslete si, že jste spali,
co jsme se vám zjevovali..."

Kopta
12.04.2016

Naprosto dokonalé. Dílo staré celá staletí a i přes to všechno skvěle vtipné pro člověka s klasickým i lehce skoro až perverzním smyslem pro humor. Divadelní hra stará skoro půl tisíciletí v jistém slova smyslu zanechala stopu do dávné budoucnosti. Tohle je dílo hodné mistra. Toto je komedie, kterou miluji. Toto je nejlepší Shakespeare všech dob.

Džena
29.03.2016

Čakala som od Shakespeara viac, nepáčilo sa mi to nejako extra.

Beltrix
11.03.2016

Velmi příjemné počtení. Děj místy dost zamotaný, ale přesto všechno dává na konci perfektní smysl.

konicekbily
03.03.2016

I komedie uměl nejslavnější autor.

terkaT
31.12.2015

Tato kniha mě bavila .

helmiczka
22.09.2015

Budem hnidopich. Je možné, že to je českým prekladom z 19. storočia, ale nesedeli mi termíny ako "francouzská paruka" a "svatojánská noc". Každopádne to inak bolo príjemné čítanie. Veľmi ma pobavila "hra v hre" :)

KarinaB
15.08.2015

Kniha se velmi snadno a rychle čte, asi jako většina Shakespearových komedií. Příběh byl hezký, i když nadpřirozeno mě moc nenadchlo. Nejvíce mě pobavila scéna s ochotnickým divadelním představením.

Daniel.95
01.05.2015

Hezká, milá pohádková komedie, ale moc mi neuchvátila.

sarekaslukova
24.03.2015

Opravdu povedená komedie, jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Od Shakespeara jsem četla zatím jen tragédie a sonety. Myslela jsem si, že má talent jen pro ty tragédie, ale teď jsem svůj názor přehodnotila, dokonce i komedie byla velmi vydařená. Možná se mi líbila dokonce více jak Romeo a Julie.

fany.fancy
07.02.2015

Tato komedie je od Shakespeara má nejmilejší! Je to tím kouzlem, které v sobě má ... Jedna noc svatojánská v začarovaném lese a tolik příběhů, zamotané lásky, kouzla, elfové a hlavně Puk, nepovedení herci a vtip, vše propletené a navzájem provázané. Dokonalé.

colis.72
13.01.2015

Jeden z nejlepších příběhů co sem četla. Naprosto mě uchvátilo, jak se děj neustále proplétá. Pro mě rozhodně v top 5. ^_^

Samaret
17.11.2014

Rozhodně oí dost lepší a hezčí než Romeo a Julie. A také příjemnější.

veronika9471
24.07.2014

Jedna z těch úplně nejoblíbenějších. Některý knížky jsou vtipný, některý jsou smutný. A některý uměj to, že jsou oboje. A vy se smějete, i přestože je to vlastně docela tragický. Shakespeare prostě věděl.

Markett
12.05.2014

Klasika, která nikdy neomrzí. Pohádkový zábavný příběh. :)

moonchild
03.03.2014

U této knihy velmi ráda sním.

Hikari
13.10.2013

Krásná pohádková kniha :) občas je uvolňující ponořit se do nesplnitelného příběhu

lucin_a
25.09.2013

Tato kniha mne neuchvátila a velice jsem se při čtení nudila. Bohužel jsem ji ani nedokázala dočíst. Prostě nic pro mne :/

aalexiis
07.02.2013

Přesto, že autor patří k takzvané špičce světové literatury a miluje ho snad každý, stále mu nemůžu přijít na chuť a prostě to není můj šálek kávy. Musím ale uznat, že mi pan W. S. přijde rozhodně více sympatický v této knize a líbí se mi mnohem víc, než ostatní hry, které jsem od něj četla. Plusové body za nadpřirozeno, hravost a prostředí, jinak by mě to prostě nebavilo.

Christina Marie
13.09.2012

Povedená zápletka, ze začátku dramatická, ale s dobrým koncem, promyšleno do nejmenšího detailu. Ze všech postav se mi asi nejvíce líbila Titanie - složitá komplikovaná postava. Skvělé!