tereza1198 tereza1198 komentáře u knih

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Tařin táta je bipolární mormon a survivalista. Máma se léčí pomocí čaker, brácha je manipulativní sadista a ostatní sourozenci mají dost práce sami se sebou. Chudoba a fanatismus. To je celý Tařin život. Pak se pomocí vzdělání pokouší najít sama sebe a zbavit se vlivu rodiny. To se jí podle mě úplně nedaří. Přišlo mi divné, že se holka bez základky dostala na vysokou. Prišlo mi zvláštní, že nikdo z rodiny neumřel na sérii děsivých zranění. Celé to bylo tak neuvěřitelné, že to musí být pravda.

10.02.2021 4 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

S knihou jsem zápasila celý měsíc. Příliš mnoho vypravěčů, pořád se nic nedělo, romantická linka nudná a pak když se něco začne konečně posouvat, tak dojde k časovému skoku. Popisná část byla krásná, člověk úplně cítil to slunce. Ale jinak velké zklamání.

04.02.2021 3 z 5

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

Tohle bylo opravdu zvláštní. Co se to tu děje? O co jde? Kdo je kdo? Proč? Kniha plná otázek, která mě do půlky bavila a od půlky štvala. Musím přiznat, že mě tolik vtáhla do děje, že se mi o příběhu i zdálo. Temná atmosféra, zvláštní vypravěčský styl a myslím, že vraha do poslední chvíle neuhádne nikdo

28.01.2021 4 z 5

Mé srdce pohřběte u Wounded Knee Mé srdce pohřběte u Wounded Knee Dee Alexander Brown

Moje máma vždycky říkala, že Indiáni si mohou všemi mírovými smlouvami vytapetovat. Číst tohle byla opravdu síla. Genocida původních obyvatel, beznadějné války, vraždy žen a dětí. A když už přistoupili na rezervace a chtěli jen klid, tak čelili hladovění, nemocem a totální ignoraci. Strašná ostuda pro lidstvo. Vzhledem k tomu, jak se daří Indiánům dneška, mám pocit, že všechno to bezpráví jen pokračuje.

17.01.2021 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Tohle se mi muselo v hlavě trochu rozležet. O čem to vlastně bylo? O ničem. Jen skládačka lidských charakterů. Ale musím přiznat, že mi lezlo na nervy, jak všichni všechno dělali pro peníze a pomluvy. Nikdo s nikým pořádně o ničem nemluvil. Bylo to strašně smutné. Taková malost lidského bytí. Ukazovalo to v lidech jen to nejhorší. Ještě zkusím Chirurga - tam je aspoň známé prostředí, z vesnicí zkušenosti nemám.

16.01.2021 2 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Země je pořád zničená, otrokářský systém vládne a Alice se dala na kouření a častější lesbické akce. Celou dobu jsem měla trochu pocit, že Michálkova smrt sice zachránila svět, ale zachránila ho pro hnusný šmejdy. Alice je drsná a její cesta se mi moc líbila. Pak se potkala s květinovou sektou a to mi už přišlo extra blbý. A pak už to šlo z kopce. Prostě jsem měla pocit, že vzhledem k tomu, jak umíraly ženy - otrokyně v předchozích dílech, tak by Alice neměla nejmenší šanci. Aura hlavní hrdinky ji chrání a tak přežije akce, kde by jiné zemřely. Prostě Kotleta, takže si určitě přečtu i další knihy, i když jsou všechny vlastně stejné.

06.01.2021 3 z 5

Výkupné za Eraka Výkupné za Eraka John Flanagan

Opět napínavé od začátku do konce. Ledovou zemi jsme vyměnili za žhavou poušť. Velké ohrožení života, síla přátelství, dobrodružství. Co víc si přát.

