Veju007 Veju007 komentáře u knih

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

Tohle bylo parádní! Naprosto epická jízda, místy až překvapivě temné, nenudila jsem se ani stránku, nebylo to překombinované nějakou high-fantasy a ten finiš? K postavám jsem si vytvořila upřímný vztah, takže jsem trnula s nima a nebudu lhát, v jednu chvíli mi i zaslzely oči.
Mou jedinou obavou do budoucna je, že další díl/y dopadnou stejně bídně jako Everless či Holubice a Had, kde první díl byl taky naprosto výjimečný a podařený a pak to šlo od 10 rovnou k 0.

01.06.2022 5 z 5

Volající Volající Jonathan Dylan Barker

Od Barkera známe brutální a boží Čtvrtou opici. Dokázal se jí Volající vyrovnat?
Upřímně? Spíš ne…Volající je zajímavé a akční krimi, které místy hodně připomíná první Smrtonosnou past a “Simon říká” z třetího pokračování, takhle moc je to za mě příběhově podobné.
Není to špatné, je tam pár zajímavých twistů, ale není to tak uhrančivé, jak bychom od Barkera čekali.

26.05.2022 3 z 5

Její život v očích panenky Její život v očích panenky Ingrid Desjours

Co jen k této knížce říct, abych nespoilerovala? No nic.
Brutální psycho, syrové popisy a naprostý chaos, který vyústí v nejepičtější závěr, který jsem snad kdy četla a který mi chvilku proběhl hlavou, ale pak jsem od něj samozřejmě upustila.
Neuvěřitelně zajímavý a silný příběh, kdy je vám líto snad každé postavy, která se v knize objeví.
A abych jen nechválila, mínus bych dala za občas až přehnané zrychlení děje, ale to je ovlivněné i danými postavami, které jsou opravdu pošahané, více či méně.
Moje první poznámka v Deníku knižního závisláka je “ty krávo vole co to bylo?!!”. Tohle bylo fakt boží!

17.05.2022 5 z 5

Tajemství pramenů Tajemství pramenů Jennifer McMahon

Na novou McMahon jsem se neskutečně těšila, od poslední knížky, Poznání, už uplynuly dlouhé dva roky.
Spisovatelka nezměnila svůj styl psaní, takže se znovu dočkáme pomalého vtahování do děje, propracovaných detailů příběhu, velmi prokreslené postavy, kterým tak rozumíte a chápete jejich pohnutky a motivy.
Opět se začítáme do dvou časových linek, které nám postupně odhalují příběh pramenů a krásně se nám to zamotává a proplétá.
Osobně si myslím, že se nejedná o hororový příběh. Spíše bych to viděla jako komorní rodinné drama o tom, jak se každý vypořádává se zármutkem že smetí blízké osoby po svém, ovšem s hororovými prvky.
Otázkou pak jen zůstává - rozluštíme s hrdiny knihy tajemství pramenů nebo zůstanou záhadou?

08.05.2022 4 z 5

Terapie Terapie Sebastian Fitzek

Tak tomuhle říkám psycho! Příběh je zamotaný od začátku do konce, nemáte vůbec tušení, co se děje a komu se dá věřit a to na tom byla největší zábava, každou kapitolu jiná teorie.
Cca od půlky jsem si začala něco myslet a nakonec mi to skoro vyšlo. Připomínalo mi to jeden film, ale kdybych ho tu napsala, mohlo by to být bráno jako spoiler a to bych vám nerada udělala.
Jestli je tohle autorova prvotina, tak jsem opravdu moc zajímavá na další jeho knížky, po kterých určitě sáhnu.

28.04.2022 4 z 5

První krev První krev Angela Marsons

Prequel naši nejoblíbenější detektivky Kim Stoneové nám ukazuje první případ v čerstvě poskládaném, novém týmu, který tak dobře známe.
Je skvělé a zajímavé sledovat postavy Kim, Bryanta, Dawsona a Stacey, jak se teprve seznamují a uťukávají.
A autorka se mnou dokázala opět dokonale vyběhnout, naprosto mě namotat a já jsem vraha samozřejmě opět neuhádla. To prostě dokáže Angela vždycky!

A navíc, 1.6. vychází Vražedná mysl, takže velké těšeníčko.

23.04.2022 4 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Tahle knížka úplně minula můj čtecí obzor, dokud o ní nemluvila @penny_and_books v podcastu @knizniklub a nehodnotila ji jako jednu z nejlepších knížek za rok 2021. Tak jsem se rozhodla po ní sáhnout a pane jo!
Addie uzavře smlouvu s ďáblem (?) a od té doby si jí nikdo nepamatuje. Ale dostala to, co chtěla - svou svobodu. Až do jednoho dalekého dne, kdy si jí Henry zapamatuje. A tak se rozbíhá kolotoč poznání.
Tohle byla naprosto dokonalá knížka. Addie je skvěle napsaná postava, věříte jí její emoce, myšlenkové pochody, důvody, co proč dělá. Vše je vysvětleno do detailu, příběh nás zavádí do spousty časových os, kde se Addie ocitá a dobová atmosféra je téměř hmatatelná (války, revoluce, nové světy). Addie sice nemůže zanechat svou stopu, ale pomocí umění zanechává stopu alespoň v umělcích a stává se jejich nepolapitelnou múzou napříč staletími.
Problém jsem měla v podstatě jen s Henrym, přišel mi jako lehce privilegovaný a rozmazlený spratek a bylo mi vcelku jedno, co s ním bude, ale co už.
Za to postava Luca, ach bože, ta byla prostě dokonalá a přesně takhle si představuju napsaný hate to love vztah a ne ty klišoidní, kde je vám to okamžitě jasný.
Konec jsem dokázala celkem rychle odhadnout , po odhalení jednoho twistu, ale poslední kapitolu jsem teda opravdu nečekala.
Tohle bylo prostě boží čtení a já se mám v plánu k autorce ještě určitě vrátit.

