turbosound

Nadace a ZeměNadace a ZeměIsaac Asimov

Znovu jsem dočetl sérii Nadace vyjma dvou prequelů. Stejně jako dřív mě opravdu bavily první tři díly série. Nyní jsem ale zjistil, co mě tak vadilo naopak na posledních dvou knihách, a na této především: Nekonečné žvanění na úkor už tak dost šroubovaného děje, kdy hrdinové skáčou z jedné planety na druhou a každá z nich je (světe div se!) úplně jiná, než ty předchozí, minimálně jedna nezáživná a zbytečná kapitola (Hudební slavnost - proč?), krátké a nezáživné a jako obvykle užvaněné finále. Slovo Gaia už nemohu ani cítit. Naopak se mi paradoxně na finále líbil poslední odstavec, který otevíral možnosti příběh dále rozvádět. Bohužel, nebo možná bohudík, k tomu co se týče Nadace, nedošlo.

25.07.2015

National Geographic: FotografieNational Geographic: FotografieLeah Bendavid-Val

Tento skvost jsem našel v antikvariátu před lety za směšných 300,- Kč. Hned jsem ji musel mít a dodnes si v ní rád listuju. National Geographic je prostě něco!

06.07.2015

Dítě božíDítě božíCormac McCarthy

Má druhá knížka od McCarthyho. Podle anotace a zdejších komentářů jsem čekal něco víc. Je to syrové, drsné, ale nemyslím si, že nějak moc. Zkrátka kratičká, strohá věc o tom nejposlednějším z posledních dítek Božích..

02.06.2014

ČáryČáryRjú Murakami

Přečetl jsem po dvou letech znovu a musím zvýšit hodnocení. Fakt se mi ten nápad či styl, kdy se děj plyne od jedné postavy ke druhé, moc líbí a Murakami to zkrátka umí skvěle. A i kdyby ne, Tokio je mou speciální úchylkou, takže i proto dávám vysoké hodnocení.

Krása nesmírnáKrása nesmírnáIrina Valerijanovna Karnauchovová

Nedávno jsem tuto knížku svého dětství zase potkal. A zase mě ze všeho nejvíc uchvátila baba Jaga a Kostěj Nesmrtelný. Celé jsem to, hlavně tedy díky obrázkům, v dětství hltal a dnes mám chuť zhltnout to zase :)

Neználek na MěsíciNeználek na MěsíciNikolaj Nikolajevič Nosov

Na růžových nadpisech (pokud si dobře vzpomínám) ve vydání z roku 1976 jsem se s otcem jako pětiletý naučil číst, takže ze sentimentu dávám 4 hvězdičky. Když jsem to četl později, příběh už se mi nelíbil tak moc, jako třeba v Neználkovi ve Slunečním městě. Nicméně, obrázky jsem miloval a i dnes si je moc rád prohlédnu.

24.03.2014

Muriel a oranžová smrtMuriel a oranžová smrtMiloš Macourek

Pro mě to nejlepší, co kdy mistr vytvořil. Nápadů, vtípků a je tam ještě víc, než v prvním díle a celá kresba i příběh se mi zdají promakanější. Kája si tímto dílem nasadil hodně vysokou laťku, kterou se mu bohužel už pak překonat nepodařilo. I s jedničkou povinnost pro všechny příznivce Káji Saudka.

18.03.2014

Muriel a anděléMuriel a anděléMiloš Macourek

Kája v nejlepší formě. Gejzíry nápadů, prsaté ženské, nabušení týpci, vtípky na téměř každém políčku. Pro saudkofily povinnost.

18.03.2014

CestaCestaCormac McCarthy

Přečetl jsem to za necelý den, pomaleji to nešlo. Pocity velmi podobné, jako u filmu Threads z roku 1984: Fascinující dílo, ke kterému se už asi nikdy nevrátím. Tak mě to rozložilo.

27.02.2014

Sputnik, má láskaSputnik, má láskaHaruki Murakami

No tedy... tohle mě tedy dostalo. Po extrémně rozsáhlém 1Q84 další román od pana Murakamiho, který jsem přečetl. Kratičký, jenže (alespoň pro mne) o to silnější a snad i silnější než zmíněné 1Q84. Dlouho jsem se mu vyhýbal a nakonec jej každému doporučuji, konec mě naprosto rozebral.

19.02.2014

DunaDunaFrank Herbert

Nemohu hodnotit, ale kdybych mohl, tak tomu dám jasný odpad. Zkrátka jsem to ani na třetí pokus nedokázal přečíst až do konce, což se mi ještě nestalo. Zkoušel jsem i Lynchův film, dopadlo to úplně stejně. Takže ne, jsem sice do sci-fi blázen, ale Duna se strávit prostě nedá a nechápu, co na ní všichni vidí.

25.01.2014

Za modrým horizontem událostíZa modrým horizontem událostíFrederik George Pohl Jr.

Nevím, ale narozdíl od prvního dílu jsem se tím prostě nemohl prokousat a trvalo mi to dvojnásobek obvyklého času, za který bych podobnou knihu měl přečtenou.

