Batman: Zatracení

Joker je mrtvý O tom není pochyb. Jedinou záhadou zůstává, jestli mu ten jeho hubený krk konečně zlomil sám Batman, nebo jestli za tím stojí jiná gothamská zlověstná síla. Problém spočívá v tom, že Batman si na nic nevzpomíná... a čím více se noří do labyrintu tohoto případu, tím více pochybuje o všem, co se dozvídá. A kdo může být vhodnější k tomu, aby to všechno rozpletl, než... John Constantine? Háček je v tom, že i když John miluje záhady, je jedna věc, kterou má ještě radši – a to je pohrávání si s lidmi. A tak se nesourodý pár začne s Johnovou „pomocí“ hrabat v nechutných vnitřnostech Gothamu... a brzy se přiblíží šokujícímu odhalení, kdo doopravdy zavraždil Jokera. BATMAN: PROKLETÝ je průlomový hororový příběh s prvky nadpřirozena vyprávěný dvěma předními tvůrci moderního komiksu: Brianem Azzarellem (100 NÁBOJŮ, HELLBLAZER, BATMAN: EVROPA) a Leem Bermejem (HELLBLAZER, JOKER). Vydání v pevné vazbě obsahuje sešity BATMAN: PROKLETÝ 1–3 a galerii s pohledem na průběh tvorby opatřenou doslovem Briana Azzarella....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428447/big_batman-zatraceni-faV-428447.jpg 3.880
Literatura světová, Horory, Komiksy

Vydáno: , Crew

Batman: Damned, 2019

Kniha Batman: Zatracení

Politre

Dle rozporuplného hodnocení zdejších čtenářů vyplývá, že ne všem toto dílo sedlo, já budu na straně nadšených. Příběh mi rozhodně nudný nepřišel, začíná se bezprostředně po konci Jokera, při souboji na mostě a jde o kombinaci u Batmana zcela nevídanou, tj. příběh je směsicí hororových, mystických ba magických prvků a Gotham nikdy nebyl temnější a vizuálně podmanivější. Tím se dostáváme ke Bermejově kresbě. Jedním slovem je úchvatná a jedná se asi o nejlépe nakresleného Batmana, co jsem měl tu možnost vidět. Obálka je také kus umění. Možná chápu proč má zdejší "modré" hodnocení, příběh je totiž ne zcela polopatě podán a po pátrání po konečném vysvětlení konce na různých diskuzích, docházím k tomu, že je chápán různě a nejednoznačně. Což ale neberu jako zápor, spíše vybízí k dalšímu přečtení.

Disease
29.08.2022

Uznávám, že většina hodnocení je za kresbu. Ale i ten příběh je v pohodě a na rozdíl od jiných Batmanů jsem se nenudil.

Lískaran
14.05.2022

Miluju vůni Zatracení po ránu. Vážně, ty stránky úžasně voní. A kresba je taky pěkná, jenže ten obsah… Ze Zatracení přímo čiší snaha, aby si čtenář řekl „Sakra, to je temný jak Batmanovy trenky v jeskyni!“ Takže tu máme rádoby hluboký filosofický voiceover libující si v paradoxech a k tomu další pitvání se v Batmanově dětství, konkrétně v jeho klíčovém zážitku a traumatu. A některé psychologické postřehy jsou tak hluboké, až nedávají smysl:

„To se snad chceš zabít?“ „Je smutné ptát se na něco takového dítěte, opravdu smutné. Taková otázka by do něj mohla vetknout bohabojnost… Vyděsit ho… Zmrzačit… Nebo ještě něco horšího.“

Tradiční disciplínou je pak patetický doslov jednoho z autorů.

dexterman
05.01.2022

Ono se tady popravdě skoro nic neděje . Máte to tak na jednu hodinu. Nebo když chcete na jeden večer . Což však tohle dílo dělá pro mne cenné je dokonalá kresba . Tu jsem si užíval víc než příběh samotný . Už tady je patrné že je něco špatně . Asi to není to nejhorší co jsem četl . Není to ani zároveň něják extra dobrý . Nebýt té umělecké stránky moje hodnocení by bylo hodně špatný . Aspoň u mě nudný příběh zachránila kresba .

Davidin
28.12.2021

Další komiks z edice DC Black Label... který mne absolutně nebavil. Dočteno jen proto, že za cca hodinu je možné přečtené odložit.

Pokus o sestoupení do hlubin Batmanovi duše bez hloubky scénáře a postav. Samotná kresba je úžasná, ale suše podanou linii hlavního hrdiny nespasí.

Nemohu si odpustit srovnání s Arkhamem G. Morrisona. Odtamtud stístěná atmosféra a niterní pocity prýštily z každého okna každé strany. Tady nabízené kombinace působí otravně a lacině.

Verdikt: Je to nuda. Sáhněte raději po jiném komiksu, tento přenechte zarytým fanouškům Batmana.

Kopta
04.12.2021

Vše nasvědčuje tomu, že jde o něco super. Dokud tomu tak není. Obálka, design a kresba celý koncept posouvají dál, ale mnohdy to nejdůležitější je opomenuto. Příběh. To, co se si hraje na nějaké jinotaje a hrozně silný příběh má odér takového nic, kdy sice se necháte ukonejšit hezkou grafikou a umem, ale tím to končí. Příběh je nulový, postavy nezajímavé, protože ani nemají charakter, a přitom je celý díl jedno velké crossover. Fandím myšlence, ale dokud do toho nedáme nějaký trochu smysluplný příběh, tak to nemá cenu. Nejvíc promarněná šance na to, to posunout někam dál.

Petr Dudek
18.02.2021

Mám opravdu rád Briana Azzarella, jeho Constantine i Joker patří k tomu nejlepšímu, co jsem v češtině kdy četl. Proto jsem se hodně těšil na spojení prvně jmenovaného s Batmanem. A přišlo velké zklamání. Brian pořád dokáže přinést zajímavý pohled na věc, jít mnohem dál, než zbytek mainstreamu. Skoro jakoby se vůbec nejednalo o superhrdinský comics. Tady zajímavou myšlenku bohužel dodá až v závěru, aby mě naprostou většinu času nudil noční můrou. Někomu to určitě sedne (v podstatě všechny ostatní komentáře), ale já tyhle neuchopitelné věci nemám rád. Pokud vy ano, užijete si výbornou knihu s překvapivým koncem, kam se Batman, alespoň myslím, zatím nevydal.

Ivan Kučera
27.01.2021

„Jenom další temná noc, kdy vylítajj netopýři.“ Radikálna blacklabelovka s parádnym vzhľadom (ten priehľadný obal!), ktorá sa skutočne nesie miestami až v hororovom, okultnom, ponurom duchu. Tomu plne odpovedá geniálna Bermejoova kresba, ktorá bola fantastická už v grafickom románe Joker a tu je ešte realistickejšia (Batman pôsobí ako psychopatická nočná mora jednoznačne nepatriaca do sveta normálnych ľudí). Batman: Zatracení je pokračovanie Jokera, odohráva sa v podstate len pár minút po jeho drsnom konci. Azzarelloov scenár je miestami náročný na pozornosť, ale podstatnou mierou ho oživujú slávne nečakané cameá a prekvapivá prítomnosť Constantinea, ktorý je značným spôsobom nepredvídateľný a tak netušíte, či to s Batmanom myslí dobre, alebo hrá svoju vlastnú hru, ktorej pravidlá pozná len on sám (a na samom konci už aj vy).