Piercing

Provokativní bestsellery Rjú Murakamiho ukazují japonskou společnost obnaženou až na samou dřeň, se všemi zápornými jevy tokijského „pekla“. V psychologickém thrilleru Piercing (1994) se hrdina rozhodne zavraždit v hotelovém pokoji prostitutku, aby se zbavil nutkání ubodat svou čtyřměsíční dceru. Netuší však, že zvolená oběť trpí depresemi a hodlá spáchat sebevraždu. Mezi oběma schizofreniky začíná bizarní hra na kočku a na myš, aniž je zřejmé, kdo je vlastně kočka a kdo myš. Kniha se pohybuje na samé hraně mezi tragédií a černou komedií, nechybí v ní napětí, sex, násilí ani módní nihilismus....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/118075/piercing-CL3-118075.jpg 3.8199
Vydáno, Argo

Piassingu, 1994

Kniha Piercing

marvarid
24.11.2020

Neuvěřitelně silný a intenzivní zážitek. Dospělý člověk je člověk, který přežil dětství. Každý si nese z té doby nějaké šrámy. A z některých se mohou stát přímo mrzáci. Nejsou schopni vytvořit fungující vztahy s jinými lidmi … a to ani tehdy, když se ten druhý opravdu snaží. Svět nahlíží svojí ustrašenou nebo agresivní optikou. Chybně přiřazují lidem motivace. Jsou ztracení a zřejmě bez šance se zařadit do lidské společnosti. O těch je tato novela. RM vypráví věcně, bez zbytečných emocí, jako bychom sledovali dění přes sklo. Ale neušetří nás jediného zlého detailu.

AlbionFoxyFox
12.06.2020

Zápletka mě zaujala, zvláštní bylo prolínání hlavních postav a jejich pochodů, ale nevím proč, četlo se mi velmi špatně, těžkopádně a závěr byl takový nijaký.

eraserhead
27.08.2019

Tenhle Murakami mi opravdu rozumí. Výborný psychologický ponor do temnot neutuchajícího nutkání a následného špatného odhadu druhého. Prvek nepochopení a jen na několika náznacích vytvořeného nesprávného pohledu na druhého, je tak současně vypovídající, až to pěkné není. vskutku nadgenerační námět. Ze začátku mě až mrazilo, plíživý psychologický děs, a konec nečekaně překvapil. Takový závěr jsem fakt nečekal.

Nika320
16.04.2019

Skvělý námět. :) Nemám slov. Nečekala jsem takový konec.

bekule
26.09.2018

Moje první setkání s TÍM DRUHÝM Murakamim. Vyrazilo mi to dech! To přece není možné aby byli oba tak geniální. Šílené, temné, depresivní, divné a naprosto nezapomenutelné.

sick.boy
16.05.2018

Divný Japonec vykresluje divnou japonskou atmosféru pomocí divných japonských zápletek a divných japonských postaviček.
Nejspíše jde o enormně rozdílné kulturní tradice, ale u Murakamiho knih se mi stává, že chování a uvažování jeho postav těžce nerozumím. To ale rozhodně není kritika, rád se přiučím něčemu novému.
Piercing pojednává o velmi ožehavém tématu. Když jsem četl o čem kniha je, byl jsem znechucen, ale o to víc zvědav, úchylná témata nás přeci všechny hrozně baví, proč by jinak na vrcholu prodejnosti trůnili detektivkáři, kteří v každé stvoří tak úchylné vrahy, až se divím kam na to ti zvrácenci chodí. (Detektivky sice nečtu, ale od otce znám zápletek víc než dost)
Murakami dokáže vražedné choutky popsat téměř poeticky, s takovou lehkou nadsázkou. Píše o přípravách na vraždu, jako by šlo o něco tak obyčejného, jako je nákup potravin či holení genitálií. Zápletka se vyvíjí nečekaně, sem tam vás kniha postříká semenem, pak zase krví a skončí to samozřejmě divně, kdo by to byl řekl?
Kdybych měl Japonsko popsat jen z jeho knih, šlo by o bezútěšné místo plné bizarních figurek. Jak daleko je tento popis od pravdy?

evickakyticka
20.02.2018

Měla jsem chuť na něco opravdu silného. A taky japonského. Tady jsem dostala obojí. Opět velká spokojenost, i když jsem už knihu jednou četla. Moc se mi líbilo, jak postavy uvažovaly, tak drasticky, tak bez obalu - jako by to bylo normální - chtít někoho seknout sekáčkem... Dostala jsem chuť na další výlet do Japonska.

micha-ella
05.07.2017