Veju007 Veju007 komentáře u knih

Vězněná Vězněná Pavel Renčín

Mé první setkání s Pavlem Renčínem dopadlo naprosto famózně a Vězněná oficiálně vyhrála nejvíc #spooky říjnovou knížku!

Marie a Martin. Dvě hlavní a stěžejní postavy tohoto hororového příběhu. Střídání kapitol z minulosti a přítomnosti, abychom mohli pomalu sledovat prolnutí těchto dvou postav. Marie, dívenka, která za minulého režimu jela na prázdniny na Šumavu a Martin, učitel trpící výpadky paměti a halucinacemi. Nepopsatelný příběh.

Naprosto strhující a dusivá atmosféra šumavských lesů, roky nepředstavitelného utrpení, příběh, který vás chytne a nepustí, toho pocitu stísněnosti a bezmoci se jen tak nezbavíte. Nebudu lhát, necítila jsem se při čtení příjemně, ale přesně tohle jsem od knihy chtěla, aniž bych to tušila. Za něco takového by se rozhodně nestyděl ani Stephen King. Bravo! A já jdu vyhlížet další autorovu knihu!

31.10.2022 5 z 5

Temná kněžka Temná kněžka Margaret Rogerson

Vespertina je další knihou od Margaret Rogersonové, po které jsem sáhla v rámci přípravy na letošní Humbookfest a byl to lepší zážitek, než jsem očekávala. A je to další případ, kdy anotace nedělá knížce službu, protože jsem jí nikdy nedočetla, jak mi to přišlo nezáživné. Ale opak je pravdou!

Potkáváme Artemisii, která je tak trochu jako správný knihomol nejradši sama a chce pomáhat s přípravou mrtvých v klášteře, aby se z nich nestali duchové. Všechno se to ale zamotává, klášter je napaden posedlými vojáky, Artemisie tak trošku omylem skončí s jedním přízrakem na krku a společnými silami se nakonec snaží o záchranu říše, nebo minimálně o to, aby se navzájem nezradili, protože přízrakům přece nemůžete věřit.

Rozhovory Artemisie a přízraku patřily k nejlepším častém knihy, přízrak totiž je správně kousavý a ironický. Líbil se mi jejich prohlubující se vztah, vznikl díky tomu příběh dvou duší, které nejsou zvyklé, že se o ně někdo stará.
A potěšila mě i v podstatě chybějící milostná linka, jde to i bez toho a bylo to krásně osvěžující. Plus má pak i další vedlejší postava Margarety, která měla krásný vývoj.

Takže ano, knížka stojí rozhodně za přečtení a já chápu, proč v jednu chvíli naprosto ovládla instagram. Vespertina se mi líbila více, než Kouzla rodu Thornů a těším se na pokračování.

22.10.2022 4 z 5

Vražedné pohádky Vražedné pohádky Andreas Gruber

Držte si klobouky, tohle je vážně šílená jízda!

Třetí (a možná finální) díl naprosto úchvatné trilogie vyšetřovatelů Marteena S. Sneijdera a Sabiny Nemezové se veze na vlně falešných stop, vrah působí, jako by byl na více místech naráz, kapitoly střídají různé časové linky a vy nebudete vědět, kde vám hlava stojí, to vám zaručuju!

Andreas Gruber rozhodně patří k thrillerové špičce, bude si s vámi pohrávat a vy se sice budete snažit autora někde nachytat, ale nepovede se vám to! Má to fakt promyšlené do posledního detailu, bravo!

19.10.2022 5 z 5

Mrtvé hlasy Mrtvé hlasy Katherine Arden

(Neposlouchejte) Mrtvé hlasy je druhý díl série Malá místa od Katherine Arden a tohle je opravdu nářez. Tam, kde první díl byl vcelku pohádkový, tak tady autorka dost přitvrdila!

Stejná parta přátel se tentokrát s rodiči vydává na hory, do nově zrekonstruované lyžařské chaty a strašidelné dobrodružství je na spadnutí - sněhová vánice, vycpaná zvířata měnící pozice, objevující se přízraky nebo děsivé sny o zmrzlých dívkách.
Berte to jako takové Osvícení pro děti.

