Inkoustové srdce

Inkoustové srdce

Knihvazač Mortimer Folchart je milovníkem knížek a nadšenou čtenářkou je i jeho dcera Meggie. Mortimer (Mo, jak Meggie říká otci) má navíc neobyčejný talent: když nahlas předčítá, zhmotní se postavy z příběhu v našem světě – ovšem zároveň se někdo odtud ztratí. Tak kdysi zmizela v dobrodružné knize jménem Inkoustové srdce Meggiina maminka... Jedné deštivé noci se v domě Folcherových objeví neznámý muž jménem Prašprst, doprovázený kunou s růžky – a Meggie, aniž to tuší, se proto octla na začátku dlouhé cesty plné překvapivých zvratů, která ji dovede až do doupěte hrdlořezů – postav z knížky Inkoustové srdce –, kteří nyní žijí v reálném světě. V závěru zůstává téměř jenom na Meggie, aby zvrátila jejich kruté záměry... Cornelia Funkeová (opět) napsala (opravdu) mistrovský příběh se se spoustou živě vykreslených postav, kde se fikce mísí s realitou tak samozřejmě, že nás vyprávění vtáhne přímo do magického srdce knížky......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/11462/inkoustove-srdce-Ssz-11462.jpg 4.3295

Inkoustový svět (1.)

Tintenherz (2003)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Knižní klub

trudoš

Příjemná dobrodružka pro mládež s prvky literární fantastiky, kde si na své přijdou děti i dospělí - ti první kvůli kouzelnému ději, ti druzí díky knihomolským narážkám. Jakmile se však děj přesune do druhé půle, ke své nelibosti jsem zjistil, že se začínám nudit. Což o to, Cornelia Funkeová má svět důsledně promyšlený a systém magie jednoduše parádní, ale motivace a chování hlavních postav mi drhly v základních bodech. Hrdinům procházejí věci, jež by jim procházet neměly, zvraty jsou občas nakombinované tak, že to až zavání kýčem a na efektní odhalení se zapomíná v momentě, kdy už nejsou třeba. Navíc gradace vázne kvůli opakovanému utíkání a zajímání, jejichž účelovost mi unikla. Přesto všechno mě vesmír Inkoustového srdce pohltil natolik, že jsem docela zvědav, jakým směrem se bude ubírat další díl.
PS: Pekelně otravné pro mě bylo autorčino neustálé opakování jmen, kdy je protagonista zmíněn v jednom odstavci třebas i pětkrát, aniž by se byť jen jednou použilo nějaké jiné oslovení.

marketa4853

Meggie a Prašprst mě tak nějak celý příběh štvali. Přitom ve filmovém zpracování tomu bylo naopak. Nicméně příběh mě bavil, četla jsem ho z chutí a těšila se, co se bude odehrávat na další stránce. Už se těším, až si přečtu další díl.

JointlieKat94

Tohle byl příběh přesně pro mě. Filmovou verzi už si tak moc nevybavuji, ani jsem to asi neviděla celé.. ale kniha mě naprosto vtáhla do děje. Naprosto jsem se ztotožnila s Elinor.. krvácelo mi srdce při tom hrozném pohledu. Takžé, překvapivě, jsem si Elinor oblíbila, stejně jako spoustu dalších postav. Jsem moc šťastná, že po letech hledání na mě zbyly tyto 3 kousky v antikvariátu, za nízkou cenu.. ❤ moc se těším na druhý díl. Zamilovala jsem se.

Ninde

Velmi pěkná kniha,moc se mi líbila:).

Mayaku

Vybavena matnými vzpomínkami na filmové zpracování jsem dala na doporučení kamarádky a ponořila se do světa kouzelných jazyků schopných vyčíst postavy všemožných knih. Velmi příjemný a kouzelný příběh pro menší i větší knihomoly, který netrpí přehnanou infantilností (naopak je místy přímočaře nekompromisní až krutý). Knižní předloha je v mnoha ohledech lepší než filmové zpracování, ale nemohla jsem se ubránit jistému zklamání z Prašprsta, který na mě v knize působil jako o dost menší sympaťák než Paul Bettany ve filmovém zpracování a musím uznat, že hlavní hrdinka byla místy dost otravná. I přesto, že se mi kniha líbila, nejsem si jistá, zda ve mně vzbudila dostatečné nadšení, abych se pustila do dalších dílů. No, uvidíme :)

simona8126
13.11.2017

Krásný příběh přesně pro knihomoly. A taky pro milovníky pohádek, dobrodružství, kouzel, ba i napětí. Kdo viděl napřed film a teprve potom si přečetl knížku, může být jen potěšen. Kdo to měl naopak, bude nejspíš maličko zklamán. Ne že bych film neměla ráda, ale byla jsem překvapená, o kolik je knížka lepší. A těším se, až si přečtu i druhý a třetí díl, u kterých zatím vůbec netuším, co tam na mě bude čekat. :-)

