VA_Krtek VA_Krtek komentáře u knih

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Nejdřív zhodnotím pouze tento díl .. 5*. A teď zhodnotím celou sérii .. 5*. Co mě k tomu vede? V životě jsem snad nečetl propracovanější a promyšlenější sci-fi. První díl jsem hodnotil trochu níž, ale asi to jde na vrub tomu, že jsem ještě nebyl položený do té správné "asijské" vlny. To je totiž k pochopení hloubky celého díla potřeba. Star Wars v tom nehledejte. Kdo má rád barvičky a světelné meče, ten bude zklamán. Celé dílo je temné jako sám vesmír, jen sem tam vysvitne jiskřička naděje, která ale většinou hned zase pohasne jako samy hvězdy - jaká to paralela :-). Pokud jste správně naladěni, tak v tom najdete neuvěřitelnou hloubku a spoustu témat k zamyšlení. Někdo tomu vyčítá ploché a nezajímavé charaktery. Já si to nemyslím. Asiaté jsou opravdu proslulí svou pracovitostí pro kolektiv a ne svým individualismem. Proč by nemohl jednou hýbat světem taky někdo jiný, než američani? Jistěže vás budou některé postavy a jejich rozhodnutí štvát, ale tak to přece je vždycky. V tomto posledním dílu trilogie je vidět, že autor řádně šlápl na plyn. A přitom je tam potenciál na další dvě knihy. Celý vesmír se nakonec dostal až do absurdních stavů - ale proč ne? Vždyť je to sci-fi. Má to jitřit fantazii a bavit. Obojí to u mě splnilo. Liou Cch'-Sin se dokázal vymanit ze zaběhlých kolejí a naservíroval nám pohled na lidstvo, vesmír a budoucnost z úplně jiné perspektivy. Palec nahoru.

20.06.2023 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Za mě je to dobrý. Odhlédneme-li od skutečnosti, že tyhle zvrhlosti se bohužel opravdu staly, jedná se o Merlův klenot. Jde o o to, že dokázal svůj styl psaní upravit tak, aby odpovídal strohosti Langova myšlení. Pro mě to má tu nadstavbu, že si uvědomuju, že lidé jako Lang mezi námi normálně žijí i dnes. Kdyby nebylo nacismu v Německu, tak by Lang mohl bývat zaměstnancem roku až do smrti. A stačilo, aby se začalo bubnovat na bubínky v hnědých košilích a bylo zle.

10.06.2023 4 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Přiznám se, že Malevil byla kdysi asi první kniha, věnující se problematice lidské společnosti po jaderné válce, kterou jsem četl. Přitahovaly mě i nadále tituly podobného zaměření, ale Malevil je prostě Malevil. Žádná z knih se mu ani nepřibližovala svou komplexností a tím jak člověka dokáže zasáhnout do hloubky. Merle se nesnaží šokovat děsem a barvitým popisem negativních jevů provázejících rozpad společnosti a přesto se mu povedlo navodit tísnivý pocit. I patnáct let po přečtení se mi vybavují některé scény. To se jen tak nestává.

10.06.2023 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

(SPOILER) Tak... Jestli jsem u Problému tří těles váhal mezi 3 a 4, pak u Temného lesa jsem byl od začátku přesvědčen o 4, ale poslední čtvrtina to převážila na plných 5*. Přijde mi, že autor je v této knize již vypsanější, ale originály byly vydané ve stejném roce. Možná to byla jeho zamýšlená koncepce, kdy první díl byl "na seznámenou". Nevím, každopádně tohle už byla jízda. A tentokrát jsem si naprosto užil asijskou mentalitu. Autor rozvíjí charaktery postav, které budí dojem, že budou v dějové linii důležité, aby je v další části knihy odsunul. Neustále Vás to nutí přemýšlet a snažit se domyslet souvislosti. Snažil jsem se odhalit záměry meditátorů a představit si co by se asi tak mohlo skrývat pod pojmem "kosmická sociologie", ale i tak mě autor překvapil svou propracovanou fantazií. Jeho představa o rozkladu lidstva, mezigeneračním odcizení a vzájemné nedůvěře mě zamrazila. Věčné optimisty bude autor zcela jistě deprimovat, protože přežít masakr jen proto, aby se přeživší pak pobili navzájem je prostě síla. Bohužel, takhle nějak si to ale představuji, protože "řetězec podezření" známe všichni. Vzhůru pro závěrečný díl.

29.05.2023 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Co k tomu říct? Asijská mentalita se od té západní liší, stejně pak i literatura. To je první fakt, se kterým musí případný čtenář počítat, aby pak nehodnotil knihu jako "odpad", což si bezesporu nezaslouží. Pomáhá tomu sledovat korejskou kinematografii - po pár filmech už si na asijskou mentalitu jaksi zvyknete. Druhým faktem je to, že kniha se řadí do žánru hard sci-fi. A tohle bylo místy hodně hard. Kniha je rozdělena do tří částí, přičemž tu prostřední je snadné si splést s učebnicí fyziky a informatiky - tou jsem se celkem prokousával. Ale první a hlavně poslední část to hravě vyrovnaly. Škoda, že hodnotit lze pouze na pětihvězdičkové škále. Za mě tři jsou určitě málo, ale čtyři možná zase moc. Uvidím kam se to posune v dalších dílech.

