Nadace a Země

"Hary Seldon… narozen v roce 11 988 galaktické éry, zemřel roku 12 069. Tato data se častěji uvádějí ve vztahu k současné éře Nadace jako léta – 79 až 1 e.n.. Pocházel z rodiny náležející ke střední třídě, narozen na Heliconu v sektoru Arktura (kde byl prý jeho otec, podle nijak hodnověrných pověstí, pěstitelem tabáku na hydroponických plantážích planety), brzy se u něj projevily úžasné matematické schopnosti, o kterých koluje spousta historek a některé z nich se navzájem protiřečí. Ve dvou letech prý… …není pochyb o tom, že největší zásluhy má na poli psychohistorie. Seldon do této oblasti vstoupil v době, kdy sotva přesahovala souhrn nepřesných axiomů, učinil z ní důmyslnou statistickou nauku… …nejlepším existujícím pramenem, který nás může seznámit s podrobnostmi jeho života, je životopis z pera Gaala Dornicka, který se jako mladík se Seldonem dva roky předtím než tento velký matematik zemřel. Historie jejich setkání…" Encyclopedia Galactica' 'všechny uvedené citace z Encyclopedia Galactica byly se svolením vydavatelů převzaty z jejího 116. vydání, které v roce 1020 e.n. vyšlo péčí Nakladatelství pro Galaktickou encyklopedii na Terminu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36584/big_nadace-a-zeme-XIJ-36584.PNG 4.3454

Nadace / Nadácia 5.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , AG Kult

Foundation and Earth, 1986

Kniha Nadace a Země

ZaS

Závěrečný díl eposu, psaný s odstupem 35 od první knihy je už plně poznamenaný autorovým myšlenkovým posunem. Původní space opera se odsunula daleko na pozadí a děj je zahlcený neustálými úvahami a 'reminiscencemi', jak velmi přesně popsala madem (viz její komentář níže).
Pro vášnivé scifisty a fandy původní trilogie z padesátých let tedy sice povinná, ale poněkud nudná četba.

Atuin
23.11.2021

Je velice zajímavé že osobně se i po letech dokáží postavit za ty 4*. Ale co je ještě zajímavější že mi přijdou smysluplné jak komentáře s 5* tak s tou 1*. Je to zvláštní dojem. Asimov zůstane mým oblíbeným autorem, ale uznávám jeho slabá místa. Má je asi každý.

Jimmyus
29.10.2021

Boží dílo kazdým slovem

tlllk
14.10.2021

Z pohľadu filozófie to bola najlepšia časť, strata osobných slobôd v prospech vyšieho dobra rozobrana z rôznych uhlov, fajn bol aj pohľad na izolované svety, to klasické "čoby - keby ". Toho robota som si pamatal, ale neľutujem že som sa k tomu vrátil, z odstupom času sa na to dívam inak...

Ales.BD
08.10.2021

Tohle už není žádná sci-fi klasika (vydáno 1986). Očekával jsem napínavé detektivní pátrání po pravlasti (praplanetě) lidské rasy, ale místo toho to bylo takové hrozně protahované oddalování nevyhnutelného.

madem
27.09.2021

(+ SPOILER) Knihu jsem se musela donutit dočíst, vůbec to není, co první díl. Stále dokola se opakuje - na každé 5. stránce je znovu a znovu vysvětlení o systému Gaia, každou 10. si připomíná, že hrdinové hledají zemi, co kdybychom to náhodou zapomněli. Dialogy jsou nekonečné a celá kniha zbytečně dlouhá a nudná. Když si vzpomenu na 1. díl, jak to odsýpalo, tak tento je čiré utrpení.

