Čokoláda

Když se do francouzské vesnice Lansquenet nad Tannou bůhvíodkud přistěhuje exoticky vyhlížející cizinka, Vianne Rocherová, a otevře si tu prodejnu čokolády přímo proti kostelu, otec Reynaud v ní od počátku vidí vážné nebezpečí pro své stádečko, především nyní, na počátku období půstu, kdy by si lidé měli tradičně odpírat světská potěšení. Kněz proto nově příchozí, v níž odhaluje pokušitelku k hříchu, vyhlašuje otevřený boj. Viannin obchod se najednou stává předmětem tajemné šeptandy, skvělou příležitostí pro donašeče, farizejsky rozhořčené ovzduším hříchu a toužícími se osvědčit jako poslušné ovečky. Na druhé straně krámek je místo, jež neodolatelně přitahuje mlsné jazýčky. Kdo by také mohl odolat tak sladkému pokušení? Za ty dva zdrávasy, které otec Reynaud za porušení půstu nařizuje, to přece stojí! Vianne se však svých odpůrců nezalekne a rozhodne se, že na Velikonoce uspořádá Čokoládový festival. Její plán rozdělí obec na dva tábory. Následuje střet, jenž je církví vyostřen v "čokoládovou bitvu". Začíná to vypadat, že velebnost církve může být ohrožena pohanskou vášní pro čokoládové opojení. Můžete si být jisti, že při čtení tohoto hravého a možná i trochu uličnického příběhu budete mít bez ustání chuť na čokoládu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/52_/525/cokolada-kBl-525.jpg 4.2433

Čokoláda (1.)

Chocolat (1999)

Vydáno:, Ikar (ČR)

ddkk
03. prosince

Především - nemohu srovnávat skvělý film se skvělou knihou, jak film tak kniha mi připravily nezapomenutelný zážitek...Kniha má však hlubší, rozvinutější děj, poskytuje více prostoru k zamyšlení i pochopení, pokud čtenář pochopit chce...

Snažím se především chápat neustálé nutkání Vianne k putování z místa na místo a k hledání nových začátků, které zdědila po své matce. Jsem si jista, že se za nimi ve skutečnosti skrývá touha po konečném zakotvení a nalezení vlastních kořenů:

"...občas jsem se přistihla jak hledím na slunce a přemýšlím, jaké to asi je, dívat se, jak vychází nad stejným obzorem pět - deset, dvacet - let. Ta myšlenka mne plnila zvláštním zmatkem, pocitem strachu a touhy...".

Její nekonformní, velkorysé, tolerantní a přitom pragmatické myšlení je plné snahy o pochopení druhých i snahy o získání nových vztahů a přátelství. Vianne, díky empatii, kterou mimořádně oplývá, možná lépe než on sám chápe dokonce i místního faráře a přes jeho neskrývané nepřátelství ho neodsuzuje. Tuší, že se za maskou nesmlouvavého a nekompromisního ochránce místní morálky skrývá zraněný člověk. Není zatížená bigotní vírou ani žádnými konvencemi. Nebojí se, prošla už v minulosti lecčím. Je svobodná a obdivuhodná...Skvělá kniha, skvělá hrdinka...

Abych se přiznala, pro mne byl přes všudypřítomnou vůni a chuť čokolády nejsilnějším gurmetským zážitkem detailní popis hostiny uspořádané pro Armande...

Á propos - stejně jako u jiných výtečných děl, která se stala předlohami výborných filmů, i v tomto případě pro mne už navždy bude Vianne zosobněna milovanou Juliette Binoche a její protivník (byť to ve filmu nebyl farář Reynaud) bude mít tvář mého oblíbeného Alfeda Moliny... Vřele doporučuji.

buitenlander
23. listopadu

Samozřejmě se mi četla příjemně , líbilo se mi, že měla jistou poetičnost, ale na druhou stranu pak byly zbytečné některé zvraty jako z telenovely, už tak se postavy nechovaly zrovna realisticky, takže některé části už byly trochu přitažené za vlasy.

