tereza1198

Přečtené 1588Mimochodem
prosinec 2021 (02.-05.)
Mimochodem 2021, W. Allen (pseudonym)

Woody Allen je veličina. Je vtipný, neurotický, chaotický a nebojí se to přiznat. Celý život dělá to, co ho baví a dokáže to neuvěřitelně dobře. Jeho život nebyl vždy růžový a on nám ho předkládá ze svého pohledu, aby jsme si udělali obrázek sami. Ber nebo nech být. Já jsem knihu četla se zaujetím, občas se smála a jindy mi bylo smutno a to asi autor zamýšlel. Jsem opravdu ráda, že jsem na knihu narazila. Teď jen dohnat ty filmy.


Poslední vánoce v Paříži
listopad 2021 (21.-29.)
Poslední vánoce v Paříži 2019, Hazel Gaynor


První šifra
listopad 2021 (11.-26.)
První šifra 2021, Denise Rudberg

V knize se vlastně nic neděje. Seznamujeme se s trojicí žen z rozdílného prostředí, které spojí práce pro vládu. Jejich nábor byl zajímavý. Luštění kódů jsme se ale moc nedočkali. Řeší se vztahy a válka je v knize téměř nepřítomná. Děvčata si prohlíží město, cpou se, pijí kávu s hromadou smetany. Ke konci začíná trochu přituhovat a děj je useknut ve chvíli, kdy se něco zajímavého začne dít. Přečtu si další díl, protože mě zajímá, jak si holky poradí v probíhající válce.


Dobrodruhům
listopad 2021 (14.-18.)
Dobrodruhům 2020, Tereza Ramba

To je jako když doma ukazuji fotky z dovolené. Já tam byla a při pohledu na fotky znovu vidím to místo, cítím slunce. Rodina vidí jen místa, které vypadají jako pozadí na monitoru. A občas tam stojím já. Tahle kniha je stejná. Autorka to bere letem světem, mluví o pocitech a místech, ale já se na to dokážu docela naladit . Dokážu se vžít do jejích pocitů. Znám ten pocit okouzlení i hrůzy v úplně cizí zemi. Kniha je napsaná zmateně, občas nevím ke komu mluví, ale chápu, že autorka není spisovatelka. Taky toho láskování by mohla ubrat. Na moje cynické srdce to působí falešně. Ale kniha je pěkná a jsem ráda, že jsem ji přečetla.


Dylan  - 100 písní a fotografií
listopad 2021 (01.-17.)
Dylan - 100 písní a fotografií 2010, B. Dylan (pseudonym)


Anděl v podsvětí
listopad 2021 (07.-17.)
Anděl v podsvětí 2021, Juraj Červenák

Stein, Barbarič a Jaroš tentokrát v rodném Steinově městě. Stein přijíždí v rodinné záležitosti a ani tu cestu nemá klidnou. V Plzni věci naberou rychlý spád. Naši hrdinnové musí bojovat s nepřáteli na všech příčkách společenského žebříčku. Nechybí temné podzemí, sveřepí nepřátelé, záhada zamčeného pokoje a nějaké ty orgie, které šokují i Barbariče. Plíží se pod městem opravdu démon prahnoucí po lidské krvi? Zvládnou to naši vyšetřovatelé bez ztráty krve vlastní?


Mata Hari
listopad 2021 (11.-16.)
Mata Hari 2014, Anne Bragance

Musím uznat, že jsem nevěřila, že by se tak velkolepý životní příběh dal popsat nudně. A ono to jde. Kniha popisuje život Mata Hari bez jiskry. Milenci, utrácení peněz, tanec. Hlavní hrdinka nemá pořádný kontakt s realitou a je vykreslena jako blbka, která umí jen provozovat prostituci s laciným divadlem. Nevěřím, že byla vyzvedačka. Věřím, že ji obětovali a ona zemřela s grácií a nechala vzniknout legendě, která jí zajistila slávu. Nebýt její tragédie, tak by si ji dnes už nikdo nepamatoval. Takhle je tajemná a nesmrtelná. Myslím, že by se jí to líbilo. Škoda že kniha o ní nedopadla lépe. Zasloužila by si to.


