Čokoláda

Když se do francouzské vesnice Lansquenet nad Tannou bůhvíodkud přistěhuje exoticky vyhlížející cizinka, Vianne Rocherová, a otevře si tu prodejnu čokolády přímo proti kostelu, otec Reynaud v ní od počátku vidí vážné nebezpečí pro své stádečko, především nyní, na počátku období půstu, kdy by si lidé měli tradičně odpírat světská potěšení. Kněz proto nově příchozí, v níž odhaluje pokušitelku k hříchu, vyhlašuje otevřený boj. Viannin obchod se najednou stává předmětem tajemné šeptandy, skvělou příležitostí pro donašeče, farizejsky rozhořčené ovzduším hříchu a toužícími se osvědčit jako poslušné ovečky. Na druhé straně krámek je místo, jež neodolatelně přitahuje mlsné jazýčky. Kdo by také mohl odolat tak sladkému pokušení? Za ty dva zdrávasy, které otec Reynaud za porušení půstu nařizuje, to přece stojí! Vianne se však svých odpůrců nezalekne a rozhodne se, že na Velikonoce uspořádá Čokoládový festival. Její plán rozdělí obec na dva tábory. Následuje střet, jenž je církví vyostřen v "čokoládovou bitvu". Začíná to vypadat, že velebnost církve může být ohrožena pohanskou vášní pro čokoládové opojení. Můžete si být jisti, že při čtení tohoto hravého a možná i trochu uličnického příběhu budete mít bez ustání chuť na čokoládu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/525/big_cokolada-kBl-525.jpg 4.1530

Čokoláda 1.

Vydáno: , Ikar (ČR)

Chocolat, 1999

Kniha Čokoláda

Mindy
10.07.2022

No nevím. Tak jsem se na tuto knížku těšila, dokonce jsem si ji vzala s sebou na dovolenou. Ale jak to napsat... Takový blábol jsem fakt nečekala. To bylo pořád: Usmála jsem se... Odpověděla jsem se smíchem...Vesele jsem pozdravila... Prostě toho smíchu, veselí a radosti bylo až až. Do toho nepřátelský pan farář (netuším význam jeho sáhodlouhých promluv k otci) a co teprve tajemný Černý muž! K dovršení všeho ta čokoláda. Bylo jí všude až moc a vůbec mi tam nepasovala. Taky nechápu, jak mohla Vianne během tří dnů zrekonstruovat starou pekárnu a otevřít čokoládovnu s regály plnými zboží a dokonalou výlohou. Svou dceru nazývá cizinkou, těch nesmyslů bylo prostě tolik! Nelíbilo.

DominaCZ
16.06.2022odpad!

Spousta tupé víry a připos.aných oveček...
mně čokoláda nikdy nic neříkala takže mi to nepřišlo nijak chutné.
Celej "příběh" mi přišel jak ze středověku, nesnáším církev a ty srandy okolo.
Nic vzrušujícího, atmo nula, prostě nelíbilo.

elenai
01.03.2022

Zvláštní kniha, kterou jsem myslela, že znám díky mému hodně oblíbenému filmu, ale pletla jsem se. Působila na mě úplně jinak než film. Magicky a tajnosnubně, byla plná nevyřčených otázek a odpovědí. Cítila jsem při čtení takovou podivnou, ale ve výsledku hezkou náladu, asi za to může fakt, že jsem nedávno ztratila někoho mně hodně blízkého a tato kniha byla tak trochu balzámem na duši.

"Někdy je život tou nejhorší možností ze všech." - tato věta mnou rezonuje ještě několik dnů poté. Každopádně, nemůžu se dočkat, až se dostanu k dalším dílům série.

sharik
17.08.2021

Na první pohled banální román o tom, kterak si jedna čarodějnice otevřela na vsi čokoládovnu, a jak její pohanství leželo v žaludku místnímu panu faráři... ale ve skutečnosti autorka akcentuje na malém prostoru solidní množství témat, motivů a symbolických obrazů, je to celé hlubší než se zdá. Když se nad tím člověk zamyslí, je to inteligentně vystavěný román, k tomu čtivý a (přestože filmová adaptace tak místy působí) nejde o žádnou červenou knihovnu. Ač to může vzhledem k názvu znít paradoxně, tak jediné, co mi na knize vadilo, bylo příliš popisů čokolády. Chápu, že je tu míněna jako symbol, což hlavně v závěru funguje, ale místy se to na můj vkus vrstvilo příliš... ale tenhle detail knihu až tak neshazuje.