HanaMalina
21. listopadu

Nejdříve jsem viděla film a až teď jsem si konečně přečetla knihu. Musím říct, že rozdílů je zde opravdu hodně a pokud srovnám knihu a film, tak každé zpracování je jiné, ale nemůžu říct horší nebo lepší. Příjemné čtení, při kterém dostanete chuť na čokoládu :-)

medvídě
10. listopadu

Znala jsem jen filmové zpracování, které jsem si velmi oblíbila a mohu si pustit kolikrát za sebou chci a stejně mě neomrzí.
Překvapilo mě, kolik změn je v knize. Ano, hlavní linka je stále stejná, ale to okolo.
Ale i tak, příběh má své kouzlo a čtenář vidí, jak před jeho očima se lidé v malém městečku mění - někteří k lepšímu, někteří odhalí svou pravou tvář.
Rozhodně se (doufám) brzdy dostanu k pokračování, protože mě zajímá, co bylo silnější - jestli touha mít stálý domov a místo, nebo vítr, ten tulák táhnoucí je do dalších krajů a k dalším dobrodružstvím.

vendysantos

Kniha se zajímavým tématem, dobře se četla. Více se mi líbily pasáže, které vyprávěla Vianne, byla mi od začátku moc sympatická.

ludek.n

První kniha o Vienne Rocherové je hravé a roztomilé čtení, které na pozadí ospalé atmosféry francouzského venkova vykresluje barvitý příběh ostrého střetu dvou kulturně-náboženských myšlenkových směrů. Autorka proti sobě postavila kněze svaté církve římské, v jehož postavě je zosobněna všechna zkostnatělost, pokrytectví a licoměrnost fanatického náboženství, a mladou volnomyšlenkářskou ženu, která hoří touhou učinit svět kolem sebe šťastnějším, ať to stojí, co to stojí. V proměnách charakterů obyvatel Lansquenetu nad Tannou se pak jako v zrcadle odrážejí výsledky jejich soupeření. Celé je to napsané s nadhledem a noblesou v lehce synkopovaném nostalgickém rytmu, který má sílu čtenáře stejnou měrou rozesmát jako dojmout k slzám. Joanne Harrisové se daří poměrně jednoduchými prostředky kouzlit s náladami a nenásilně vést dějovou linku k závěrečnému vyvrcholení. Je skutečně nesmírně zábavné prožívat s jejími hrdiny všechny ty okamžiky radosti, zklamání, triumfu, štěstí i smutku. A řekl bych, že je to i nádherně osvobozující…

Srni

Moc milá knížka, dobře se čte a jak tu psalo již mnoho čtenářů, musela jsem si po pár přečtených stránkách uvařit horkou čokoládu ;-)

Marekh

Myslel jsem si, když jsem se začetl do této knihy, že v ní bude více romantiky, představoval jsem si, že v ní bude nějaký zvrat, který jsem očekával v mých představách, ale nebylo tomu tak. Kniha se mi celkově líbila, bylo to poměrně poklidné čtení, některé události mne překvapily, jiné mne rozesmutnily, ale přijal jsem je jako součást života. Kniha byla rozvláčnější, měla pomalejší spád, nicméně četla se dobře.

Vianne, hlavní postava knihy, se stěhuje do nového prostředí, kde si otevře obchod s prodejem čokolády. Při čtení se mi sbíhaly sliny při popisu přípravy čokoládových dobrůtek a všeho zboží, které nabízí svým zákazníkům. Vianne se seznamuje s novými lidmi, pomáhá jim vstřícnou radou, podává lidem pomocnou ruku, má dobrou povahu. Někteří lidé ji však z hlouby duše nemají rádi, zejména kněž Reynaud, kterému podle jeho mínění podkopává autoritu a svádí jeho stádo k neřestem. Líbilo se mi, jak Vianne vzpomíná na své mládí a také její mamku.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

"Nemyslím, že by bylo něco jako dobrý či špatný křesťan," poznamenala jsem. "Jen dobří či špatní lidí."

