TeaPeter TeaPeter komentáře u knih

Případ úzké dýky Případ úzké dýky Stanislav Češka

Nápad to nebyl špatný, ale po literární stránce katastrofa. Tak suchopárnou a rozvleklou knihu aby jeden pohledal. Jazykotepectví, které autor projevil u tvorby místních názvů, raději nebudu rozebírat, abych knize neodpustil ještě jednu hvězdičku.

21.02.2023 2 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Moc milá jednohubka s vůní kávy a skořice. Hezky pohladila po duši.

19.02.2023 4 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Taková milá odpočinková petite friandise. Občas člověk potřebuje knížku, která začne dobře, vyvíjí se skvěle a skončí rozzářeným happy endem. Jen škoda, že někteří hrdinové se chovali jak v páté třídě základky. Ale možná je to žánrové klišé.

19.02.2023 3 z 5

Temná hra Temná hra Andy Maslen

Existuje jediná věc, kterou mohu této knize připsat k dobru: Autor se skutečně držel desatera pátera Knoxe. První pravidlo je doslova osou celé knihy. S pětihvězdičkovými komentáři čtenářů se ale neshodnu. Kniha je plná provařených klišé, např. detektiv s traumatem z minulosti, postava s tajemstvím, o kterém odmítá mluvit... Úvodní tahanice o tom, jak si bude kdo s kým říkat mi přišly doslova infantilní. Motivy pachatele a to, co udělal a jak, bylo daleko za čarou uvěřitelnosti - asi jako pohádkové zkrásnění zle čarodějnice po koupeli v holubím mléce. Celkově mi kniha přišla slabá a nevím jestli dám této sérii další šanci.

18.02.2023 2 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Dobrý začátek nové série. Dost zemitých a veselých vtípků. Jen mi přišlo, že na temný středověk tam bylo až požehnaně mnoho šťastných náhod v přesně tu správnou chvíli. Takový český Lucky Luke.

15.02.2023 4 z 5

Stín Stín James Swallow

Zde se nebojím použití dovětku "... aneb věčná válka nesmrtelných." Smrt je zde jednoduše cizí kladným i záporným hlavním hrdinům. Do děje se tentokrát vloudilo celkem dost sci-fi - někomu se to líbí, někomu ne. Já to považuji za pozitivní, protože to jako nadsázka odlehčuje děj - asi jako u bondovek. Konec je zase otevřený, a tak jsem jen zvědav, jestli další díl bude o útěku z lýbijského vězení.

15.02.2023 4 z 5

Iluze Iluze Camilla Läckberg

Tohle jsem opravdu nečekal - tahle knížka dostala do vínku vážně něco navíc. Vydat sborník psychiatrické kazuistiky jako detektivku asi zatím nikoho nenapadlo. Nějaká diagnóza se najde pro prakticky každou hlavní i vedlejší postavu; snad jen komparz je většinou použit jen jako srovnávací vzorek. Námět je opravdu dobrý, i když realizace je občas přitažená nejen za vlasy ale i mnohem víc. Dvojice hrdinů je sympatická a doufám, že se s nimi potkáme v dalších pokračováních.

11.02.2023 5 z 5

Odkaz Hawthornů Odkaz Hawthornů Jennifer Lynn Barnes

Proti minulému dílu to už nemělo takovou tu lehkost v hádankách a zvratech. Místy se děj zadíral na věcech, které byly hooodně překombinované a sotva uvěřitelné.

30.01.2023 4 z 5

Hra o dědictví Hra o dědictví Jennifer Lynn Barnes

Velmi povedený Da Vinci Code pro začátečníky. Když si člověk odmyslí tu ne úplně pravděpodobnou závěť, tak to byla výborná kniha nabitá zvraty a hádankami. Určitě zkusím i další díl.

29.01.2023 5 z 5

Hacker Hacker James Swallow

Když jsem se otřepal z toho, že postava, podle které se kniha jmenuje, zemřela hned v první kapitole, tak jsem se celkem rychle začetl. Občas jsem se zadrhl na katastrofálních překladech technických pojmů, ale to naštěstí nevadilo, protože na nich děj nestál. Možná ani autor není v technice až tak zběhlý, takže do toho moc nezabředával. Konec byl už dost na hraně - bylo zřejmé, že kladní hrdinové mají nejméně o 3 litry krve více než ti záporní. A to nemluvím o pevnosti kůže a tvrdosti kostí... Je těžké je byť jen škrábnout. Hlavní záporačka pak zahynula tak náhle, že její motivy k celé té obrovské akci se ani nevysvětlily.

