Ulala Ulala komentáře u knih

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Moje první kniha tohoto autora a musím říct: docela dobré. Zápletka nová (alespoň pro mně), styl psaní zajímavý, osoby sympatické. Prolínání osudů oběti a hlavního vyšetřovatele tomu dodává šmrnc. Za mně dobré, docela dobré a jelikož příběh slibuje zajímavý vývoj, budu se těšit na další pokračování.

17.10.2018 4 z 5

Vykladačka smrti Vykladačka smrti Ariana Franklin (p)

Zaujal mně název knihy a dlouho jsem odkládala její čtení. Byla jsem zvědavá co z příběhu vyleze a na konec mile překvapená. Detektivky mám ráda a zejména ty historické. Už jednou jsem psala, že v nich nehodnotím historickou věrohodnost i když ta je vždy bonusem navíc. Propojení italského systému vzdělání a faktů, které nechvalně provázejí historii židovské komunity (vraždy malých dětí) v celé řadě zemí, je docela zajímavé. Některé nepřesnosti a občasný diletantský přístup se dá přehlédnout. Docela mně nadchlo, že je to první kniha série a doufám, že další budou pouze lepší.

25.09.2018 5 z 5

Rozvod po čínsku Rozvod po čínsku Frédéric Lenormand

Mám stejný pocit jako PVM, stejně ale vím, že neodolám další knize. Snažím se z nich vzít to, co je v nich nejlepšího a co je hlavní, přestala jsem srovnávat, jako prvních dílů, s původním autorem soudce Ti. Jsou to trochu drsnější pohádky, čtení na jeden zátah a proč ne.

01.09.2018 4 z 5

Když vyleze pavouk Když vyleze pavouk Fred Vargas (p)

Autorka je mistryni nepředvidatelných příběhů. Tento patří samozřejmě mezi ty velmi dobré. Několik časových linií, které se prolínají, několik příběhů, které na sebe navazují, podtrhují neobvyklost metod komisaře Adambsberga. Tentokrát bez pomoci majora Danglarda s jeho vynikající paměti a spíše s "klacky, které mu hází pod nohy". Mám ráda styl psaní autorky a určitě budu pokračovat v čtení dalších příběhů.

01.09.2018 5 z 5

Olomoucký bestiář Olomoucký bestiář Vlastimil Vondruška

Vypravěčský talent pan Vondruška nezapře. Špetka humoru, Morava z pohledu historika, opět příjemný Oldřich z Chlumu se svými pomocníky, kteří se mu tak nějak postupně žení, zajímavá zápletka – co víc si člověk může přát. Propletenec různých příběhů, které se splétají do jednoho okořenilo tuto knihu. Stejně jako většině čtenářů i mně se tato kniha velmi líbila a vřele ji doporučuji pro oddechový víkend.

07.07.2018 5 z 5

Běžkyně Běžkyně Peter May

Musím říct, že Peter May umí rozvinout příběh. Pomalejší začátek tohoto dílu, který popisuje soukromí obou hlavních aktérů vystřídá část, ve které se do hledáčku dostanou čínští sportovci, nakonec strhující poslední část, ve které se do problému dostane Margaret včetně vyústění detektivní zápletky. Některé části mi připadaly trochu naivní, ale to neovlivnilo můj názor na knihu. Další skvělý díl čínských příběhů, které dávají na váhy dva absolutně rozdílné světy.

05.07.2018 5 z 5

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

Konec 14. století v Praze a okolí. Václav od Černého koně, podrychtář, který se chce stát rychtářem Starého města Pražského, zahajuje vyšetřování smrti na trhu. Na to se nabaluje celá řada problémů, které hodnověrně líčí život pražanů od rasa, neboli pohodného až po ty nejvýše postavené. Kniha se mi líbila a budu určitě pokračovat s čtení této série.

17.06.2018 4 z 5

Ďáblův sluha Ďáblův sluha Vlastimil Vondruška

Chtělo by se říci, že bez komentáře. Prostě klasický Vondruška. Příjemné čtení, které člověka žene k tomu, aby knihu přečetl co nejrychleji. U autorových sérií se nepídím po autenticitě historických faktů, ale užívám si prostředí, vztahů a pátrání, tentokrát Oldřicha z Chlumu.

12.06.2018 4 z 5

Uteč rychle a vrať se pozdě Uteč rychle a vrať se pozdě Fred Vargas (p)

Zajímavé spojení současnosti a historie. Názorná ukázka toho, jak historické události - v tomto případě morové rány - mohou ovlivnit myšlení současného člověka. Samozřejmě s neutuchající podporou médií. Propracování historických faktů je hodno autorčina vzdělání. Propletenec událostí začínající v roce 1918 návratem hadráře Émila z první světové války končí v současnosti několika vraždami, které jsou zakončením boje o majetek. Jako vždy u této autorky tak jednoduché to není. Rozuzlení případu je na komisaři Adamsbergovi a jeho týmu.