Danillo
04.11.2017

Chtěla bych se zeptat, kde jste knihu sehnali. Nikde ji nemůžu najít.

Basta1912
15.10.2017

Moje srdcovka, kterou nesmí minout žádný milovník knih. Kdo z vás by si nepřál, alespoň na chvilku, aby se sám ztratil v knize nebo aby z ní naopak nějaký ten oblíbený hrdina nevkročil do našeho světa? Filmové zpracování podle mě trochu pokulhává za knižní předlohou (především co se obsazením Kozoroha a Basty týče), ale snaha se cení (Mo a Prašprst jsou naprosto úžasní).

Zuziiik
19.08.2017

Velmi ctive a napínavé, rozhodně nezustanu jen u prvniho dilu...

Litocha
31.07.2017

Základní myšlenka se mi líbí, ale s knížkou jsem docela bojovala. Až na posledních pár desítek stran to bylo rozvláčné, takže jsem čtení přerušovala.
Taky Meggie mi chvílemi trošku lezla na nervy. Bylo sobecké chtít si vyčíst postavy z oblíbených knih - bylo vidět, jak je většina postav nešťastná, když je vytrhnou z jejich světa (nemluvě o tom, že na vlastní kůži pocítila důsledky jednoho nepovedeného vyčtení). Na konci si pak autorka potřebovala uvolnit ruce pro pokračování příběhu, a tak porušila vlastní pravidlo.
Některé postavy mi přirostly k srdci - nejvíce asi Farid - ale nejsem si jistá, jestli budu číst i další díl.

nadenka13
15.06.2017

skvělá kniha

martina.culik
30.05.2017

Mám ráda knihy, které se nějak týkají knih a tahle je přesně taková.
Příběh jsem znala již z filmového zpracování, ale to nic neubralo knize na jejím náboji. Bavila mě od prvního do posledního písmene. Trošku mě rozčilovala povaha Prašprsta, protože jsem si ho ve filmu oblíbila, ale v knize už to takový sympaťák nebyl. Tak ho ale autor prostě napsal, Prašprst za to nemůže :-)

3lis
28.04.2017

Neuvěřitelný příběh v neuvěřitelné knize. Nedokázala jsem přestat číst a zamilovala jsem se do představy vyčist postavy do světa lidí . Bohužel to má i tu stinou stránku ne vždy jdou vyčíst dobré postavy. Tahle knížka je perfektní a hned jak jsem ji přečetla pujčila jsem si další díl.

Delicius
08.04.2017

Jsou knihy, ze kterých jsem si zapamatoval pár vět pár myšlenek. A zůstaly ve mně schované po polovinu mého života.
Poprvé čteno v dětství, miloval jsem ji. Po druhé čteno v dospělosti, miluji ji.

A geniální myšlenky? Třeba vím, že nesmím nechávat knihy položené stránkami dolů, že se jim tak láme hřbet (a opravdu to tak už 12 let nedělám a buzeruju všechny kolem), vím, že když mi bude smrdět dech, mám žvýkat mátu jako Basta,a vím, že si nemám hrát s ohněm, když je větrno.

Hoodová
30.01.2017

Je to najužasnejšia kniha a celkovo aj knižna seria ktoru som čítala. Nebezpečentvo, fantasy postavy a rozne scenky z ktorých plačem, kričim, skoro aj od nervozity idem roztrhnúť takže milý svet poprosím o ďalšie taketo knihy... Ďakujeeeem

Percabethka
24.12.2016

Skoro celou dobu jsem se u knihy nudila a ještě mě vážně štvala Meggie. A vlastně nejenom ona - asi jediný, kdo se nechoval "divně", je Elinor :) Do dalšího dílu se pustím jen proto, že hlavní roli hrají v příběhu knížky...

shenandoah
27.10.2016

Tento příběh je důkazem, že nezáleží na tom, komu je kniha určena, záleží jen na dobrém příběhu. A ten v knize je.

denydejna
19.10.2016

Miluju ten příběh a je jedno jestli v knižní nebo filmové podobě, obojí je skvěle zpracované.

