Předehra k Nadaci

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Odvážné líčení budoucnosti lidstva uvozující jedno z největších mistrovských děl vědeckofantastické literatury, jímž je cyklus románů o Nadaci z pera Isaaka Asimova. Jde o dílo dosud nepřekonané co do jedinečného skloubení nepřetržité akce, smělých myšlenek i propracovanosti, které mapuje boj statečné skupiny lidí o záchranu civilizace před nezadržitelným přílivem temnoty a násilí – a to vše začíná příběhem jednoho mimořádného muže. Píše se rok 12 020 E. G. a císař Kleon I. neklidně poposedává na říšském trůnu v Trantoru. Zde ve slovutném, mnoha kupolemi zaklenutém hlavním městě galaktické Říše vytvořilo čtyřicet miliard lidí civilizaci oplývající nepředstavitelnou technickou i kulturní složitostí. Kleon však ví, že někteří lidé usilují o jeho pád – ti, které by dal zničit, kdyby uměl předvídat budoucnost. Hari Seldon přijel na Trantor zveřejnit pojednání o psychohistorii, své pozoruhodné predikční teorii. Mladý mimosvětský matematik však ještě netuší, že už zpečetil osud svůj i celého lidstva. Hari je totiž obdařen prorockými schopnostmi, které z něj činí nejhledanějšího muže Říše… muže disponujícího klíčem k budoucnosti – apokalyptickou mocností, která bude už navždy známa pod názvem Nadace....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/163840/predehra-k-nadaci-7B8-163840.jpg 4.5348
Série

Nadace / Nadácia 6.

Žánr
Romány, Sci-fi
Vydáno, Triton, Argo
Orig. název

Prelude to Foundation, 1988

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (4)

Další knihou po románu Nadace a Země mělo být pokračování. Asimov si ale s pokračováním příliš nevěděl rady, proto se rozhodl sérii rozšířit prequelem. (Metal Messiah)


Chronologicky předchází Předehře k Nadaci série Galaktická říše, série Románů o robotech i Povídky o robotech. (Metal Messiah)


Jde o chronologicky první díl ze série Nadace, přesto že tuto knihu napsal Isaac Asimov až 37 let po prvním knižním vydání Nadace (Foundation, 1951) a dokonce 46 let po první povídce Nadace (Foundation, 1942). V knize Nadace se tato část jmenuje Encyklopedisté. (Metal Messiah)


Spisovatel zde zmínil fiktivní technologii antigravitace, jejíž využití bylo uvedeno i v románech Nadace na hranicích a Nadace a Země. Zde je představena ve formě (anti)gravitačního výtahu jakožto nové technologie, kterou prosadil císař Stanel VI., otec a předchůdce Cleona I. O téměř 500 let později toto know-how přetaví První Nadace do antigravitačních kosmických lodí FS Vzdálená hvězda a FS Jasná hvězda. (Metal Messiah)