V28 V28 komentáře u knih

Vánoční říše Vánoční říše Joe Hill (p)

Perfektně vymyšlený a čtivý příběh s parádním tempem, které vydrží až do konce knihy. Joe Hill potvrdil, že opravdu nespadl daleko od stromu jménem Stephen King.

31.12.2017 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Skvěle napsané, asi by nevadila kratší verze, ale pár stránek navíc snad nikoho nezabije. Je znát, že v sobě Fredrik Backman má krom nadání k psaní i lásku ke sportu, jinak by spoustu věcí nedokázal tak skvěle popsat a vysvětlit. První polovina knihy musí prostě každého aspoň trochu sportovně založeného zahřát, dojmout a těm ostatním vysvětlit, proč to prostě není o tom, že chleba levnější nebude. Bohužel to je i dost pravdivá kniha a druhá polovina je drama, které jsem už nečekal. Perfektně popsané lidské povahy, pocity. Je skvělé co všechno dokáže sport a je hrozné co se sportem udělají peníze a ambice rodičů, kteří ze svých dětí vychovají někoho, kdo si myslí, že může a projde mu všechno.

24.12.2017 5 z 5

Severní vody Severní vody Ian McGuire

Závěr roku 2017 je bohatý na skvělé knihy a román Severní vody k nim určitě patří.
Příběh Patricka Sumnera jemuž zrovna nevyšla kariéra doktora v armádě a z nedostatku příležitostí a nabídek se nechá naverbovat na velrybářskou loď jménem Dobrovolník, je čtivá, drsná a krutá záležitost. Už po prvních stránkách a seznámení s harpunářem Henry Draxem, bude každému jasné, že tentokrát si doktor vybral ještě hůř. Skvěle popsaná atmosféra na lodi v extrémních podmínkách Arktidy i doby, kdy ze špinavých přístavů vyrážela jedna velrybářská loď za druhou a lidský život příliš neznamenal.

14.12.2017 5 z 5

Ďáblova pevnost Ďáblova pevnost Juraj Červenák

Opět výborný a čtivý příběh slovutného rytíře, turkobijce a oficíra i dezertéra armády Jeho Veličenstva císaře Leopolda I. kapitána Korneliuse Báthoryho. Kniha do puntíku splní přesně to, co je napsáno v jejím úvodu - Předkládáme ctěnému čtenáři dobrodružství v krajích cizích i tuzemských, souboje s nepřáteli pozemskými i pekelnými, hojnost střetnutí tajemných, zrad mrzkých a ukrutností pohanských. Stranou však nezůstanou ani vzplanutí milostná či družnost mužná, jež v nebezpečí nejednomu křesťanovi život zachrání.

10.12.2017 5 z 5

Brána Irkally Brána Irkally Juraj Červenák

Prokletí džauři a jiní bezvěrci, až budete číst tuto knihu o putování kapitána Kornéliuse Báthoryho Osmanskou říší a o dobrodružství, které v těch dalekých zemích zažil, budete se bavit. Skvělé hlášky, akce i napětí do poslebí stránky.

08.12.2017 4 z 5

Strážcové Varadínu Strážcové Varadínu Juraj Červenák

Po přečtení a velké spokojenosti se sérií Kapitána Steina a notáře Barbariče jsem se chtěl k Červenákovi vrátit a zkusit od něj něco dalšího, vybral jsem dobře. Dobrodružné čtení o hrdinných skutcích turkobijce kapitána Báthoryho je zlehka napsaná, nijak složitá a čtivá záležitost, která mi prostě sedla. To, že při hledání syna zabloudí do Turky obsazených zemí a při krvavých střetech z těl lezou střeva, z useknutých končetin tryskají gejzíry krve, tak s tím už se při čtení z těch časů musí počítat. Jdu na další díl.

06.12.2017 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Tana French

Jedno domácí násilí co se zvrtlo a je z toho kriminálka roku. Kniha která je od začátku do konce našlapaná dějem s neuvěřitelně hutnou atmosférou, žádné zbytečné rozbředlé omáčky, vysvětlování nebo snad popisování západu slunce. Souhra u výslechů tak hustých a vyšponovaných, že vám nedovolí přestat číst a s koncem kapitoly si oddechnete snad víc než podezřelí. K tomu psychologická sonda do duše policajtky a chodu oddělení, paranoidní situace, důvěřovat tomu nebo tomu, neuvěřitelné psycho včetně závěru. Prostě Tana French zraje jako ta nejlepší irská whiskey, už teď se těším na další soudek.

02.12.2017 5 z 5

Mořský detektiv Mořský detektiv Mark Douglas-Home

Výborně jsem se bavil, samozřejmě krom pasáží o sexuálním zneužívání dětí ze zemí třetího světa. Skvěle poskládaná a sympatická sestava hlavních hrdinů v čele s vyšetřovatelem vyplavenin a předmětů z moře Calem McGillem. Tři skvělé případy/příběhy které je nutné vyřešit, zároveň nám osvětlí minulost i současnost mořského detektiva. Prostě čtivá, vtipná, originální záležitost na kterou jsou všechny škatulky krátké a snad se brzy dočkáme pokračování série.

28.11.2017 5 z 5

Boží prst Boží prst Marit Reiersgård

Marit dokazuje, že napsaní výborné knížky, je pro ní prostě jednoduchá věc. Detektivka bez zbytečných kudrlinek, trocha toho soukromí ze života hlavní dvojice s reálným případem na aktuální téma a poskládání střípků toho, co se vlastně stalo pěkně krůček po krůčku až do konce.