Pralinka1910
12.07.2021

Čokoládu jsem objevila v nově vzniklé sekci naší knihovny s názvem: Knihy na dovolenou.
Zřejmě se předpokládá, ze většina čtenářů jezdí na pobyty all inclusive. V mém případě to není úplně pravda. Čtení pro mne bylo jistým druhem sebemrskačství:). Nepamatuji, ze by mi někdy nad knihou tak zoufale kručelo v břiše. ( dovolenou trávím na nádherném konci civilizace, se samou zdravou stravou. Na čerstvý zeleninový salát, který máme 3x denně, už se nemůžu ani podívat. Momentálně nabízím půl království za pytlik dětských českých piškotů a celého koně za jakoukoli laskominu z La Celeste Praline. Aspoň jednu malou florentynku…)

Ale Čokoláda není jen kniha o sladkostech.
Je až neuvěřitelné, kolik toho autorka vmestnala na stránky nijak zvlášť tlustého svazku.
Je to působivý, krásně napsaný příběh o štěstí, rovnoprávnosti, svobodě, předsudcích, násilí a náboženském fanatismu.
Nejvíce mne oslovila postava Armande.
Film jsem neviděla.
Nepřišla jsem zatím na chuť Johnymu Deepovi. Mám strach, aby mi filmové zpracování nezkazilo nádherný pocit z knížky.

kopeceli
30.06.2021

Čokoláda, kam se podíváš. Z ní lze věštit, překonávat domácí násilí, i milovat. Lehké čtení, zajímavá vesnice s výraznými charaktery. Líbilo se mi vyprávění z pohledu dvou různých osob, tolerance a netolerance, i důsledky, které to přineslo. Jen ten podivný jednonoční vztah nechápu ani s čokoládou.

evineckY
12.05.2021

Film jsem viděla hooodně krát, protože ho miluji a né jen kvůli Johny Deppovi. Teď jsem poslouchala audioknihu, která je fantasticky načtená . Kniha je sice hodně jiná, jsou tam rozdíly, ale v jádru stejná. Obojí doporučuji.

uminaa
05.05.2021

Film som videla už nespočetne veľakrát a vždy ma vie jeho atmosféra dostať.

Predpokladala som, že s knihou to bude minimálne rovnaké. Ale ako to už u kníh chodí (hlavne u tých, ktoré boli sfilmované), dostala som viac, než som čakala.

Očakávala som Vianne s tvárou Juliette Binocheovej; Rouxa akoby Johnymu Deppovi z oka vypadol; úzkoprsého, zatrpknutého a až fanatického starostu (v knižnom spracovaní ako kňaz) stvárneného Alfredom Molinaom a aj ráznu a priamu Judi Denchovú ako Armande. Toto som v podstate aj s menšími zmenami dostala, ale zároveň sa naše stretnutie stalo niečím čarovným až magickým.

Neprekvapilo ma ani tak to, že sa kniha od filmu líši, ale skôr v čom sa líšia a v čom sú rovnaké. Oba príbehy sú krásne a aj sa dosť podobajú, ale aj napriek tomu majú svoju vlastnú charizmu. V oboch je vykreslený nadčasový obraz spoločnosti. Kniha a aj film prenechávajú slovo skrytým túžbam a hriechom, a sú opradené svojimi vlastnými tajomstvami, ktoré s vami putujú celým dejom. Jednoducho mňam :)

Čo ma pri knihe dostalo asi najviac (okrem toho, že som sa bez hanby vybrala na tajný nočný lov čokolády v loveckom revíri zvanom kuchyňa), bol rozhodne koniec. Bol pre mňa nečakaný a tí, ktorí knihu čítali, určite pochopia, akú úľavu som pocítila, keď som zistila, že kniha má pokračovanie :)

Kniha rozhodne stojí za prečítanie.