Její život v očích panenky

Dvě zraněné duše. Dva sny o druhé šanci. Potížista, cynik a misogyn Marc je po vážné nehodě přidělen k mravnostní policii. Při vyšetřování jednoho případu potkává jemnou dívku Barbaru. Barbara se stará o slepou matku, svůj život zasvětila péči o nerudnou, zahořklou ženu, která jí oplácí jen výčitkami a nadávkami. Jedinou útěchou je jí její sbírka panenek. Už brzy si bude moct jít koupit vysněný nový kousek, překrásnou panenku jménem Sweet Doriane. Marca vyvádí Barbařin bezelstný pohled z míry. Její křehkost ho dojímá a zasáhne natolik, že je znovu ochoten uvěřit v budoucnost. Zároveň je však přesvědčen, že Barbara je chybějícím kousíčkem skládačky, figurkou, kterou musí manipulovat, aby odhalil psychopata, jemuž je na stopě. Ale co když se mýlí?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296379/jeji-zivot-v-ocich-panenky-wBP-296379.jpg 3.8144
Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Host

Sa vie dans les yeux d'une poupée, 2013

Kniha Její život v očích panenky

monci6485
23. listopadu

Slušné psycho. Příběh je trochu předvídatelný, hlavně pro ty, co čtou tenhle žánr. Kapitoly o Barbaře jsou mnohem lepší, Marc je taková nudnější vsuvka. Ale dohromady to funguje skvěle. Kdo má rád brutalitu a šílenství, určitě doporučuji.

ava.s
01. listopadu

Výborná kniha.
Na začátek bych uvedla na pravou míru...V knize není žádná mluvící panenka, a kniha také není nijak brutální ...spíš je realistická a vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby Barbara byla reálný člověk a naopak by mě překvapilo, kdyby knihu napsal muž :)
Kniha je výborně napsaná, čte se sama a negativní komentáře tu píší lidé, co žijí v "růžové bublině", ve které není násilí, pedofilie, znásilnění, deprese, psychické nemoci...
Za mě wau, knihu určitě doporučuji.

eva3992

Příběh mladé dívky Barbary, která se stará o svou slepou a nepříjemnou matku. Její vášeň je sbírání panenek a už se těší, že si brzy koupí novou, překrásnou panenku.
A příběh Marca – potížisty, cynika, který je po vážné autonehodě přidělen k mravnostní policii. Při jednom vyšetřování má pocit, že právě Barbara je chybějící kousek skládačky, který mu pomůže odhalit psychopata.

Tak, jak je děsivá obálka této knížky, tak děsivý je i příběh samotný. Je napsán velmi surově, naturálně, nebere si servítky. Nejednou budete překvapeni a budete jen nevěřícně zírat.

Příběh Marca mě úplně tak nebavil, ale ostatní kousky příběhu byly neskutečné, rozhodně mě to nenechalo chladnou a nutilo mě to číst dál a dál. Slabším povahám tuhle knížku moc nedoporučuji.

Kniha nám ukazuje, čeho všeho může být schopný psychicky nemocný člověk a jsou to věci nepředstavitelné.

Za mě velice povedený psychothriller.

Twinny

(+ SPOILER) Musím říct, že jsem od knihy čekala něco jiného. Hodně jiného.
Jediná postava, která mi byla sympatická byla Barbara na začátku knihy. Potom už tam nebyl nikdo, koho bych si mohla oblíbit, komu fandit.
Při čtení knihy jsem se zmítala mezi dvěma pocity. Někdy to pro mě byl dobře vypsychovaný thriller, jindy totální nesmyslná slátanina.
Nějak jsem měla problém věřit Marcovi, hlavně ke konci knihy. U Barbary zase občas nebylo jasné, co je a není halucinace.

POZOR SPOILER!
To, že jsou Barbařina matka, Raoul a dítě mrtví jsem si myslela, resp. to bylo z jejich "chování" jasné. U dítěte jsem to poznala hned. U matky a Raoula jsem si musela počkat na upřesnění. Nemyslím si, že ji nutili k prostituci. To už byli dávno mrtví.
KONEC SPOILERU

JessieEx

Tohle bylo solidní psycho! Na nechutnosti jsem byla připravená, takže mě to nerozhodilo. Stejně ale nedokážu pochopit, jak tohle mohla napsat žena... Ten humus popisuje až naturalisticky a protože já si v tom nelibuji, nemůžu hodnotit plným počtem. Všechno tady bylo divné, žádná postava nebyla normální a to ani kapitán Marc. Trochu mi vadilo, že je tu takový hulvát vykreslený jako génius. Bylo naprosto nerealistické, jak ve své hlavě odhadl povahu zločinů, motiv i pachatele. Jen tak, že ho to napadlo? To byla skutečně blbost.
Konec ovšem si to u mě vyžehlil a byl natolik "wow", že musím ty 4* dát. Ano, celou dobu to k tomu směřovalo, ale autorka schválně mlžila a odváděla čtenářovu mysl jinam, takže nakonec to vlastně bylo překvapení.
Podobnost s knihou Obraz Doriana Graye tady jistě není náhodná, už kvůli jménu Sweet Doriane.
SPOILER: Nedá mi to nereagovat na komentář "RomanDoušek" -
Ad 3) naprosto souhlasím
Ad 2) a 5) tady se obávám, že jste nedočetl až do konce, není se nad čím podivovat, všechno je to výmysl Barbiiny nemocné mysli - nic z toho se "skutečně" nestalo

anája

(+ SPOILER) Kniha je zvláštní, ale psaná poutavým stylem. Je to psychologické drama. Kde hlavní hrdinka je zároveň vražedkyně a oběť zneužívání v dětství i dospělosti. Co dodat, když si představím, že to napsala psycholožka perem života, je to smutné. Podle reakce pode mnou to není čtení pro muže spíš pro zeny... Chápu to, protože, je to na představivosti a trochu jak z hororu Anabel

