Tess z d'Urbervillů

Román Thomase Hardyho Tess z D’Urbervillů patří k nejslavnějším viktoriánským románům a na čtenářské oblibě neztratil dodnes. Ve své době vzbudil obrovský rozruch a náležitě bouřlivou odezvu, zvláště díky autorově vášnivé obžalobě puritánské viktoriánské morálky. Podobně jako většina Hardyho ostatních románů se i Tess z D’Urbervillů odehrává ve fiktivním jihoanglickém hrabství Wessex; jeho hlavní hrdinkou je venkovská dívka Tess, jejíž upřímnost, citlivost a mravní nesmlouvavost naráží na pokrytecké konvence okolí a postupně vede k hrdinčině tragédii. Baladický příběh navíc působivě dokresluje časový rámec knihy: do poklidných venkovských končin začínají doléhat ozvěny společenských změn vyvolaných industrializací; lidé začínají ztrácet staré jistoty a mají před sebou náhle budoucnost zbavenou opor – ale zároveň i nové možnosti. Tato situace dává autorovi podnět k filosofickému zamyšlení nad osudovými silami, ovlivňujícími úděl člověka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296615/tess-z-d-ubervillu-kOf-296615.jpg 4.3298
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Argo

Tess of the d'Urbervilles, 1891

Kniha Tess z d'Urbervillů

Lucik100
28.10.2020

Trochu zdlouhavé ale jinak velmi pěkné dílo. Hlavní hrdinka Tess mi přišla dost naivní a ne moc chytrá osoba, ale na celkovém dojmu to nic nezkazilo.

visisb
25.10.2020

Úžasná věc! Jedinečné popisy krajiny, která se ponenáhlu proměňuje v závěrečné fázi technické revoluce, se prolínají s ještě brilantnějšími popisy duševních pochodů hlavních hrdinů. Ty jsou ve své jednoduchosti tak propracované, že bych uvažoval o označení románu coby psychologického a zařadil bych jej hned vedle největších klasik žánru od Dostojevského. Příběh samotný vnímám jako velkou ironii osudu/osudů (Hardyho nejznámější sbírka povídek nese název Life´s Little Ironies), jejiž cizelování považuji za největší autorovo umění.

Je tu strana světla a strana temnoty, obě tak kontrastně vykreslené, že se čtenář nezůstane nikdy na pochybách, a přece - upustíme-li od Tessina hodnocení Aleca a Angela, s jakou jistotou můžeme trvat na tom, že první představuje zápornou postavu a druhý postavu kladnou? Kdo by dnes tvrdil, že Alecova promiskuita a úlet s Tess je horší než Angelovo rozhodnutí odloučit se od ní pro tento hřích?

Někdy je dobro a zlo dáno tak explicitně, že mi přijde, že jejich nositelé se stávají symboly. To je zřejmé u obsluhy parního stroje, jemuž jíž jsou přisouzeny přímo ďábelské charakteristiky, ale nejspíš také u sester Karových, které v prvním díle Tess inzultují, a v pátém díle, kde jsou zmíněny jen letmo ji ani nepoznávají. Jsou v Grobyho doškárně přítomny patrně jen proto, aby ještě "přitopily" v tomto pekle. Vždyť Groby zná Tess ze stejného místa jako ony, musí tedy znát i je.

Nakonec je, zdá se mi, symbolika i v některých jménech: Angel Clare - Anděl Jasný, představíte si většího slaďouše?; Groby - grob německy "hrubý"; D´Urberville - poukazuje k urbanizaci (?)

Každopádně na mě román zapůsobil velmi silným dojmem a jdu si pustit jak níže zmíněnou seriálovou verzi, tak film od Polanského.

BUBINA1971
23.10.2020

Ta holka, ta Tess měla fakt smůlu. A tak jsem jí fandila. Škoda. Ráda jsem tě poznala.....

jana9981
06.07.2020

Do poslední chvíle není jasné, jaký konec bude příběh mít. Kniha mě zaujala a těším se na další knihy autora.

vlkove
19.05.2020

Kde však, mohl byse někdo zeptat, byl Tessin anděl strážný?

