Sen noci svatojánské

Sen noci svatojánské https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/672/sen-noci-svatojanske-672.jpg 4 1051 103

Athénský král Théseus chystá sňatek s královnou Amazonek Hipolytou. Několik dní před svatbou ke králi přichází měšťan Egeus s dcerou Hermií s prosbou, aby domluvil dceři, že si má vzít za muže Demetria. Hermie však miluje Lysandra. Ani králova domluva nepomohla. Hermie se domluví s Lysandrem, že spolu utečou k tetičce a tajně se vezmou. Mezitím divadelní ochotníci připravují na královskou svatbu divadelní hru. Představení nacvičují v lese. V tutéž dobu se královna lesních víl Titanie pohádá se svým manželem, králem Oberonem. Oberon posílá svého služebníka, skřítka Puka, pro čarovnou bylinu. Potřou-li se spícímu člověku bylinou víčka, zamiluje se do prvního člověka, kterého po probuzení spatří....... celý text

Literatura světová , Divadelní hry

Vydáno: , Dilia

A Midsummer Night's Dream , 1600

666Jitka
666Jitka
14.03.2024 4 z 5

Zamotaná pohádková divadelní hra o lásce, poslušnosti a o tom, jak jeden malý rozverný rarášek dovede zašmodrchat životy a city lidí tak, že už se v tom dá pramálo vyznat. Nakonec vše samozřejmě dobře dopadne a všichni jsou šťastní. Více než chaotický a bláznivý děj mě zaujaly nádherné košaté verše, bez nichž by zbyla jen průměrná potřeštěná motanice.

ellypusik
ellypusik
03.03.2024 3 z 5

Shakespeare mám ráda, ale toto drama mi nesedlo. Pochopila jsem zápletku, ale přišla mi moc povrchově podaná a ukvapeně vyřešená. Verše byly krásné a český překlad kvalitní!

janavom
janavom
01.01.2024 2 z 5

Přečteno v rámci výzvy 2023.
No, nevím, znova číst nebudu.

Obelix15
Obelix15
30.12.2023 3 z 5

S touto divadelní hrou jsem se nijak neztotožnil, ale své zastánce a fanoušky si toto dílo jistě najde.

janina66
janina66
29.11.2023 3 z 5

Milá úsměvná komedie s prvky magie, která vše zamotala. Láska a zase láska.

klaraj093
klaraj093
19.11.2023 3 z 5

Na tu dobu to bylo jistě velké dílo. Mě divadelní hry nikdy nebavily. Tohle není nic pro mě. Bavila mě pouze pasáž uprostřed. Jsem si jista, že vidět to v divadle mám lepší pohled.

Katania
Katania
29.10.2023 3 z 5

Nic pro mě bohužel.

lilites
lilites
06.10.2023 4 z 5

Tuto hru jsem měla možnost vidět před několika lety v Národním divadle a ten zážitek mám stále v paměti, moc krásné to bylo, tak proč si ho nepřipomenout přečtením této hry.

Opět krásně zamotaný děj, to Shakespeare prostě umí dokonale a také se z něho vždy bravurně vymotá.

Díky raráškovi Pukovi, kterého mám v této hře nejraději, se vlastně všechno zamotá když potře oči kouzelnou šťávou někomu jinému, než mu nakázal jeho pán.

Jde tu opět o veselohru a o záměně lásky od jednoho k druhému a nazpět. Děj je složitější s mnoha a mnoha postavami, ale věřte mi, že stojí za to!

Velice krásná, kouzelná hra, která Vás pohltí..

Zuzvil
Zuzvil
04.10.2023 3 z 5

Komedie z pera slavného anglického spisovatele a dramatika 16. století, která i v 21. století má čtenáře, příznivce a následovatele. Já jsem fascinovaná tou "dlouhověkostí" díla, již méně jsem nadšená dílem samotným. Celou dobu během čtení mi hlavou běželo, že když jsem viděla toto drama v divadelní podobě, tak jsem byla moc spokojená, ale při vlastním čtení jsem se musela hodně soustředit, protože běžně verše nečtu a není to úplně můj "šálek kávy", ale jistou fascinaci jsem zažívala, proto hodnotím zlato střední cestou. Každopádně jsem moc ráda, že jsem tuto klasiku klasik přečetla.

martina.culik
martina.culik
23.07.2023 4 z 5

Hra je klasická komedie využívající záměnu osob pro pobavení.
Četla jsem poté, co jsem viděla představení přímo v Londýnském Globe. Představení bylo výborné. U divadelních her je četba vždy o něco ochuzená, protože chybí popis děje, což na druhou stranu podněcuje čtenářovu představivost.

