Vera Silent Vera Silent komentáře u knih

Tess z d'Urbervillů Tess z d'Urbervillů Thomas Hardy

(SPOILER) Silný příběh o nesympatickych hrdinech, kteří ničí životy svoje i svého okolí, a přesto o nich nejde přestat číst. Tess má skutečně těžký a nešťastný život. Mnoho strasti si způsobí sama svou palicatosti (např. mohla vzkázat otci dítěte, mohla být upřímnějsi před svatbou, mohla požádat o pomoc Clareovi, mohla si přestat dělat morální výčitky a užívat si života atd. ) a v mnohém je nevinně - Všichni s ní manipuluji, nejdříve její rodiče, pak Alec a neméně i Angel. Tito dva páni se možná na první pohled zdají být jeden hodný a druhý zkažený, ale ve skutečnosti jsou prašt jak uhoď : Alec ji donutí stát se jeho milenkou, Angel ji donutí k sňatku, oba použijí k manipulaci svoji ekonomickou a intelektualni nadřazenost nad Tess, oba chápou její "ne" jako "brzy ano" a oba ji ublíží. Angela jsem nesnášela nejvíc, protože byl z nich největší pokrytec a jelikož ho Tess milovala, tak měl i největší kapacitu ji zranit a jako třešničkou na dortu zničil i své zdraví a budoucnost. Alec žil vášnivě a sobecky, ale jednal vždy tak, aby byl šťastný, narozdil od Tess a Angela. Závěr byl skutečně neočekávaný: nakonec i mě autor oblbnul tak, že jsem doufala v zázrak.

15.08.2021 5 z 5

Dobrodružství veverky Zrzečky Dobrodružství veverky Zrzečky Josef Zeman

Tato knížka je snem každého rodiče: krátké příběhy jsou napínavé, plné poučných faktů z přírodovědy a doplněné překrásnými realistickými ilustracemi. Můj malý synek se při čtení moc rád díval na obrázky a vyprávění bavilo i mě. Sama jsem kdysi četla knížku jako prvňáček a i na to se díky velkému písmu skvěle hodí. Pamatovala jsem si na Zrzecku až do dospělosti a tak nám ji babička musela dovézt.

15.08.2021 5 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Pred lety byly Dve veze muj nejmene oblibeny dil z trilogie, ted se mi libil vice nez prvni dil. Postava Faramira je v knize jeste skvelejsi nez ve filmu a take se mi vice zamlouval knizni Sam nez filmovy. Ve filmu je mezi Frodem a Samem rozepre, ktera v knize neni a me to tak pripada logictejsi, protoze jejich pratelstvi je zkratka jedinecne. Frodo by se se Samem jen tezko tak snadno rozhadal a i kdyby, Sam by se od nej nehnul. Jsem zvedava, jestli se mi tetokrat 3. dil bude libit jeste vice.

23.03.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Prvni dve casti jsou skvele, velmi me bavily a vyvolavaly hodne emoci. Kapitoly z Goldsteinovi knihy, byly prehnane dlouhe, nejednoznacne, teoretizujici a dostatecne rozvlacne na to, aby pusobily vcelku pravdive, i kdyz chybely jasne zavery: tam zacalo moje nadseni z knihy upadat. Treti cast je samozrejme naprosty horor, ktery se u me navic minul cilem. Nedesil me, protoze me nebavil a nebavil me proto, ze vse preslo do irrealne, vlekle a predvidatelne fikce tryznive pro vsechny zucastnene (hrdinu i me ctenare). Nakonec tedy nemuzu hodnoti plnym poctem, coz bych do 2/3 knihy prisahala.

12.01.2020 4 z 5

Perfektní čtení. Podle mého velmi dobrý nápad spojit trilogii do jedné knihy po tom, co se vytřískají prachy z prodeje jednotlivých dílů. Je to sice bichle a do kabelky se fakt nevejde, ale ten kdo odolá a přečte si vše později jistě ocení, že nemusí čekat na vydání dalších dílů apod. Ta moje byla navíc ve slevě a proto cenově nesrovnatelná. Jediná nevýhoda tohoto propojení dílů je, že se v především druhé ale i třetí objevují upomínky na díly předešlé. Se skřípějícími zuby jsem tak musela zkousnout ten či jiný odstavec, na který autorka použila ctrl+c a ja ho četla teprve před dvěma dny v prvním díle. Aspoň to mohla přeformulovat, to by člověk nevěřil, jak mě dokáže nakvasit číst to samé 2x.

