Podivná svatba na Lichnici

Při ústupu českého vojska z Bavorska se dostane v Mühldorfu zádní voj do obležení. V něm bojuje i Oldřich z Chlumu. Rytířům se podaří probojovat na svobodu, ale i když by měli slavit, jejich velitelé Smil z Lichtemburka a Vok z Rožmberka jsou nervózní.

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119527/podivna-svatba-na-li-119527.jpg 4.2414

Kniha Podivná svatba na Lichnici

oolinkaa

Jsem se nějak ztratila , tolik jmen - UPS.. ale jinak dobrý námět příběhu

FallenOne

Můj druhý Vondruška. No... začátek v Mühldorfu byl celkem fajn. Chápu, že pro děj není důležitý popis bitvy, ale aspoň nějaký ten popis tam mohl být. Tedy, on tam byl, ale nezáživně napsaný. Je mi jasné, že důraz byl kladen na to, co se děje mezi českým osazenstvem, takže to pominu. Děj se pak přesouvá na můj oblíbený hrad Lichnice, tehdy ještě v celé své slávě, kde se rozjíždí děj. Opět je tam nepřeberná hromada podezřelých, že vás to nutí kreslit si mapky na papír, kdo je čí co.
Ota zase ošoustá, na co přijde, čímž posouvá děj vpřed. Tentokrát je tam i pár méně uvěřitelných dějových sekvencí, kdy jsem si říkal, jestli by to takhle v realitě skutečně mohlo proběhnout, ale co už, pořád je to fikce. A čtivá. Co mě ale nakrklo byl utnutý konec. Těšil jsem se na nějakou konfrontaci jako byla v Mstě písecké panny, a ono nic. Takže za 3*, ale tím neříkám, že se mi to nelíbilo. Líbilo, jen mě to nezvedlo ze židle.
PS: Taky je škoda, že ačkoli po přečtení znáte vraha, ale už zapomenete, jak se na něj vlastně přišlo.

PREBURDA
09.07.2021

Od první kapitoly až do samého konce napínavé, čtivé a zapeklité. Jen malinkou poznámku, zase je v tomto díle Oldřich vdovec a hned ze startu, truchlí po Blance. Tak si říkám, je to vůbec detektivní série, ve které by se úžasné hlavní postavy, měly stále vyvíjet? Ale, přesto, těším se na další díl.

eltondo
27.05.2021

Popis obléhání Mühlfordu v jakémsi praktickém duchu - to bylo zajímavé zpestření.
Ale ta jména: Smil, Purkart, Častolov, Ojíř, Dluhomil ... až mi to připadalo, jestli to není nějaká šifra.
Ota pokračuje v kariéře prostituta, kdy získává informace od vyslýchaných dívek výměnou za sex. A místo forenzní analýzy mu stačí ostříží zrak: v temné místnosti osvětlené svící a plameny z ohniště dokáže s jistotou určit že odstín hnědé barvy jediného vlasu, který s sebou nosí coby předmět doličný, je naprosto přesně shodný s barvou vlasů přítomné sklepnice.
Ale jinak mě to tentokrát moc nebavilo. Dočteno jen ze setrvačnosti.

olívoil
03.03.2021

Opět oddechové čtení.
Intriky proti králi vyšetřované při opravdu podivné svatbě a opět vraždění.
Tak jdeme na další knihu

rencovav
03.03.2021

Tuhle sérii "historických detektivek" jsem vždycky měla docela ráda, takové odpočinkové čtení. Jenže popravdě, tentokrát mě to vůbec nebavilo. Připadalo mi to strašně dlouhé, vůbec jsem nepochopila ten zločin a jeho vyšetřování... Jak Oldřich z Chlumu, tak panoš Ota, no ostatně úplně všichni mě štvali - samozřejmě za to může autor. Že je Vondruška takový "tradiční", to jsem věděla a štvalo mě to i v jiných knížkách, ale ve vskutku podivné knize jménem Podivná svatba na Lichnici toho na mě bylo nějak moc. Neustálé moralizování, následné vykrucování, naprosto nepřirozené... všechno. Na věrohodnosti se snaží autor dodávat tím, že panoš Ota takřka v každé kapitole spí s nějakou holkou, výměnou za informace. Protože ženy jsou v téhle knize (a myslím, že i v těch ostatních) vážně jen na sex a na drby. Docela mě to štve a uráží. Já chápu, že možná tak tehdejší muži mysleli, ale z tohoto nečiší nějaká snaha o spojení historie a psychologie, jako spíš autorův zjednodušený pohled na svět. Konec byl už trochu lepší, plus se mi líbila interpretace Jana Hyhlíka.

westmen
20.02.2021

Perfektní

Titus
25.01.2021odpad!

Tahle knížka je nejen špatná, ale i prokletá. Čtyřikrát jsem se pokusil napsat vyčerpávající komentář, čtyřikrát mi při tom chcípnul počítač.
Vzdávám to. Nač ztrácet čas rozebíráním toho, proč je ta knížka tak špatná, že zaslouží "odpad!"? Prostě je.

Jen snad pár glos:
- V mühldorfské části se Vondruška překonává v mistrovské kategorii "kterak dramatickou událost ztvárnit co nejnudněji."
- Když si představím, co by s mančaftem, jaký se pak sejde na Lichnici, udělala Agatha Christie, je mi teskno. A stačila by jí na to polovina stránek. Nanejvýš.
- Idioicie je zjevně nakažlivá. Nejen, že se posedne bez výjimky všechny vedlejší postavy, ona padne i na samotného Oldřicha Dokonalého! A on se pak třeba zarputile drží jednoho nalezeného vlasu a zcela ignoruje dýku, kterou vrah zanechal v ráně.
- Na druhé straně ale jeho dokonalost překonává snad všechny myslitelné meze. Na co forenzní tým? Na co zajišťování stop? Z nalezeného těla letmým pohledem pozná nejen přesný způsob provedení vraždy (mimochodem - nesmyslný), ale i profesi a sociální postavení vraha. Okamžitě si povšimne jediné maličké stopy, která jej k vrahovi neomylně dovede.
- Running joke, alternativní verze jednoho zvláště důmyslného plánu z knihy: Ota snaží dostat do hradu pomocí házení kamenů přes zeď (pro ty, co knihu nečetli - to tam vážně bylo). Uběhla noc a Ota stále hází. Děj pokračuje, Ota stále hází. Po nádvoří chodí lidé, občas některého kámen zasáhne, zasažený se zastavuje, kouká nechápavě na oblohu, natahuje ruku, jestli prší. Na nádvoří roste hromada kamení. Oldřich vyřešil zločin, Ota stále hází. Oldřich odjíždí, Ota se tím nenechá zmást a stále hází. Děj se posouvá o sedm set let. Archeologové objevili dokonale zachovaný hrad z třináctého století, zcela zakrytý kamením, malé české Pompeje. Trumfují se v teoriích, jak k tomu mohlo dojít. Vedle hradu je vykopána kostra muže, která v ruce stále svírá kámen.
- Asi jedinou pořádnou záhadou téhle detektivky je, proč se Smil píše z Lichtenburka, když jeho hradu všichni bez výjimky (snad i on sám) říkají Lichnice.