MollyCornelia
MollyCornelia
27.06.2023

Povinná četba na čj.
Pěkné drama. Dalo mi hromadu inspirace k psaní a náměty k zamyšlení. Hezké obraty, vtipné postavy (vidláci z vesnice mě bavili nejvíce), zajímavé prostředí a jazyk.
Překlad M. Hilského mi bohužel nesedl, takže jsem se do čtení trochu nutila.
Doporučuji spisovatelům, kniha může pomoct při tvůrčí krizi

barcasknihou
barcasknihou
30.03.2023 3 z 5

Už dlouho jsem si od Shakespeara chtěla něco přečíst. Už kdysi dávno jsem četla Zkrocení zlé ženy a to se mi strašně líbilo. Vrhla jsem se proto na sen svatojánské noci a bylo to zajímavé. Je to tak trochu fantasy, vyskytují se zde víly, elfové a jiná kouzelná stvoření. Abych řekla pravdu, tak jsem se dost ztrácela v postavách, bylo jich tam fakt hodně a zapamatovat si kdo s kým a podobně mi dalo zabrat. I příběh byl trochu chaotický, doufám, že jsem to nějak pochopila správně. Potřebovala bych to vidět asi jako hru v divadle aby mi to dávalo smysl. Jinak to nebylo špatné čtení, určitě si chci přečíst něco dalšího od autora.

Filomena1961
Filomena1961
13.01.2023 5 z 5

Sen noci svatojánské jsem viděla na scéně těšínského divadla, hru jsem si užívala, hlavně skřítka Puka. Jedná se o komedii, kdy připravený nápoj lásky má samozřejmě účinek na někoho jiného, protože daná podmínka nebyla splněn. A od toho se všechno odvíjí a následují komické situace. Moc hezky a výstižně popisuje tuto komedii andrii24, lépe bych to nedokázala. Navozuje skvěle atmosféru svatojánského večera. V tomto případě preferuji divadelní představení před knihou, i když se mi kniha také líbila.

Hakate
Hakate
28.08.2022 3 z 5

Bohužel za mě jedna z těch slabších, někdy je moc spíše na škodu.

andrii24
andrii24
09.08.2022

Čas má. Mámivý opiát světlušek a cikád. Hody varietní férie. Jankovatí ten, kdo miluje, pod jahodovým nebem. Z moci nektaru letních Sirén.

crazyslunicko
crazyslunicko
08.08.2022 4 z 5

Nádherná hra s velkým množstvím postav. Chvílemi jsem se ztrácela. Někdy bych ji ráda viděla naživo v divadle, určitě to musí být zážitek. Snad někdy...

Louisareading
Louisareading
31.03.2022 5 z 5

Klasika, kterou jsem si musela přečíst několikrát, aby se mi konečně začala líbit. Abych postavy přestala vidět jako hysterické hlupáky. Ta jejich exponovanost mě vždycky strašně unavovala. Ale dneska můžu říct - konečně jsme text pochopila v celé jeho kráse. Konečně se soustředím na rytmus veršů, ne jen na tu na první pohled hloupou střeštěnost postav. Doporučuji. :)

marrie5227
marrie5227
28.01.2022 5 z 5

Jsem velkou milovnicí divadelních her - tedy, ráda na ně chodím právě do divadla.
Shakespeare pro mne byl a je jednou z největších divadelních legend a jeho hry jsou jedno velké mistrovské dílo.
Kdysi dávno jsem dokonce navštívila i Sen noci svatojánské v podání jednoho dobrovolnického divadla a moc jsem si jej užila.
Ale teď už ke knize - čtení her mi nikdy nešlo, natož takto veršovaných. K maturitě jsem měla přečíst Romea a Julii, ale nezvládla jsem to ani do půlky.
Teď, 2 roky po ní, jsem si zakoupila tuto hru a nezabrala mi ani dva dny. Myslím, že čím jsem starší, tím lépe se do toho dokážu ponořit a jistě zkusím přečíst víc podobných kousků!
Mimo tuto jsem četla jen Jak je důležité míti Filipa od Oscara Wilda, což je další pecka v mém seznamu her, které toužím přečíst.

Samotný děj je velmi příjemný, ubíhá rychle, člověk se pousměje.. moc krásný kousek a jsem ráda, že jsem tímto překousla svůj strach a nechuť vůči hrám a pustila se do ní!

Sirina
Sirina
17.10.2021 5 z 5

Přestože se člověk snadno ztratí v množství postav, je to jedna z mých nejoblíbenějších her.

s1ombrehimawari
s1ombrehimawari
06.10.2021 3 z 5

Multidimenzionální ač přespříliš dramatické drama.

divadelní hry Titania, královna víl Oberon, král elfů

William Shakespeare
anglická, 1564 - 1616
2015  80%Romeo a Julie
2010  83%Hamlet
2011  80%Zkrocení zlé ženy
1994  82%Sen noci svatojánské
1964  83%Othello

Kniha Sen noci svatojánské je v

Přečtených1 855x