01.01.2021 5 z 5

Přesazená Přesazená Alice Vincent

Je mi líto. Nechtěla jsem rok ukončit odloženou knihou, ale říkám si, že tolik knih na mě ještě čeká, že nemá cenu se zdržovat. Hlavní hrdinka nám autobiograficky představuje svůj život. O dětství na venkově, jak chtěla do města a ve městě jí zase chyběla zeleň venkova. Mluví o své generaci (slovo mileniál použije asi stokrát). Říká, že smyslem jejího života byla práce, její partner a skupina přátel s kterými chtěla přidávat atraktivní fotky na sociální sítě. Taky ráda zahradničila a nikomu o tom nepovídala, protože se styděla, že má nemoderní koníček, který se dobře nevyjímá na Instagramu. Pořád samý tlak a hrůza. Pak dostane kopačky a začne přehodnocovat život a sázet všechno, co roste. Nebavilo mě, jak to bylo napsané, štvalo mě její kňourání o tom, jak to má její generace těžké. Pořád řešila epidemii úzkosti, zničující vliv moderních technologií.
Dál jsem se nedostala.

30.12.2020

Volání do zbraně Volání do zbraně Jimmy Palmiotti (p)

Jak mi předchozí díly přišly jako blbinka, tak tenhle se mi moc líbil. Od tvorby gangu, boj s "Pepkem Námořníkem", cestu do Hollywoodu až po jízdu karavanem s parťačkami. Zábavná a občas trochu smrtící jízda.

25.12.2020 4 z 5

Neuzavřené případy Neuzavřené případy Kate Atkinson

Na začátku jsem byla téměř okouzlená. Některé odstavce byly geniální, melancholické. No krása. Pak už se mi nelíbilo nic. Všichni se pořád ňimrali v pocitech, sexuálních frustracích, dialogy šly od ničeho k ničemu. Nakonec mi bylo všech jen líto a bylo mi jedno, kdo je pachatel (protože ona to vlastně není detektivka). Dočetla jsem jen silou vůle.

23.12.2020 2 z 5

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

Kniha byla zajímavá a od filmu se dost liší. Tady musím přiznat, že se mi film líbil víc, protože dopadl tak nějak pohádkově. Ve filmu lidem čokoláda otevřela srdce a ukázala jejich lepší já. Tady hlavní hrdinka rozpoutá změnu, ale trochu jiným způsobem. Měla jsem pocit, že jestli odejde, tak se všechno zase pomaličku usadí a vrátí do starých kolejí. Taky mi nesedla doba. Kdy se to odehrává? Já tipuji 80. léta. A přeci tam církev funguje inkvizičním způsobem a ženy se chovají jako v letech padesátých. Opravdu by se většina lidí dívala skrz prsty na ženu, která utíká od tyranského manžela? Kvůli porušení svátosti manželství? A jsou tu i jiné věci a vzorce chování, co mi vadily, ale to už bych knihu moc spoilerovala. Stojí za přečtení a porovnat si ji pak může každý sám.

21.12.2020 4 z 5

Merde Impossible Merde Impossible Stephen Clarke

Už to nemá tu šťávu prvních dílů. Strašně jsem se smála u scén na pláži a policejním zásahu. Pak už to nebylo ono. Příběh překombinovaný a neuvěřitelný. Víc se mi Paul líbil, když bojoval s francouzskou byrokracií a povahou.

18.12.2020 3 z 5

Různé příhody o věcech obyčejných, krásných i zajímavých. Milé počteníčko v předvánočním čase. Celý život se skládá z drobných maličkostí a až zpětně nám dojde, že šlo vlastně o velké věci.

15.12.2020 4 z 5

Everest: Pozoruhodný příběh Edmunda Hillaryho a Tenzinga Norgaye Everest: Pozoruhodný příběh Edmunda Hillaryho a Tenzinga Norgaye Alexandra Stewart

Krásná kniha plná ilustrací o dobytí Everestu. Líbilo se mi, že tam bylo i víc věcí o Tenzingovi, protože na většině popisků v jiných knihách je sir Edmund Hillary a ... šerpa. Myslím, že se bude líbit každému dobrodružnému dítěti i dospělému.

