Middlemarch

Jeden z nejslavnějších románů klasické anglické literatury nás zavádí do budoárů a ložnic anglického provinčního městečka v první polovině 19. století. Autorka skrývající se za mužským pseudonymem pozoruje s humorným nadhledem i s účastným citem trnitou cestu dvou mileneckých párů i převratný kvas doby.

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46538/middlemarch-HCU-46538.gif 4.555

Vydáno: , Romeo

Middlemarch, 1871

Kniha Middlemarch

LaCucaracha
05.04.2021

Pořádně tlustá bichle, navíc s prťavými písmenky. Ale ve svém žánru určitě patří k tomu lepšímu. Na rozdíl od Austenové se to tak dobře nečte, ale zase si to spíš zaslouží označení "společenský román", protože tam nejde jen o milostné pletky a nesnáze. Dost věcí je v knížce podle mě nadbytečných, obsahuje myslím příliš vaty. Něčeho bych určitě ubrala – ne že by tam dané téma/úvaha/rozhovor neměly být, ta mnohovrstevnatost je na románu dobrá, ale nemuselo by to nutně zabírat tolik stran. Stejně tak bych měla výhrady k jazyku, protože se to nečte zrovna plynule, text působí místy poněkud krkolomně a je třeba ho pěkně slovo po slovíčku přelouskávat. U překladové literatury ale těžko odhadovat, jak moc za to může originál a jak moc český překlad, nicméně častokrát mě napadlo, že kdyby byl v souvětí mírně pozměněný slovosled, četlo by se to lépe. Ale přes všechny výtky je to pěkný román o peripetiích tří (nikoli dvou, jak je uvedeno v anotaci) párů plus několika dalších postav na anglickém maloměstě. Konec je dá se říct šťastný, ale dokonale růžový happy end to přece jen není.
Co mě ale dost dráždilo pokaždé, když jsem knihu brala do ruky, to je obálka. Román se odehrává přibližně v polovině 19. století, tak proč je na obálce skica postav viditelně spadajících oblečením a účesem do – nejsem znalec, ale řekla bych tak – dvacátých třicátých let 20. století? PROČ? Copak nakladatel nevěděl, co za knížku vydává? Vážně nechápu a dojem z knížky to docela kazí.

Acamar
09.09.2020

Společenský román Middlemarch (jehož hlavní dějová linka je v podstatě romantická, tvoří ji osudy tří mladých párů) je velmi podrobným drobnohledem života v anglickém maloměstě za viktoriánské éry.
Přesto, že G.E. je bystrou pozorovatelkou lidských povah s břitkým, lehce potměšilým i ironicky pichlavým jazýčkem a nadhledem, která staví do kontrastu idealistické představy svých postav s následnou životní realitou, není na knize nic cynického ... i přes některá životní ztroskotání svých postav staví do popředí naději, že čestnost, dobré úmysly a snaha jednat ve prospěch druhých má vždy nakonec smysl.
Tato kniha nebyla zrovna jednohubka (nejen počtem stran, ale i rozvětveností příběhu a postav), ale číst ji byla, zejména kvůli autorčině stylu komentování, labužnická radost.

Tydvik
16.04.2020

Někde jsem četla, že Middlemarch je katedrála postavená ze slov.
To je víc než výstižné.
K tomu už můžu jen za sebe dodat, že je to jedna z těch nejkrásnějších katedrál ...

aginecka
08.02.2018

Pokud máte chuť na sociologicko-psychologickou sondu do Británie 19. století, lepší nenajdete. Skvěle napsané, veeelmi zevrubné, ale rozhodně nenudí.

LenysekC
16.11.2016

Nemůžu jinak, než se přidat k oslavným komentářům níže. Ze začátku jsem si taky říkala, že Austenová je lepší, ale teď nevím. Ono to okouzlení začne opravdu nabývat na síle s počtem přečtených stran. Občas si Eliotová rýpne tak, že i dneska by některý autor zaváhal, a navíc pořád v rámci velmi korektního vyjadřování. To je prostě boží.
A nedá mi to, abych nepoznamenala, že hlavní filozofie Middlemarche se podle mě velmi podobá Atlasově vzpouře nebo Zdroji (doufám, že tímto neodradím od čtení někoho, kdo paní Randovou nemá úplně v lásce :) ).

Vera Silent
07.09.2016

Nejprve jsem nechapala, co okolo tehle knihy vsichni tak blazni, a rikala si, ze Austenova je lepsi. To proto, ze sila seriozni Eliotove neni v okamzitem slovnim vtipu jako u Austenove, ale spise ve vytrvalosti a propracovanosti, kterou clovek zacina ocenovat az s ubivajicimi strankami. Tento rozsahly roman da nahlednout takovym zpusobem do svych postav, ze se neubranite silnym emocionalnim reakcim. Urcite dospejete k tomu, ze nekterou z postav budete zboznovat (za me Lydgate a Dorothea) a jine naprosto nesnaset (ehm, ruzovy horor jmenem Rosemund, to si clovek gratuluje, ze zije v dobe, kdy existuje rozvod). Ale musite tomu dat cas. Na zacatku me taktez vadilo preruseni jedne dejove osy a prevedeni pozornosti na jiny osud, kdyz mne prece po tolika stranach zajimalo, jak dopadne ten prvni. Nakonec jsem ovsem hltala pribeh vsech hlavnich hrdinu bez vyjimky. Koho navic zajimaji realie viktorianske doby, ten se tu mnoho dozvi. Sila tohoto romanu je v jeho propracovanosti a delce, urcite nebudete litovat te casti sveho zivota, kterou s ni stravite. Navic je to jedna z knih, ktera ve vas neco zanecha...

lencin
12.08.2016

Fascinující čtení o Anglii 19.století. A navíc v úžasném překladu Zuzany Šťastné. Doporučuji!!!
Obraz města Coventry-zde Middlemarch. Hlavní hrdinka Dorothea je oddaná a milující žena upínající se k intel. staršímu muži-Casanbone. Po jeho smrti prochází duchovním přerodem. Vztak k Willimu Ladislawovi. Detailní pohled ba maloměsto.
(2006)

Hanka_Bohmova
27.05.2015

Výborná kniha, "lidsky výchovná" takovým tím správným, nenásilným a strhujícím způsobem.