Někdy je lepší nechat věci, jak jsou, dát bolesti průchod.

Linda007

Nejdříve jsem viděla film, ten se mi nelíbil. Přišel mi ponurý a divný. Říkala jsem si, že kniha bude určitě lepší a kouzelnější. Bohužel musím říct, že minimálně polovina knihy se mi vůbec nelíbila. Stejně jako film, ponuré, bez děje, divné postavy. Pak se to ale zlomilo a bylo to kouzelnější, možná jsem si jen zvykla na styl knihy. Nakonec jsem se na knihu i těšila. Pokud se mi do rukou dostanou další díly, tak si je ráda přečtu.

Taťka Hraboš

Hodila se do čtenářské výzvy, tak jsem po ní sáhl. A jako obvykle jsem si ověřil, že je mnohem lepší nejprve přečíst knihu a pak teprve vidět film. Kdybych to tak udělal, možná že by ode mne dostala plný počet. Zvlášť některé postavy a jejich osudy vymyslela autorka báječně (Armande, Reynaud) a čokoládou tahle kniha opravdu téměř voní :-) .

v.kalabova

Myslela jsem, že když jsem viděla film, nebude mě kniha tak bavit, ale bavila mě moc. Neustále jsem googlila názvy čokoládových bonbónů.

kasilka

Pěkné počtení, ale nutno počítat, že budete mít při četbě neustále chuť na čokoládu :)

Katyscrap

doporučuji nejen milovníkům čokolády :)

Enrs

Bohužel jsem viděla první film, až poté četla knihu. Film je oproti ní o něco půvabnější a více přese vše srší optimismem. Nicméně je to ve své podstatě rarita, protože nejsem zklamaná ani z jednoho. Kniha je mnohem víc prodchnuta strachem a obavami, ale o to je reálnější a svůdně melancholičtější.

animovanej medv

krásná kniha :)

Tohru-

Keby to malo nejakú hlbšiu myšlienku, keby sa na konci stalo niečo, pri čom by som si povedala “Aha, malo to nejaký zmysel.” tak dobre. Nemôžem povedať, že by to bolo o kritizovaní zlých kňazov, lebo to bolo o kritizovaní všetkého kresťanského… ba nie kresťanského, ale všetkého ľudského. Ako keby mala autorka nejaké komplexy. Štýl písania bol celkom pekný, no nie natoľko, aby som dala 3*. Jediné, čo ma nesklamalo, bolo, že som skutočne mala stále chuť na niečo sladké.
Ináč veľké sklamanie,po dočítaní som si nemohla z knihy zobrať nič, celkom nič. Ďalšie diely asi čítať neplánujem.

helusa2

Film jsem viděla kdysi a moc se mi líbil. Jsem velmi ráda, že jsem kvůli čtenářské výzvě neotevřela jen tak nějakou kuchařku (jen abych splnila tento bod), ale nechala jsem se inspirovat diskuzí a pustila se do Čokolády...
Okouzlila mě poetičnost knihy, ta krásná přirovnání, obrazy, myšlenky... Je hodně o toleranci a myslím, že nebyla psána tak, aby “podrývala křesťanské hodnoty”. Každý má možnost vzít si z ní to dobré ;-)
Úplně jsem cítila a pomyslně ochutnávala všechny ty příchutě - bohužel nemám ve své blízkosti žádnou Vianne, takže asi proto čokoládu moc nejím... :-D

hnilda3

Velmi zajímavá kniha.