Listopád
listopad 2021 (09.-11.)
Listopád 2021, Alena Mornštajnová

Občas se mi stane, že kniha kterou oslavuje většina, mě naprosto mine. Je to případ i téhle knihy. Vysloveně jsem se musela nutit číst, postavy mi byly ukradené a děj mi přišel zkratkovitý. Kniha byla zajímavá nápadem a věřím, že lidi by se chovali přesně tahle. Ustrašeně nebo jako svině. Ale tato autorka není pro mě. Vždyť já se nudila i u Hany (a z toho mám blbý pocit). Tak rychle k jiným knihám. Bohužel.


Ostrov žen moře
září - listopad 2021
Ostrov žen moře 2021, Lisa See

Je to síla. Kniha je skvěle napsaná. Ani nevím, jak to popsat. Jiná kultura, jiné obyčeje, obrovská síla žen a kult ohledně předků a moře. Vůbec jsem netušila, že na tom Korejci byli tak zle. Válečné hrůzy a okupace. Co lidé dokážou udělat jiným lidem. A je jedno kdo byl na jaké straně. Trpěli všichni. Hlavní hrdinka má můj obdiv a chápu její chování v pozdějších letech. On život není černobílý a ani se nedá žít bez nějakého toho hříchu. Nečetlo se to lehce, ale stálo to za to.


Ďáblova dcera
? - listopad 2021
Ďáblova dcera 2019, Lisa Kleypas


Dva v srdci
říjen - listopad 2021
Dva v srdci 2020, Josie Silver


Nejhorší obavy
září - říjen 2021
Nejhorší obavy 2020, Michal Sýkora


Hadí doupě
říjen 2021 (17.-21.)
Hadí doupě 2017, Agatha Christie

Moje první Agatha kterou řadím do průměru. Rodina byla na mě až příliš podivná. Hlavní hrdina sebou nechává vláčet a k žádné akci se nikdy neodhodlá. A snad poprvé jsem odhadla vraha na první dobrou. I když to bylo divné a zapeklité, tak tomu něco chybělo.


Za devíti vlnami: Kniha irských mýtů a legend
říjen 2021 (16.-18.)
Za devíti vlnami: Kniha irských mýtů a legend 1999, Marie Heaney

Irské legendy prostě miluji. Jejich protagonisté jsou většinou složité postavy. Kradou si ženy, lžou, podvádí, proklínají děti, jezdí na vozech po okolí a vyvolávají konflikty. Některé příběhy jsou vyloženě smutné. Magie a osudovosti je plný irský vzduch. Krajina je krásná a tajemná a k mohyle bych se v noci raději nepřibližovala. Kniha je bohužel taky plná překlepů, ale na kráse jí to neubralo


Skandál na spadnutí
říjen 2021 (16.-17.)
Skandál na spadnutí 2021, Julia Quinn


Duna
září - říjen 2021
Duna 2021, Frank Herbert

Horor a sci-fi jsou snad jediné dva žánry, co nečtu. Ale vzhledem k blížícímu se filmu a tomu ohlasu kolem, jsem se rozhodla do Duny pustit. A určitě jsem nelitovala. Ta kniha má obří přesah. Uvěřitelné a nejednoznačné charaktery, propracovaná politika, perfektně vystavěný svět, dostatečně protřelí zloduši, romantická linka, mraky filozofie a morálních otázek. Výborně se to četlo a ráda si dám i další díly, i když jsem si všimla, že jejich hodnocení dost klesá.


Metráček aneb Nemožně tlustá holka
říjen 2021 (12.-16.)
Metráček aneb Nemožně tlustá holka 1974, Stanislav Rudolf


Slečny
říjen 2021 (13.-14.)
Slečny 2021, Anne-Gaëlle Huon


Stručné italské dějiny
září - říjen 2021
Stručné italské dějiny 2021, Jeremy Black


Les přízraků
říjen 2021 (08.-13.)
Les přízraků 2019, Juraj Červenák


Smysluplná vražda
říjen 2021 (01.-08.)
Smysluplná vražda 2003, Agatha Christie


Dracula (komiks)
říjen 2021 (05.-06.)
Dracula (komiks) 2021, Bram Stoker


Svatokrádežná svatba
05. říjen 2021
Svatokrádežná svatba 2019, Alejandro Jodorowsky