18.04.2022 5 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Po lehkém zklamání z Terapie od B. A. Paris sáhla po Poslední paní Parrishové a to teda bylo přesně to, co jsem hledala!
Super nadupaný psychothriller o Amber, která chce získat život v luxusu Daphne a ukořistit jejího dokonalého manžela. To, co se pak děje v druhé části, to teda bylo úplně wau!
Jak nejlépe vystihnout celý příběh? No, holky z Opravdových zločinů říkají: “Píše se to ‘karma’ a čte se to ‘jdi do pr*ele’.” Tak přesně takhle!

03.04.2022 5 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Můžete se přílišným očekáváním na základě předchozích knih zklamat? Nebo už jsme příliš nároční?
Terapie je v rámci žánru pravděpodobně dobrá, ale pokud už máte něco načteno a hlavně načteno od samotné B.A.Paris, Terapie bude spíše zklamáním.
Velmi nesympatická hlavní postava, která je naivní, přecitlivělá, vlezlá a otravná.
Ve finále tuctový příběh, ale protože jsem závěr fakt neuhodla, dám tomu 3 hvězdy. Sice se čte rychle, ale je to nejhorší autorčina knížka.

01.04.2022 3 z 5

V náruči kanibala V náruči kanibala Barbora Walterová Benešová

Úplně náhodou jsem na základě příspěvku ve skupině Knižní závisláci na fb objevila tenhle poklad a řeknu vám, že to teda bylo super čtení!
Tohle mělo úplně všechno - bylo to zajímavý, napínavý, děsivý, smutný, nervydrásající. A nechutný to nebylo až tak moc, jako třeba Rudá zem, tady jde opravdu spíš o příběh dívky v kanibalském kmeni. A že by se některé věci nemohli takhle reálně stát? No tak proto je to fikce. Naopak já bych klidně i věřila, že by to mohla být biografie.
Super zážitek!

13.03.2022 4 z 5

Mýtonoši Mýtonoši Tracy Deonn

Takže trvalo to měsíc, než jsem dočetla Mýtonoše. Jasně, mezitím jsem přečetla Ztracenou v bílém šumu, přestěhovala se a ještě události posledních dní, ale stejnak.
Nápad skvělej, zajímavá magie, i když docela komplikovaná, ale ta hlavní postava Bree. Takhle sebestřednou postavu jsem asi ještě nezažila. Protivná, vztahovačná a mega rychle ukvapený názory. Jo a pozor, Bree je černoška, takže se celou knihou řeší také rasismus, ale jakože fakt hodně!
Budu číst další díl? Hmm, spíš asi nee.

08.03.2022 3 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Vdělaná je pravděpodobně mou první přečtenou biografií a rozhodně to byla trefa do černého.
Vypráví velmi silný příběh o Taře, dívce z mormonské rodiny, která se rozhodne změnit svůj život. Několikrát jsem si během čtení musela připomínat, že se jedná o reálný příběh. Manipulativní otec, násilnický bratr a matka, která radši před vším zavírá oči.
Dočetla jsem dnes odpoledne a stále nad vším přemýšlím, tak silně ten příběh rezonuje.

Jediné drobné mínus - občas jsem se ztrácela, kdo který bratr je (kromě Shawna samozřejmě) a občas mi také dělalo problém domyslet si, kolik Taře v dané části příběhu je let.

09.02.2022 5 z 5

Svatba naoko Svatba naoko Jo Watson

Jako takhle, po knížce jsem sáhla hlavně kvůli čtenářské výzvě - africký autor a světě div se, bylo to fajn. Jasně, celej příběh se dá odvodit už podle obálky knížky a v podstatě to je film Zkus mě rozesmát naruby, ale bylo to fakt milý a roztomilý.
Lehká jednohubka do chmurného počasí, která zahřeje u srdíčka a já se fakt bavila až tak, že možná své krváky a horory a thrillery proložím příště další Jo Watsonovou.

