Teopa Teopa komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Vracím se k němu pokaždé, když si potřebuju zlepšit náladu. Tak moc se mí líbí, miluju ty ilustrace, vlastně víc než ten text. Je to jediná kniha, kde si pozorně prohlížím každý milimetr ilustrací a text mám jen jako doplněk, jen k tomu, abych věděla, co znázorňují. Vím, je to divné, všichni většinou žasnou nad těmi myšlenkami a určitým druhem primitivní filozofie, která v té knize je, ale tak já to nemám. Potřebuju ji vnímat jako celek a ty ilustrace jsou branou k pochopení celé knihy, tedy alespoň podle mě.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Přečetla jsem si ji znovu po delší době, a je to pořád stejně dobrý.

01.07.2022

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Krásná kniha plná nádherných popisů.

15.02.2024 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Hezký příběh, napsaný velice jemně a tklivě. Podle mě místy až moc. Oceňuji hlavně to, že kniha nebyla nijak rozvleklá, věty úderné a vlastně je to celé i dobře zapamatovatelné dílo, což se o mnoha knihách současnosti říct nedá.

24.04.2022 5 z 5

Nejprve jsem zaznamenala film, až pak se ke mně dostala tahle kniha a moc se mi líbila. Ta atmosféra v ní je jedinečná, má to nápad, spád a vše, co má čtivá kniha, která obstojí před širším publikem, mít. Kniha se čte se dobře, člověk se nikde nezadrhne, nemusí se zvlášť namáhat, což je příjemné, zvlášť, pokud čtete hodně nezáživných skript. Je to sice spíše kniha pro náctileté, ale ani já, jakožto dospělý jedinec, jsem se nenudila.

Malevil Malevil Robert Merle

Drsný děj a k zamyšlení vzhledem k současné situaci.

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Zvláštní styl, dobře napsané.

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Tíživé čtení o tom, jak vypadá životní realita mnoha lidí. Osudy protagonistů této knihy mi vháněly slzy do očí. Místy šlo o slzy vzteku.

20.03.2024 5 z 5

Opička na gumě Opička na gumě Eva Kollerová–Střihavková

Krásná kniha o přírodě a lidech, k zamyšlení.

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Hezká kniha, milá.

To To Stephen King

Strašidelné i úchylné a k zamyšlení. Hodně stran, čtivé.

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Klasika, která mě neomrzí. Čtu pravidelně

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Bavila mě myšlenka nihy i její děj, o něco méně jsem si užívala styl, jakým to bylo napsané. četla jsem to dlouho, musela se do toho nutit, ale docela to za to stálo.

23.08.2022 4 z 5

Dula Dula Michal Viewegh

Nechápu, proč je to tak nízce hodnocené, já jsem se královsky bavila. Ale moc předchozích knih tooto autora jsem nečetla, musím to napravit.

23.08.2022 5 z 5

Pět kroků od sebe Pět kroků od sebe Rachael Lippincott

Ocitla jsem se v chatě, kde nebyla jiná kniha. Přivezla si ji tam má patnáctiletá neteř. Když jsem si s ní chtěla o knize popovídat, řekla mi, že ji popatnácti stránkách odložila, protože jí připadala pitomá. Já to přečetla celé a říkala si, že takovéhle klišé snad dnes mladí ani nechtějí číst, ne? To je jak literatura pro náctileté z roku 1995... Jestli vás dojímají nemocné děti či lidé obecně, tak se podívejte na stránky některé z nadací, které těmto lidem pomáhají. Příběhů jsou plné, navíc to jsou příběhy reálně, které někomu mohou pomoct a jsou bez zbytečných keců okolo. :-)

16.07.2022 1 z 5

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

Odhalování skryté pravdy - hezky napsaná novela.

Listopadoví motýli Listopadoví motýli Auður Ava Ólafsdóttir

Některé věci mi v té knize nedávaly smysl, trochu mi trvalo se s příběhem zžít, ale pak už to bylo jedno velké užívání si cesty do neznámých krajin. Super!

01.07.2022 5 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Tahle kniha mě vůbec, ale vůbec nechytla. Téma je už strašně ohrané, připadá mi, že téhle tematiky jee všude kolem nás nějak moc. Děj i dialogy jen tak kloužou po povrchu. Ale jak je vidno, jsem tady spíš v menšině.

01.07.2022 2 z 5

Osiřelý západ Osiřelý západ Martin McDonagh

Skvělý příběh, čtivý. Dialogy jsou svižné, úderné a bez zbytečného balastu. Ale musíte být na ten text naladění, na to, že to není pro běžného čtenáře, že ty dialogy nejsou běžné, že spolu ti lidi mluví divně a že jsou ti lidé vlastně tak divní, že chvílemi pochybujete o tom, že by vůbec mohli existovat. A pak přijedete do Horní dolní, sednete si do autobusu nebo v té samé vesnici zajdete do kadeřnictví, a posloucháte ty zákazníky a jejich hovory s kadeřnicemi a zjistíte, že ty dialogy jsou víc reálné než cokoliv jiného.

24.04.2022 5 z 5

Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Glennon Doyle

Nejhorší kniha, která se mi na doporučení kdy dostala do rukou. Z těch klišé s nakupené tuposti textu se mi dělalo nevolno.

24.04.2022 odpad!