Kaňte, mé slzy, řekl policista

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Mediální hvězda Jason Taverner se jednoho dne probudí ve špinavém hotelovém pokoji a zjistí, že je veřejnosti naprosto neznámý. Ani manažer, ani přátelé, ani publikum si na něho nevzpomínají. Je bez dokladů, v této realitě neexistuje a neexistoval. Současný svět se nicméně podobá jeho světu - je zde všemocná policie, která potlačuje menšiny a bezohledně udržuje klid a pořádek... Kniha je dle recenzentů Dickovým nejpolitičtějším románem. Ve srovnání s jinými je psán lineárně a komponován mnohem přehledněji. Protože děj se odehrává v roce 1988, zdál se kalifornským úřadům až příliš provokativní. Dickovi za jeho nepřítomnosti dokonce prohledali byt - rukopis byl naštěstí v péči jednoho notáře. A mezi scifisty se dokonce traduje, že román nesměl být nějaký čas v USA vydán....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12693/kante-me-slzy-rekl-policista-12693.jpg 4.174
Žánr
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Laser-books (Laser)
Orig. název

Flow My Tears, the Policemen Said, 1974

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (13)

Kniha Kaňte, mé slzy, řekl policista

Přidat komentář
Polinius
10. února

Zklamání!
Zprvu vše vypadalo, že se jedná o hutné Sci-Fi plné motivů které máme tak rádi z kyberpunku či dystopii.
Ztráta identity, ztráta napojení na společnost, masové vymývaní mozků, anonymní sex s mladistvou osobou, ...
Ale jak stránky přibývají a konec se blíží, kniha nedává žádnou odpověď kterou jsem chtěl slyšet a všechno končí deux ex machina a za všechno může/mohou ....
Prozradit by to byl opravdu velký spoiler ale všem kteří znají osobní život PKD je asi námět/pointa jasná.

kralika
01.09.2020

Roztěkané, nejednoznačné, sžíravé, znepokojivé - prostě to, co od Dicka můžete tak nějak čekat. A proč ho i čtu...

"'Když mi říkají generále, mám výčitky svědomí, že jsem nenapsal knihu, jak vtrhnout do Francie a vyhnout se při tom válce na dvou frontách.'
'Takže jste jen obyčejný pan.'
'Přesně tak.'
'A oni vám to dovolí?'"


zahadum
17.08.2020

Problémom pre mňa v knihe od PKD je naprostý chaos, jedine takto sa dá opísať jeho kniha. Pritom nosný príbeh je dobrý - strata totálnej identity, kedy hlavná postava prestane ako keby existovať v systéme. Teraz je jedno čo si predstaviť pod pojmom - systém. Začne to dobre a na pár úvodných stránkach aj my podobne ako Jason tápeme kde sme, kto sme a prečo zrazu nie sme. Hneď ale po sľubnom úvode príde klasický PKD na scénu a to jest silná paranoická väzba na všetko a proti všetkým. Jason prejde svetom drog, zmätených postáv ktoré to celé ešte viacej komplikujú a samozrejme nesmú chýbať paralelné vesmíry. Celé sa to točí a krúti a vracia späť a ide vzad až z toho vznikne vskutku veľký chaos v ktorom sa vyznať je dosť komplikované. Koniec knihy je už za hranou kedy záverečná pointa je tak krkolomne prekrútená,že sa netrápte tým,že ju nepochopíte lebo podľa mňa z nej bol mimo aj sám autor. Strata identity v brutálne policajnom štáte v ktorom hrozia pracovné tábory ? No ako sami uvidíte keď zlyhá logika príbehu tak ani toto nebude až tak vážny problém a autor sám poprie svoje vlastné dielo. Je to moja druhá kniha od PKD a rovnako ako aj tu som poriadne mimo ale nejak si myslím,že problém nie je len u mňa ale aj u autora ktorý ak sa zhúlil do červena tak sa niet čudovať,že príbeh sa utopil v takejto chaotickej omáčke.

falcon9
30.07.2020

Nejradši bych dal 5, ale musí zůstat u 4. Miluju sci-fi psané ve druhé polovině 20. století, což tohle je. Navíc i děj je do této doby zasazen. Vyprávění příběhu je skvělé, uvěřitelně popsané prostředí doprovázené velice dobrými rozhovory hlavních postav. Podotýkám, že je to pro mě první autorova kniha, ale styl jeho psaní mi opravdu sedí. Co mi vadilo na začátku, tedy nevysvětlení' hlavní zápletky je 'vysvětleno' na konci, bohužel trochu nešťastně. Nedává to smysl, ale dojem z knihy to vůbec nekazí. Určite si přečtu i další autorovy knihy.

