Pohádky a povídky 1

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

35 pohádek od jednoho z nejlepších světových pohádkářů. Ilustrace Cyril Bouda. Pohádky: Křesadlo, Mikula a Mikulka, Princezna na hrášku, Iduščiny květiny, Nezbedný kluk, Přítel na cestách, Malá mořská víla, Císařovy nové šaty, Přezuvky Štěstěny, Sedmikráska, Statečný cínový vojáček, Divoké labutě, Létající kufr, Bronzový kanec, Rúže s Homérova hrobu, Ole Zavřiočka, Pasáček vepřú, Slavík, Ošklivé kačátko, Smrček, Sněhová královna, Látací jehla, Babička, Závody ve skoku, Pastýřka a kominíček, Holger Dán, Devčátko se sirkami, Obrázek ze zámeckých hradeb, Z vartovského okna, Stará svítilna, Sousedé, Stín, Starý dúm, Šťastná rodina, Je to naprosto jisté....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/70_/70867/pohadky-a-povidky-70867.jpg 4.560
Žánr
Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno, SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění
Orig. název

Eventyr og histories, 1931

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (15)

Kniha Pohádky a povídky 1

Přidat komentář
Chemiczka
15.02.2018

Můj oblíbený pohádkář. Už od dětství mne fascinovala realita zasazená do pohádky. Andersen se nebál do svých příběhu vložit zklamaní, bolest a smrt. A právě tyto příběhy mě už od raného dětství přitahovaly. Srdeční záležitostí je pro mne "Děvčátko se sirkami", nádherný příběh o smrti, ale hlavně do naději v lepší zítřek.

petrarka72
23.11.2017

Andersen mě nikdy nepřestane fascinovat. Děti jako posluchače či čtenáře příběhů zjevně nepodceňoval, nebál se temnoty, dokázal předměty, květiny, zvířata obdařit lidskými vlastnostmi a skrze ně vyprávět o těžkých tématech, od nenaplněné lásky přes nemilosrdné plynutí času až po smrt... A moje vydání ilustroval Cyril Bouda - což je obrázkový komentář par excellence...

Vera Silent
17.11.2017

Ja mam tyhle pohadky velmi rada, popravde asi i vice nez typicke pohadky bratri Grimmu. Je tu mene pysnych princezen, a kdyz uz je clovek musi zachranovat, tak na nich nebyva takovy duraz. Naopak se najde vzdycky nejake silne, nevinne a verne devce, ktere vsechny zachrani (napr. Gerda v Snehove kralovne, princezna v Divokych labutich apod.) a to rozhodne neni v pohadkach zrovna obvykle.

Co take velmi ocenuji je originalita, kdy v pribehu ci pohadce ma hlavni roli nejaky kazdodenni predmet (lampa, jehla, hracka), rostlina (smrk, kvetiny - hlavne vznesene ruze) nebo naprosto obycejne zvire (napr. slavici, sneci, mysi, vrabci, kachny apod.) a ja timpadem neumim odhadnout, jak se to cele bude vyvijet a bavi me to tak i cist.

Dalsi skvelou charakteristikou je socialni duraz mnohych povidek, kdy je popisovana zoufala chudoba, ale zaroven i nadeje, zboznost, radost a smysl dobroty. Pro nas neobvykle casto se tu objevuje smrt - hlavni hrdinove neziji stastne az do smrti, ale zemrou (napr. Devcatko se sirkami, Morska vila, Chlapec z bronzoveho kance, Babicka, Stary dum, Cinovy vojacek, Idusciny kvetiny atd.). Avsak spise nez krutost osudu to znazornuje neodlucitelnost a kazdodennost smrti, ta proste k zivotu patri a drive se od ni lide nedokazali tak sterilne odloucit jako to zvladame nyni my. Drive se take deti setkavali se smrti casteji. Nu a pro fajnsmekry se tu najde i par brutalnich vrazdicek - napr. ty v Kresadle, Mikulce a Mikulovi a Sedmikrasce. K tomu princezna, ktera kvuli sve blbosti a pyse zustane na ocet tu je take, kdepak zachranovat a napravovat ji!

Marla
02.07.2017

Tak si představte, že jdete do kontejneru na papír vyhodit staré noviny a vrátíte se s takovýmto pokladem.....že to není možné? Věřte tomu, přece jsem tuhle krásu, která na mě vykoukla po otevření víka nemohla nechat napospas neblahému osudu.....

Manyna
15.03.2017

Kvůli čtenářské výzvě jsem se vrátila zpět do dětství, neb jsem dostala v první třídě krásně ilustrovanou knihu s výtahem některých pohádek od H.Ch.Andersena. Část z nich jsem tedy znala, s dalšími se seznámila nově. Pohádky od Andersena jistě nejsou pro každého, ale jelikož já jsem na nich byla "odkojená", tak to bylo opětovné shledání vskutku příjemné. Pořád na mě působí svým kouzlem i po letech. Osobně mám asi úplně nejradši Iduščiny květy, Malou mořskou vílu a Sněhovou královnu.

panda2
14.03.2017

Knihu jsem si půjčila ze zájmu- konečně poznám, jak znějí pohádky v originálu a Andersen je známý klasik, tak si rozšířím literární vzdělání. A musím říct, že pohádky mě zklamaly. Nemám porovnání s ostatními z jeho doby, ale formulačně je na tom kniha hodně špatně, věty jsou sestaveny zvláštně a mnohdy trochu zmateně, obsahově je taktéž zvláštní, ale možná je to dané tím časovým odstupem (dvě století jsou dvě století...). Nic mě ale nepřesvědčilo, kniha mě nebavila, nedoporučuji a dávám dvě hvězdy.

Rade
10.11.2015

K oběma dílům: Jako malou mě tyhle pohádky fascinovaly, současně děsily. Spoustě z nich jsem nerozuměla, zvláště povídkám z druhého dílu, ale tu tesknou nebo strašidelnou náladu jsem přesto vycítila. Napomohly k tomu i neuvěřitelné ilustrace Cyrila Boudy, které pro mě tenkrát byly téměř důležitější než text; pokud se na ně podívám dnes, cítím tu směsici strachu a tesknoty z dob, kdy jsem na ně koukala jako malá (dívka, která šlápla na chléb a skončila v děsuplném podzemí s pavouky, smrtka sedící čínskému císaři na prsou v pohádce Slavík, Amorek střílející šíp stařečkovi do srdce v Nezbedném klukovi - tenkrát jsem zřejmě ten skrytý smysl nepochopila a viděla je ten dramatický obrázek)…

Apoška
28.10.2015

Musím dat 4 hvězdy protože ta kniha je strasidelna ale, jinak je fajn;-)

1