Ještě jsem to já

Alice Howlandová je hrdá na to, co v životě dokázala. Ačkoli jí bude teprve padesát, je uznávanou profesorkou kognitivní psychologie na Harvardu a světově proslulou odbornicí v oboru psycholingvistiky, má tři dospělé děti a úspěšného manžela, také známého vědce. Zničehonic se však u ní začne projevovat nezvyklá zapomnětlivost a chvilkové ztráty orientace a do jejího života vstoupí tragická diagnóza časné formy Alzheimerovy choroby. Nevyhnutelné příznaky počínající demence ji pomalu připravují o osobnost a dříve tak nezávislá a ambiciózní Alice se učí žít pro přítomnou chvíli. Zatímco dřív stavěla na první místo akademickou kariéru, je najednou nucena přehodnotit nejen svůj vztah s manželem a očekávání týkající se budoucnosti jejích dětí, ale i své představy o tom, kdo je a jaké je její místo v tomhle světě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27800/big_jeste-jsem-to-ja-QUn-27800.jpg 4.7619

Vydáno: , Práh

Still Alice, 2007

Kniha Ještě jsem to já

koki.veru

Tuhle knížku už jsem před pár lety četla. Teď jsem se k ní vrátila díky čtenářské výzvě (kniha, kterou nebudete číst poprvé). Knížka mě opět dostala a pohltila. Je strašně čtivá a člověk má až pocit, jak kdyby sám tuto nemoc měl.

JankaV80

Ufff, nevím, jak ostatní, ale já měla při čtení knihy pocit, že u sebe sleduji počáteční formu Alzheimerovy choroby, tak dobře byla kniha napsaná. Příběh Alice sám o sobě je zpracovaný dobře, ale ta beznaděj a deprese, která na vás z příběhu dýchne, je naprosto příšerná.
Přiznám se, že mě v tomto případě moc zajímá i filmové zpracování. Jen si nejsem jistá, zda budu mít někdy odvahu si film pustit.

L.Helena
27.08.2022

Téma časné formy Alzheimerovy choroby je v knize velice dobře zpracované, příběh je opravdu čtivý, i když strašně depresivní a beznadějný. Zpočátku jsem nedokázala číst v kuse, vždy jsem přečetla tak deset stran a na pár dnů knihu odložila, pak jsem se k ní vracela se strašně ambivalentními pocity. Chtěla i nechtěla jsem to číst dál. Tak jsem se dostala sotva do poloviny. Bylo to poutavé, zajímavé, ale přitom mi bylo jasné, že to nikdy nebude lepší, jen stále horší a horší. Právě kvůli těmto svým osobním pocitům strhávám knize jednu hvězdičku, i když vím, že si to nezaslouží. Dnes jsem se kousla a dala jsem zbytek knihy v jednom kuse, vlastně jen proto, abych už měla pokoj od tohoto těžkého tématu. Pořád ve mě doznívají hodně depresivní pocity. Teď si jdu najít ke čtení něco šíleně bláznivého, veselého až ztřeštěného na odreagování.

mfajmanova
27.07.2022

Smutný a zároveň krásný příběh, úžasný čtenářský zážitek! Měl jste někdo při čtení pocit, že také máte počínající fázi Alzheimera nebo ho doopravdy mám?

leona0568
22.06.2022

Velice hezky, citlivě napsaná kniha. Je to poučení pro ostatní, važte si života, když jste zdraví, neberte to jako samozřejmost. Bylo to smutné čtení o úspěšné, vzdělané Alici, která začala trpět nevysvětlitelnou zapomětlivostí, chvilkovou ztrátou orientace a se zpožděním jí byla diagnostikována choroba Alzheimer s časnou formou. Bylo jí teprve 51 let a ona musela přehodnotit svůj život, změnit postoj ke všemu, nesmírně si vážila sama sebe a pracovala na tom, aby udržela aspoň to, co se dalo, když říkala "ještě jsem to já". Celkově je to nezapomenutelná kniha o hezkých vztazích k nemocné od nejbližších v rodině, na pracovišti, u lékařů a ostatních pracovníků, kteří se věnují náročné práci s nemocnými.

Vixiene
19.09.2021

Hned po dočtení jsem se koukla i na film a obojí se mi moc líbilo. Pořád jsem to já je smutná kniha bez špetky naděje, která přiblíží život inteligentní a úspěšné Alice, které byl diagnostikován Alzheimer s velice rychlým nástupem. Sledujeme, jak se s ním vyrovnává nejen ona, ale i celá její rodina, přátelé, kolegové v zaměstnání. Kniha mě hodně zasáhla, myslím, že dovede porozumět, čemu lidé s tímto onemocněním procházejí.

Agatha84
20.08.2021

Srdcervoucí, emočně až na dřeň vyčerpávající kniha, a to vše bez jakéhokoli patosu. Díky profesní erudovanosti autorky i jejímu jazykovému citu mám před sebou opět nezapomenutelný příběh.

99jana99
03.08.2021

Tohle nejde hodnotit, knihu jsem četla se slzama v očích, a dočítala v pláči. Nevím jestli zvládnu vidět film, ale knížka krásně napsaná, krásně ukázáno z obou pohledů, jak nemocného, tak pečujících. Ach jo