Kresba je fenomenální a nádherná. K ději mám výhrady. Všechny postavy jsou defektní a mstivé a neprochází vůbec žádným vývojem. Alvar je nabušený magor, který si realitu upravuje, jak se mu hodí. Občas se zlepší a pak svoje dobré skutky zase pohřbí nějakou kravinou. A ten jeho vztah. Strašně ji miluje, pak zase ne, nakonec ji sice nechce, ale vadí mu, že má jiného, pokus hrát si na dobrého ztroskotá a nakonec je zase ten blb co na začátku. A když mu jde o tu jeho krev. Tak proč si z dvojčat vzal jen svého syna a svého "vnuka" ne? To neví, že když král zanechá dítě v lese nebo ho pošle po vodě, tak se za pár let vrátí jako mladý nabušenec a bude dělat problémy? Těším se určitě na další díl a rozzuzlení příběhu.


Jak se dědí tajemství
září - říjen 2021
Jak se dědí tajemství 2021, B. O'Neal (pseudonym)


Thor a mocné kladivo Mjölnir
26. září 2021
Thor a mocné kladivo Mjölnir 2020, Sergio A. Sierra


Nová tajemství Prahy
24. září 2021
Nová tajemství Prahy 2019, David Černý


25 tajemství Prahy
září 2021 (23.-24.)
25 tajemství Prahy 2018, David Černý


Příběhy papežů
červenec - září 2021
Příběhy papežů 2005, Claudio Rendina

Těžká, zajímavá a velmi vyčerpávající kniha. Vůbec jsem nevěděla, co mám čekat a dostala jsem tolik příběhů a osudů až mi slzely oči. Máme tu soud s mrtvým papežem, mlácení papeže během mše, vraždy, intriky, jedy, vzájemná exkomunikace. Dva až tři papežové najednou. Papež kterého žárlivý manžel vyhodil z okna. Papež co hned po zvolení zastavil papežskou tiáru. Klatba, inkvizice, nějaké to upalování, odpustky a nepotismus. Nějak jsem v těch osudech nenašla dost křesťanské víry. Neříkám, že všichni papežové byli mocichtivý zloduši, ale většina asi byla. O to víc září ti obětavý a slušní, kteří své poslání brali vážně.


Pokoj plný zrcadel: životopis Jimiho Hendrixe
září 2021 (02.-16.)
Pokoj plný zrcadel: životopis Jimiho Hendrixe 2009, Charles R. Cross

Opravdu obsáhlá kniha o jedné legendě. Kniha se zabývá Jimiho rodinným zázemím a zoufalým dětstvím. Flákal školu, kradl auta, nechtěl si hledat práci. Pořád jen brnkal na lacinou kytaru. Pak roky zoufalých štací v různých kapelách, kde hrál křoví. A pak si ho osud všiml. Od té doby začíná zběsilá hudební a životní jízda. Sex, drogy, hudba a další drogy. Spirála se roztáčí, sláva roste a všechno směřuje k předčasnému konci. Proč jen se ty největší talenty takhle odpálí sami?


Hardcore historie
? - září 2021
Hardcore historie 2021, Dan Carlin


Rosemary má děťátko
září 2021 (02.-08.)
Rosemary má děťátko 1976, Ira Levin

Nečtu moc strašidelné knihy, ale příběh Rosemary mě dostal. Pozvolné vyprávění, skvěle budovaná atmosféra, ten vzrůstající pocit, že něco není v pořádku. Prostě paráda.