Ivan F
08.05.2020

Na to, že je to kniha od P.K.Dicka, tak ide o veľmi komornú knihu, ako jeho verný čitateľ som navyknutý na iné úlety. Tentoraz je paranoidný svet až príliš uveriteľný a nedá sa v ňom stratiť. Príbeh, ktorý trvá tri dni je však ako vždy veľmi pútavo opísaný a Philipova silná stránka, ktorou sú dialógy, je opäť výborná. Fascinujúci svet Dickovej drogami silno ovplyvnenej tvorby je pre mňa vždy stávkou na istotu, kde si vždy takpovediac zmlsnem na kvalitnom príbehu. Ako som však napísal hneď na začiatku, je to taký komorný román, od P.K.D. očakávam vzhľadom k jeho iným dielam vždy čo najviac.

JP
25.02.2020

Mnohem lineárnější a filmovější kafkovsko-procesovský Dick, s celou svou klasickou paranoiou a motivem hrdiny, co je vtržen do víru událostí a absolutně neví, co se děje. Z nějakého důvodu mi tenhle příběh přišel intimnější (navíc jsem Dicka poprvé četl anglicky). Jason Taverner otočí z celebrity, kterou sleduje každý pátek 30 milionů lidí v člověka, který neexistuje a nikdo si ho nepamatuje - tak by se dala zápletka v jednoduchosti shrnout. Můj problém s PKD je, že je hodně koncentrovaný na svoje klasické motivy, jako paranoia, paralelní vesmíry, drogy, vnímání reality, co postavy říkají, co dělají. Je to jako psané pro film a proto to postrádá určitou literární autentičnost, postavy vnímám spíše jako figurky, než že bych byl schopný se s nimi identifikovat, je to tak trochu opak toho, co v literatuře hledám (vnitřní vesmír). To nemění nic na chytré konstrukci Dickových příběhů a originalitě, s jakými je komponoval, ale někdy od půlky jsem se dost nudil, než mě poslední třetina opět chytila. Dlouho jsem okolo tohohle kroužil a musím uznat, že ve výsledku nejsem zklamán, i když jsou moje standarty a očekávání dost vysoká (obzvláště poslední dobou), s tímhle jsem zápasil pomalu a dlouho, zejména kvůli méně záživné a mdlejší prostřední části.

kotasbk
13.07.2019

Na knihu jsem narazil náhodou v článku Top 30 dystópií podľa scifi.sk. A musím se přiznat, že jsem vlastně ani nepochopil proč je řazena mezi dystopie, protože definice dystopie říká, že se jedná o fiktivní společnost, která se vyvinula špatným směrem, a já se na základě toho ptám, co je špatné na společnosti v téhle knize. To, že se jedná o policejní stát, kde musí být vše pod kontrolou, je z mého pohledu správné. Hold ztratíš papíry, tak jsem v pěkné bryndě. Co si budeme nalhávat, už nejsi v rejstříku osob, tak nejspíš půjdeš rovnou do tábora.

SalvorHardin
29.08.2018

Show Jasona Tavernera včera na obrazovkách sledovalo 30 miliónov ľudí. Ako je možné, že si ho dnes nikto nepamätá? Ako sa dostal do hotelovej izby v zapadnutej štvrti Los Angeles? Kde má doklady? USA sú v neďalekej budúcnosti policajným štátom. Bez dokladov riskuje pracovný tábor. Počul už všelijaké zvesti o pracovných táboroch. Rozhodne sa do jedného z nich nechystá dostať. Čo však urobí?

Podľa mňa koniec, ktorý je v knihe, nie je koncom a odpoveďou na všetky otázky je hneď prvá kapitola. Ale viac neprezradím. Čítať Dicka je fascinujúce práve preto, že sa človek po odložení knihy, neprestane pýtať, či to všetko vlastne nebolo inak? USA po občianskej vojne, policajná buzerácia, problémy šoubiznisu, láska, úspech a otázky o podstate reality. Kniha nominovaná na cenu Nebula (1974) a Hugo (1975), ktorá vyhrala John W. Campbell Award za najlepšiu sci-fi knihu v 1975. Rozhodne sa nebudete nudiť.

1