09.06.2018 4 z 5

Jičínské pole mrtvých Jičínské pole mrtvých Vlastimil Vondruška

Opět souhlasím s předchozími čtenáři. Skvělá oddechovka. Jiří Adam z Dobronína vyjde vstříc své bývalé lásce a pustí se do vyšetřování. Zápletka zajímavá, noví náhodní pomocníci pana z Dobronína pojatí s humorem a špetkou nadsázky. Každý konec kapitoly navádí k tomu, aby jste začali číst dál - bude tam něco dalšího, co povede k rozuzlení záhady ? A pokaždé je.

02.06.2018 4 z 5

Údolí stínu Údolí stínu Peter Tremayne (p)

Nelze než souhlasit s předchozími komentáři. Nemám co dodat a tak pouze zopakuji. Autor = skvělý vyprávěč, velmi dobrý znalec historie. Příběh = zajímavý, vtahující do děje a poučný pro ty, kteří se poučit chtějí.

30.05.2018 5 z 5

Konkláve Konkláve Robert Harris

Zajímavé téma, osobitě pojaté postavy. Autor velmi decentně popisuje zákulisí konklave. Intriky, pošetilost mocných, víra ve správnou volbu a zejména velmi dobře vykreslené vnitřní rozpory hlavního protagonisty příběhu. Doporučuji k přečtení.

27.05.2018 4 z 5

Smrt má vůni inkoustu Smrt má vůni inkoustu Vilém Křížek

Zajímavé a docela mně potěšila úroveň a styl autora. Zklamání se nekonalo. Rakousko-Uhersko je období, které je notoricky známé z péra různých autorů, ale neuškodí se podívat na toto období i z jiného hlediska a to z pohledu tak trochu jiného detektiva, jak sám Elias Sattler říká. Těším se na pokračování, které autor avizoval v doslovu.

20.05.2018 5 z 5

Obětina Obětina Sharon J. Bolton

Wow, tak tohle byl nářez. Knihu jsem přečetla za dva a půl dne i když má více jak 500 stran. Krásné prostředí, zajímavý příběh trochu naředěný legendami a mýty a úžasně představené postavy. Prostě thriller jak má být. Jsem ráda, že jsem navštívila Shetlandské ostrovy.

13.05.2018 5 z 5

Píseň plačky Píseň plačky Wolf Serno

Skvělé ukončení série. Po pravdě jsem byla zvědavá, jak to všechno skončí a konec nezklamal. Zajímavé byly pasáže o studiu mediciny a lékařské praxe v té době. Detektivní zápletka byla tentokrát "upozaděná", přesto byl to zajímavý příběh.

05.05.2018 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

OK. Pokračuji v čtení. Jsem zvědavá zda Erika svoji žádost o přeložení myslela vážně.

01.05.2018 4 z 5

V mrazivých časech V mrazivých časech Fred Vargas (p)

V poslední době mám štěstí na autory a jejich dobré náměty. Mezi ně patří i Frédérique Audouin-Rouzeauová, která své náměty čerpá z historie. Musím podotknout, že velmi věrohodně přenáší historii do současného světa, asi to bude tím, že je vystudovanou historičkou. Případy jejího geniálně uvažujícího komisaře Adamsberga a majora Danglarda s neuvěřitelnou pamětí, stojí za přečtení. Současný příběh, historický podtext, trochu ironie a specifického humoru, francouzské město versus francouzský venkov a k tomu trocha mrazu z Islandu - no prostě neodolatelné.

29.04.2018 4 z 5

Ďáblův spár Ďáblův spár Lara Dearman

Na prvotinu výborné. Kniha se čte sama. Několik linií, které vedou k rozuzlení příběhu a vysvětlení historie postav je propracováno dokonale. Budu se těšit na další tajemství Jenny Doreyové a další popis Normanských ostrovů, které jsou drsné ale krásné.

22.04.2018 5 z 5

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

Skvělá kniha pro odlehčení. Určitě budu pokračovat v této sérií.

19.04.2018 5 z 5

Světelný klam Světelný klam Louise Penny

Právě jsem se vrátila z Three Pines a na otázku, kterou autorka napsala na konci knihy, mohu odpovědět pouze ANO, kniha se mi velmi líbila a nemohu se dočkat pokračováni. V bistru, vyšetřovací kanceláři zřízené na starém nádraží a na procházkách vesnicí jsem strávila krátkou dobu, protože příběh mně vtáhl celou a knihu jsem měla přečtenou za pár dnů. Autorka na pozadí vraždy skvěle popisuje vztahy jednotlivých zúčastněných, některé byly vyřešené a za nimi postavená tečka, některé však zůstaly otevřené a snad se jejich vyřešení dočkáme v příštím díle. Náznakem může být návrat Rózy, na kterou Ruth na jaře celou dobu čekala. Omlouvám se těm, kteří neznají celou sérii a historii jednotlivých postav, popisování příběhu by zabralo moc místa, proto jsem vyjádřila pouze svůj pocit po přečtení knihy.

08.04.2018 5 z 5