Druhý díl je jednoznačně lepší, napínavější, strašidelnější. Je tam vše, co chcete od dobrého hororového příběhu, byť stále podáno lehkým dětským způsobem.
Ve finále mi tahle série hodně připomíná příběhy s Cassidy Blakeovou od V. E. Schwab.

16.10.2022 4 z 5

Zrádné mlhy Zrádné mlhy Katherine Arden

Zrádné mlhy jsou hororovým příběhem pro děti, u kterého věřím, že se opravdu mohou bát!

Tajemná kniha, školní výlet, duchové, strašáci, milé a jednoduše napsané postavy a co jsme ochotni obětovat za své nehlubší přání. Ale kdo nakonec bude záporákem jsem opravdu netušila.

Krásný dětský příběh a já se rovnou vrhám na druhý díl série.

15.10.2022 3 z 5

Najdi mě Najdi mě Anne Frasier (p)

Anne Frasierovou můžete znát díky sérii Nejsem…, která je mou oblíbenou a opravdu vyšperkovanou. Proto jsem si nemohla nechat ujít ani nově začínající sérii a no…hmm.

Reni je bývalou konzultantkou FBI a taky čistě náhodou dcerou sériového vraha, který se chce konečně přiznat, kam pohřbil všechny své oběti a chce u toho mít i svou dceru. Tato cesta znovu odstartovává hledání dávné pravdy a co se bude odhalovat, se nemusí někomu líbit…

Knížka má příjemných 280 stránek a čte se to lehce. Nicméně mám pocit, že autorce se úplně nepovedlo vyždímat maximum, občas se trošku točí v kruhu a série s Jude Fontaineovou je prostě lepší.
Pokud vyjde další díl, a já doufám, že ano, i tak po něm sáhnu, protože mě zajímá, jestli se v dalším pokračování znovu autorka vytáhne s něčím zajímavým.

14.10.2022 3 z 5

Únikovka Únikovka Marc Meller

Únikovka je, dámy a pánové, naprosto famózní psycho thrillerem.

Skupina 7+1 lidí je unesena cestou na psychologický experiment věhlasného profesora, který se vzhlédl například v Stanfordském vězeňském experimentu. A záhy po odstartování začne jít do tuhého a doslova o holý život.

Tak tuhle knížku jsem si vážně užila. Krátké a úderné kapitoly, které vás nutí číst dál a dál, postupné odhalování psychopata a jeho motivů, zajímavé místnosti únikovky, kdy se spolu s nedobrovolnými účastníky snažíte najít klíč a přežít. Bravo! Autora si pohlídám, protože jestli mu u nás vyjde další knížka, rozhodně po ní sáhnu.

10.10.2022 4 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Kouzla rodu Thornů jsou krásná a čtivá YA standalone fantasy.

Přiznání: po knížce jsem sáhla jenom proto, že bude autorka na HumbookFestu a rozhodně toho nelituju.

Příběh se zajímavě vystavěným světě magie a démů, strážců grimoárů a knihoven. Elisabeth a Nathaniel jsou sice typičtí představitelé YA, zato Silas! Můžu chtít po autorce knížku jenom o Silasovi?

07.10.2022 4 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Sérii jsem četla jen jednou, před 10+ lety, než to šlo do kin, ale i tentokrát jsem si užila každou stránku.

Líbí se mi jednoduchý a rychlý styl vyprávění. Líbí se mi celý ten nápad s Panemem, 12 kraji, Hladovými hrami a splátci. Líbí se mi to prostě všechno a hned se vrhám na Vražednou pomstu!

Vždycky jsem byla tým Peeta, ale teď je to už stoprocentní. Hunger Games mě přivedly k lásce k dystopických příběhům, přesto je tento pořád jeden z nejlepších. Není samozřejmě překvapením plný počet hvězdiček.

