V28 V28 komentáře u knih

Vykoupení Vykoupení Martin Goffa

Nechápu jak to ten Goffa dělá, ale od prvních dílů si udržuje vysoké tempo, napětí, humor i perfektní čtivost případů Mika Syrového. Prostě nikdy to není nuda a člověk se musí krotit, aby mu knížka vydržela trochu delší dobu. Ani tento díl nezklamal a vždycky budu rád, když se objeví další případ z této série nebo i samostatný příběh.

12.07.2018 5 z 5

Frišta Frišta Petra Procházková

Opravdu skvěle napsaná kniha ke které bych se bez doporučení vůbec nedostal. Díky. Frišta je dokonalé a velmi humorné čtení pro poučení o běžném rodinném životě v Afganistánu. Kniha hlavně o ženách, které jsou i nejsou hrdé na své muže. O jejich osudech i právech, kterých vlasně moc není, ale vyprávěný s takovou lehkostí a decentním vtipem, že mohu doporučit každému jako perfektní letní oddychovku po které si budete přát, aby Petra Procházková okamžitě vydala pokračování. Jestli někdo váháte, stačí prvních pár stránek v knihkupectví a knihu už si dočtete doma.

09.07.2018 5 z 5

Běsa Běsa Dita Táborská

Komu se líbila Malinka, ten nebude litovat - prakticky povinná četba. Opět skvělé a úžasně napsané, Dita Táborská tyhle příběhy prostě umí vyprávět. Hned od prvních stránek a hlavně výletu do Tater, ze stránek skoro mrazí.....jak je tohle možné..... A tak se pomalu rozkrývá to, jak to bylo vlastně s Malinkou a spoustu dalších vzájemně propletených a nešťastných životů. Malinka byla možná o chlup lepší a hluchá místa prakticky neměla, ale zas nebyla rozepsaná do tolika příběhů, kde si každý to hluché místečko najde.

03.07.2018 5 z 5

Stíny nad zálivem Stíny nad zálivem Lucy Clarke

Skvělé. Jako čtyřiadvacátý v řadě dávám plný počet hvězd. To by snad jako komentář a doporučení mohlo stačit.

19.06.2018 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Skvěle napsané a vygradované příběhy z jedné dědiny, která by mohla být kdekoliv.

17.05.2018 5 z 5

Obchodník Obchodník John Grisham

Čtivý příběh s perfektní atmosférou jako vždy. Prostředí malého městečka kam utíkají spisovatelé za majitelem skvělého knihkupectví, který se jim naplno věnuje bylo vykresleno naprosto úžasně. Přesně takhle bych si představoval dny a večírky přátel, kteří milují knihy nebo je píší. Od Johna Grishama jsem četl skoro vše a přestože se mi kniha líbila, nemohl jsem dát pět hvězd, protože na jeho nejlepší zkrátka neměla.

01.04.2018 4 z 5

Vitka Vitka Kateřina Tučková

Další hodně silný, čtivý a skvěle napsaný příběh od Kateřiny Tučkové. Tentokrát nás seznámí se životem nesmírně talentované a sympatické Vítězslavy Kaprálové. Ta si v tehdejším ryze mužském světě šla tvrdě za svým cílem a velmi pravděpodobně by dosáhla světového věhlasu nebýt zákeřné nemoci a začátku války, která urychlila příchod její smrti. Přestože byl život této neřízené střely tak strašně krátký, svou skandálností i vlastní osobností, by určitě uživil i románové zpracování o několika stech stranách. To je asi to jediné, co lze divadelnímu přepisu vytknout, když už nás Kateřina seznámila.....chtěl bych číst víc stránek, číst víc ze života Vitky.

28.03.2018 5 z 5

Přišla z moře Přišla z moře Miloš Urban

Tak druhá kniha od Urbana a opět čtivá a vtipná. Když se kouknu kolik (až moc) procent tu dostávají některé šílenosti, tak u téhle knihy nízké hodnocení nechápu. Líbila se mi a určitě budu s Urbanem pokračovat.

23.03.2018 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Šefinspektorka Erika Fosterová je zpátky, takže hon na dalšího vraždícího maniaka z londýnských ulic může začít. Opět velmi čtivě napsané, vyšetřování nikam zbytečně neodbíhá, krátké kapitolky nahrávají napínavosti případu, stránky jen létají a kniha se jen těžko odkládá. Za eskamotérský kousek z dílny Mr. Houdiniho bych nejradši hvězdu ubral, ale třeba mám jen málo zkušeností.

21.03.2018 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Na tuhle knihu jsem se strašně moc těšil. Holka co nejde s davem, bydlí v chatě u Sušice, živí se sběrem hub pro místní hospůdku, je šťastná v přírodě a nepotřebuje všechny ty dnešní kraviny. Bohužel příběh toho proč tomu tak je, byl trochu jiný než jsem si naivně představoval a jakmile začal ze stránek pomalu vystrkovat růžky, začlo mi být zle. Kdo by řekl, že muchomůrka zelená by mohla zachránit život...kdyby. V každém případě byla kniha z pohledu hlavní hrdinky skvěle vypravěná, čtivá a bez vzpomínek na minulost i krásná. Pět hvězd naprosto zaslouženě.