28.01.2022 3 z 5

Rudá zem Rudá zem Adam Nevill

Wow, tak toto byla jízda! Adam Nevill opravdu ví, jak správně vykreslit ponurou a tíživou atmošku a uvěřitelné charaktery postav v čele s hlavní hrdinkou Kat. (Holka, fakt jsem ti fandila celou dobu!)
Naprosto děsivý začátek (první 2-3 kapitoly) mě přivrtal k sedačce a to úplný finále? Jako halóó?!
Uprostřed to trošku ztrácí na tempu, ale kniha prostě má přes 400 stran, tak to tam trošku drhne. A nebojte, zas tak moc nechutný to není, vesměs je tam jedna divoká scéna uprostřed, kdy fakt čtete s otevřenou pusou.
Takže pokud se vám líbil Rituál, máte rádi lehce folkový horor s nádechem historie a když jste napnutý, jak kšandy, Rudou zem doporučuju.
Kniha byla poskytnuta za účelem recenze a já moc děkuji @knihydobrovsky za #recenznivytisk

25.01.2022 4 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Jako malá jsem viděla film a brutálně mi utkvěl v hlavě, i když jen tou hlavní premisou - tlustého právník prokleje cikán a sledujeme jeho rychlou cestu do pekel.
Na Kinga se jedná o vcelku krátký příběh, necelých 240 stran, ale přesto je to příběh velmi mrazivý, s neuvěřitelnou akcí, nenudila jsem se ani chvilku a v napětí jsem otáčela stránku za stránkou! A ten závěr? Měla jsem tip a z části se vyplnil, ale tohle jsem opravdu nečekala. Brutální! Prostě karma je zdarma a za své činy musíme nést zodpovědnost.
Knížku jsem sháněla déle, než rok, až se mi jí podařilo ukořistit na Trhu knih. Za ne úplně friendly cenu. A zrovna letos jí znovu vydává Beta.
Mimochodem, King napsal knihu pod pseudonymem Richard Bachman a Zhubni je poslední kniha pod tímto jménem, než prasklo, že Bachman je King.
Četli jste něco od mistra hororů? Máte nějakou oblíbenou Kingovku? Zhubni se těžce sápe po prvním místě, kde dosud bylo Osvícení.

08.01.2022 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Tak tohle zařazuji mezi vánoční klasiku. Rowlingová je bůh dětských příběhů. Tak nádherný, poutavý a dojemný příběh, to dokáže jen ona.
Kuba přijde o svou milovanou hračku a společně s Vánočním prasátkem se vydává do Země ztracených, aby se s nim znovu shledal. A cestou je samozřejmě potká spousta dobrodružství.
Navíc fakt mega velká pochvala, za českej překlad. Na to, že to není od bratří Medků, je to naprosto geniální a místa jako Kdovíkde či Kdekrucije, to je prostě radost pohledět. Pomyslnou třešničkou na dortu pak už jsou jen ilustrace od Jika Fielda.
Vánoční prasátko prostě nemá chybu!

28.12.2021 5 z 5

Den mrtvých Den mrtvých Mark Roberts

Třetí případ Evy Clayové se zabývá vraždami usvedčenývh pedofilů, kdy veřejnost vnímá vraha jako hrdinu.
Příběh je rozhodně zajímavý a rozplétání případu je často překvapivé, ale v týmu je asi 8 detektivů a já byla věčně zmatená, kdo je kdo.
Zároveň se celý případ vyřeší asi za den a půl včetně DNA analýz, krevních rozborů a super počítačových operací, takže to ne mě nepůsobí úplně reálně a měla jsem s tím problém už v předchozí knize.
A třetí můj problém je, že to bylo tak strašně průhledný, že jsem od první kapitoly přesně věděla, kdo je vrah, a že já jsem na tohle většinou tupá.

21.10.2021 3 z 5

Les sebevrahů Les sebevrahů Jeremy Bates

Aokigahara, aneb les sebevrahů je reálné místo v Japonsku, kam chodí lidé spáchat…co asi. A naše skupina hrdinu se rozhodně vydat se do tohoto lesa na výpravu, protože to bude přece strašná bžunda. No, tak úplně néé a hodně rychle se to zvrtne.
Knížka je strašná bichle, ale příběh překvapivě rychle plyne. Nemůžu ale napsat víc, abych nespoilerovala. S filmem s Margaery Tyrell to má ale společného tak maximálně místo.
Neurazí, nenadchne, průměr za 3 hvězdičky.

19.10.2021

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Angela Marson je prostě láska a její Kim Stoneová je čistá závislost. Tohle jsou prostě nejlepší detektivky .
Opět tu máme dva případy k vyřešení a oba se vyvinuly jinak, než jsem hádali. Opět. To mě na Angele s Kim baví nejvíc - pokaždé ke tam zvrat, který prostě nečekáte!

11.10.2021 4 z 5

Lovec Lovec Jack Heath

Timothy Blake samozřejmě i v druhém díle baští mrtvolky, je stále stejně sarkastický a geniální, prostě sociopat àla Sherlock.
Je úžasné, jak skvěle Jack Heath píše, když antihrdina - kanibal je v knize to nejmíň zvrácené.
Každá kapitola opět začíná hádankou a já bych strašně ocenila správné odpovědi na konci knihy, protože některé jsou fakt oříšky.
A doufám, že na další díl nebudeme čekat zase 2 roky, protože já Blakea prostě zbožňuju.

28.09.2021 4 z 5