Druuna
září 2021 (05.-06.)
Druuna 2015, Paolo Eleuteri Serpieri

Tak jsem se vrhla na opěvovanou Druunu a nestačila jsem zírat. Chápu, že jako heterosexuální čtenářce mi nemá tolik co nabídnout, i když je opravdu šikovná. Vždyť to taky o sobě pořád říká. Druuna žije v ošklivém a nechutném světě z kterého se mi zvedal kufr. Některé dějové linky a skoky jsem vůbec nepochopila. Druuna je strašně hloupá postava, ale zase chápu, že s jejím tělem a s tím co s ním dělá, nemusí být chytrá. Ona se z každé situace dostane náhodou nebo se vysouloží. Možná je její příběh dál vysvětlený a ucelenější, ale já už na to nemám nervy. Další dva sešity jsem jen zběžně prolistovala a Druuna se v nich stále válí v zařízlých brazilkách a na to nemám.


Dívky z Montmartru
? - září 2021
Dívky z Montmartru 2014, Cathy Marie Buchanan


Doktorka z domu Trubačů
srpen - září 2021
Doktorka z domu Trubačů 1979, Ilona Borská

Ten příběh byl neuvěřitelný, tragický, obětavý a silný. Kolik toho člověk zvládne zažít za jeden život. Opravdu klobouk dolů. Přežít takové věci a najít sílu žít dál a pomáhat druhým. Já se úplně stydím napsat nějakou kritiku. Styl vyprávění se mi dost táhl. A aniž bych chtěla snižovat paní doktorku, tak musím přiznat, že mi její osoba nebyla příliš sympatická. Měla jsem pocit, že pohrdá normálními ženami. Pořád si stěžuje, že ženy které jsou příliš hezké a nosí šperky jsou něco menšího. Nebo když mluví o své švagrové jako o ženě v domácnosti, co pořád mluví a nemá to žádný obsah. Nebyla moc zábavná žena. Jen samá práce, obětování, každá činnost musí být k něčemu, halenka pro dceru musí být praktická a nemusí být hezká. Práce, práce, práce. Ale každý svůj život žije po svém a paní doktorka prožila několik životů v jednom. Zaslouží si respekt. O tom žádná.


Boží bojovník
srpen 2021 (27.-28.)
Boží bojovník 2021, Victor Verney


Sedmikostelí
srpen 2021 (24.-28.)
Sedmikostelí 1999, Miloš Urban

Krásné popisy Prahy. Jemná mystika. Postavy mi neseděly, myšlenky odbíhaly a nakonec to byla nuda. Některé části absolutně výborné, ale za mě bylo kolem víc té nezáživné omáčky. Uznávám, že některé části Prahy jsou kvůli necitlivé architektuře zničené. Ale to je tak všechno. Abych knihu dočetla mě stálo plno sil.


Proč zahynul John Lennon?
srpen 2021 (22.-25.)
Proč zahynul John Lennon? 2020, Lesley-Ann Jones

Přiznám se, že kniha na mě téměř vypadla z regálu v knihovně. Jinak bych ji nečetla, protože bych pomalu ani nevyjmenovala členy Beatles. Proto byly všechny informace o kapele pro mě novinka. Počátek čtení byl utrpení. Samé otazníky, vykřičníky, velkohubé věty. Pak se to trochu umírnilo a kniha se mi líbila. Zase něco úplně jiného.


Sbohem, Irsko
srpen 2021 (17.-22.)
Sbohem, Irsko 2017, Ann Moore


Hospoda Jamajka
srpen 2021 (19.-20.)
Hospoda Jamajka 2019, Daphne du Maurier

Tak jsem si říkala, že do knihy jen tak nakouknu. Atmosféra slatin mě úplně vtáhla. Déšť, mlha, pobřeží. Popisy krajiny jsou úplně geniální. Chudák Mary prodělává jeden šok za druhým. Opravdu se mi to líbilo a přečetla jsem knihu téměř na jeden zátah. Uznávám, že čistá hrdinka Mary trochu podivně. Vykládá velká tajemství na potkání různým albínům a parta podloudníků se chová trošičku nablble, ale to nic nemění na zážitku, který mi kniha dala


Nekonečně dlouhé odpoledne
srpen 2021 (08.-19.)
Nekonečně dlouhé odpoledne 2021, Inga Vesper

Tolik přetvářky, povrchních vztahů a nespravedlnosti. Mick Blank byl sympaťák. Závěr byl překvapivý. A to vedro. Člověk úplně cítil, jak se dámy pečou ve svých škrobených šatech.


1 ...