Obsahově jsou knihy velmi dobře stavěné. Je to action reading. Především první díl nenechá člověka vychladnout a to v podstatě od prvních stran, což je v dnešní době dobře. Dnes už je totiž tolik knih, že kdo nezaujme první větou letí do koše. Druhý díl dost staví na prvním a dovoluje si mnohem pomalejší a nudnější rozjezd. Třetí je depresivní, ale uvěřitelně konstruovaný. Z Katniss se nestavá všemocný Batman, ale pořád je to jen dívka, nyní mnohem narušenější než na začátku, která neoplývá zázračnou inteligencí, napřirozenými bojovými schopnostmi ani štěstěnou. Zárověň ale není looser a vede si na své možnosti skvěle a proto tolik baví. Pokud to spojíme se sociálním poselství, hororem a dokonce romancí, co jde ještě vytknout? Nápad dostatečně originální a mile napsaný. Na závěr dodám, že jen velmi velmi málo knih ve mě vyvolá silnější emocionální reakce.l. Tahle to na samém konci na chvíli i dokázala.

Filmová adaptace se povedla nad obvyklý rámec Hollywoodu. Kdo chce ale skutečně pochopit, o co tam jde, asi se těžko obejde bez knihy.

Konečně, nasledující den po dočtení nevím, co se životem. Najednou mám plno času. Však to znáte.

06.08.2015 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

proste uzasne - prosila bych natisknout kopie a zadat jako povinnou cetbu v KSCM. Tohle je to nejdokonalejsi odmitnuti komunismu, jake jsem kdy cetla, a take nejdrastictejsi. Videla jsem i filmovou verzi a ta ma, jak jinak, happy end kdy je hlavni hrdinkou fenka Jessie a nakonci poskakuje na louce se svymi stenaty. Farma zvirat pro me byla v podstate hororem a napad vystihnout lidskou spolecnost skrze zvireci alegorii je proste genialni. Zpusob, jakym jednotlive druhy zvirat reprezentuji jednotlive typy lidi demostruje, jak by se ruzne lidske charaktery vyrovnavaly s rudou revoluci. A fakt to neni pekny pohled.

19.01.2012 5 z 5

V knihovně je lev V knihovně je lev Michelle Knudsen

Synovi jsou teprve dva a tak je to u knizek s nerymovanym textem vzdycky otazka, jestli ho to zaujme nebo ne. Lev se mu libi. Ma rad obrazky, jmena (z nejakeho duvodu je prijmeni Kabrtova srandovni), dokonce uz mi u kazuje na obrazky a vypravi mi to defakto sam. Je to zkratka dobra kombinace psaneho textu a zaroven dostatku obrazku i snadno pochopitelneho deje, ktery neni prilis abstraktni.

18.01.2023 5 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Někdo mi říkal, že Sandersonovi knihy jsou dobré. Tak jsem zkusila tuhle... Tož bylo to fenomenální! Děj má skvělé tempo, magický systém a svět příběhu jsou velice originální. Když člověk čte hodně fantasy, tak se moc často nestává, že by narazil na úplně nové originální podání tak jako v Mistborn. Naprostá většina postav je sympatická a člověk o nich rád čte. Děj má zajímavé zvraty a za celou dobu nenastal hluchý moment, kdy bych se musela prokousavat stránkami silou vůle. Akorát mi nemuseli zabít mou oblíbenou postavu, to mi ti autoři dělají naschvál.

Až se někdo zas bude divit, jak můžu tak nadpřirozeně rychle přečíst bichli o 600 stránkách, zatímco on se už půl roku moří s knížkou o 150, tak knihy jako tato jsou odpověď.

27.12.2022 5 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Knihu jsem měla už dlouho a mezitím zapomněla, o čem to má být nebo proč jsem si ji pořídila. Čekala jsem dle názvu nějake dobrodružné vyprávění. Po přečtení vlastně nevím, co jsem četla :D Docela mě to i bavilo, pár výroků i pobavilo, ale hodně textu mě matlo. Je to psané řeči krásnou, zvláštní a dosti nesrozumitelnou. Dala bych to na studium bohemistum, běžným čtenářům snad jen až po flašce pivka.

21.07.2022 3 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Kniha je v podstatě epickou básní. Je psaná poetickou okrasnou řečí, která se ovšem vůbec nehodí k věku postav. Popravdě jsem čekala klasický příběh a tak i když mi kniha nevadila a přečetla se rychle, v srdci mi stopu nezanechala.

