Prokletí brněnských řeholníků

Jedním z osobních nepřátel Oldřicha z Chlumu byl olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku. Proto správce Bezdězu nesmírně překvapí, když biskup požádá krále Přemysla II. Otakara, aby Oldřicha poslal vyšetřovat do Brna. A ještě záhadnější je údajný důvod jeho cesty – krádež v klášteře tamních minoritů. Oldřich z Chlumu navíc dostává od olomouckého biskupa rozsáhlé pravomoci a je tedy zřejmé, že jde o nesmírné vážnou záležitost. Toto podezření se záhy potvrdí. Ihned po jeho příchodu do Brna je brutálně zavražděn celerárius minoritského kláštera. Smrt hrozí i Oldřichovi a jeho pomocníkům panoši Otovi a veliteli Divišovi, neboť se ukáže, že ve hře je cosi velice znepokojivého....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74538/prokleti-brnenskych-reholniku-kPL-74538.jpg 4.2458

Kniha Prokletí brněnských řeholníků

PREBURDA

Detektivní příběh odehrávající se na Moravě ( již druhý v sérií a také velmi napínavý jako první ), od první stránky až do závěru příběhu mě držel v napětí. Velmi spletité pátrání a zajímavé odhalení. Zařazuji tento díl mezi nejlepší a doporučuji.

oolinkaa

Bohužel nedotčeno . Dej nezaujal

Kakho-Oto

(+ SPOILER) Velmi zamotaný a spletitý detektivní příběh z vrcholného českého středověku. Líbilo se mi to o trošku více než Olomoucký bestiář (zatím zřejmě jediné příběhy Oldřicha z Chlumu, které se odehrávají na Moravě). Čtenář se nesmí zapomenout orientovat mezi příslušníky tří řádů v Brně, do toho se objevují tři povedení bratři, vyslanci a pomocníci tří biskupů a přirozeně i Oldřich z Chlumu, Ota ze Zástřizl a Diviš. V závěru se Oldřich dostane do konfrontace s olomouckým biskupem Brunem ze Schauenburku i králem Přemyslem II. Otakarem. Velkou roli v příběhu hrají odkazy na Velkomoravskou říši, na soupeření mezi latinskou a slovanskou liturgií.

eltondo

Udělal jsem v půlce knihy neplánovanou pauzu a pak už jsem se moc nechytal :)
Preláti, minorité, dominikáni, premonstráti, benediktíni, skriptória, bibliotékáři, diecéze, řeholníci, převorství, konventy, refektáře, celeráriové, dormitáře, presbyteria, terciáři, kvardiáni...
Akorát se tu dokonce hned dva dny po sobě potvrdilo pravidlo, že když nějaký svědek řekne Oldřichovi, že mu něco důležitého prozradí až později, tak je jasné, že se rána nedožije.

hnatlubo
08.12.2020

Vondruška opět nezklamal. I když mám tuto sérii velmi rád musím si od ní na chvíli dát pauzu. Nebude to, ale na dlouho.

Vestička
18.09.2020

Jeden z nejlepších dílů série, řekla bych. A jako audiokniha ještě o něco lepší. Být Oldřichem z Chlumu, na takovýho krále se ale vykašlu, a být Vondruškou, vykašlu se na ty sklepnice.

Angelicca
17.05.2020

Přestože mám historické knihy ráda, tahle mě vůbec nenadchla a nebavila, nedočetla jsem.

Endy17
16.03.2020

Premonstráti, dominikáni, minorité - pro běžného čtenáře není úplně jednoduché se zorientovat. Rozhodně zajímavý je ale odkaz na věrozvěsty a na tehdejší církevní popírání jejich odkazu.