RomanDušek

(+ SPOILER) Co tohle mělo být? Nenacházím slov...
Mé zklamání nezná mezí...
U čtení prvních několika stran, jsem si říkal, že to bude dobrý příběh, psaný celkem dobrým stylem. Ano, ono to tak skutečně i v reálu vypadalo. Jenomže když pak přišla pasáž o znásilnění Barbary v parku, tak od té chvíle jsem už jenom nevěřícně koukal na to, co mi to autorka předhazuje za příběh. Nespočetl bych, kolikrát jsem uvažoval nad tím, že knihu zavřu a už jí neotevřu. Jen jsem kroutil hlavou a nutil se pokračovat. Ani nevím proč jsem knihu dočetl a jen marně přemýšlím nad tím kde se ve mně vzala síla se znovu donutit knihu opět otevřít a otáčet stránky.
Knihu mám tedy zdárně za sebou a již nyní mohou slavnostně slíbit, že se k ní již v budoucnu doopravdy nevrátím... Jasně, říká se, nikdy neříkej nikdy, ovšem v tomto konkrétním případě platí – UŽ NIKDY VÍCE!!
Proč tolik negativ a taková kritika? Abych byl upřímný, nevím, jak to říct, ale tohle byl více než zvláštní příběh...
Zde předkládám pár bodů které stojí za mým hodnocením:
1) Ze slušné dívky se stane lehká dívka:
Jasně, bylo zde znásilnění v parku. Otřesný zážitek, který by zacloumal s každou dívkou, nebo ženou. Mimochodem, bylo to popisováno opravdu nechutně... Ale aby se po této události z jinak slušné mladé dívky stála prodejná holka, která zjišťuje, že jí tato nová etapa jejího života zcela naplňuje, začíná se k chlapům chovat více a více hruběji a partnery střídá častěji než ponožky, tak to se mi nelíbilo.

2) Mluvící panenka? Ne, tohle ne, prosím, to je na mě moc...

3) Jednání detektiva Percolése vůči ženám:
Zde se takto choval převážnou část knihy. Poté, co poznal Barbaru, jsem ho nepoznával. Najednou z něho byla studna plná romantiky a lásky. Ovšem to, co provedl poručíku Margauxové první den, kdy na ní narazil, to bylo na pěst. To, jak mluvil s prostitutkami, ponechám beze slov...

4) Barbara si kupuje přízeň Raoula jen proto, aby byl její přítel:
Tohle jsem tak trochu nepochopil. Barbara má dítě (otec je ten dotyčný co jí znásilnil) a ona pro něj shání jiného otce. Seznámí se s Raoulem. On je dítětem zaskočen a moc se mu to nelíbí. Ovšem aby jí Raoul neutekl, tak si jeho přízeň kupuje. Tu mu koupí motorku, tu zase něco jiného, jindy mu dá peníze. Pochopitelně vše je z prodávání jejího těla. A světe div se, ono se mu to líbí a tak s ní jakoby je. A po čase chce víc a víc. A Barbara ví, že jí ten hajzlík zneužívá, že jí nemá rád. Že z ní akorát ždímá peníze. Přesto s ním zůstává. Přitom by si mohla úplně v klidu najít normálního slušného chlapa, který by jí na rukou nosil. Proč byla tak hloupá?

5) Matka i Raoul jí nutí k prostituci:
No, tak tohle bylo vážně silný kafe... Poté, co se k ní a její matce Raoul nastěhoval, jednoho dne jí Raoul překvapí tím, že řekne dost jasně, že se Barbara prodává. Zaslechne to její matka. A jelikož Raoul přijde o práci a líbí se mu, když jej rozmazlovala dárky, tak jí s matkou pomocí psychologického proslovu donutí v tom pokračovat...! Jasně, takže místo toho, aby se jí matka zastala a toho "jakoby přítele "který jí jen zneužívá, vyhodila, a Barbaru psychicky podpořila, že tohle dělat nemusí, že to není nutné, tak jí bude říkat, aby šla dál prodávat svoje tělo. My si tady s Raoulem zatím doma nacpeme bříška, dáme si nohy nahoru a ty se běž nabízet, ať nás můžeš živit. Jasný, pohoda...

Ať již to samotné znásilnění, nebo následné sexuální scény se zákazníky, nebo Raoulem, byly popsány detailně a nechutně. Nečetlo se to snadno. Naopak krásné byly kapitoly věnované Barbaře a Marcovi. Romantika a láska zde přímo tryskala proudem.

Surikata369

Knížku považuju několika způsoby za dost originální. Zezačátku mi tedy trochu trvalo, než jsem se pořádně začetla, ale pak to šlo samo. Konec byl výborný. Opravdu mě dost udivuje, že to napsala žena, musím říct.

V hotelu Bertram

psychologické thrillery

Autor knihy

Ingrid Desjours
francouzská, 1976

Kniha Její život v očích panenky je v

Právě čtených4x
dalších seznamech4x