!!!Spoiler!!!:
V průběhu čtení jsem tak nějak zjistil, že jsou mi vlastně osudy hlavních hrdinů i celé rasy Heechee úplně ukradené. Navíc zásahy této mimozemské civilizace do vývoje lidstva považuji silně inspirované (nechci říct okopírované - to by nebylo fér) nápadem geniálního A. C. Clarka a to se mi taky nelíbilo.

Takže, pro mě tímhle dílem série končí a rozhodně ji nebudu nikomu doporučovat.

20.01.2014

Enterprise v ohroženíEnterprise v ohroženíGene DeWeese

Typický Star Trek. Kapitán Kirk, pan Spock, Kostra, Uhura a další: nikdo nechybí, jedna postava je bonus navíc, zkrátka nic nového. Jenže. Oproti mnoha dílům původního seriálu z 60. let měla knížka spád, a tím má u mě velké plus. I tak ale, je to opravdu jen pro fanoušky Star Treku nebo pro někoho, kdo se opravdu nudí a nemá nic jiného, po čem by sáhl.

22.09.2013

Když mrtví mládnouKdyž mrtví mládnouPhilip K. Dick

Dickův způsob stravování a kouření cigaret mě v této knize velmi bavil. O zbylém ději se to již říct nedá, ale nemůžu říct, že by to bylo špatné čtení. Člověk jen musí přistoupit na mistrovy občasné přehmaty v logice a poněkud línější děj s koncem jakoby bez konce.

30.08.2013

Kaňte, mé slzy, řekl policistaKaňte, mé slzy, řekl policistaPhilip K. Dick

Pro mě rozhodně jedna z nejslabších knih PKD, které jsem zatím přečetl, a přečetl jsem jich už celkem dost. Není špatná, děj je napínavý, jenže když už člověk čeká na nějaké hodně zajímavé rozuzlení, dočká se jen jakéhosi zmatečného (alespoň pro mě určitě) vysvětlení, jak to vlastně všechno bylo a na úplný závěr stručný popis osudů jednotlivých postav. Pro mě zkrátka slabé, ale určitě ne špatné čtení, jen ten konec docela zklame.

08.08.2013

PiercingPiercingRjú Murakami

Nevím, co si o této knížce mám myslet. Žádné silnější dojmy ve mě nezanechala. První asi třetinu jsem se bavil a těšil, jak to celé dopadne. Bohužel, pak se to podivně změnilo a měl jsem co dělat, abych to vůbec dočetl do konce. Čáry a polévka miso, jak tady napsal již někdo přede mnou, opravdu nepřekonány. Na druhou stranu, dá se to přečíst za večer, takže to taková ztráta času nebyla.

25.07.2013

Marsovský skluz v časeMarsovský skluz v časePhilip K. Dick

Výborná knížka, přesně taková, jakou jsem od PKD očekával. Napínavý příběh, poměrně nečekané, zajímavé rozuzlení, zadumaný závěr. Jen z těch opravdu velmi sugestivních popisů schizofrenie mi bylo chvílemi docela nevolno. Philip K. Dick evidentně věděl, co to je schizofrenie.

30.06.2013

Minority Report a jiné povídkyMinority Report a jiné povídkyPhilip K. Dick

Skvělé povídky od skvělého autora. U některých z nich se dá rozuzlení očekávat dopředu, jiné jsou jakoby "nedopsané". Dostaly mě ale všechny. Co mě ale otravovalo, byl opravdu velký počet pravopisných chyb, které si tato sbírka fakt nezasloužila.

05.06.2013

AfterdarkAfterdarkHaruki Murakami

Z nějakého důvodu tento druh literatury můžu. Napínavý příběh, atmosféra megapole, postavy, se kterými se čtenář dokáže při troše snahy i ztotožnit. Murakami jako obvykle prvotřídní, ale něco málo mi tam chybělo. Vzhledem k tomu, že se to dá přečíst za jeden večer, na to možná již brzy přijdu.

30.03.2013

2001: Vesmírná odysea2001: Vesmírná odyseaA. C. Clarke (pseudonym)

Klasika sci-fi. Mé první setkání s panem Clarkem asi před patnácti lety, a od té doby jsem celou sérii četl asi čtyřikrát. Tak moc mě jeho vize baví.

08.03.2013

Návrat RámyNávrat RámyArthur Charles Clarke

Ano, taky to musím zmínit. Ten neskutečný stostránkový úvod, který tam podle mého být vůbec nemusel, anebo kdy už, tak mnohem kratší.
Zbylé více jak dvě třetiny románu byly, jak jsem u Clarka zvyklý, vcelku velmi zajímavé, nicméně mě osobně vadily některé věci, kterým se dřív vyhýbal a já tak na ně nejsem u jeho knih zvyklý. Mám na mysli ty milostné linie, sex apod. Sám osobně proti tomu v literatuře nic nemám, ale nevím, tady mi to nějak nesedělo. A příšerný překladatelský počin pro mě bylo slovo "miláček", v závěrečných pasážích na téměř každé stránce.
Co mě naopak fascinovalo, byly podlé charaktery některých hlavních postav. Na to u Clarka taky moc zvyklý nejsem a při čtení mě napadalo, co je vlastně práce jeho, a co Gentryho Lee. No, celkově se to dalo, není to zdaleka nejlepší, co jsem od ACC četl, ale jsem zvědavý na pokračování.