Petra de Valo

No, ako to povedať, kniha sa mi zdala veľmi zvláštna. Nemala ani štipku čara, ktorým oplýval film, a to si myslím, že knihy bývajú vždy lepšie ako film. Vianne sa mi zdá ustarostená, zvláštne neistá, na úteku, pomaly vychádzajú na povrch tajomstvá, ktoré si sama nechce priznať, ale štýl rozprávania je podivne neosobný. Vo filme bola Vianne sebaistá a mala v sebe niečo, čo priťahovalo a menilo ľuďom životy, tu je iná...

kika 13

Obvykle to tak nemám,ale v tomto případě se mi více zamlouvalo filmové zpracování románu.

ChristineDaee

Nudné. Pomalý dej. Priveľa neprirodzených prirovnaní. Nezdá sa vám čudné, že kňaz, ktorý by mal mať celkom inú slovnú zásobu, používa rovnaké prirovnania ako hlavná hrdinka ? Papierové postavy. Hlavná myšlienka knihy: zavrhnite kresťanstvo a vráťte sa k pohanským zvykom, ak ste chorý, kašlite na to a prežierajte sa, manželstvo je zastarané a najlepšie je len za jednu noc si nechať spraviť decko od dobrého chlapa, kresťania zakazujú svojim deťom stýkať sa so starými rodičmi, moderne sa obliekajú a podpaľujú cudzí majetok. Niekto tú knihu miluje práve z týchto dôvodov, ale, prepáčte, ja nie.

Edlik

Krásné, milé a plné čokolády. VAROVÁNÍ!!! Při čtení budete mít chutě na čokoládu. Kniha se krásně a lehce čte. Kniha film jsou spojeni jen v určitých bodech a obě varianty se mi moc líbí.

lithia7081

Film to předělal a udělal z knihy něco jiného

MishelleBlack

Čokoláda je velmi čtivá, zajímavá kniha. Ze všeho nejvíce se mi líbily pasáže vyprávěny farářem. Připadal mi jako zajímavá postava, rozhodně patří mezi ty postavy, u kterých prostě chcete vědět co se děje uvnitř jejich hlavy. Nečetla jsem moc knih zabývajících se také otázkou až extrémní víry, s jakou se lze u několika postav setkat. Jednu hvězdu ubírám za některé trošku nudnější části, ale opravdu jen trochu.

4xbabča

Příjemné pohodové čtení, francouzský venkov a spousta čokolády, na kterou dostanete během četby velkou chuť. Příběh určitě stojí za přečtení.

maryska09

Podle mé zkušenosti je kniha vždy lepší než film. Film Čokoláda mám moc ráda, proto jsem knihu začala číst s obavou, zda mě nezklame a přestane být oblíbený. Naštěstí se dej knihy a filmu dotýká jen v pár tématech, jinak je lze považovat za dva různé příběhy. Kniha je skvěle napsaná, čte se jedním dechem a člověk při čtení dokáže cítit vůni i chuť skvělé čokolády. Doporučuji

qydko

Film podle této knihy patří k mým oblíbeným, takže jsem měla velká očekávání. Ale kniha je všechny předčila. Ovšem ke čtení doporučuju připravit si kvalitní belgické pralinky. Já je citelně postrádala.

popeluška
31.12.2017

Čokoláda je jedním slovem úžasná :-) užila jsem si krásné chvilky u čtení a i film je hezký :-)

ieve
23.11.2017

Hezká oddychová četba se zvláštní mystickou atmosférou a vůní čokolády:-)

vlkove
19.11.2017

Kniha naprosto splnila mé očekávání, je milá, je čtivá, je krásná a jednoduše pohladí po duši. Určitě když porovnám s filmem, tak oboje má své kouzlo a oboje se mi líbí, film je trošku upravený a zkrácený, a troufám si tvrdit že pro tuto formu zpracování je to ideální. Kniha má své pomalejší tempo, které je vyhovující, neočekávejte žádné extra zvraty, spíš takovou pohádku pro dospělé, po které sáhnete v deštivém dni.