01.10.2022

Krysí ostrov a jiné povídky Krysí ostrov a jiné povídky Jo Nesbø

Povídky nejsou mí favoriti, protože mi přijde, že jsou rychlé, nestihne se v nich je do hloubky a vždycky jsem chtěla víc. Nesbo ale dokázal naservírovat v povídkách vše a ve správném množství.

Sbírka Krysí ostrov obsahuje celkem 5 více či méně dystopických povídek a musím říci, že kromě Skartovačky jsem byla příjemně překvapená. Nesbo se nebojí ždímat emoce a hlavně servírovat kruté lidské rysy.

Konec světa, cestování časem, nájemní zabijáci, lék na smrtelnost nebo chamtivý syn. Příběhy jsou svižné, karty jasně rozdané a Nesbo dokáže zaujmout i 20 stránkovou povídkou a nebojí se drsných konců.

Většina má Nesba spojeného se sérií s Harry Holem (nečetla jsem), ale věřím, že zaujme i touto knihou, rozhodně doporučeníčko.

29.09.2022 4 z 5

Ztracená nevěsta Ztracená nevěsta Bella Ellis (p)

Ztracená nevěsta je příběhem sester Brontëových, které se rozhodnout na vlastní pěst vyřešit záhadné zmizení mladé ženy, protože jim na tom něco nehraje a nechtějí se smířit s jednoduchým vysvětlením.
Občas jsem si při čtení říkala, jestli něco takového sestry mohly reálně podnikat.

Příběh je vyprávěn z pohledu všech tří sester, tedy Charlotte, Emily a Anne. Každá do vyšetřování přidává něco ze své osobnosti, sledujeme jejich občasné hašteření, rozdílné pohledy na svět a rozplétání zamotané pravdy.

Autorka si dala práci s květnatým a lehce archaickým popisováním i přímou řečí a cestování po anglickém venkově ve mně několikrát vyvolal vzpomínky na Větrnou hůrku.

Knížkou je lehkou jednohubkou, která se opravdu čte sama, hlavní myšlenkou, která se více či méně prolíná celým příběhem, je snaha o to ukázat, že ženy nejsou pouze k tomu, aby rodily děti a staraly se o domácnost, že de dokážou ve všem vyrovnat mužům, mnohdy je i překonat a na jejich názorech záleží.

23.09.2022 3 z 5

Letní sázka Letní sázka Emily Henry

Poslední dny kalendářního léta jsem stihla dočíst poslední letní romanťárnu. A slavnostně přísahám, že si s tímto žánrem dám na rok pauzu, jsem úplně přecukrovaná.

Letní sázka je o dvou autorech, kteří se vsadí, zda dokážou napsat knihu mimo svůj typický žánr. A samozřejmě je tam kopa lásky.

Od autorky jsem letos přečetla i Alex, léto a já a trošku mi přijde, ze autorka používá na hlavní postavy vcelku podobnou šablonu - (za)milují se, ale vlastně si nejsou jistí, zda se k sobě hodí, zda si nakonec neublíží, no prostě cukrkandl.

Ale ano, na léto, kde chcete případně číst sladké a nenáročné knížky, je to opravdu ideální volba.

22.09.2022 3 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Tak je to tady, konečně jsem se i já pustila do všemi oblíbené #sarahjmaas a musím přiznat, že už chápu, co na ní všichni vidí.

V Rodu země a krve se seznamujeme s Bryce, napůl vílou, napůl smrtelnicí, která se snaží vypořádat se smrtí blízkého člověka a zamotává se do spletitého mocenského boje, snaží se přežít všechny nástrahy, odhalit vraha, nepřijít o práci a taky o život.

Anotace této knížce vesměs ubližuje, protože až na doporučení Renči @rada.ctu jsem knize dala šanci a ještě, že tak. Musím se přiznat, že takhle zajímavou a propracovanou fantasy jsou dlouho nečetla. Najdete zde opravdu vše - víly, vampýry, anděly, démony, čarodějnice, skřítky, černokněžnice, duchy, archanděly…no prostě všechno. V téměř 800 stránkách je vám představen svět, který dává smysl, příběh se neustále rozvíjí a složitě a zajímavě proplétá, nechybí tu přátelství, láska, ale a i zrada a utrpení a každý krok budete s Bryce poctivě prožívat. A že tam těch šoků je docela dost.