Kdo má rád poezii, měl by si Petra a Lucii určitě přečíst. Nebo kdo rychle potřebuje klasické dílo do seznamu četby do školy, poněvadž tato knížka se čte rychle a bezbolestně.

25.06.2022 4 z 5

Tři mušketýři 1. díl Tři mušketýři 1. díl Alexandre Dumas, st.

Kniha se cte opravdu dobre, ovsem clovek si musi privyknout te romaticke unahlenosti, precitlivelosti a vasnivosti hlavnich hrdinu. Pro kazdou malickost se holt chteji propichnout kordem. Je z toho ovsem citit duch epochy romantiky a kdyz ctenar vypne rozum a moralku, skvele se pobavi.
A presto mi sednou vice knihy s mene lehkomyslnymi hrdiny.

17.07.2021 4 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Vsechny ctyri novely jsou co do kvality velmi vyvazene. Cetly se vyborne a mely zajimave koncepty i zvraty. Po 'Bazaru zlych snu' jsem tvrdila, ze priste radsi sahnu po romanu, protoze King povidky psat neumi. Tahle kniha me ovsem ujistila, ze umi, kdyz ma dobry material a trochu to natahne. U opravdu kratkych textu jeho styl moc nefunguje. King ma totiz vybornou techniku vsednosti: jeho rec je jasna a jednoducha, jeho povidky popisuji kazdodenni detaily tak dobre, ze se ctenar snadno promitne do deje. Proto take tolik jeho pribehu bylo zfilmovano.

Take jsem byla rada, ze si tato sbirka oficialne nehraje na horor. King uz je proste do toho zanru zaskatulkovany, ale touto knihou pro mne dokazal, ze pise i jine pribehy a ty jsou stejne tak dobre.

11.04.2020 5 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Pro me je tako kniha mezi 4-5 *: ke konci mi doslo, ze mam moc rada vetsinu postav a tak kvuli nim davam plny pocet.

Asi nejvetsi uskali pro vetsinu ctenaru bude absence deje. Jako fakt, 430 stran bez deje, sem taky netusila, ze to jde a ze mne to navic muze bavit. Prvnich 200 stran jsem dej jeste hledala, pak jsem se smirila s tim, ze o tom to (evidentne) neni. Je to pouze vykresleni vsech tech uzasnych postav, sveta a priprava kolosalniho dobrodruzstvi.

Moje pocity na zacatku knihy: Glokta je odporny, Logen vcetne jmena divny typek se slabosti pro svuj kotlik, Jezal nesnesitelna fnukna; proc tu proboha nejsou zadne zenske postavy; ze se autor nenamaha vysvetlit realie a terminy me ani neudivuje.

Na konci knihy: Glokta je fakt trida, doufam, ze jim vse nakope p*del, Jezal ma potencial byt mou oblibenou postavou, Logen je chlap na spravnem miste, konecne zensky postavy (Ferro, Ardee) a ty jsou vsechny brutalni drsnacky, ktere me bavi cist. Zadny sex (trochu zklamani), kompenzaci jsou ovsen hektolitry krve.

Je velmi odvazny pocin obetovat celou prvni knihu na pripravu hlavniho dobrodruzstvi v dalsich knihach, ale diky skvelym postavam se to (snad) vyplati. Me to osobne bavilo vice nez Hra o truny, ty me dovadeji k zoufalstvi, kdezto Sama cepel me moc bavila a casto rozesmivala.

23.02.2020 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Povídka tak krátká a psaná tak krásným jazykem, že budí dojem epické básně. Příběh je to melancholicky a hořko-sladký. Hlavní hrdinové se s krutým životem odmítají smířit a radši se vrhají do řek a propastí. Velmi romantické, ale také spolehlivě fatální ideály. Nechtějí snášet břímě života, který prostě není ideální. Akorát Seppovi to nedojde včas a když už mu konečně svitne, tak se přece jen přizpůsobí životní realitě a jde hledat jídlo pro mimino. Takže nakonec přežije ten, kdo vleče svůj Kadaver dál a podvoluje se osudu a ten, kdo ještě před osudem není schopen utéct (mimino). Což není ani zdaleka tak cool jako podléhat vášním a láskám, ale zas na druhou stranu vás to nezabije.

