Předehra k Nadaci

Odvážné líčení budoucnosti lidstva uvozující jedno z největších mistrovských děl vědeckofantastické literatury, jímž je cyklus románů o Nadaci z pera Isaaka Asimova. Jde o dílo dosud nepřekonané co do jedinečného skloubení nepřetržité akce, smělých myšlenek i propracovanosti, které mapuje boj statečné skupiny lidí o záchranu civilizace před nezadržitelným přílivem temnoty a násilí – a to vše začíná příběhem jednoho mimořádného muže. Píše se rok 12 020 E. G. a císař Kleon I. neklidně poposedává na říšském trůnu v Trantoru. Zde ve slovutném, mnoha kupolemi zaklenutém hlavním městě galaktické Říše vytvořilo čtyřicet miliard lidí civilizaci oplývající nepředstavitelnou technickou i kulturní složitostí. Kleon však ví, že někteří lidé usilují o jeho pád – ti, které by dal zničit, kdyby uměl předvídat budoucnost. Hari Seldon přijel na Trantor zveřejnit pojednání o psychohistorii, své pozoruhodné predikční teorii. Mladý mimosvětský matematik však ještě netuší, že už zpečetil osud svůj i celého lidstva. Hari je totiž obdařen prorockými schopnostmi, které z něj činí nejhledanějšího muže Říše… muže disponujícího klíčem k budoucnosti – apokalyptickou mocností, která bude už navždy známa pod názvem Nadace....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/163840/big_predehra-k-nadaci-7B8-163840.jpg 4.5391

Nadace / Nadácia 6.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Triton, Argo

Prelude to Foundation, 1988

Kniha Předehra k Nadaci

orson
02. listopadu

Když je teď ten nový seriál, chtěl jsem si Nadaci nejprve přečíst v knižní podobě. Kdysi (asi před 20 lety) jsem jeden nebo dva díly četl. Teď jsem to zkusil od prvního a dočíst ho bylo dost utrpení. Jednak jde hodně poznat doba, ve které to bylo psáno (ta absence mobilu nebo internetu je tam hodně znát) a jednak mi to přišlo hodně slabé a nudné. Pravda závěr (pár posledních stránek) byl trochu strhující a překvapivý, ale to je asi tak vše.

ZaS

Nadaci považuji za jednu z nejlepších programovacích sérií světové sci-fi. Tedy tu původní. Tento dodatečný prequel už bohužel nese typické znaky pokusu vnořit nohu podruhé do stejné řeky a je stejně neúspěšný jako všechny ostatní takové počiny. Asimov je sice dobrý spisovatel, ale tedy už mlátí prázdnou slámu a z té nevytluče moc ani genius. Začátek je velmi rozvláčný a hlavní hrdinové dost nevýrazní. Sem tam nějaký ten deus ex machina. Původní Nadaci to začne připomínat až na samotný závěr. Pro fanoušky Nadace sice povinná četba, ale bohužel bez zopakování původního zážitku.

madem

Hurá. Starý dobrý Asimov je zpět. Kniha se čte skvěle! A ty zvraty! Jen musíte vydržet tu chviličku pomalejšího začátku.

hetzerjoke

Posledních několik měsíců jsem věnoval neméně slavné Sci-fi sérii Duna od Herberta, takže když se mi do rukou dostala tato kniha, lehce jsem se zalekl. Původní Nadaci a navazující díl jsem četl už před více jak čtyřmi lety, krom toho jsem si už zvykl na vážný a politický tón Duny. Obával jsem se, že předehra k Nadaci bude podobný fan servis jako Předehry k Duně, tzn. příběhy úzce spojené s dějem původní knihy a tedy zcela nesamostatné.
Naštěstí, Předehra k Nadaci je velmi milá a vlídná kniha, která čtenáře udržuje v poklidném a mírném rozpoložení, netlačí na jeho emoce a nenutí jej vzpomínat si, o co že v té původní Nadaci šlo. Velmi se mi líbila všechna dobrodružství Hariho Seldona, skutečně sympatického matematika s nešťastným osudem. Zprvu mi příliš neseděl odlehčený a jednoduchý styl, který Asimov používá, ale nakonec to byla právě jednoduchost, kterou jsem v závěru ocenil. Dokonale uzavřený a důmyslnou pointou obdařený děj měl příjemný filozofický přesah a donutil mně přemýšlet. Jediná výtka - když třikrát během knihy postavy absurdně zaměňují jméno Yak za zájmeno jak, vážně jsem uvažoval nad tím, co si autor vlastně myslí o inteligenci čtenáře,kdyz na jednu stranu plní stránky moudrou polemikou a na druhou stranu využívá podobných gagů.