Knížce ten cihličkový počet stran neubírá na zajímavosti, zápletky jsou originální a zajímavé, jen je to holt bichle, která se úplně nedá hodit do kabelky a číst třebas v metru. I když, proti gustu…
Moc se těším, až za měsíc vyjde druhý díl, Rod nebes a dechu, protože mě fakt zajímá, jak se bude příběh vyvíjet dál a co si na nás Sarah vymyslí, očividně je to docela génius.

19.09.2022 5 z 5

Temná hra Temná hra Andy Maslen

Temná hra je poctivým detektivním příběhem se vším všudy a kdo má detektivky rád, rozhodně si přijde na své.

Před detektivem Fordem se rozprostírá náročné vyšetřování začínajícího sériového vraha, času není nazbyt a jeho intuice mu napovídá, kudy se vydat. Nová kolegyně Hannah se chová lehce výstředně, ale budete jí zbožňovat, fakt!

Jedno z nejrealističtějších vyšetřování, které jsem dosud četla. Hrdinové postupují pomalu, nic se nestane zázrakem a poctivá detektivní práce je potlačována nejen byrokracií.
Zajímavé nápady, realistické popisy míst činu a uvěřitelné emoce všech hlavních postav. Sérii s milým detektivem si rozhodně píšu na seznam a po dalším dílu stopro s nadšením sáhnu.

Tahle detektivka by rozhodně neměla uniknout žádnému čtenáři napínavých krimi příběhů!

06.09.2022 4 z 5

Království hříšných Království hříšných Kerri Maniscalco

Království hříšných je temná, démonická fantasy o čarodějce Emilii, jejíž dvojče je brutálně zavražděno a o její snaze odhalit vraha. Báchorky o sedmi hříšných princích, kdy každý zosobňuje jeden ze sedmi smrtelných hříchů, se velmi záhy ukážou jako pravdivé a Emilie se ocitá uprostřed bitvy o záchranu lidského světa a udržení všech démonů za rozpadající se pekelnou bránou.

Naprosto famózní čtení, hašteření Emilie a Iry, prince hněvu a boha války je skvostné, napínavý děj, který narušují intriky dalších princů a postupné odhalování temného a děsivého proroctví.

Ach, tohle fakt stálo za a já už se nemůžu dočkat podzimu a druhého dílu.

28.08.2022 5 z 5

Auris Auris Vincent Kliesch

Skvělý thriller na motivy Sebastiana Fitzeka? Sem s ním!

Zamotaný případ géniálního forenzního fonetika Hegela, v podstatě takového Sherlocka, který se přizná k lajdácké vraždě a podcasterky July, která se snaží všemu přijít na kloub a zároveň očistit jméno zesnulého bratra. To je v kostce Auris, ale v reálu je toho mnohem víc.

Čtivost, napínavost, promyšlený příběh, to všechno od Aurise dostanete. Poslední část knihy je pak úplně wow a budete z toho mít pěkně zamotanou hlavu.

21.08.2022 4 z 5

Most duší Most duší Victoria Schwab

Naprosto grandiózní finále v mém milovaném New Orleans. Zmínky o voodoo, Marie Laveau, Sekerníkovi, madame LaLaurie, seance, nádherné popisy Francouzské čtvrti a všudypřítomného jazzu. Ach, tenhle díl byl prostě dokonalý.

Cassidy Blakeová si ani v New Orleans neoddychne a za Závojem ji čeká další zapeklitý nepřítel, tentokrát možná ten nejhorší. Na plno se vrací postava Lary, kterou jsme poznali v Edinburghu v Městě duchů a nechybí ani nejlepší kamarád, duch Jacob. A samozřejmostí jsou také narážky na Harry Pottera, které jsou ve všech třech dílech a je to díky tomu o to víc boží!

Celou sérii jsem si maximálně užila, každá měla své kouzlo a já jen můžu doufat, že nám autorka nadělí ještě nějaké pokračování.