29.01.2023 4 z 5

Krásné věci Krásné věci Janelle Brown

Nebylo to špatné čtení, ale upřímně řečeno jsem čekal více - i podle anotace. Vlastně to byla hodně smutná kniha, která neskončila zrovna nejlépe. A to se z té falše a přetvářky poodkryl jen kousek. Ani vlastní matka to nesehrála s Ninou čistě a rovně. Tak snad alespoň Daisy bude mít šanci... tedy jestli na ní zapomenou sociální sítě...

24.01.2023 3 z 5

Lucia Lucia Bernard Minier

Zajímavé, zamotané, konec spíše nečekaný. Až sem vše pozitivní. Rozhodně by ale knize pomohlo, kdyby byla "štíhlejší". Klidně by mohla shodit třetinu stránek a to by jí pomohlo od jalové rozvláčnosti, se kterou jsem skoro celou dobu bojoval. Některé dějové odbočky končily slepě - máme to chápat jako předzvěst dalších pokračování? Pokud ne, tak mi asi s hvězdičkami ujela ruka...

22.01.2023 4 z 5

Láska a tetování Láska a tetování J. D. Hawkins

Zajímavý exkurz do literární krajiny pro úplné jiné publikum. Trochu jsem doufal, že to bude trochu více o tatuáži jako takové - ať už umělecky nebo technicky. Ale to se tam jen tak zablesklo na samotném okraji děje. Děje, který byl velmi oddechovou asambláží snad všech romantických filmů, co se tu mihly v posledních letech. And they lived happily ever after...

22.01.2023 3 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Za sebe dokážu knihu popsat jen jako hrůzný chaos bez konce. A to doslova. Frázi "Pokračování příště…" na poslední stránce považuji za nepovedený vtip. Autor psal, a když už měl dost stránek, tak to nechal na jindy. Tak to prosím ne. Vůbec nevím, jestli mám uvažovat o čtení dalšího dílu.

14.01.2023 2 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Zajímavě nevyrovnaná kniha. Na jednu stranu hezky odsýpající deníček začínajícího psychopata, na druhou stranu dost klopotný průběh hledání ztracené dívky s honbou za pachatelem v pozadí. Spojení obou linií děje v závěrečné části knihy se neobešlo bez určitého škobrtání. A poslední klopýtnutí jasně naznačilo, že to chce ještě jedno pokračování, že? Alespoň, že dívka o fous přežila!

10.01.2023 3 z 5

Provinilé slasti Provinilé slasti Laurell K. Hamilton

Anita je jako hlavní hrdinka celkem sympatická. O ostatních postavách se to ale říci nedá. Dějově mi kniha přišla velmi neuspořádaná a nepřehledná. Každý autor si svět s upíry uspořádá po svém a dá mu i svá pravidla (co kdo dělá, co koho zabije, co mu neublíží...). Na to, že to je první díl, je tu z toho vysvětleno dost málo a čtenář tápe. Nebo snad kniha navazuje na jinou sérii? A věrní tedy vědí?

04.01.2023 3 z 5

Vrah andělů Vrah andělů Andrew Mayne

S hodnocením jsem byl hodně a dlouho na vážkách. Na jednu stranu je zapojení bývalé kouzelnice velmi originální a povídání o tom, jak kouzelníci a publikum jednají a uvažují, moc zajímavé. Na druhou stranu je ale konec až příliš otevřený. Čekal jsem tam alespoň jednu další kapitolu. Místo toho tam bylo ale poděkování autora. Dávám tedy jen tři hvězdičky a doufám, že další díl naváže tam, kde tento skončil.

31.12.2022 3 z 5

Čisté zlato Čisté zlato Lee Child

Sotva průměrná povídka. Obou podepsaných autorů zcela nehodná. O konci raději vůbec nemluvím. Vypadá jako jasná a nepokrytá nahrávka na další díl. Ale existuje nějaká taková kniha?!?

28.12.2022 2 z 5

Píseň války Píseň války Michaela Merglová

Tenhle díl se mi zdaleka nelíbil tak, jako ty dva předchozí. A ještě ten beznadějný konec... Míšo, Míšo, tomu čtvrtému dílu se nevyhneš. Takhle špatně by to přeci nemělo skončit.

22.12.2022 3 z 5

Píseň severu Píseň severu Michaela Merglová

Dobré pokračování, jen některé motivy jsou už maličko únavné a zasloužily by si nějaký vývoj. Třeba takový bard se už začal posouvat, ale nakonec skončil téměř tam, kde začal. Ale jen téměř. To jak se zasloužil o rozuzlení poslední kapitoly bylo moc vydařené.

18.12.2022 4 z 5