12.12.2020 5 z 5

Bonus za to, že Dominika cestu dokončila. Statečná holka. Jinak mi jí bylo spíš líto. Přišlo mi, že si cestování vůbec neužívá, pořád je nemocná a motorka se jí rozpadá pod nohama. To nemluvím o krádežích a sexuálním obtěžování. Jinak mi přišlo, že jí země, kterými jede příliš nezajímají, nezajímají ji ani lidé (pokud neopravují motorku nebo nejsou celníci), žádné památky, nehodlá pořádně zkoušet jejich kuchyni nebo speciality a pořád dokola si stěžuje, že jejich káva stojí za prd. Na to kafe musí mít nějakou úchylku nebo co. Chápu, že se někdo nechce držet profláknutých turistických cílů (taky to tolik nemusím), ale jen tam vším projet je ohromná škoda. Měla jsem prostě pocit, že jede jen ze setrvačnosti a byla by daleko šťastnější někde v Evropě.

12.12.2020 2 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Opravdu jedinečné téma a prostředí. Malá dívka, kterou postupně opustí celá rodina, musí sama přežít na samotě v bažině. Pro ostatní je bažina jen nehostinné místo. Pro ni je to živoucí domov. Kya se snaží přežít. V rozhodujících chvílích svého života dostane párkrát pomocnou ruku. Jinak se k ní lidé chovají příšerně a já chápu její hrůzu z nich a pocit, že ji nakonec vždycky všichni opustí. Překvapilo mě, jak moc selhal sociální systém a v některých případech obyčejná lidská slušnost. Kya je prostě vlčí dítě, které jen chce, aby jí někdo miloval a neopustil.

12.12.2020 4 z 5

Černý led Černý led Michael Connelly

Harry je frajer, který se nevzdává. Je mu úplně jedno, kdo mu co přikazuje. Když najdou v opuštěném motelu mrtvého policistu, který spáchal sebevraždu, Harry tuší, že tu něco nehraje. Myslím, že tentokrát opravdu vůbec netušil, kam až ho vyšetřování zavede. Celé se to odehrává těsně po vánocích a já si celou dobu říkala, jestli se Harry dožije dalšího roku ve zdraví. Závěr překvapivý, cigaret vykouřeno plno.

11.12.2020 4 z 5

Černá ozvěna Černá ozvěna Michael Connelly

Viděla jsem dvě série seriálu Bosch. Když jsem zjistila, že existuje knižní předloha, nebylo co řešit. Bosch je ten druh chlapáka na kterého se ráda dívám a o kterém ráda čtu. Příběh je napínavý, charaktery živé a Harry je prostě drsňák.

05.12.2020 5 z 5

Batman: Můj Temný princ Batman: Můj Temný princ Enrico Marini

Joker má pocit, že je mu ta holčička nějaká povědomá.
Temný Gotham, temný rytíř, zelený Joker a trochu naštvaná Harley, která chce k narozeninám pořádný dárek. Joker se projevuje jako oddaný přítel a tak chce sehnat něco pořádnýho. Jenže mu to Batman, Catwoman a starej gang kazí. Jak tohle dopadne? Asi nějakou pořádnou bitkou!

05.12.2020 4 z 5

Batman: Zatracení Batman: Zatracení Brian Azzarello

Krásná a precizní kresba, která vás okamžitě vtáhne do temného děje. Přítomnost Constantina mě udělala velkou radost. Ale příběh jsem moc nepochopila. Přišlo mi ti jako by si Batman šlehnul a prožil pořádnou noční můru. Hodně filozofie, výkřiky do tmy. Já vlastně pořádně nevím, co si o tom myslet. Líbilo se mi to? Ano. O čem to bylo? Opravdu těžko říct.

04.12.2020 3 z 5