28.02.2013

EragonEragonChristopher Paolini

Jak už tady kdosi napsal, klišoidní fantasy pro náctileté. Vydržel jsem asi čtvrtinu, dál to nešlo.

06.02.2013odpad!

Sestupová dráhaSestupová dráhaArthur Charles Clarke

Navzdory jednoduchému ději omezenému převážně na leteckou základnu šlo o velmi čtivou a ke konci i napínavou knížku, která mě jako člověku, který o létání vůbec nic neví, dala i několik nových poznatků. Fanouškům ACC, letectví, radioamatérům i těm, kteří se zajímají o druhou světovou válku, doporučuji.

22.01.2013

Temný obrazTemný obrazPhilip K. Dick

Skutečně temný obraz totalitní společnosti, ve které jste pod neustálým dozorem kamer a neustálým vlivem drog. Pointa příběhu mě dostala. Mohu doporučit i zfilmovanou verzi, své předlohy se drží věrně.

12.12.2012

MusašiMusašiEidži Jošikawa

Bylo to dlouhé, velmi dlouhé, ale bylo to zajímavé a jsem rád, že jsem se v polovině rozhodl dočíst až do konce. Je otázkou, čemu všemu se dá věřit - jako historická rekonstrukce to však zamýšleno podle doslovu nebylo a ani to nebylo možné. O Musašim toho víme jen velmi málo. Přesto mě atmosféra středověkého Japonska v Jošiokově románu pohltila. Chvílemi jsem se přestával orientovat v jednotlivých postavách, kterých je opravdu hodně a chvílemi mě mátly obrovské časové posuny v ději. Před přečtením jsem shlédl starou trilogii s Toširó Mifunem a musím říct, že ty filmy jsou oproti románu velmi slabé, nezobrazují snad ani třetinu událostí obsažených v něm. Co se týče jednání některých hlavních postav ve zfilmované verzi, platí totéž. Přesto už navždy budu mít tvář Musašiho ve své fantazii spojenou s tváří Toširóa Mifuneho, jehož tvář mě provázela také celou knihou. Doporučuji všem, kteří se o Japonsko a jeho historii zajímají a troufnou si přečíst knihu, která má téměř 950 stran. Zároveň jim přeji, aby vydrželi až do konce. Stojí to za to.

01.12.2012

Nekonečná, téměř průzračná modřNekonečná, téměř průzračná modřRjú Murakami

Jedna z mála knih, kterou jsem nedokázal přečíst až do konce a i ta polovina, kterou jsem zvládl, mi dala zabrat. Ne pro její syrovost, (na tu jsem od Murakamiho zvyklý z jeho Polévky Miso i Čar), ale pro tu nudu, která čiší z každé stránky. Naturalistické pojetí není vždy tím, co bezpodmínečně dělá knihu čtivou a v této knize prakticky o nic jiného nejde. Téměř žádná přítomnost jakéhokoliv děje, postavy, které mi byly protivné a bezmezný pocit ztráty času čtením něčeho, co jsem četl již mnohokrát, ale daleko lépe. Tuto knihu nebudu hodnotit.

16.05.2012

Kafka na pobřežíKafka na pobřežíHaruki Murakami

Murakami ho mám velmi rád. Bohužel, zážitek z této knihy mi byl pokažen naší zlínskou knihovnou, která jediný volný svazek vedla v salátovém vydání. Knihu takového druhu si myslím stojí za to jednou za čas pořádně svázat a vyspravit. ,Tehdy napoprvé jsem ji dočetl asi do půle, než jsem ztratil trpělivost a knihu se stížností vrátil. Když se mi dostala do rukou podruhé (tentokrát již v lepším stavu), měl jsem tendenci těch víc jak 200 již jednou přečtených stránek přeskakovat a tím byl můj zážitek zkažen podruhé. Věřím, že někdy za deset, patnáct let si tu knihu přečtu v důstojném vydání, celou od začátku až do konce. Věřím, že za to stojí!

18.01.2012

Agónie a extázeAgónie a extázeI. Stone (pseudonym)

Život, dílo a myšlenky Michelangela Buonarroti jsou pro mne srdeční záležitostí, proto jsem tento životopis četl povinně. Trvalo mi to sice dlouho, ale o to víc mi to dalo. Jde o nádhernou knihu, která vás vezme přímo do časů vrcholné italské renesance. Vedle Michelangela samotného zde vystupuje celá řada historických postav, géniů umění i války, od Leonarda da Vinci, přes Raffaela Santi, Medicejské, Savonarolu a další a další. Jde o skvělou ilustraci tehdejší doby, založenou na pečlivém studiu dobových materiálů, pozdějších výzkumů a v neposlední řadě Michelangelovy bohaté korespondence. Doporučuji každému, koho tato část dějin umění (a nejen umění) zajímá.

25.08.2011