17.09.2017 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

At uz si clovek utvori jakykoliv nazor na tema Dignitas, teto knize se neda odeprit jeji ctivost. Mnohe knihy jsou dobre, ale jen malokdy ztratite pojem o case a probudite se z tranzu o sto stran pozdeji, hladovi a trochu mimo, ze vlastne taky mate vlastni zivot. Vypravecsky styl je velmi harmonicky a obcasna zmena vypravece je velmi osvezuji. Autorka se nesnazi ctenari vnutit jeden nazor, ktery by povazovala za spravny, ale naopak dava velmi empaticky nahlednout na tema z ruznych uhlu. Celkove zustava dojem, ze knihu napsala pozoruhodna lidska bytost, co se nejenom umi vcitit do postav bojujicich at uz se svou psychikou nebo telem, ale zaroven nekdo, kdo mel jasny inteligentni koncept a schopnost polemiky k zivotnim uskalim. Ukazuje to, ze mit mozek je vyhoda jak psani tak cteni zamilovaneho romanu, ne naopak.

P.S. Komu vadi ponekud krkolomny cesky preklad, zkuste anglicky original. Jazykove je to rozhodne zvladatelna uroven a nektere popisy zneji v cestine zkratka pitome, zatimco v aj funguji. Ten, kdo nekdy uz prekladal, proto vi, ze prekladatel musi mit "koule" a byt schopny razantne preformulovat nebo i vynechat, a ne vsechno prevoslit v pomeru 1:1. To uz zkousel Google Translator a jak to vetsinou dopadlo ;)

27.09.2016 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Cekala jsem, ze se mi Kafka, ktery je vseobecne oznacovan za tezce stravitelneho autora, nebude libit. Nakonec me Promena ale mile prekvapila. Sice jsem do posledni chvile doufala, ze se hlavni hrdina na dalsi strance probudi ve sve drivejsi lidske podobe, ale i tak sem nebyla zklamana zaverem. Myslim, ze v tom je skryto mnoho chytrych postrehu ohledne mezilidskych vztahu. Plus je to tak divny, az je to silne originalni a zajimavy, s podivnou atmosferou. Pritom mi to ale nepripadalo tragicke nebo smutne a nezbyva nez se jen podivovat, jak to autor dokazal, kdyz zaroven udelal ze sveho hlavniho hrdiny nejvetsiho chudaka. Asi je to tim, ze nejsem schopna litovat brouka...

20.09.2013 4 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Všimněte si, jak dlouhé tu lidi dělají recenze! Celkem to odráží ten běs, kterému je Harryho rodina vystavena.
No neměnila bych ani za nic, jaký je svoboda a anonymita luxus. Čtení to nebylo vždy snadné, holt to není žádný román. Občas to bylo nuda, část o armádě byla hodně dlouhá a upřímně děsivá, já bych nepřežila. Část s Meg mě bavila i šokovala nejvíc. Měli zdrhnout už dřív, to by nevydržel nikdo.
Will asi není nadšený, upřímně bych radši za budoucího krále někoho méně vztekleho, žárliveho, snobskeho, a to není ani moje země.
A jestli je to pravda? Asi tak: až napíše svou biografii Charles, Will nebo Kate, tak si ji taky ráda přečtu.

12.08.2023 5 z 5

Ještě jsem to já Ještě jsem to já Lisa Genova

Je to dobře napsané a ke konci kupodivu i dost napínavé, i když se od příběhu nedají očekávat žádné zvraty. Také příběh vyznívá pozitivněji než film, hlavně svým koncem.

27.04.2023 5 z 5

Smrt má vůni inkoustu Smrt má vůni inkoustu Vilém Křížek

Na zacatku jsem si rikala, ze ta inspirace Sherlockem Holmesem je trosku prehnana a nektere popisy Eliasovych zvyklosti se opakovaly. Ovsem od prvni tretiny - a zlomoveho okamziku - se to rozjelo a ja jsem knizku zhlta za par veceru.

Ocenuji i popis doby a (ne)souziti nemeckeho a ceskeho obyvatelstva Prahy. Urcite by se o tom dalo mnohe docist v mnohem nudnejsi literature faktu, ale proc se namahat, kdyz tady nam to autor krasne zpracoval do prijemne pozivatelne formy.

19.06.2022 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Se synem se nám kniha moc líbila. Já jsem ji neznala a tak jsem ji četla společně s ním poprvé. Je velmi poetická, vtipná i zasnena a můj syn mi ji vždycky donesl, když ji chtěl číst. To u jiných dětských knih zatím nedělal, možná proto, že náš malý princ měl skutečně vtipný hlas. Že by to ovšem byla nejlepší dětská kniha všech dob, to si zase nemyslím.

08.01.2022 4 z 5