15.08.2022 5 z 5

Tunel kostí Tunel kostí Victoria Schwab

Tunel kostí je druhým příběhem Cassidy Blakeové, která dokáže přejít za Závoj do světa duchů.

Tentokrát se ocitáme v nádherné Paříži, která na první pohled není úplně duchařská, jenže pak Cassidy zamíří s rodiči během natáčení pořadu o nejstrašidelnějších místech do pařížských katakomb a ejhle...omylem probudí poltergeista, který se rozhodne škodit nejen Cassidy, ale rovnou celé Paříži a jehož cílem je kompletní chaos.

Druhý díl je opět skvělou počtenou, která vás strhne a nepustí, dokud neotočíte na poslední stránku. Moc se mi líbí, jak je příběh stavěný, jak graduje, opět žádná hluchá místa a knížku máte dočtenou, ani nemrknete. Možná o fous lepší, než Město duchů, Tunel kostí byl svým způsobem smutnější, vzhledem k rozuzlovanému příběhu poltergeista. Bravo a opět přečteno za jediný den!

14.08.2022 5 z 5

Město duchů Město duchů Victoria Schwab

S V. E. Schwab jsem se poprvé setkala až letos díky Neviditelnému životu Addie LaRue. Po přečtení Města duchů řadím autorky mezi mé nejoblíbenější.

Příběh vypráví o dvanáctileté Cassidy Blakeové, která málem zemřela, díky čemuž nyní dokáže nahlédnout za Závoj, tedy do říše duchů. Město duchů nás pak zavede do magického Edinburghu, kde se to duchy jen hemží a jeden z těch nejhorších se rozhodne, že si s Cassidy vymění místo ve světě živých. Začíná tak napínavý boj o holý život.

Vzhledem k zařazení knížky do #middlegradebooks by se někomu mohlo zdát, že je příběh pro mladší čtenáře. Ne, rozhodně není. Od knížky jsem se nedokázala odtrhnout, zhltla jsem jí za jediný den, nádherná knížka, která se bude líbit všem, kteří holdují duchařině či lehkému fantasy.

Schwab dokáže nádherně popsat nejen krajinu a krásy okolí, její psaní je tak lehké a přirozené, příběh je čtivý bez hluchých míst a všechny postavy vám připrostou k srdci. Třešničkou na dortu pak už jsem ty neustálé narážky na Harryho Pottera a já opravdu doufám, že se to bude objevovat i v dalších dílech!

Jo, a abych nezapomněla - Cassidy má nejlepšího kámoše Jacoba. A Jacob je duch. Upřímně jsem zvědavá, jak se tohle bude v dalších dílech vyvíjet.

11.08.2022 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Znamenitá mrtvola je naprosto zvrácená. Útlá knížečka o 256 stránkách Vás emočně tak rozhodí, že po dočtení zůstanete jen sedět a koukat s otevřenou pusou, co byla brilantní autorka schopná napsat. Nedejbože se rovnou pustit do další knížky - nebudete mít šanci.

Příběh je rozdělen na dvě části, v první se seznamujeme s novým světem po "Velké změně", kdy lidé přestali jíst zvířecí maso z důvodu údajného zvířecího viru, který je pro lidi smrtelný a neexistuje na něj lék. Druhá část pak blíže popisuje příběh hlavního hrdiny Marcuse a jeho snahu se nezbláznit a zachovat se správně...no, i když...

Styl psaní možná nebude vyhovovat každému, přeci jen je to něco jiného, než na co je běžný čtenář zvyklý. Vyprávění je tvrdší, věcné a postrádá emoce. Co ovšem knihy rozhodně nepostrádá je maximální čtivost.

Finále knihy je pak jak z jiného světa. Po dočtení nebudete chápat, čeho jste právě byli svědkem, zůstanete sedět s otevřenou pusou a budete hledat další kapitolu, která ale nepřichází. Je to přesně ten konec, který si každý chce přečíst, ale vlastně nechce.

"Lidská bytost je příčinou všeho zlého na tomto světě. Sami jsme si virem."

10.08.2022 4 z 5