24.11.2017 5 z 5

Drahá Silvie Drahá Silvie Dawn French

Mám rád knihy i humor Dawn French, ale tahle byla snad na smlouvu o počtu nudných stránek navíc. Přitom nápad i příběh na pozadí tam byl dobrý, někdy se to holt nepovede.

20.11.2017 2 z 5

Krvavé sestry Krvavé sestry Graham Masterton

Masterton od začátku série s Katie Maguire přímo srší nápady jak někoho oddělat a vystavit ho. Tak nápadité a brutální vraždy prostě v jiných knihách moc nenajdete a v Krvavých sestrách se snad ještě překonává. V krimi sérii, která se odehrává v zemi jako je Irsko, se dalo očekávat, že se objeví případ se skandálem kolem církve, stačí si jen vybrat který.....a povedlo se. Výborně napsaná, čtivá kriminálka a nebýt té soukromé linky ze života Katie a Johna, dal bych pět hvězd. Stránky jak z červené knihovny říznuté padesáti odstíny blbosti, Mastertonovi prostě nejdou a knize i tempu určitě škodí.

18.11.2017 4 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Klasická detektivní zápletka s hlavní rolí v podobě zmizelé a samozřejmě krásné panny Verony. Tentokrát skoro až banální příběh nebýt to šmrncnuté koncem šestnáctého století s notářem Barbaričem v roli vyšetřovatele. Atmosféra a doba jako vždy zachycená perfektně a čtivě. Příběh určitě utrpěl absencí kapitána Steina a kaprála Jaroše, ale poslední stránky dávají naději, že se snad brzy potkáme s kompletní trojkou.

14.11.2017 5 z 5

(M)Učednice (M)Učednice Ali Land

Hodně dobře napsaná knížka. Zajímavé vyprávění pohledem dcery na zrůdnosti její matky i vztah k ní. Samozřejmě strach co všechno bude nebo může obsahovat zděděná DNA. Je to opravdu tak jednoduchý součet?
80% genetika + 20% výchova = 100% bez šance. Mučednice nebo učednice. Docela slušný psycho, které mi hodně připomínalo knihy Caroline Kepnes.

13.11.2017 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Rád se přidávám k ostatním nadšeným komentářům. Také jsem se bál, aby ta vysoko nastavená laťka Dívkou z ledu a Nočním lovem nezačala padat, ale už po pár desítkách stran musí být každému jasné, že Robert Bryndza si troufá ještě daleko výš....skvělé.

10.11.2017 5 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Hodně milé překvapení a jedna z nejlepších krimi, co jsem letos četl. Kniha kde je snad všechno, co má dobrá kriminálka mít. Zajímavé ale dobře představitelné prostředí Austrálie a malého města, sympatické vyšetřovatele, zločin z minulosti i současnosti a dávná tajemství mezi kamarády. Každá stránka perfektně napsaná a čtivá.....to vše bez krkolomných obratů a šílených teorií ve vyšetřování. Zasloužených pět hvězd.

08.11.2017 5 z 5

Ladič Ladič Anna Vovsová

Perfektně napsaná kniha jejíž první polovina je optimistická a nostalgická. Návrat do Prahy, vzpomínky na dětství a přípravy na oslavu narozenin, které stejně jako stránky v druhé polovině výrazně zhořknou. Záchrana svědomí útěkem z Československa do frankofonní provincie Québec v Kanadě není možná.....když ho člověk má, tak mu prostě nepomůže útěk nikam. V případě, že ho nemá, může z něj být spokojená Bedla Nejedlá nebo spíš Hřib Hořčák a dělat, že udávání, špehování nebo donášení na druhé, bylo přece úplně normální a spokojeně si chrupkat. Snad podobná doba, režim a na první pohled krásní hříbci už nikdy nedostanou šanci.

05.11.2017 5 z 5

Hračkář Hračkář Liam Pieper

Trošku jiná kniha o těch co taky přežili Osvětim, kam a jak se ubíral jejich život, jaké tajemství mohou ukrývat. Na začátku nebo v první polovině knihy se mi víc líbila linka s příběhem Adama Kulakova a jeho sympatické ženy, ale Arkadij je nakonec s převahou převálcoval. Kolik rodin ve skutečném světě neví nic a jsou hrdí na svůj původ a předky......všechno prostě může být jinak.

03.11.2017 5 z 5

Podivná svatba na Lichnici Podivná svatba na Lichnici Vlastimil Vondruška

Další, už patnáctý díl ze série Hříšných lidí Království českého a i když se mi líbil, tak ubírám hvězdy. Je to hlavně za styl vyšetřování který už skoro připomíná CSI Las Vegas a jen schází, aby Oldřich začal v baňkách určovat krevní skupiny nebo čekal holuba z Prahy s výsledkem testu DNA.

01.11.2017 3 z 5

Prokletí brněnských řeholníků Prokletí brněnských řeholníků Vlastimil Vondruška

Družina královského prokurátora Oldřicha z Chlumu míří tentokrát na Moravu. A i když jde jen o banalitu v podobě ztracené knihy, je to jako vždy případ zapeklitý a zamotaný jako vše, do čeho strčí prsty církev. Mrtvoly se hromadí od prvních stránek a vnadné sklepnice skoro nestačí zvedat své suknice......tentokrát nejen před Otou ze Zástřizlí.

27.10.2017 4 z 5

Zmizelý Zmizelý C. L. Taylor

Čtivá, dobře napsaná kniha, ve které si snad ani chvilku nemůžete myslet, že víte jak to je a kdo je vlastně čeho oběť. Jediná jistota je, že Billy prostě zmizel.

23.10.2017 5 z 5