Ještě jsem to já

Alice Howlandová je hrdá na to, co v životě dokázala. Ačkoli jí bude teprve padesát, je uznávanou profesorkou kognitivní psychologie na Harvardu a světově proslulou odbornicí v oboru psycholingvistiky, má tři dospělé děti a úspěšného manžela, také známého vědce. Zničehonic se však u ní začne projevovat nezvyklá zapomnětlivost a chvilkové ztráty orientace a do jejího života vstoupí tragická diagnóza časné formy Alzheimerovy choroby. Nevyhnutelné příznaky počínající demence ji pomalu připravují o osobnost a dříve tak nezávislá a ambiciózní Alice se učí žít pro přítomnou chvíli. Zatímco dřív stavěla na první místo akademickou kariéru, je najednou nucena přehodnotit nejen svůj vztah s manželem a očekávání týkající se budoucnosti jejích dětí, ale i své představy o tom, kdo je a jaké je její místo v tomhle světě....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/27800/jeste-jsem-to-ja-QUn-27800.jpg 4.7429

Still Alice (2007)

Vydáno:, Práh

Evina.Cetba

Ač nevesele, o to více pravdivě. Mám docela obavy z Alzheim. nemoci. Nyní je to bohužel již poměrně časté onemocnění. Člověk nikdy neví, co ho jednou ve stáří potká a o to důležitější je se i o temnějších stránkách života něco dozvědět. Myslím, že čtenářka by měla být "živa" nejenom z románků pro ženy, u kterých si sama občas ráda odpočinu...
Doporučuji všem. Opravdu zajímavě napsáno!

zbraslavanka

Úžasná kniha, dojemný příběh o ženě, které diagnostikovali Alzheimerovu chorobu. Není to jen nemoc stáří, může to potkat kohokoliv z nás, z našeho okolí o tom právě tento silný příběh je.

DeKo1996

Neuvěřitelně silný příběh o ženě, které diagnostikovali Alzheimerovu chorobu.
Kniha, která se musí dotknout snad každého. S každou další stránkou sledujeme, jak je nemoc rychlá a vybírá si svou daň.. Je smutné, že se tohle opravdu děje a tahle nemoc zasahuje do života mnoha lidí. Kniha, u které jsem několikrát brečela a měla chuť ji odložit a nemuset dál číst, jak je to kruté..
Viděla jsem i filmové zpracování, ale kniha se mi líbila víc. Při čtení knihy jsem se více dokázala vcítit do pocitů Alice a rodiny..
Rozhodně doporučuji, stojí za přečtení.

vlci

Doporučuji pro všechny, kteří se setkávají s Alzheimerovou chorobou, nebo se jen o ní chtějí dozvědět něco víc. Pečujícím to může pomoci mnohé lépe pochopit. Určité stavy jsou v knize popisovány velmi přesně. Moc hezky napsané, čte se samo.

MirkaProk

Tak tato kniha mě fakt dostala. Strašně se mi líbila a určitě si ji někdy přečtu znovu. A tak strašně jsem u knihy brečela, že si manžel myslel, že se mi něco stalo:-)

Eva88

Silný příběh nemocné ženy a jejího statečného boje se zákeřnou nemocí. Moc dobře napsáno. Těším se, až shlédnu film. Ale určitě mi nedá to, co kniha ano - dostat se do myšlenek hlavní hrdinky.

Ivanule

Tak takhle kniha mě opravdu dostala,krásně a bravurně napsaná! Dala mi hodně,že si každý musíme vážit hlavně toho,že jsme zdraví!Protože až jednou přijde nemoc už to nikdy nevrátíme. V knize se velice dobře popsána Alzheimerova choroba,kterou trpí hlavní hrdinka knihy Alice,to jak postupuje,jak ji prožívá Alice,ale také je zde dobře ukázáno,jak se s tím ostatní členové museli poprat a taky jak tahle nemoc z naprosto svéprávného člověka udělá někoho,koho ani on sám už vůbec nepoznává,vlastně nepoznává nic kolem sebe,ani své členy rodiny,věci které měl rád,prostě nic...Opravdu krásně napsáno

AnnaPok

Zajimava, jen uz jsem videla film a proto to nebylo az tak velky zazitek. Cte se lehce. Pribeh zajimavy. Par vyhrad ke stylu psani autorky. Jinak OK.

1voldos

dojemný příběh, krásně podaný, začala jsem se bát této nemoci

evago

kniha mne chytla a už nepustila, dojemná , pravdivá a moc mi dala, děkuji

Pípasek

Strhující, věrohodné, tragické.

elenai

Pěkně depresivní, ale co jsem taky čekala, že. Autorka využila své odborné znalosti a sugestivně popsala pocity nemocného člověka, který se postupně a nezvratitelně ztrácí sám v sobě. Alice pomalu, avšak jistě upadá do stavu blažené nevědomosti a na její okolí a blízké padá stín, který už nikdy nezmizí.

