Zadní schodiště filosofie

Myšlenky a všední život 34 velkých filosofů podané velmi přístupnou formou.

https://www.databazeknih.cz/images_books/69_/69243/zadni-schodiste-filosofie-69243.jpg 3.930
Literatura naučná, Filozofie
Vydáno, Votobia

Die philosophische Hintertreppe, 1975

Kniha Zadní schodiště filosofie

Vera Silent
23.06.2018

Ježišmarjá tohle jsem četla snad celý rok! Dokonce jsem chtěla hodnotit jen dvěmi hvězdami, ale že jsem si ke konci přečetla profil filozofa, který mě velmi zaujal, davám průměrné hodnocení. Právě to je výhodou i nevýhodou knihy. Pokud o filozofii víte kulový, chcete si možná najít ten svůj směr, ale nevíte jak, tato kniha vám k tomu může pomoct. Na druhou stranu si musíte být vědomi, že hledáte jehlu v kupce sena. Na 10 nudných profilů plných žvástů na zabití se pobavíte u jednoho. U některých autorů se lépe čte snad i wikipedia. A co se filozofické osvěty týče, bavily mě jiné knihy více. Jako samostatnou publikaci nemůžu v žádném případě doporučit. Jako doplňková četba ke gympláckému slohu o určitém filozofovi by to ušlo.

Thevar
14.07.2017

O filosofii jako takové to jistě není. Jedná se spíše o různé perličky ze životů filosofů, jejichž myšlenky jsou čtenářům představeny poněkud plytce, avšak účelem knihy není podat dějiny filosofie, nýbrž naskytnou pohled do všedních dní velkých myslitelů.

bejan
08.05.2017

Jako úvod do (dějin) filosofie to je velmi povedené. Čtenář se dozví úsměvné detaily ze života největších filosofů v dějinách, které mu pomohou překonat prvotní ostych při poznávání těch "sošných filosofů". Klíčové myšlenky jednotlivých myslitelů jsou spíše jen naznačeny, ale vystihují to nejpodstatnější a mohou inspirovat k dalšímu hlubšímu studiu filosofie.
Jsem přesvědčen, že napsat kvalitní a čtivý úvod do filosofie je daleko těžší, než napsat úzce specializovanou práci jen pro úzký okruh odborníků...

marvan00
06.02.2016

Zadní schodiště filosofie není jen filosofická drbárna o soukromém životě filosofů, všímá si častých rozporů mezi jimi hlásanými ideály a jejich všednodenní životní praxí.

Zavilý obhájce pracujícího lidu Marx byl líný, rozmazlený a egocentrický buržoazní spratek, který v životě nepracoval, Nietzsche hlásal příchod nadčlověka ač sám slabý a neduživý a hlasatel osvícenského humanismu Rousseau byl bezcitný zmetek.

Je škoda, že Weischedel nerozvíjí námět knihy dál a hlouběji. Přijde mi pozoruhodné, že ony filosofie nakonec v praxi odrážely právě spíš tu niternou povahu svých tvůrců a nikoli jejich přepjaté ideály. Tak marxismus nakonec zametl s proletariátem jako nikdy jiný a nahoru vynesl právě takové líné nemakačenka jako byl jeho tvůrce, teorie nadčlověka vynesla nahoru slabochy jako Himmler a přepjatý humanismus Rousseaua vykrystalizoval do krvavého revolučního teroru.

R.E.M.
06.11.2015

Rozvleklé povídání o filosofii, neuspořádané a, jak tak přemýšlím na dílem, až chaotické, málo informací. Radost, že jsem knihu sehnala a mám ji v ruce, po pár stránkách vybledla a po několika kapitolách zmizela zcela.

Chloe.leknin
23.11.2013

Čekala jsem více. Vhodné pro nižší stupně SŠ, kde čtenáři ocení drby z života filosofů, které zabírají více místa, než část věnovaná samotné filosofii.

filozofie dějiny filozofie filozofové

Wilhelm Weischedel