ZuzikBubu

Po několika letech se vracím k mému oblíbenému autorovi a nutno říci, že skutečně nezklamal ani trošičku! Absolutně jsem zapomněla na jeho osobitý, jednoduchý, líbivý styl psaní a vůbec nelituji, že jsem Asimova znovu držela v ruce!
Děj příjemně plyne a spíš, než že by byl plný zvratů a akce, nás obohacuje o poznávání nových budoucích kultur (takové "rodinné dobrodružství). Moc mě baví historická provázanost děje s časově hierarchicky dřívějšími knihami!! Narážky na Zemi mě nutily k zamyšlení, zda je taková vize příštích tisíciletí vůbec možná a kam se naše lidstvo asi dostane?
Asimov však jako vždy prokázal, jak moc průkopnickým autorem byl a jak moc nadčasové jeho dílo bude i (věřím) za třeba i několik století!

bukiet
30.12.2020

Píše se rok 12 020 Galaktické éry (24 520 našeho letopočtu) a Země, Aurora, roboti, to vše jsou zapomenuté pojmy, které zná jen někdo z pradávných pověstí a legend. Na hlavní planetu Galaktické říše, Trantor, přilétá mladý matematik, doktor Hari Seldon, aby zde na konferenci představil svou teorii o nové předpokládané vědě, založené na matematickém vyjádření sociálních změn. Mimochodem, tuto teorii již před tisíci lety předvídal doktor Fastolfe z Aurory a letmo se o ní otřeli i roboti Giskard a Daneel při tvorbě Nultého zákona robotiky. Tato teorie zaujme mnohé vlivné osoby a Seldon tak stráví značný čas útěkem před úklady ministerského předsedy Demerzela, v čemž mu je nápomocný novinář Hummin. Při poznávání Trantoru pak Seldon nalezne nejen několik oddaných přátel, ale také přesvědčení o proveditelnosti převedení své teoretické vědy do praxe.

Cyklus Nadace:
0,1. Já, robot: Chránit (Reichertová)
0,2. Já, robot: Poslouchat (Reichertová)
0,3. Já, robot: To Preserve (Reichertová) v ČR nevyšlo
1. Já, Robot (Asimov)
1,1. Robohistorie I. (Asimov)
1,2. Robohistorie II. (Asimov)
1,3. Vize robotů (Asimov)
1,4. Sny robotů (Asimov)
2. Pozitronový muž (Asimov, Silverberg)
3. Nemesis (Asimov)
4. Ocelové jeskyně (Asimov)
5. Nahé slunce (Asimov)
6. Roboti úsvitu (Asimov)
6,1. Odysea/Podezření (Kube-McDowell, McQuay)
6,2. Kyborg/Zázrak (Wu, Cover)
6,3. Útočiště/Pericentrum (Chilson, Wu)
6,4. Kukaččí vejce/ Odrodilec (Leigh, Scotten)
6,5. Vetřelec/Aliance (Thurston, Oltion)
6,6. Maverick/Lidstvo (Bethke, Oltion)
7. Roboti a Impérium (Asimov)
7,1. Kaliban (MacBride Allen)
8. Hvězdy jako prach (Asimov)
9. Kosmické proudy (Asimov)
10. Oblázek na obloze (Asimov)
11. Předehra k Nadaci (Asimov)
12. A zrodí se Nadace (Asimov)

AVmagix
07.04.2020

Asi první polovina hrozná nuda. Pořád se nic nedělo. Ale říkal jsem si, že to vydržím, protože si to ta série prostě zaslouží. Jak jsem se zakousl, tak to nabíralo na dějové lince a dramatičnosti. Je mi líto těch (někdy jim ale závidím), pro které je příběh čitelný již od začátku a minimálně tuší, co se stane. Já takovým darem naštěstí obdařen nejsem, a tak si děj užívám o to víc. Zápletka krásně narůstá a vyvrcholení příběhu bylo stejně (ne-li více) intenzivní jako v případě dílu "Nadace a říše". Tenhle díl je pro mě velkým překvapením. Za mě zatím nejlepší díly: 2, 5, 6.

Malarkey
08.04.2020

Isaac Asimov sérii o Nadaci měl absolutně promakanou. Sic zakončil bádání za bludnou Zemí v předchozí knize, jal se pokročit sérií tam, kde to vlastně všechno začalo. V době Hariho Seldona, který s celou tou psychohistorií přišel. Fascinující na této knize nicméně nebyl tolik její průběh, jako spíš to, jak ji měl propojenou se všemi knihami předešlými. V tu ránu se veškeré ty momenty knih předešlých začaly propojovat a dokázaly dovysvětlit něco, o čem se v předchozích dílech jen mluvilo. A i když je tento díl hodně filozoficky stavěný, stále se udržuje obrovský důraz na dobrodružství, které mě místy bavilo hodně a místy už ho možná trošku i hodně bylo. Na symbolický závěr kariéry legendárního spisovatele se nicméně hodně těším.