Smutný příběh jedné čisté dívky/ženy.
Na knihu jsem narazila díky čtyřdílné minisérii (2008), která je naprosto věrným převyprávěním knižní předlohy. Takže pokud někdo nemá na knihu chuť a nebo ho nezaujal styl psaní, tento miniseriál doporučuji.
Za sebe mohu říci, že mě styl psaní uchvátil a ke knize se určitě ještě několikrát vrátím. Je to opravdu silný příběh.
Určitě si v budoucnu chci přečíst i další knihy od tohoto autora.

Allla9
30.04.2020

Příběh Tess patří k těm románům, které v současné sobě již nevyhledávám. Přesto jsem si knihu ráda přečetla.

MíšaS.
07.04.2020

Další kniha, která má štěstí, že jsou knihovny zavřené.
Bohužel nezaujala. Asi jsem měla vysoká očekávání, vzhledem k tomu, jak je kniha opěvována. Začínala jsem jí dvakrát.
Postavy nesympatické, nikdo mi k srdci nepřirostl, a vlastně jsem četla jen abych dočetla.
Příběh z 19. století je zajímavý a dává nahlédnout na to, jak to "chodilo". Ale já měla pořád problém s tím, jak se Tess chová a jak přemýšlí. Alek i Angel byli blbci a nechápu, co na nich bylo tak neodolatelného.
Možná je to dobou, která nás dělí nebo povahou, ale tato kniha mi k srdci nepřirostla.

agatha2
02.03.2020

(+ SPOILER) !!! SPOILER - komentář obsahuje informace, které prozrazují část děje !!!

Slíbila jsem si, že se budu snažit každý měsíc vrátit k nějaké staré dobré klasice, kterou jsem strašně moc četla, když jsem byla na druhém stupni základky a posléze na střední. Tento měsíc jsem se rozhodla, že si znovu přečtu Hardyho DALEKO OD HLUČÍCÍHO DAVU a TESS Z d'URBERVILLŮ. Na sklonku února jsem tedy rozečetla TESS a dnes ji pokořila.

Tess je mladá dívka z chudých poměrů. Svými rodiči je nastrčena do šlechtické rodiny s vidinou zbohatnutí. Nezkušená dívka bohužel podlehne kouzlu Aleka d´Urbervill a záhy s ním otěhotní. Svatba se samozřejmě nekoná a dívka se vrací zpět domů. Ve viktoriánské Anglii mít nemanželské dítě se rovná katastrofě. Společnost jí odsoudí, rodina se jí v podstatě zřekne. Po smrti svého dítěte Tess raději z domova odchází.

Na chvíli se zdá, že by příběh Tess přeci jen mohl skončit dobře, když potkává svou životní lásku Angela. Po svatbě chce mít Tess čisté svědomí, cejch poběhlice ji stále pronásleduje, a proto se rozhodne svěřit se se svou minulostí svému novomanželovi. Ten ji však zavrhne. A zde se vše definitivně lomí k tomu nejhoršímu konci..... Když si Angelo uvědomí své fatální selhání a vydá se hledat svou Tess, je již na happyend pozdě.

Pro mě to byl opravdu skvělý historický román z viktoriánské Anglie, působil na mě ponuře, bezvýchodně, ve své podstatě až krutě. Tyto knihy by neměly upadnout v zapomnění, i když se obávám, že v dnešní uspěchané době, kdy čtenáři potřebují samou akci, se tyto knihy již moc nečtou, což je dle mého názoru škoda. Protože u takových románů se čtenář naučí trpělivosti. Já sama jsem milovnice současných thrillerů, ale tyto staré dobré klasiky si ordinuji záměrně z viz. výše uvedených důvodů.