Jido
19.09.2016

Na začátek musím říct, že nejsem cílová skupina, pro kterou je kniha určena. Musím uznat, že nápad měla autorka skvělý, příběh je pěkný, ale chtělo to něco navíc, chvílemi jsem se nudila, bylo to takové rozvleklé. Uvidím, co přinese další díl..

lady Alyss
18.06.2016

Super knížka, jako na míru šitá pro každého knihomola!

i-v-u-l-a
25.03.2016

Pěkná pohodová knížka :)

Terka18
26.07.2015

Knížka není špatná, ale není ta pravá pro mě. Občas jsem se i nudila a přemýšlela, že ji odložím a vezmu si nějakou jinou, ale dočetla jsem. Pro mě osobně, po shlédnutí filmu, je film lepší než kniha. Moc jsem se na knížku těšila a nemohla ji sehnat a nakonec skoro zklamání.

Arya26
03.06.2015

Kniha se mi moc líbila a četla jsem ji na doporučení spolužáka. Moc jsem si oblíbila Elinor a to jak na vše nadává (skoro jako já :D). Mo a Meggi byli taky úžasní. A u Prašprsta nemám co dodat. Jenom mě moc nebavily zdlouhavé pasáže o uvěznění. Musíme se zamyslet nad tím ,že i my sami někdy toužíme po tom ,aby naše oblíbené postavy obživly a právě to se v příběhu odehrává. Určitě by si ji měl přečíst každý takový knihožrout jako já :D !!!

Arya26
03.06.2015

exitus
29.05.2015

Takový lepší průměr, myšlenka je super, postavy jsou v zásadě sympatické, i když já moc nemusím tyhle odvážné dětské hrdiny (hrdinky). Nejvíc mě zaujal Dustfinger, krásně rozporuplná postava, které musíte fandit. Příběh je milý, ke konci to bylo hodně napínavé, ale přesto se mi to chvílemi dost vleklo a vlastně to bylo pořád dost na jedno brdo. Ale jako celek je to příjemné a líbí se mi, že je to pěkný hold knížkám a knihomolům.

annamc
17.05.2015

Kniha byla pěkná,ale prvních 50 stránek nebylo tak poutavých.

Norea
31.03.2015

No, ja tiež patrím k skupine, ktorá videla film a dokonca ani nie celý :D Film sa mi zdal byť zaujímavý, jednoduchý, jemný a milý s knihami na každom kroku. No a potom som vkročila do Lampášu a skoro mi spadla sánka, keď som tam zbadala tú celú trilógiu a hneď som si ju zakúpila. Tak ako aj pri iných sfilmovaných témach aj tu pri tomto, poviem, že kniha je lepšia. V knihe sa odovzdávate všetkým knihám, taliansku, problémom s čítaním. Spoznávate lepšie hrdinov a chcete si zakúsiť dar hlavných hrdinov.

eschet
05.02.2015

Knížka mě naprosto dostala. Film docela zklamal.

baroo
04.01.2015

Tenhle příběh,kterým se láska ke knihám prolíná,mě dostal. Celou trilogii jsem si koupila tak trochu náhodně-zamilovala jsem si grafiku obálek a taky jsem kdysi dávno viděla film. Ten neurazí ani nenadchne, ale s knihou se nedá srovnávat. Autorka si s originálním námětem poradila tak výborně, že se tato kniha (vlastně všechny díly) rozhodně nedá zařadit mezi četbu jen pro děti a mládež, jak je většinou uváděno. Myslím že si knihu mohou oblíbit nadšení čtenáři a knihomolové jakéhokoli věku.

ilicka
17.09.2014

Povinná četba pro všechny knihomoly, skvělý původní nápad se včítáním se do fikčních světů. Výborné a zajímavé postavy - Mortimer a Dustfinger, napínavé zápletky a úžasná atmosféra. Má první celá anglická audiokniha, která mi naprosto zavřela dveře k českým doslovným překladům.