19.03.2018 5 z 5

Mrtvý holky Mrtvý holky Miloš Urban

Moje první věc od Miloše Urbana a musím napsat, že se to četlo skvěle. Nenašel jsem špatnou povídku. Všechny čtivé, zábavné i mrazivé až divné, ale vždy se skvěle vykreslenou atmosférou. Určitě si přečtu další jeho knihy.

16.03.2018 4 z 5

Valčík stromů a nebe Valčík stromů a nebe Jean-Michel Guenassia

Při pohledu na místní hodnocení jsem se trošku obával, že budu číst nejslabší knihu od J. M. Guenassii, ale to se naštěstí nepotvrdilo. Právě naopak. Příběh mladé a naivní Marguerite, bláznivě zamilované do Vincenta van Gogha se mi moc líbil. Guenassia si zde podobně jako ve Vysněném životě Ernesta G. pohrává s tím, jak to třeba také mohlo být a že je třeba za každým osudným okamžikem hledat ženu. Jako vždy to bylo velmi čtivé a tou krásnou dobou ve které se příběh odehrával, zajímavé. Mohu jen doporučit a těšit se na další jeho knihy.

13.03.2018 5 z 5

Tak až na poslední dvě povídky, bych knihu zařadil spíš do kategorie Humor/Literatura česká. Vůbec mi to ale nevadilo, královský jsem se bavil a knihu bych doporučil každému, kdo se rád od srdce zasměje.

11.03.2018 5 z 5

Opozdilec Opozdilec Dimitri Verhulst

Líbilo se mi to. Smutné, depresivně pravdivé, ale i dost vtipné. Předstírat skoro celý život a pak i ten zbytek, to je šílené. Zatleskat, že se Désiré nakonec rozhoupal nebo je to zoufalec, který ani na stará kolena nedokáže bouchnout do stolu?

10.03.2018 5 z 5

Divoká labuť a jiné příběhy Divoká labuť a jiné příběhy Michael Cunningham

Příjemná jednohubka na večer a tak trochu jiné pohádky. Lepší i horší, ale bavil jsem se.

08.03.2018 4 z 5

Gorazdův limit Gorazdův limit Vojtěch Mornstein

Jsem rád, že k cestování využívám vlak, na koleje snad Gorazda ještě katastrofický limit nevypracoval.

07.03.2018 3 z 5

Kruté časy Kruté časy Ian Manook (p)

Opět skvělé. Kruté časy nastanou každému, kdo se nebude chtít vyzpovídat Jerúlgelderovi nebo si dokonce bude zahrávat s Ojún. Čtivé i zajímavé od první do poslední stránky. Až je mi líto, jak rychle jsem druhý díl přečetl. Nitky případu se tentokrát rozeběhnou nejen po Mongolsku, ale zaběhnou i do Ruska a Francie. Stejně jako v první knize, jsou stránky plné akce, napětí i popisů místní kultury a zvyků. Překvapivě se během vyšetřování dokonce najde čas na pár argentinských filmových tipů (což jsem uvítal). Výslechové metody drsného mongolského komisaře, mi stejně jako celá jeho partička a neméně drsné Mongolsko budou chybět....snad se brzy dočkáme pokračování.

06.03.2018 5 z 5

Jerúldelger Jerúldelger Ian Manook (p)

Mongolský Harry Hole - Jerúldelger, který sice netrpí alkoholovou a drogovou závislostí, ale jinak se chová k autoritám i podezřelým naprosto stejně. Bez zbytečných řečí si jde tvrdě za svým, v zemi, ve které to vlastně ani jinak nejde. Výrazně mu k tomu pomáhá velmi povedená partička vyšetřovatelů, které si rychle oblíbíte : Ojún, Solongo a nakonec Gantulga bez kterého by to prostě nešlo, hlavně díky nim se v knize najdou i velmi vtipná místa. Už delší dobu jsem tak dobrou krimi nečetl. Od začátku do konce perfektní - čtivé, místy brutální, drsné prostředí i zajímavé stránky z historie a tradic Mongolska. Mohu jen doporučit.

04.03.2018 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Příběh se mi hodně líbil i když dost často zpomaloval a neustálé opakování některých věcí, soupisů, výčtu jmen a funkcí bylo dost ubíjející a ubíralo stránkám na tempu. Dle mého názoru by kniha mohla být o pár desítek výše zmíněných stran kratší a k její čtivosti by to jen přispělo. Naštěstí se příběh vždy ve správný čas dokázal opět skvěle rozjet, ať už díky kapitánu Crozierovi, skvěle vloženému deníku doktora Harryho D. S. Goodsira nebo postavě psychopata Corneliuse Hickeyho.....díky kterému by snad opravdu mohlo platit : člověk člověku člověkem. https://www.csfd.cz/film/497379-the-terror/prehled/

01.03.2018 4 z 5

Paměť mojí babičce Paměť mojí babičce Petra Hůlová

Skvěle napsaný a odvypravěný příběh o drsném, bezútěšném životě několika generací žen jedné rodiny v drsném Mongolsku. O ztrátě tradic, naivitě, velkém očekávání a ještě větším zklamání. Tradiční život v mongolské stepi na první pohled možná neláká, ve srovnání s “moderním” městem a ztrátou rodiny se jeví jako výhra a sám Burchan by to potvrdil. Ve dvaadvaceti napsat něco takového je až neuvěřitelné a zbývá jen zatleskat a přidat pět hvězd.

22.02.2018 5 z 5