10.05.2023 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Tohle je krásný příklad nadčasové knihy. Příběh ukazuje křehkost nadvlády člověka nad přírodou. Den trifidů a Malevil jsou stálice mé knihovny.

Poslední hvězda Poslední hvězda Rick Yancey

Poslední kniha v sérii a tohle už bylo vysloveně utrpení. Nemám ve zvyku knihy nedočíst, takže jsem dal i tuhle, ale bylo to na morál. Nechcu se vlastně o tom ani moc rozepisovat. Kazdé z dětí v knize bylo nečím mezi Rambem a Jamesem Bondem. Ufff. To neeee.

29.04.2023 2 z 5

Nekonečné moře Nekonečné moře Rick Yancey

Jak jsme již několikrát viděli u knih v sérii, i tady jsme svědky sestupné tendence kvality. 3* jen z úcty k prvnímu dílu. Pořád stejnej problém. UFOni vyvraždujou lidstvo a mladí řeší svoje Beverly Hills. Navíc se nám autor snaží podsunout myšlenku, že se z desetiletých dětí dají za pár měsíců vycvičit vojáci speciálních jednotek. Tak to zase prrr.

Pátá vlna Pátá vlna Rick Yancey

(SPOILER) Tak tohle byla young adult se vším všudy. Dávám 4* za potenciál a myšlenku, kterou to má. Jinak mi ty děcka celkem lezly na nervy. Kolem probíhá vyhlazování lidstva a holka řeší jak krásný má kluk oči? A ještě k tomu kluk kterej ju postřelil? To jako fakt?

Spasitel Spasitel Andy Weir

Nevěřil jsem, že Weir dokáže pokořit svého Marťana. A on to dokázal. A pro mě dokonce o parník. Tohle byla neuvěřitelná kniha. Čistá oslava literatury. Klobouk dolů pane Weir.

Artemis Artemis Andy Weir

Škoda, že jsem tohle četl až po Marťanovi. Příběh sám o sobě je super. Typický Weir, ale bohužel to srovnání už tam je, takže "jen" 4*

Marťan Marťan Andy Weir

Po skvělém filmu jsem si říkal, že snad kniha ani nemůže být lepší. A...omyl. Postava Marka je sympatická až za hrob. Příběh, ač jednoznačně fikce, je protkán vědou a navíc je neskutečně vtipnej. A na mě to prostě funguje. Jednou bych chtěl být takhle nezdolný :-)

Písek Písek Hugh Howey

Kdybych to nečetl po Silu, tak bych možná hodnotil výše. Ale takhle...bylo tam příliš mnoho otázek a příliš málo odpovědí. Na postavách mi zas až tak nezáleželo. Prostě divnej příběh o divnejch lidech v divným světě. Ale tak proč ne?

Prach Prach Hugh Howey

Je až neuvěřitelné, že Howey dokázal udržet kvalitu na nejvyšší laťce i u třetí knihy. Opět jsem mu to žral od prvního písmenka do posledního. Ty knihy nemají jediné hluché místo, kde byste se nudili.

Turnus Turnus Hugh Howey

Knihy psané v sérii mají někdy tu vlastnost, že se látka vyčerpá už v první díle a vy dále vidíte jen postupný úpadek. Tohle je naštěstí přesně opačný případ. Howey s nesníženou kvalitou rozšiřuje svůj příběh a postupně odhaluje jaká realita se skrývá za oponou. Četl jsem jedním dechem.

Silo Silo Hugh Howey

Jednoznačně plný počet. Nastíněný svět uvěřitelný, postavy rozvedené do hloubky. Jejich jednání logické. Navíc mám rád post-apo příběhy, kdy postavy teprve odhalují co že se to vlastně stalo. Tohle na mě funguje.

Sucho Sucho Neal Shusterman

Tohle bylo za mě tak na 3,5*. Byly pasáže čtivé a byly pasáže kterýma jsem se musel trochu prokousávat. Chvilkama jsem přemýšlel jestli by lidi opravdu jednali tak, jak bylo popsáno. Ale jako celek příběh zafungoval.

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Kniha je skvělá. Možná nehodnotím za plný počet jen proto že srovnávám se smrtkami. Oceňuji originální nápad a upřímně...od přečtení této knihy vyhrožuji svým dětem "rozpojením" :-)

Zvon Zvon Neal Shusterman

Přiznám se, že závěrečnému dílu této trilogie udělím plný počet asi jen z úcty k celku. Jinak bych hodnotil o stupínek níž. Závěr na mě působil až moc hekticky, ačkoli to možná byl záměr.

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Důstojné pokračování smrtčí trilogie. Líbí se mi, že autor sleduje více postav a rozvádí jejich dějové linky. Ty jsou osobité a lehce rozeznatelné. Vším tím prostupuje Nimbus, jehož pojetí je naprosto odlišné od vizí jiných autorů. Jen tak dál.