Hodně jsem přemýšlela o pasáži, v níž Alice zmiňuje, že by raději měla rakovinu, protože proti ní může využít určité prostředky a bojovat. Co bych dělala na jejím místě já? Ještě jsem se k závěru nedohrabala.

Tato kniha, byť vás zřejmě uvrhne do splínu, je pro každého - čtenáře i nečtenáře, protože nikdy nevíte, co může potkat vás nebo vaše blízké.

Fillipa

Alzheimerova choroba. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale nemohu souhlasit s všeobecnou chválou. Fakta o nemoci jsem přijala, příběh ne. Autorčin styl se mi nelíbí.

Missynka

Knihu jsem četla až dlouho po tom, co jsem viděla film s Julianne More, která byla naprosto neuvěřitelná. A stejně taková se mi jevila kniha. Velmi poutavé čtení, které vás chytilo a nepustilo. Emočně vyšťavilo. Představovala jsem si, jaké to musí být ztratit sama sebe, ztrácet vše, na čem vám záleží, to, co jste celý život budovali. Kniha jde rychle kupředu, nepouští se do žádných klišé, neslibuje žádný 'hepyend'. A velmi děkuji za konec, jiný bych si nedovedla představit.

Mirkaha

Bohužel jsem nejdříve viděla již 3x filmovou verzi, která mě pokaždé dojme k slzám. Byla jsem zvědavá, zda to dokáže i kniha a bohužel se dostavilo zklamání. Téma je velmi současné a bolestivé a může potkat každého z nás, o to je to vše horší. Nejdůležitější je v této situaci rodina, která je touto nemocí dokonale prověřena, zda bude oporou nebo ne. Představuji si, jak by to vypadalo u nás a není to jednoduché to odhadnout. Je to opravdu k zamyšlení.

martina.culik
07.12.2017

Silný příběh o jedné silné ženě, která postupně ztrácí sama sebe v důsledku nemoci, s níž zatím nejde nijak účinně bojovat.

Jirinamac
01.12.2017

Alice měla velké štěstí, že si vychovala tak úžasné děti, každý to štěstí nemá. Ještě otázka, jak to zvládnout? V mém mládí jsem znala rodinu, kde byla taky taková paní. Také byla zapojená celá rodina a i tak jim stále utíkala, v únoru běhala po Praze v noční košilce. Nepřála bych to prožívat mojim dětem.

Astonius
19.11.2017

Kniha obsahuje příběh, který čtenář už předem samozřejmě očekává. Za mě bych uvítala trochu pomalejší rozjezd, abych se mohla více přiblížit hlavním postavám a poznat je trochu detailněji, ještě než nemoc propuká - myslím, že pak by mne to zasáhlo ještě více. Na druhou stranu jsem byla vděčná, že tomu tak nebylo, protože jsem dokázala děj sledovat jakoby zpovzdálí, v což jsem i dost doufala - bála jsem se, že to bude na mě příliš srdcervoucí. Jsem ráda i za konec, který nebyl nijak vygradovaný do amerického dojáku - nemusí být přece řečeno vše do úplného detailu, když každý člověk, který to čte, ví, jaké konce asi nastanou.

Danago
12.11.2017

Knížka ve mě vyvolala velice silné emoce.
To, že časná forma Alzheimerovy choroby, může postihnout lidi od 40ti let je hrozná představa. Člověk se i v padesáti letech cítí mladý a na něco takového není nikdo z nás připravený.
Toto byl opravdu velmi silný příběh.
Knížka jde hned k věci , žádně omáčky, jen opravdu velmi čtivý děj.
Příběh Alice i lidí v jejím okolí je velmi poutavě napsaný. Nemoc její diagnostika,projevy i progrese je zde velmi věrohdoně popsaná .
Knížka ve mě zanechává velkou pokoru a rozhodně je toho hodně k zamyšlení.

marara
06.11.2017

Za tuto knihu s velkou pokorou děkuji. Autorce za to, že ji napsala tak, jak ji napsala, a sobě za to, že jsem si ji našla. I když téma je drsné (o to drsnější, že se týká uznávané profesorky Hardavrdu), je v něm krása a naděje. Pokud nemocní uvažují tak jako Alice, i lidé postižení alzheimerem se radují ze života. Je v tom veliká naděje pro pečující osoby i pro budoucí nemocné. Nemocní nemusí propadat beznaději. Stačí brát den za dnem tak, jak přichází, a čekat, co krásného přinese.

zuzka894
02.11.2017

Naprosto úchvatná kniha. Přečetla jsem ji během pár dní. Po přečtení téhle knihy se úplně děsím Alzhaimmer. Obdivuji jak se s tím Alice vypořádala, tohle bych já nedokázala.