bukiet
19.01.2021

(+ SPOILER) Dokonáno jest. V předešlém románu musel hlavní hrdina Trevize učinit jedno zásadní rozhodnutí. Pominu, že rozhodoval za nás za všechny a že rozhodoval spíše na základě emocí než rozumu. V tomto pokračování chce Trevize své rozhodnutí pochopit a zjistit, zda bylo správné. A cítí, že řešení jeho problému je na skutečné Zemi, kterou se svými společníky po dlouhé cestě přes několik planet, jež známe z minulosti a jiných románů, nalezne ve stavu neobyvatelném, neboť Země je vskutku radioaktivní. Naštěstí na Měsíci dojde k setkání s nejdůležitější osobou celé galaxie, jež vede Trevize k usmíření s vlastním rozhodnutím a nám umožňuje pomalu zavřít oponu za tímto úžasným vyprávěním pana Asimova a několika jeho pomocníků.
Co říci závěrem? Je mnoho lidí, kteří s posledním románem v cyklu Nadace nejsou spokojeni. Je tu málo Nadace, žádný konec, otravná Falom etc. Je třeba si uvědomit, že celý cyklus, a mám na mysli samozřejmě Roboty, Říši, Nadaci a přídavky od druhých autorů, není jenom o Nadaci, je především historií, Asimovovou historií dobývání a osídlování galaxie. A dějiny nemívají konce... To, že Seldonův plán byl chybný a sloužil jen jako zástěrka pro mnohem větší, ambicióznější Daneelův plán s lidstvem v galaxii jsme se dozvěděli již v předešlých románech, takže vyústění celého cyklu by nás nemělo šokovat. Otázkou, na kterou bychom si každý měli odpovědět je, zda bychom měli být a budeme schopni jednou vzdát se své individuality a spojit se v jedno vesmírné vědomí.
Cyklus ještě ale nekončí, jako malé intermezzo nás čeká antologie povídek k poctě Isaaca Asimova a nakonec (ve shodě s názvem) román Konec Věčnosti.

Cyklus Nadace:
0,1. Já, robot: Chránit (Reichertová)
0,2. Já, robot: Poslouchat (Reichertová)
0,3. Já, robot: To Preserve (Reichertová) v ČR nevyšlo
1. Já, Robot (Asimov)
1,1. Robohistorie I. (Asimov)
1,2. Robohistorie II. (Asimov)
1,3. Vize robotů (Asimov)
1,4. Sny robotů (Asimov)
2. Pozitronový muž (Asimov, Silverberg)
3. Nemesis (Asimov)
4. Ocelové jeskyně (Asimov)
5.Nahé slunce (Asimov)
6. Roboti úsvitu (Asimov)
6,1. Odysea/Podezření (Kube-McDowell, McQuay)
6,2. Kyborg/Zázrak (Wu, Cover)
6,3. Útočiště/Pericentrum (Chilson, Wu)
6,4. Kukaččí vejce/ Odrodilec (Leigh, Scotten)
6,5. Vetřelec/Aliance (Thurston, Oltion)
6,6. Maverick/Lidstvo (Bethke, Oltion)
7. Roboti a Impérium (Asimov)
7,1. Kaliban (MacBride Allen)
8. Hvězdy jako prach (Asimov)
9. Kosmické proudy (Asimov)
10. Oblázek na obloze (Asimov)
11. Předehra k Nadaci (Asimov)
12. A zrodí se Nadace (Asimov)
12,1. Ohrožení Nadace (Benford)
12,2. Nadace a chaos (Bear)
12,3. Vítězství Nadace (Brin)
13. Nadace (Asimov)
14. Nadace a Říše (Asimov)
15. Druhá Nadace (Asimov)
16. Nadace na hranicích (Asimov)
17. Nadace a Země (Asimov)
17,1. Přátelé Nadace (Greenberg)

knihyKeMne
30.11.2020

Shodou náhod jsem nečetla žádný z předchozích dílů, a tak jsem se trochu obávala, zda pochopím, oč tam jde. Doufala jsem, že zkušený autor v úvodu zopakuje vše podstatné, a skutečně jsem se začtením se neměla problém. Nakonec to dopadlo tak, že jsem se od knihy nedokázala odtrhnout.

A jsem nadšená. Putování po planetách připomínalo Malého Prince, každá byla něčím jiná. Když už jsme u toho, to utajování mi zas připomínalo Druhou planetu Oggu :-)

A z téměř každé věty jsem cítila hluboké filozofické úvahy, ovšem nijak rušivé, spíš navozovaly dojem nadčasovosti knihy.

Závěr, hm, no tady mi něco přece jen uniklo, úplně jsem nepochopila, na druhou stranu mi to překvapivě ani nějak nevadilo. Kniha je super. A jsem ráda, že jsem nečetla předchozí díly, protože možná už bych byla přesycená. Takhle to bylo přesně akorát na vynikající zážitek.