Miro.slav
24.10.2017

No a čo, že je to román! Kruto realistické vykreslenie postupnej straty pamäti počas Alzheimerovej choroby. Surovosť tejto choroby vás dostane. Napísané výsostne perfektne.

ddkk
03.10.2017

Nejprve jsem viděla film, pak jsem o něm mluvila s kamarádkou, ta mi doporučila předlohu a teď se ji chystám přečíst...trochu se bojím, vím, do čeho jdu. Ale je to příběh, který by si snad měli přečíst všichni, kdo mají rodiče, kdo se sami blíží určitému věku....

Alisce
29.09.2017

Film je rozhodně skvělý, ale nedokáže ukázat vše, co se Alici honilo v hlavě. Příběh v knize je poutavý, nemoc skvěle popsaná. Myslím, že je velkým přínosem pro každého z nás, protože Alzheimer je opravdu častý.

zupri
13.09.2017

.. není co dodat ... važme si toho, co máme!

m.valova
01.09.2017

Kdo není spokojený se svým životem,ať si přečte tuto knihu,jasný důkaz toho,že všechno je pomíjivé,pokud přijdete o to nejcennější.Neskutečné jak tato nemoc dokáže během chvíle člověka ovládnout a zničit,je to boj,který zasáhne celou rodinu a vítěz je bohužel předem určený!Kniha je napsaná hezky a snad od té doby věda a vývoj léčby aspoň u některých forem pokročil a pokročí.

Šánka
20.08.2017

Na takovou knihu se mi komentář píše špatně, protože napsat, že je to krásný příběh, mně k ní prostě nesedí.
Alicin příběh je silný a emočně náročný, ale myslím si, že je zde velmi skutečně popsaný celý devastující, neodvratný a definitivní průběh Alzheimerovy choroby. Pokud máte odvahu, přečtěte si ji, určitě má co odkázat, je výborně napsaná, ale vracet se k ní již nebudu.

Jana283
20.08.2017

Bože, proč nemám rakovinu...

ThePeace135
19.08.2017

PRO NĚKOHO MŮŽE OBSAHOVAT SPOILER...
Kniha, která si od začátku na nic nehrála, žádná přehnaná propagace, žádné nálepky "Světový bestseller" ani mediální masáž o tom, jak si knihu musíme přečíst... Nebudu lhát, po knize jsem sáhla, protože na přebalu je moje nejoblíbenější herečka, ale už po pár stránkách jsem si uvědomila, jak výjimečný příběh mám v ruce. Ona si totiž většina lidí myslí, že Alzheimer je nemocí starých lidí, ale díky příběhu Alice se přesvědčujeme o tom, že tomu tak rozhodně není. Vždyť je jí teprve 50, je uznávanou profesorkou kognitivní psychologie na Harvardu, má milující manžela a tři skvělé děti. Jenže pak se jednoho dne při každodenním běhání ztratí, z kdysi známých budov a ulic se stává shluk domů a cest, které Alice nepoznává a nemůže najít cestu domů. Po několika podobných "záchvatech" se Alice dozvídá šokující diagnózu - raná forma Alzheimerovy choroby. A nás čeká sledování destruktivního procesu, kdy Alice přichází o vzpomínky, kariéru i soběstačnost. Scénu, v niž Alice vystupuje se svým projevem a vypráví o nemoci jež ji postihla - mimochodem už sama trpí pokročilou fází - jsem skutečně obrečela a říkala jsem si, jak neuvěřitelně těžké to musí být. Moc se mi líbil její nápad s "Motýlkem", odpovědmi na otázky i návodem na případné řešení - bylo skličující pozorovat, jak postupně odpovídá na otázky stále méně a méně podrobně a přesně, až nakonec odpovídá úplné nesmysly. Ještě větší paradox je, že i když sama sobě zanechá přesné instrukce jak celé trápení ukončit, je nakonec v takovém stavu, kdy to stejně není schopná zvládnout. Vynikající kniha s neuvěřitelně silným příběhem, stejně jako skvělý film s fenomenální Julianne Moore (jeden by jim i odpustil tu chybu ve jméně na titulní straně :))

embi
17.08.2017

Tohle jsem oplakala.... Kde jsou extra hvězdičky...?

Alzheimerova choroba padesátka (věk) zfilmováno

Lisa Genova